Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

ariston cares premium 24 EU sau Bosch Condens 2000 W ZWB24V2 24 kW?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
cata008

cata008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 08.06.2007
intentionez sa achizitionez o centrala in condensare si as vrea sa stiu ce gasesc pe piata in jurul sumei de 2500 plus-minus 200 lei . am gasit pana acum cateva modele dintre care cele enuntate in titlu + o Beretta Ciao Green 25 CSI . care dintre acestea sunt mai de incredere(performanta,durata de viata etc.) ? am mai citit o chestie cum ca cea ariston are schimbatorul de caldura din aluminiu iar daca sunt conectate tevi de cupru, tinand cont ca instalatia mea e din cupru, ar fi o problema ?

Edited by cata008, 20 October 2018 - 12:10.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Recomand Ariston pentru ca are un debit de apa de 13.1l/min spre deosebire de Bosch care are un debit de 10l/min.
Un debit de apa mai mare conteaza enorm - pe cuvant Posted Image
In plus, Ariston este si ceva mai silentioasa - si asta conteaza

#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,580
  • Înscris: 16.08.2010
Eu as fi recomandat Genus premium evo, dar e pe la 3300... are schimbator din inox. Poate poti sa mai pui ceva.

#4
ja-ro

ja-ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 21.10.2007

View Postcata008, on 20 octombrie 2018 - 12:09, said:

intentionez sa achizitionez o centrala in condensare si as vrea sa stiu ce gasesc pe piata in jurul sumei de 2500 plus-minus 200 lei . am gasit pana acum cateva modele dintre care cele enuntate in titlu + o Beretta Ciao Green 25 CSI . care dintre acestea sunt mai de incredere(performanta,durata de viata etc.) ? am mai citit o chestie cum ca cea ariston are schimbatorul de caldura din aluminiu iar daca sunt conectate tevi de cupru, tinand cont ca instalatia mea e din cupru, ar fi o problema ?
Salut. Din punctul meu de vedere, temerea ta cu el coroziunea galvanică (țevi cupru vs schimbător de aluminiu) nu e complet întemeiată. Așa cum sigur știi, majoritatea racordurilor din centrale sunt din cupru. Și sunt mulți producători de centrale care folosesc schimbătare din aliaje de aluminiu. Sunt convins că producătorii de centrale au studii temeinice privind coroziunea galvanică. Altceva de reținut este că schimbătorul este construit (din câte știu eu) dintr-un aliaj de aluminiu și nu aluminiu pur. Iar asta schimbp total regimurile galvanice. Așa că poți merge liniștit pe Ariston. Modelul Ariston cares Premium are un raport preț / calitate excelent.

#5
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postja-ro, on 22 octombrie 2018 - 07:52, said:

schimbătorul este construit (din câte știu eu) dintr-un aliaj de aluminiu
la ariston care este aliajul din care e construit schimbatorul ?

are cineva centrala cu schimbator de aliaj de aluminiu Buderus/Bosch/Beretta/Wolf de 10ani si inca ai mai functioneaza?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate