Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Intrebare problema sigurante/panou electric

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdorin_2k, on 20 octombrie 2018 - 17:30, said:

Are sigur conductor Al 2,5 mmp.
Merge siguranta 16A la prize.
Crezi ca daca are 20 de ani, nu mai conduce curentul?
Nu, cred ca daca are 20-40-50 de ani contactele alea s-au mai slabit. Tine 16A teoretic. Posted Image Crezi ca sta cineva sa verifice conexiuni la prize, doze etc?
Eu nu m-as avanta, mai ales daca a avut pana acum sigurante de 10A si daca nu as sti istoria instalatiei...

View Postdorin_2k, on 20 octombrie 2018 - 17:57, said:

Citesti dar nu pricepi.
Pune sigurante ceramice in locul celor automate.
Strange suruburile unde vin firele in SOCLU. Stii ce e ala?
Scoate capacul negru si priveste. Aaaaa. Ai vazut firele?
Scoti siguranta de la contor de jos si lucrezi fara probleme.
Insa nu vei vedea acum fara lanterna.
Priceput?

Ia uite ce scrie omul in primele posturi:

Quote

la stechere nu e nicio problema daca pun consumator de 16A la stecher de 10A?

Quote

De unde ar fi problema? Necesita sa cumpar sigurante noi? este vreo problema daca inlocuiesc cu unele de 16A ?

Deci concluzia e clara: Nu stie teoria, in primul rand. Teroie d-aia clara, de trimiti omul sa citeasca. Nu stie, n-am mai facut, n-a mai umblat.  Deci, mai bine si mai sigur nu se baga, nu in tablou. Pe bune acum... Dar ma rog, cum zici.

Edited by aaaa4567, 21 October 2018 - 16:01.


#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
S-a nascut careva invatat? Nu!
Am zis de sectiunea cablurilor ca au sifur 2,5 mmp.
De aia i-am recomandat sa stranga suruburile din soclu.
Conductorul in interiior nu pateste nika.
Contactele se oxideaza/slabesc.

Daca pune sigurante ceramice si strange suruburile nu se intampla nika rau. Scapa pe moment de vazaiala si incalzire .
Sigurantele automate pot fi cauza. Am avut si eu unele stricate ce bazaiau. Le-am desfacut, analizat si reparat

#21
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
si pana la urma e ok daca introduc consumator de 16A intr-o priza/prelungitor de 10A ca tot intreb de 7 ori si niciunul nu raspunde.

sunt curios ce repari tu la o siguranta automata, de curiozitate am desfacut si eu una si nu vad ce ai repara la ea decat butonul daca ramane intepenit

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcezar0707, on 21 octombrie 2018 - 21:27, said:

si pana la urma e ok daca introduc consumator de 16A intr-o priza/prelungitor de 10A ca tot intreb de 7 ori si niciunul nu raspunde.


Nu, nu e OK.

#23
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Cred ca majoritatea am avut problema asta la apartamentele vechi, solutia corecta (asa cum ti-au zis si altii) e sa schimbi tabloul de sigurante cu unul nou mobilat cu sigurante automate de calitate. Mai tin minte cum insurubam si bibileam sigurante vechi fie ele si automate, mai dadeam un papuc in tablou sa nu mai bazaie, mai ieseau scantei, mai sarea o siguranta, mai puneam o lita in plus la alea antice, mde ..... distractii comuniste.
Faza cu nu schimb tabloul decat la curatenie nu o inteleg, e ca si cum ai zice ca nu te speli decat dupa ce te operezi, dar riscurile tu le suporti. Eu as schimba tabloul cu unul mare generos de 16-20 sigurante care sa acopere locul lasat de cel vechi sa nu se vada urat pana faci curat. Nu te incurca cu nimic la renovare, il poti da si jos daca vrei daca mai ai de lucrat in el sau daca se trag noi circuite.

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcezar0707, on 21 octombrie 2018 - 21:27, said:

sunt curios ce repari tu la o siguranta automata, de curiozitate am desfacut si eu una si nu vad ce ai repara la ea decat butonul daca ramane intepenit
Din cauza ca nu cunosti efectele curentului electric.

Sa iti zic ce: am curatat pastilele contactelor. A....  nu stii unde sunt?
Desfa mai departe.
Am lipit firul leonic desfacut. A.... Nu stii care e ala?

#25
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View Postcezar0707, on 21 octombrie 2018 - 21:27, said:

si pana la urma e ok daca introduc consumator de 16A intr-o priza/prelungitor de 10A ca tot intreb de 7 ori si niciunul nu raspunde.

sunt curios ce repari tu la o siguranta automata, de curiozitate am desfacut si eu una si nu vad ce ai repara la ea decat butonul daca ramane intepenit
Nu, nu e OK.
Pe o instalatie veche, de aluminiu, de fapt, nu e recomandat sa incarci mai mult de 10A pe circuit. Cel putin nu pe perioada lungi.

Nici la o priza nu recomandat sa ajungi la valoarea aioa timp indelungat (radiatoare, masini de spalat). Poti face un test in modul urmator: pui un consumator sa functioneze timp de 5, apoi 10 minute, scoti stecherul si vezi daca s-a incalzit. Daca frige, nu e lucru bun.

Ziceai ca ai 2 circuite (4 busoane), nu? Si instalatie veche. OK, te poti descurca daca consumi nu mai mult de 2000-2500W. Pe perioade scurte poti depasi consumul asta (un prajitor, un fier de calcat - au termostate si nu trag 2000W decat cateva minute). Dar nu poti baga consumatori mari care conuma 15 minute sau mai mult incontinuu - astea sunt chestiile care incalzesc apa sau aerul (masini de spalat, boilere, radiatoare) - pentru ca altfel risti sa iti cedeze conductorii (aici e pericolul mare), prizele sau alte chestii prin tablou.

Instalatia ta e ca un batranel pe care nu e bine sa il alergi prea mult.

Nu atat prizele in sine sunt problema (daca sunt bune, nu d-alea turcesti care se balabane sau/si contactele sunt prost facute), ci conductorii din pereti si din doze, care pot ceda in mod pervers, inclusiv cu incendiu.

Orice om se cam descurca cu 2kW in casa, daca stii cum sa jonglezi cu timpii. Daca nu ai bani de refacut toata instalatia si nici tabloul, roaga un electrician sa iti traga un mic tablou alaturat, cu sigurante noi (16A), sa iti traga 2-3 circuite aparente, cu cablu de 2.5mmp, si prize acolo unde ai consumatorii mari (masina de spalat, aparate in bucatarie care incalzesc, radiator). E o solutie suficient de ieftina (cateva sute de lei) si destul de OK si nici nu spargi toata casa.

Altfel spus: Curentii aia pe care ii absorb consumatorii trebuie sa fie suportati de toate elementele prin care trec, inclusiv conductorii din pereti (pe care nu vrei sa ii strici...). Si curentii trebuie limitati la acesta valoare de sigurante, sau la o valoare ceva mai mica, mai ales daca nu stii cum e instalatia. la fel cum nu cari 15 kg cu o plasa veche, doar ca scrie pe ea "max. 15kg". Faci lucrurile cu cap, preventiv.

Edited by aaaa4567, 22 October 2018 - 14:04.


#26
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
dar daca schimb priza de perete care e de 10A cu una de 16A? pe unele prize chiar scrie 10A pmax 1500w, iar gratarul electric consuma 2000w de ex, prize de la insta electric, vechi si ele

daca pun siguranta ceramica cum stiu cand a sarit siguranta?

Edited by cezar0707, 23 October 2018 - 19:37.


#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Vezi ca nu mai ai curent. F simplu.
Pui de 16A insa sa nu treci de 3,5 kW.
Merge sigur pe Al ce il ai acolo.
Masoara diametrul conductorului daca nu crezi. Transformi apoi in mmp.

#28
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
daca inlocuiesc priza de 10A cu una de 16A inlocuiesc degeaba? sau trebuie inlocuit si firul din perete cu unul mai gros in acest caz?

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
De cat e firul din perete? E Al?

#30
myezu

myezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.08.2007
ce ai tu acolo e un contact imperfect la firele ce fac legatura intre instalatia furnizorului si instalatia ta . Trebuie dat jos capacul si verificat legaturile cablurilor .
Instalatia furnizorului = firele prin care trece curentul inainte de contor .
Instalatia ta= firele prin care trece curentul dupa contor .

Acum 2 saptamani a luat foc un panou de sigurante din cauza unui contact imperfect la mine, noroc ca erau chiriasii acasa si au oprit curentul .

Urmeaza-mi sfatul si daca nu te pricepi cheama un electrician , chiar daca urmeaza sa schimbi instalatia electrica nu influentezi cu nimic daca schimbi panoul de sigurante si refaci legaturile .

#31
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
am atasat aici poze cu starea sigurantelor https://imgur.com/a/3H7h8CI

nu stiu ce fir e in perete, e prima instalatie bloc anii 80-90

la tablou la prize vad ca scrie si 16A, inseamna ca ar suporta 16A la sigurante

la cum arata varfurile sigurantelor eu as zice ca acolo ar fi problema

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Scoate carcasa neagra de ebonita.
Vezi apoi suruburile.
Ca sa o scoti, desurubezi gulerele albe din ceramica.
Scoate siguranta generala de jos.
Dar tu numai duminica seara iti gasesti de lucru?

#33
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
deci e ok varful sigurantelor?

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Cureti puti. Arcul din vf e ok?

#35
myezu

myezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.08.2007
Nu sigurantele sunt problema. Problema vine de la contactele imperfecte , da panoul  ala jos si verifica firele .

#36
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
n-am acces la panoul de sigurante general de pe casa scarii, degeaba dau jos carcasa tabloului daca nu pot umbla la el, doar sa ma uit la fire

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate