Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Incercare de remediere ecran albastru - volmgrx.sys

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
tony2012

tony2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 31.05.2012
Aveam pe un sistem PC mai vechi cu placa de baza Asus P5QD Turbo doua hard discuri Seagate de 2 TB conectate in RAID1. De curand am facut un update la sistem, am inlocuit placa de baza cu Asus Prime B360-Plus si am constatat ca noua placa de baza recunoaste doar un singur disc ca avand date pe care le puteam accesa. Celalalt disc il considera "invalid". Deci, cu alte cuvinte nu mai recunostea vechea matrice raid 1.

Vazand asta am instalat un program pe care il aveam la indemana si anume AIOMEI Partition... care s-a dovedit a fi un dezastru. Desi facusem back-up la datele de pe HDD-uri m-am gandit sa le formatez pe amandoua si dupa aceea sa creez un alt raid 1 pe noua placa de baza. Dar dupa aplicarea executarii acestor cerinte de catre programul anterior mentionat daca incerc sa instalez orice windows, am incercat cu 7 si 10, cand intra in setup (adica dupa ce dau clic pe butonul Install) se afiseaza un ecran albastru:

SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION - ***STOP: 0x0000003B..... *** volmgrx.sys

Dupa acest episod ambele hdd-uri nu le mai pot accesa.

Am instalat suplimentar un SSD pe care am instalat windows 10 si dupa aceea am conectat HDD-urile. Daca accesez disk management din Windows, brusc apare eroarea cu volmgrx.sys. Am instalat EaseUs Partition Master si la fel, daca incerc sa-l deschid; ecran albastru cu acel volmgrx.sys. Mentionez ca bios-ul le vede pe ambele HDD-urile, plus SSD-ul montat suplimentar.

Am incercat sa apelez la un soft care sa fie boot-abil, de fapt un EaseUs dar dupa bootare imi da o eroare ca nu poate accesa HDD-urile.

M-am gandit sa apelez la Intel Rapid Storage Tehnology dar in bios-ul noi placi de baza, desi link-ul exista dar nu are functionalitatea ca la alte versiuni de bios. Nici scurtatura cu Ctrl+i la bootare nu functioneaza acum. De abia la inceput am reusit sa intr-un intr-un meniu care avea la urma optiunea CTRL+I dar nu mai dau de el - nu mai retin exact pe ce taste (scurtatura) am apasat !!!

Ultima incercare a fost sa mut hdd-urile pe vechea placa de baza si eroarea persista - spre exemplu, la instalarea windows 7.

Acum chiar nu mai stiu la ce sa apelez iar orice idee din partea voastra e binevenita si de ajutor !!! Un lucru e cert: eroarea apare din cauza celor doua HDD-uri. Deci, mai pot salva HDD-urile ?

Edited by tony2012, 20 October 2018 - 18:22.


#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Individual, bucata cu bucata testezi intr-un PC 100% functional fiecare HDD.
Recomandat prin boot cu o distributie de LInux, live, fara instalare, singurul HDD instalat sa fie unul din cele 2.
Testeaza, daca exista, cu soft-ul producatorului de HDD, dar si HD Tune sau Cristal Disk sunt OK.
Verifica parametri SMART si fa un test de suprafata si benchmark.
Poate vei descoperi ca HDD-urile(amandaoua sau unul din ele) nu sunt OK.
Corect era sa "demontezi" matricea RAID de pe vechiul PC si apoi sa initializezi o matrice noua pe noul PC, evident cu back-up 100% al datelor sensibile si necesare.

#3
tony2012

tony2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 31.05.2012

View Postviceroy56, on 20 octombrie 2018 - 19:20, said:

Corect era sa "demontezi" matricea RAID de pe vechiul PC si apoi sa initializezi o matrice noua pe noul PC, evident cu back-up 100% al datelor sensibile si necesare.
Total de acord cu tine dar din graba am omis pasul asta dar... nu a fost totul in zadar.

Am mutat cele doua HDD-uri pe vechea placa de baza, am accesat mediul Intel Storage Tehnology sau Intel RAID cu CTRL+I la bootare, si am facut RAID 0 cele doua hard discuri (atentie, am creeat un RAID 0 pentru fiecare HDD stiind capacitatea fiecaruia, afisata si de sistem, nu un RAID comun pentru cele doua - deci atentie la acest aspect). Dupa aia i-am dat instalare de proba Windows 7 sa vad daca merg formatate HDD-urile si totul a decurs OK.
Le-am mutat apoi in carcasa noului sistem PC cu noua placa de baza, am putut sa le accesez de data asta in Windows Disk Management si totul a decurs OK.

P.S. Am baut cinci beri pentru reusita asta. Posted Image

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Cum nu ma pricep, intreb si eu: cum se face un RAID cu un singur HDD?
Care este finalitatea si ce castigi/ pierzi?

#5
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
E inutil. Mult mai simplu e sa folosesti un soft de genul FreeFileSync.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate