Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Cum pot fi japonezii asa de rapizi?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
poorgamer

poorgamer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.07.2018
Astia sunt oameni sau extraterestri? Eu stau in pat, patul nefacut, pe jos e plin de sticle de bere si muntele de vase asteapta sa fie spalat dar imi e lene si mi-a fost lene sa fac si dus in ultimele 2 zile si astia lucreaza in cateva ore cat fac eu ca roman in cateva zile, cum dracu? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UuXUfx2Mtvs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by poorgamer, 20 October 2018 - 12:15.


#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Talent. Sa nu crezi ca toti japonezii sunt asa. Ce vezi pe net e doar o parte infima a populatiei ce are puteri speciale :lol:.

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
De aia japonezii sunt unde sunt si noi, vai de mama noastra...Posted Image

#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ca om care exceleaza relativ absurd in jobul lui iti zic secretul,
In primul rand plata la norma nu la ora, daca esti platit la ora dai sa treaca orele, daca esti platit la norma, dai sa termini repede treaba sa ai timp liber mai mult. In cazul meu multa vreme lucram si sambata, acum imi termin treaba de vineri la amiaza. Daca nu as depinde de altii si sa fiu constrans de regulamente probabil as putea termina de miercuri seara. Posted Image
Treaba asta se observa des in randul celor care au o activitate relativ repetitiva care isi perfectioneaza enorm munca in timp venind mereu cu idei de optimizare.
De asemenea ajuta mult sa fii platit o garla de bani, altfel tragi cand simti ca patronul nu isi bate joc de tine.

#5
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014

View Postpoorgamer, on 20 octombrie 2018 - 12:14, said:

Astia sunt oameni sau extraterestri? Eu stau in pat, patul nefacut, pe jos e plin de sticle de bere si muntele de vase asteapta sa fie spalat dar imi e lene si mi-a fost lene sa fac si dus in ultimele 2 zile si astia lucreaza in cateva ore cat fac eu ca roman in cateva zile, cum dracu? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UuXUfx2Mtvs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu numai japonezii sunt asa, ci asiaticii in general. Remember chinezii aia care lucreaza in mega-fabrici la Foxconn, ai vazut cata dexteritate aveau la suruburi si ansamblare? Dar in schimb, sufera de stres, astia de la Foxconn le-au pus plase la geam ca multi se sinucideau...Si cand te gandesti ca robotesc pe doar un bol de orez, si nu pe 1500 euro ca neamtul (salariul minim)...

#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
Pentru ca asa sunt crescuti de cand se nasc, disciplinati, ordonati, seriosi, cinstiti, etc.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostSpeedDemon, on 20 octombrie 2018 - 12:35, said:

Ca om care exceleaza relativ absurd in jobul lui iti zic secretul,
In primul rand plata la norma nu la ora, daca esti platit la ora dai sa treaca orele, daca esti platit la norma, dai sa termini repede treaba sa ai timp liber mai mult. In cazul meu multa vreme lucram si sambata, acum imi termin treaba de vineri la amiaza. Daca nu as depinde de altii si sa fiu constrans de regulamente probabil as putea termina de miercuri seara. Posted Image
Treaba asta se observa des in randul celor care au o activitate relativ repetitiva care isi perfectioneaza enorm munca in timp venind mereu cu idei de optimizare.
De asemenea ajuta mult sa fii platit o garla de bani, altfel tragi cand simti ca patronul nu isi bate joc de tine.
Nu-i doar asta. La japonezi inca de mic inveti sa fii harnic si constiincios (de exemplu in scoli elevii se ocupa de preparatul si servirea mesei, spalatul vaselor si curatenia in sala de clasa sau in scoala).
Desigur, sunt si la ei anti-exemple. Dar iti garantez ca si daca ar fi platiti la ora, nu la norma, ar munci la fel de constiincios si rapid.

#8
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
E bolnavi.

Nu stie ce e aia dolce far niente..

Edited by Alecsandru010, 20 October 2018 - 12:54.


#9
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
E .. eu am vazut dactilografa care batea cam la ferl de iute. Adica mitralia. Insa in plus mai si discuta .. invariabil incepea "si hai zi ce ai mai f##ut?" Si nu facea nici o greala de dactolografie!
ba mai bine a baut 100 de foi in limba germana .. fara sa stie boaba de germana! Exact ce a citit .. exact asa a batut!

Exercitiu

#10
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,580
  • Înscris: 16.08.2010

View Posttoto_riina, on 20 octombrie 2018 - 12:46, said:

Nu numai japonezii sunt asa, ci asiaticii in general. Remember chinezii aia care lucreaza in mega-fabrici la Foxconn, ai vazut cata dexteritate aveau la suruburi si ansamblare? Dar in schimb, sufera de stres, astia de la Foxconn le-au pus plase la geam ca multi se sinucideau...Si cand te gandesti ca robotesc pe doar un bol de orez, si nu pe 1500 euro ca neamtul (salariul minim)...

Aia merge la ansamblul folcloric nu la asamblare...   Posted Image

#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,665
  • Înscris: 10.10.2011
au skill tata. aia nu se joaca

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Da.. demonstratiile alea de sincronizare sunt chiar tari:

https://youtu.be/4p0DsVPkyZg?t=90

Edited by rosix, 20 October 2018 - 14:43.


#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
doar ca sunt doar demonstratii..

#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postpoorgamer, on 20 octombrie 2018 - 12:14, said:

Astia sunt oameni sau extraterestri? Eu stau in pat, patul nefacut, pe jos e plin de sticle de bere si muntele de vase asteapta sa fie spalat dar imi e lene si mi-a fost lene sa fac si dus in ultimele 2 zile si astia lucreaza in cateva ore cat fac eu ca roman in cateva zile, cum dracu?
Acuma stii ce trebuie sa faci ca sa ai o tara ca afara.
Aminteste-ti ca Japonia e una dintre cele mai bogate tari din lume, dar muti batrani care au muncit toata viata, comit delicte ca sa intre la inchisoare unde sa aiba un minim de ingrijiri.

#15
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Nu au asiaticii nimic special, ce vedeti voi pe net sunt cazuri speciale, o dexteritate deprinsa in timp, de pilda daca m-ati vedea ce repede bat la masina sau la o tastatura ati crede ca cine stie ce talent special am....nu....am invatat sa bat repede la masina si la tastatura in timp....

#16
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Nu-s japonezii, ci unii oameni(e doar un talent mai aparte) din orice natie.

Quote

Pentru ca asa sunt crescuti de cand se nasc, disciplinati, ordonati, seriosi, cinstiti, etc.
Aberatii. Si in legatura cu nemtii exista niste mituri similare... ^_^

#17
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
nimic deosebit ...... altele sunt calitatile care i-au facut puternici

disciplina, onoarea, conduita morala, corectitudinea, etc

lucruri care le lipsesc romanilor cu desavarsire ....


Daca ar fi sa face o comparatie, Romania are cu mult mai multe resurse si posibilitati decat Japonia

sau a avut ....

Edited by hightech-sys, 20 October 2018 - 16:13.


#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostGhita_Bizonu, on 20 octombrie 2018 - 13:42, said:

E .. eu am vazut dactilografa care batea cam la ferl de iute. Adica mitralia. Insa in plus mai si discuta .. invariabil incepea "si hai zi ce ai mai f##ut?" Si nu facea nici o greala de dactolografie!
ba mai bine a baut 100 de foi in limba germana .. fara sa stie boaba de germana! Exact ce a citit .. exact asa a batut!

Exercitiu
o sa ma filmez  pe mine  in timp ce  tastez intr-o zi...si eu am ceva dexteritate la folosit tastatura...

View PostValmont43, on 20 octombrie 2018 - 15:51, said:

Nu au asiaticii nimic special, ce vedeti voi pe net sunt cazuri speciale, o dexteritate deprinsa in timp, de pilda daca m-ati vedea ce repede bat la masina sau la o tastatura ati crede ca cine stie ce talent special am....nu....am invatat sa bat repede la masina si la tastatura in timp....
si eu la fel...exista un joculet pe miniclip.ro care te invata sa dactilografiezi ....de acolo am invatat sa tastez  repede.....stai sa il gasesc

uite cateva joculete ca pe ala nu l-am mai gasit
https://www.typing.com/student/games

View Posttoto_riina, on 20 octombrie 2018 - 12:46, said:

Nu numai japonezii sunt asa, ci asiaticii in general. Remember chinezii aia care lucreaza in mega-fabrici la Foxconn, ai vazut cata dexteritate aveau la suruburi si ansamblare? Dar in schimb, sufera de stres, astia de la Foxconn le-au pus plase la geam ca multi se sinucideau...Si cand te gandesti ca robotesc pe doar un bol de orez, si nu pe 1500 euro ca neamtul (salariul minim)...
Asta as ae...dar nu ne-ar strica sa avem nitica dexteritate si chef de munca...macar pe sfert...ca restul si asa fac robotii daca ajungem la robotizare

Edited by karax, 20 October 2018 - 16:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate