Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat achizitionare teren

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007
Buna ziua,

Am primit o oferta pentru achizitionarea unui teren la marginea unui sat intr-o zona populata cu case de vacanta.
Zona este ok si pretul pare bun doar ca nu sunt sigur daca se poate construi acolo o cabana din cauza terenului care are urmatorul profil:
[ https://i.imgur.com/7dQhRXa.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In anunt se prezinta terenul ca avand 700 mp dar in acte este trecut doar 500 mp.
Vazut de sus terenul arata cam asa:

[ https://i.imgur.com/u6UhVE1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Terenul de vanzare este format din 2 platforme, diferenta de nivel intre ele fiind de aprox 1 - 1.5 m. Ideea este ca pe P1 sa fie construita o cabana iar P2 sa ramana zona verde. Calea de acces se opreste in dreptul terenului deci si spatiul acela poate sa fie folosit (parcare .etc)

Langa drumul asfaltat se afla un stalp de curent si canalizare.
Pretul cerut pentru cei 500 de mp intabulati este de 8500 euro. In realitate se aproximeaza ca se pot folosi aprox 700 mp (terenul + calea de acces + o parte din malul parului).

Ce parere aveti de oferta? S-ar putea construi ceva pe platforma 1 atata timp cat este o diferenta de aprox 4 m fata de terenul 1? Pretul este bun pentru Marginimea Sibiului?

Edited by rony2006sb, 20 October 2018 - 11:21.


#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
paraul nu face probleme,chiar o  data la 10-20 ani e suficient

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă e așa cum l-ai desenat, nu e bine. Toate apele se vor strînge la tine în curte iar dacă se umflă pîrîul, în cel mai bun caz ajungi cu barca la teren și în cel mai rău îți ia cabana.

#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Desenul spune multe , si daca ai ajuns la asa ceva , spune si despre tine .
Esti o fire curajoasa care nu se teme de nou sau greutati . Se poate construi fara probleme , sint solutii si impotriva " riului " ...
Vezi ca este posibil sa fie o zona de protectie a riului care nu este cuprinsa in acte .
O poza cu terenul nu ai ?

#5
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007
[ https://i.imgur.com/DqV5ZdA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam asa arata terenul. Poza a fost facut din pozitia urmatoare:
[ https://i.imgur.com/wZLKvR5.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Eu stau langa un rau de munte care 99% din timp e un suvoi de apa de un metru latime si 10-15 cm inaltime. Inofensiv, nu? Dar vezi tu raul asta are canalizare de 3 metri inaltime si vreo 8 metri latime. In aia 1% umple canalul. Gandeste-te bine.

Edited by SpeedDemon, 20 October 2018 - 11:59.


#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
solutii ipotriva raului,ma faci sa rad
eu nu m-as risca sa bag multi bani intr-o cabana acolo
o data vine si pleaca tot

Edited by ceanu1980, 20 October 2018 - 12:02.


#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
Eu nu inteleg ideea acestor case/ cabane de vacanta, costa multi bani si sanse mari sa-ti fure tot din ele cat esti plecat... plus in acest caz e si apa
Adica in loc de relaxare produc mai multi nervi/ ingrijorare,.. imi scapa ceva ? Posted Image

Edited by sirgoofy, 20 October 2018 - 12:30.


#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
mergi prin sat și întreabă-i  pe cei mai bătrâni cum a venit valea de mare.imediat te lămurești.pune-ți o rulotă,un container placat cu lemn pe post de căbănuță

#10
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Dupa mine esti in albia extinsa a apei. Nici nu cred ca ai sa prmesti autorizatie de constructie acolo, dar in Romania totul e posibil.
https://conseils-the...alternative.php
E buna ideea cu continerulvezi ce treaba minunata iese cu costuri putine. Nici nu cred ca ai nevoie de autorizatie de constructie.

#11
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Zona superba. Dar nerecomandabila pt constructie. Paraul este cel mai mare pericol, asa cum au spus si colegii. Si din ce vad in poza, malul opus are tendinta de a pleca, parca se vede o zona surpata iar in dreapta aluneca la vale. Daca zona aluneca si blocheaza paraul, toata apa vine la tine in curte

#12
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Eu maxim ce aș lua e "teren 1" din poză. Restul mi se pare riscant.

#13
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postaaddyy2005, on 20 octombrie 2018 - 14:31, said:

....... Nici nu cred ca ai nevoie de autorizatie de constructie.
Crezi gresit .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate