Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Intrebare problema sigurante/panou electric

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
Am un contor vechi montat in apartament, modelul apare in poze aici http://www.vysblog.r...ablou-electric/ , are montate 4 sigurante modele cu buton.

Problema e ca de ceva timp tot aud un bazait in tablou mai ales cand pun de exemplu un prajitor de paine si dau la rumenire mai mare, sau maresc temperatura la masina de spalat bazaie si mai tare pana chiar sare siguranta si mai trebuie sa inchid altele.

Am scos sigurantele sa le inspectez si am observat ca la unele din ele la varfuri arata de parca au fost ciobite ori putin topite iar la contactele din tablou unde vin sigurantele usor negru, voi reveni cu poze daca e nevoie. Le-am tot jonglat, le-am interschimbat cu cele de lumina si acum bazaie mai rar cand e masina de spalat de ex si nu mai bazaie la prajitorul de paine

Sunt sigurantele defecte ori si stecherele unde sunt conectate aparatele de prea putina putere? pe stecherele din casa majoritatea au 10A iar la aparate scrie 16A. Sigurantele tot de 10A sunt fiecare.

De unde ar fi problema? Necesita sa cumpar sigurante noi? este vreo problema daca inlocuiesc cu unele de 16A ?

Mai am cateva sigurante dar model albe cu siguranta cu lita inauntru si sunt de 16A, pot sa testez daca mai bazaie cu ele?

Exclus schimbarea contorului deoarece urmeaza sa renovez in viitor si atunci voi schimba si instalatia.

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Nu știu io de astea, dar pare suficient de serios încât să apelezi la un electrician autorizat în loc să "jonglezi" cu siguranțele ...

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cel mai probabil un contact imperfect.
Poate fi chiar bobina de tensiune a contorului caz in care va trebui sa-l schimbi.
Da jos capacul, pune sigurantele la loc si vezi de unde vine bazaitul (pui mana pe sonerie, contoar etc).
Misti un pic de fire sa vezi daca nu ai un contact imperfect - asta CU GRIJA

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu trebuie sa cumperi neaparat noi ci sa le cureti un pic pe cele vechi in zona de contact cu niste hartie abraziva si sa fii sigur ca fac bine contact la insurubarea in soclu, astfel incat sa fie strans insurubate, sa nu aiba niciun fel de joc. .. Daca totusi continua sa bazaie, e posibil sa fie problema cu bobina din interior.. caz in care poti sa cauti sa inlocuiesti, cu unele de 16A pe circuitul de prize... Cele de pe iluminat poti sa le lasi cum sunt.

#5
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
eu totusi ma gandesc ca din cele 4 sigurante cateva sa fie defecte din moment ce nu mai bazaie dupa ce le jonglez ori nu mai sare nici siguranta? soneria am oprit-o de la buton.

la stechere nu e nicio problema daca pun consumator de 16A la stecher de 10A?

si pot proba cu sigurante clasice cu lita in loc de cele cu buton pana sa cumpar altele?

la sigurante nu s-a umblat cu anii, contactul imperfect apare asa din senin?

Edited by cezar0707, 20 October 2018 - 15:11.


#6
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Arunci mizeriile alea cu buton, chemi un electrician autorizat sa iti monteze o cutie frumoasa si niste sigurante automate Schneider, lasa gadilatul, ca asa luati foc ca tot le gadilati, toate povestea asta te duce pe la 350-400 de lei, hai sa zic maxim 500 de lei, cu materiale, manopera etc, si nu te zgarci sa iei sigurante din Obor, pui ceva de calitate si uiti de ele, si te sfatuiesc sa lasi blogurile, alea sunt bune la gatit, la cum sa facem rost de o gagica, lasa electricitatea pe mana unora ca stiu ce fac

#7
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
ai citit ultimul rand?

#8
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 cezar0707, on 20 octombrie 2018 - 15:10, said:

eu totusi ma gandesc ca din cele 4 sigurante cateva sa fie defecte din moment ce nu mai bazaie dupa ce le jonglez ori nu mai sare nici siguranta? soneria am oprit-o de la buton.

la stechere nu e nicio problema daca pun consumator de 16A la stecher de 10A?

si pot proba cu sigurante clasice cu lita in loc de cele cu buton pana sa cumpar altele?

la sigurante nu s-a umblat cu anii, contactul imperfect apare asa din senin?
Ce aparate ai de 16A?

Quote

Sigurantele tot de 10A sunt fiecare.
De unde ar fi problema? Necesita sa cumpar sigurante noi? este vreo problema daca inlocuiesc cu unele de 16A ?

Da, este o mare problema si o cauza frecventa de incendii. Nu ai voie sa faci asa cevaa.

Cheama un electrician autorizat. Cheama-l si pe al doilea, sa verifice ce a facut primul. Posted Image Si pana atunci limiteaza consumul. La prajitorul de paine nu mai bazaie pt ca comnsuma mai putin, si pentru o perioada scurta. In schimb, masina de spalat, atunci cand incalzeste apa, consuma mult (2kW) pentru o perioada suficienta (nu stiu exact, probabil 15-30 de minute) - e mult pentru o instalatie veche.

Si cere electricianului sa iti puna si un diferential, sau macar sa iti lase loc pentru unul.

 cezar0707, on 20 octombrie 2018 - 15:10, said:

eu totusi ma gandesc ca din cele 4 sigurante cateva sa fie defecte din moment ce nu mai bazaie dupa ce le jonglez ori nu mai sare nici siguranta? soneria am oprit-o de la buton.

la stechere nu e nicio problema daca pun consumator de 16A la stecher de 10A?

si pot proba cu sigurante clasice cu lita in loc de cele cu buton pana sa cumpar altele?

la sigurante nu s-a umblat cu anii, contactul imperfect apare asa din senin?

Contactul imperfect apare prin mici surasolicitari (ca cele decare ziceai): consumatori mai mari: chestia asta duce la dilatari-contractari succesive, care mai depate slabesc contactul. Iar contactul imperfect creste rezistenta electrica, ceea ce duce la o incalzire si mai accentuata, deci si la o dilatare maimare. Ai un cerc vicios (asemanator ambalarii termice). Iar asta e doar unul din mecanisme.

N-ai ce sa le mai faci, sunt depasite, schimba-le. Insa mai intai cheama o persoana autorizata. E posibil sa scapi doar cu inlocuirea sigurantelor cu unele simple, cu lita (daca altceva e prea scump), dar asta va decide electricianul, la fata locului, dupa ce face alte verificari.

Edited by aaaa4567, 20 October 2018 - 16:17.


#9
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 cezar0707, on 20 octombrie 2018 - 14:27, said:

Exclus schimbarea contorului deoarece urmeaza sa renovez in viitor si atunci voi schimba si instalatia.
„Chestia” aia care-ți face probleme nu se numește contor, ci tablou electric.
Contorul este aparatul care măsoară consumul de energie electrică. Ce  sfaturi bune pot să-ți dea ăștia care habar n-au ce este un contor și ce este un tablou electric?

Edited by anaki, 20 October 2018 - 17:06.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Trei useri au recomandat electrcian AUTORIZAT. Ce autorizatie conteaza pt a strange un surub la un contact sau sa puna o siguranta ceramica?
Strange bine suruburile de la soclurile sigurantelor si infileteaza bine sigurantele.
Asta pt solutie de moment.
Asta o faci singur.
Pune sigurante de 16A.

#11
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 dorin_2k, on 20 octombrie 2018 - 17:11, said:


Pune sigurante de 16A.

Pe circuite cu foste siguranta de 10, care circuite cel mai probabil sunt vechi? Posted Image

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Are sigur conductor Al 2,5 mmp.
Merge siguranta 16A la prize.
Crezi ca daca are 20 de ani, nu mai conduce curentul?

#13
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
am scris contor dar gandul imi era la tablou...stiu care e diferenta, oricum contorul e pe casa scarii. am sa revin cu poze cu contactul sigurantelor ca sa vedeti starea lor. nu vreau sa chem un instalator daca nu e urgenta, pe cine am mai intrebat au zis ca nu sunt seriosi instalatorii prin zona pe aici...si presupun ca daca-l chem va vedea ca e tablou vechi si nici nu se va mai uita la el decat pentru a-l schimba...la firma e scump.

vreau sa zic cand am schimbat sigurantele intre ele nu am mai auzit zgomot cu prajitorul de paine indiferent ce nivel de rumenire setam, deci ori era un contact imperfect ori siguranta rea am pus-o pe circuitul de lumnina, dar cand am pus masina de spalat si am setat temperatura mare impreuna cu alte aparate normale gen televizor/calculator bazaia si s-a oprit cand am inchis calculatorul.

despre prize, am de ex un gratar electric de 2000w 16A pe stecherul lui, cand l-am conectat intr-un prelungitor sau priza din perete de 10A bazaia tabloul tare si l-am oprit imediat, dupa care l-am dus la un prelungitor sau priza de 16A, tot bazaia tabloul dar foarte incet, asta inainte sa schimb sigurantele intre ele. e normal sa bazaie asa daca e suprasolicitata priza de 10A ?

Edited by cezar0707, 20 October 2018 - 17:34.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Lasa tu instalatorii, ca aia nu au treaba cu curentul.
Ai citit si facut ce am scris eu?

Zici ca ai priza din perete de 10A si de 16A? ;)

Edited by dorin_2k, 20 October 2018 - 17:35.


#15
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
am citit dar am sa testez cand e lumina afara si cand mai am treaba cu un consumator mare.. dar din cate tin minte sigurantele nu au surub la soclu, daca te referi la baza lor da se invart ca pe niste suruburi si au fost stranse

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Au sigur surub la soclu.
Au rigleta comuna in varf si surub separat pe filetul (filet Edison) de fixare a sigurantei la fiecare.

Edited by dorin_2k, 20 October 2018 - 17:43.


#17
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
tu te referi in soclu din tablou? sigurantele sunt automate cu buton

Edited by cezar0707, 20 October 2018 - 17:46.


#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Citesti dar nu pricepi.
Pune sigurante ceramice in locul celor automate.
Strange suruburile unde vin firele in SOCLU. Stii ce e ala?
Scoate capacul negru si priveste. Aaaaa. Ai vazut firele?
Scoti siguranta de la contor de jos si lucrezi fara probleme.
Insa nu vei vedea acum fara lanterna.
Priceput?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate