Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Romanian Pickers

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006
American pickers la History, sunt doi tipi care umbla prin US si aduna tot felul de chestii, de la jucarii la HD vechi sau masini. Ma gandesc de mult cum ar fi o afacere de genul in Romania si daca ar exista o piata pentru asa ceva. Mai nou, am descoperit vreo doua grupuri de FB unde apar tot felul de obiecte romanesti, unele mai 'colectable', altele doar vechituri fara valoare. Radiouri pe lampi, pesti de sticla, truse chinezesti de geometrie, chiar si creta sau sticle goale de Pepsi, sifoane, si o mie de alte chestii.
Ce ar fi cu adevarat valoros? Ce ati pune intr-un magazin ''Romanian Pickers''?

Edited by wiseguy76, 20 October 2018 - 13:34.


#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
nu prea avem marfă pentru așa ceva.în plus la noi dacă-i vechi costă milioane,nu au simțul valorii.pune niște linkuri să mai vedem și noi marfă nouă

#3
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

View Postwiseguy76, on 20 octombrie 2018 - 13:33, said:

American pickers la History, sunt doi tipi care umbla prin US si aduna tot felul de chestii, de la jucarii la HD vechi sau masini. Ma gandesc de mult cum ar fi o afacere de genul in Romania si daca ar exista o piata pentru asa ceva. Mai nou, am descoperit vreo doua grupuri de FB unde apar tot felul de obiecte romanesti, unele mai 'colectable', altele doar vechituri fara valoare. Radiouri pe lampi, pesti de sticla, truse chinezesti de geometrie, chiar si creta sau sticle goale de Pepsi, sifoane, si o mie de alte chestii.
Ce ar fi cu adevarat valoros? Ce ati pune intr-un magazin ''Romanian Pickers''?


În România se numește Talcioc.

#4
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Gasesti chestii interesante si pe la noi dar, cum zice si EMPP, cer unii pe ele o gramada de bani de zici ca sunt placate cu aur.
De exemplu eram in Craiova la targ/talcioc si am vazut un fier de calcat vechi in care sa bagau carbuni si am vrut sa il iau. Era vai mama lui ruginit, manerul de lemn spart, ma gandeam ca mai mult de 50 de lei nu ar trebui sa fie. Si aia 50 cu indulgenta o sa spun mai jos de ce... Si cand aud 200 de lei.. Cat? 200, dar il las pentru 150. Dau sa plec si imi spune 100 si ii zic ca mai mult de 50 nu ii dau si nu a vrut sa il dea.
De ce am zis 50? Pentru ca in Ardeal in satul in care sta bunica  cred ca toti batranii inca mai au prin casa si ti-l dau degeaba daca vrei. De altfel dupa vreun an am ajuns si mi-am luat 3 de diferite marimi si am dat in total vreo 10 de lei si 30 minute de munca. Unul de la bunica gratis, unul de la vecin m-a costat 100 ml de palinca si unul de la o batranica, a trebuit sa ii culeg merele din pom.

#5
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Când am văzut titlul m-am gândit că s-ar putea să fie vorba despre cum ar fi o emisiune de genul în România
La noi sunt prea mulţi bişniţari + că au crescut nesimţit de mult preţurile la unele chestii care acum 10 ani se dădeau ieftin sau în nebunia cu "creşterea nivelului de trai" erau aruncate. Că e de colecţie, retro, chiar dacă stau nevândute altele la acelaşi preţ, nu-s chestii speciale, găseşti destule. O emisiune din asta ar umfla şi mai mult preţurile.

#6
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Eu cred ca probema la noi este  lipsa culturii hobby-urilor,fiind o tara fost comunista,inchisa,nu a avut cum sa se propage ideea de a colectiona. Americanii colectioneaza orice de la cuie pana la avioane.Totusi ,pt ca un hobby sa i-a nastere trebuie sa se indeplineasca un cumul de factori,principalul fiind stabilitatea financiara.NU te poti gandi la hobby, decat, daca, dupa toate cheltuielile de baza,iti raman si bani de distractie.De aceea neamtul cand ajunge la pensie isi i-a o rulota ,incarca nevasta si pleaca la plimbare pana la moarte,in schimb,pensionarul roman isi pregateste bugetul pt medicamente si apoi daca ii mai ramane ceva , i-a si ceva de mancare.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
djl likes this

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Dupa titlu credeam ca e vorba despre fruit pickers.

#9
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postgumball3000, on 20 octombrie 2018 - 16:22, said:

Dupa titlu credeam ca e vorba despre fruit pickers.
Capsunarii, astia-s adevaratii Romanian pickers.
[ https://botosaneanul.ro/poze/1-spaniolii-cauta-750-de-capsunari-si-ofera-aproape-40-de-euro-pe-zi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

View PostIpsilanteCucuruz, on 20 octombrie 2018 - 14:07, said:

Gasesti chestii interesante si pe la noi dar, cum zice si EMPP, cer unii pe ele o gramada de bani de zici ca sunt placate cu aur.


Da, am vaz unu care vindea niste scaune de masa, ce-i drept, de vreo 60 de ani vechime, dar scaune normale, plm, de care are si bunica-mea in bucatarie, cu 100 de lei unu :D. Vorba aluia, daca e vechi nu inseamna ca e si scump.

De exemplu pentru asta as da 120 de lei, e ceva deosebit, si cred ca daca caut pe la ai mei pe acasa, il gasesc pe al lor :)

[ https://scontent.flhr3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/44359832_129622744674730_7639330794636312576_n.jpg?_nc_cat=103&_nc_ht=scontent.flhr3-1.fna&oh=4a498968a65827e3f4a7b7cc47f80be6&oe=5C567865 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

View Postadycoke2, on 20 octombrie 2018 - 15:50, said:

Eu cred ca probema la noi este  lipsa culturii hobby-urilor,fiind o tara fost comunista,inchisa,nu a avut cum sa se propage ideea de a colectiona. Americanii colectioneaza orice de la cuie pana la avioane.Totusi ,pt ca un hobby sa i-a nastere trebuie sa se indeplineasca un cumul de factori,principalul fiind stabilitatea financiara.NU te poti gandi la hobby, decat, daca, dupa toate cheltuielile de baza,iti raman si bani de distractie.De aceea neamtul cand ajunge la pensie isi i-a o rulota ,incarca nevasta si pleaca la plimbare pana la moarte,in schimb,pensionarul roman isi pregateste bugetul pt medicamente si apoi daca ii mai ramane ceva , i-a si ceva de mancare.

Mai erau cei pasionaţi de fotografie (extrem de puţin şi de cinematografie de amatori), electronice şi audio, trenuleţe, modelism, timbre şi câţiva colecţionari de maşini clasice. Dar nu foarte mulţi. Unele chestii le găseai, dar nu eram un popor cu prea mulţi bani, aşa că   :(

#12
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

View Postdjl, on 20 octombrie 2018 - 17:43, said:

Mai erau cei pasionaţi de fotografie (extrem de puţin şi de cinematografie de amatori), electronice şi audio, trenuleţe, modelism, timbre şi câţiva colecţionari de maşini clasice. Dar nu foarte mulţi. Unele chestii le găseai, dar nu eram un popor cu prea mulţi bani, aşa că   Posted Image
da,erau cateva mici hobby-uri atunci,insa numai ce voia Ceausescu,timbre si abtibilduri colectiona toata lumea,audio prea putin ,te rezumai la echipamente rusesti Kashtan ,Tesla etc,trebuia sa ai pile sa pui mana pe vreun TEAC sau ceva,la fel pe sub mana daca prindeai niste reviste Rahan sau PIF...limitati, foarte limitati eram.Cum spuneam,ai nevoie de bani sa te apuci de colectionat.
Nu poti sa faci o emisiune de genul American Pickers in Romania pt ca programul ar fi plin de guma Turbo,Figurine Panini si Rahan Posted Image))

Edited by adycoke2, 20 October 2018 - 18:49.


#13
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

View Postadycoke2, on 20 octombrie 2018 - 18:48, said:


Nu poti sa faci o emisiune de genul American Pickers in Romania pt ca programul ar fi plin de guma Turbo,Figurine Panini si Rahan Posted Image))

Rahan si Turbo stiu, da' de figurine n-am auzit. Ce-s alea.

Uite, buna idee, colectie de Rahan. Alea originale, nu alea reeditate, de care i-am luat lu fiu-miu si nici nu s-a uitat la ele vreodata.

#14
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
O colecţie se poate aduna şi într-o perioadă mai lungă de timp. Eu colecţionez ce pică mai ieftină - am dat ceva mai mulţi bani pe unele chestii mai rare, dar în rest, dacă am văzut că unele chestii se pot găsi ieftin, nu mă arunc la preţuri mari.
O asemenea emisiune ar trebui să-i înveţe pe oameni că nu totul este chiar aşa de valoros precum se crede. Nici să arunce, dar nici să ceară mulţi bani.

#15
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006

View Postwiseguy76, on 21 octombrie 2018 - 05:36, said:

Uite, buna idee, colectie de Rahan. Alea originale, nu alea reeditate, de care i-am luat lu fiu-miu si nici nu s-a uitat la ele vreodata.
Rahan nu erau franțuzești ?

Oricum, alea erau moda timpurilor noastre, pe ei nu-i mai reprezintă.

Am întrebat pe colegii din SUA dacă la ei tinerii se mai uită la filme Western, că la noi nu le mai plac, dar totuși e parte din cultura lor.
Au zis că nu, nu prind deloc la noile generații.

View Postdjl, on 20 octombrie 2018 - 14:11, said:

La noi sunt prea mulţi bişniţari + că au crescut nesimţit de mult preţurile la unele chestii care acum 10 ani se dădeau ieftin
Au auzit ei la o vreme că în occident unii dau bani mulți pe ele, li s-au gândit că au da lovtiura :P

Nu mai zic că unii au profitat și de credinșa asta naivă, și au făcut rețelele alea de escrocherie cu mșinile de cusut. Posted Image

#16
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

View Postwiseguy76, on 21 octombrie 2018 - 05:36, said:


Rahan si Turbo stiu, da' de figurine n-am auzit. Ce-s alea.

Uite, buna idee, colectie de Rahan. Alea originale, nu alea reeditate, de care i-am luat lu fiu-miu si nici nu s-a uitat la ele vreodata.

abtibilduri cu fotbalisti fabricate de Panini Italia...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate