Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Alimentație gastrită

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
AktivShack

AktivShack

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.01.2018
Bună ziua.
După cum spune și titlul, aș avea nevoie de anumite sugestii privind alimentele interzise și cele permise.
Am fost la 2 medici (specializare gastro - nu știu dacă regulile forumului imi permit sa dau numele cabinetelor private aici, dar pot spune că ambele sunt renumite și răspândite în multe județe din țară).
Am urmat tratament medicamentos timp de 2 luni + (diagnostic -> gastrită pe bază de stres, după ce am făcut toate analizele, helicobacter, ecografie, gastroendoscopie, analize de urină, etc, etc; ăsta a fost diagnosticul și la o a doua opinie).
Sunt mai bine, chiar bine. Nu am mai avut episoade "urâte" de aproape o 3 săptămâni+. Acum.. problema e regimul. Unul dintre medici a spus doar să scot din meniu complet alimentația prăjită, al doilea a mai adăugat "acru, condimentat(+piperat) și amar". Lucruri vagi. Am mai selecționat eu alimentația văzând ce îmi cade bine și ce nu, dar aș vrea să aflu ce lucruri sunt strict interzise, sub orice formă. Am mai avut o perioadă chiar la început, după primul tratament când mă simțeam PERFECT; 2 zile am consumat un aliment care aparent nu e recomandat și a revenit în forță.
Așa, cu google nu fac nimic, orice site aș vizita. Ba e voie într-o parte, ba e interzis în alta.

Mulțumesc.

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Mănâncă ce nu-ți face rău. Chefirul (de casă dacă-l poți produce) e foarte bun.

#3
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Aveam o liste lunga cu ce e permis, si mai ales cu ce nu e permis.

Nu ai voie:
-rosii
-pizza
-carne tocata de orice fel (mici, carnati, sarmale ....)
-prajeli de orice fel
-fructe - doar banane
-fasole, mazare, orice provoaca gaze
-condimente

Asta din ce imi aduc eu aminte. Am fost diagnosticat cu ulcer, tot pe baza de stres, prin anul 2000. Deci am ceva experienta.
Sfatul meu, incearca sa mananci selectiv. Vezi ce iti face rau, vezi ce te ajuta. Si fa-ti tu o lista de alimente personalizata. Ca depinde foarte mult de fiecare.
Pe mine ma ajuta enorm latpele dulce. Cand ma apuca crizele (in special primavara), beau un pahar si imi trece.

Si foarte important: nu te mai stresa. Poate sa fie ce o fi, da-le naibii. Nu merita nimic sa faci crizele alea.

Edited by kyrre, 20 October 2018 - 15:23.


#4
AktivShack

AktivShack

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.01.2018

 kyrre, on 20 octombrie 2018 - 15:22, said:

Aveam o liste lunga cu ce e permis, si mai ales cu ce nu e permis.

Nu ai voie:
-rosii
-pizza
-carne tocata de orice fel (mici, carnati, sarmale ....)
-prajeli de orice fel
-fructe - doar banane
-fasole, mazare, orice provoaca gaze
-condimente

Asta din ce imi aduc eu aminte. Am fost diagnosticat cu ulcer, tot pe baza de stres, prin anul 2000. Deci am ceva experienta.
Sfatul meu, incearca sa mananci selectiv. Vezi ce iti face rau, vezi ce te ajuta. Si fa-ti tu o lista de alimente personalizata. Ca depinde foarte mult de fiecare.
Pe mine ma ajuta enorm latpele dulce. Cand ma apuca crizele (in special primavara), beau un pahar si imi trece.

Si foarte important: nu te mai stresa. Poate sa fie ce o fi, da-le naibii. Nu merita nimic sa faci crizele alea.
Mersi de răspuns.
Nu șitu sigur la ce te referi prin lapte DULCE, dar dacă e vorba de laptele "normal"(lactoză... de la animal, oricare ar fi el), nu suport. Nu am mai încercat de acum 1 lună jumate de când încă eram în tratament, dar atunci cum beam o cană de lapte, vărsam după 5 minute.
Suport laptele de migdale/ soia.

#5
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
La laptele ala ma refeream. De asta am si specificat, ca pe mine ma ajuta. Stiu ca sunt multi pe care ii termina. Insa incearca diferite alimente, si vezi cum te simti dupa.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 AktivShack, on 20 octombrie 2018 - 15:30, said:

Mersi de răspuns.
Nu șitu sigur la ce te referi prin lapte DULCE, dar dacă e vorba de laptele "normal"(lactoză... de la animal, oricare ar fi el), nu suport. Nu am mai încercat de acum 1 lună jumate de când încă eram în tratament, dar atunci cum beam o cană de lapte, vărsam după 5 minute.
Suport laptele de migdale/ soia.

Evita laptele. In stare naturala e daunator pentru organism. Consuma insa iaurt, cas, branza slaba.
Trebuie sa eviti orice aliment e greu digerabil si poate provoca aciditate... deci carne cu moderatie, numai slaba si fiarta.. legum fierte + mazare, pastai.. totul fiert. Vezi ce reactii ai.. daca te simti rau, incerci altceva.

Edited by rosix, 20 October 2018 - 15:46.


#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,848
  • Înscris: 25.01.2007
lista ti-o faci tu, ca daca iei lista aia generala, nu mai mananci nimic. eventual pe tine te supara mancare care nu e in lista.
si apoi tre' sa-ti dai seama care e medicamentul care-ti face bine, ca medicii te indoapa ca pe curcan si pe termen nedefinit. dupa ce am schimbat 3-4 medicatii, la mine e ok emanera.
am si acum in casa, in caz de urgenta, urgenta insemnand o usoara senzatie de disconfort, si o urgenta apare cam la o luna, in conditiile in care nu mai tin cont de nici o lista de mancare, ca o viata am si daca in asta nu fac ce-mi place, raman de fraier.

#8
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
O sa mananc pizza pana fac atac de cord.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La mine era asa:
Nu otet (in salate, muraturi, mancaruri).
Nu lapte (ca atare, inghetata, prajituri, etc.)
Nu fructe acide (exceptie mere, banane).
Nu bauturi gen Cola, Fanta, etc.
Nu rosii, castraveti, usturoi.
Nu maioneza din comert.
Da branza telemea, gorgonzola, camembert, cascaval, iaurt, sana , chefir.
Da carne, de orice fel, cartofi prajiti, pizza, sarmale, bors, muraturi in saramura.

Pe scurt, asa cum au zis si colegii, testezi si vezi ce intra si ce nu.
Important este sa mesteci bine mancarea inainte de a o inghiti.

Edited by pasilla, 20 October 2018 - 20:09.


#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
Cu tigarile cum stai?

#11
AktivShack

AktivShack

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.01.2018

 EMPP, on 21 octombrie 2018 - 17:12, said:

Cu tigarile cum stai?
Nu am fumat până acum; nu că aș mai avea nevoie și de alte probleme.

#12
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

 AktivShack, on 20 octombrie 2018 - 15:06, said:

Bună ziua.
După cum spune și titlul, aș avea nevoie de anumite sugestii privind alimentele interzise și cele permise.
Am fost la 2 medici (specializare gastro - nu știu dacă regulile forumului imi permit sa dau numele cabinetelor private aici, dar pot spune că ambele sunt renumite și răspândite în multe județe din țară).
Am urmat tratament medicamentos timp de 2 luni + (diagnostic -> gastrită pe bază de stres, după ce am făcut toate analizele, helicobacter, ecografie, gastroendoscopie, analize de urină, etc, etc; ăsta a fost diagnosticul și la o a doua opinie).
Sunt mai bine, chiar bine. Nu am mai avut episoade "urâte" de aproape o 3 săptămâni+. Acum.. problema e regimul. Unul dintre medici a spus doar să scot din meniu complet alimentația prăjită, al doilea a mai adăugat "acru, condimentat(+piperat) și amar". Lucruri vagi. Am mai selecționat eu alimentația văzând ce îmi cade bine și ce nu, dar aș vrea să aflu ce lucruri sunt strict interzise, sub orice formă. Am mai avut o perioadă chiar la început, după primul tratament când mă simțeam PERFECT; 2 zile am consumat un aliment care aparent nu e recomandat și a revenit în forță.
Așa, cu google nu fac nimic, orice site aș vizita. Ba e voie într-o parte, ba e interzis în alta.

Mulțumesc.
Ce medicamente iei?Ce varsta ai?La ce ore mananci?Consumi alcool?Fumezi?Ce fel de ulcer ai?Sunt mai multe tipuri.Ai facut coprocultura?Intreb pentru ca analiza la sange pt Pylori poate fi fals pozitiv.
Intreb asta ca sa imi pot forma o parere

Edited by Whitefairy, 25 October 2018 - 07:31.


#13
MARINELA777

MARINELA777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.09.2018
Eu am fost diagnosticata,in urma endoscopiei, cu gastrita hemoragica de reflux biliar, Am ajuns sa mananc timp de o luna doar lapte caldut si cartofi pasati cu putin de ulei de masline virgin. Am facut tratament cu maalox, ursofalk, s.a. In disperare de cauza am incercat si ceaiuri diverse- sunatoare, nalba mare, musetel, etc. Cel mai bine mi-a facut maceratul de obligeana dar luat maxim trei saptamani si doar o lingura inainte si dupa masa. Am probleme si cu coloana si a trebuit sa iau antiinflamatoare, ceea ce inrautatea gastrita. Dupa cele trei saptamani- pauza o saptamana dupa care se poate relua. La mine nu a mai fost nevoie sa reiau. Se vindecase rana. Cand simt ca ma arde stomacul pun iar un macerat o zi doua dupa care imi revin. Acum mananc aproape orice dar nu mult si nu fierbinte sau inghetate, condimente gen piper, ardei iute, foarte putin si foarte rar, prajeli doar de gustat. Si turmericul(1/2 lingurita) imi face bine luat dimineata cu putin lapte si tarate de psillyum .

#14
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
"Gastrita pe baza de stres" asta nu este diagnostic.


#15
rikkaaa2020

rikkaaa2020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2020

 cincicinci, on 19 ianuarie 2020 - 17:28, said:

"Gastrita pe baza de stres" asta nu este diagnostic.
Defapt stresul poate fi cauza principala in cazul gastritei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate