Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cel mai bun Samsung 1500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Mătușa mea vrea un upgrade de la al ei Samsung Ace 4 care a servit-o 3-4 ani cu brio. Ideea este ca ea vrea neapărat Samsung. Am încercat sa o conving cu Xiaomi dar zice ca sunt chinezării.

As vrea sa știu, mai ales de la posesori de Samsung, cam care ar fi cel mai bun pana în 15 milioane, ca nu prea am pus mana pe A-uri în ultima vreme.

Si S7 edge și S8 sh ar fi de luat în calcul. Voi ce părere aveți?


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca tot ai 1500 lei, orienteaza-te macar la un telefon nou. SH.. nu stii bateria cat de "avariata" e, display-ul poate sa sufere de burn-in etc

Edited by MembruAnonim, 20 October 2018 - 10:56.


#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
cred ca a8 e cea mai buna varianta in banii aia.

#4
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
La a8 ma gândeam și eu, dar cică a apărut între timp A7 cu 3 camere, parca l-am văzut la 1450.

#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
lumea a zis anu asta ca pixel 3 ar fi cam cea mai buna camera pe un telefon.si are doar o camera.deja treaba asta cu 4 camere, displayuri cu mecanisme care scot camera ca sa ai cat mai mult ecran, mi se par lucruri nefolositoare.
amprenta integrata in ecran mi se pare ok si o sa o vedem pe cat mai multe telefoane de anu viitor.dar nu are initiatorul bani de one plus 6T sau mate 20.

#6
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Alea 3 camere nu fac cat o camera buna.

A8 ar fi singura solutie, display bun, design deja invechit, asta e.

#7
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
S7, poate gaseste ceva nou inca ramas pe stocuri. Da, are dreptate, xiaomi, huawei sunt chinezarii.

#8
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
S7 e 1650 la emag dar nu merita, e jalnica bateria dupa update-ul la Oreo. +1 pentru A8 2018. A7 2018 e mult sub A8.

#9
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Mai pluseaza 200-300 si isi cumpara SH(inca in garantie) S8+ sau Note 8.

S-a spus pe aici ca nu mai tine bateria sau ecranul are burn in la un telefon SH.
La 1 si 10 luni dupa cumparare sau chiar mai devreme te duci frumos la service si spui:" Nu mai tine bateria"/"Ecranul are pe naiba/etc."; ti le schimba imediat(piesele cu defecte + altele daca ai noroc).

La aproape toate Galaxyurile pe care le-am avut, mai ales ca le ofer parintilor(nu le vand pe siteurile de ocazii pentru ca: pierdere), am schimbat bateriile in garantie.

Oricum stilul meu de incarcare este "dezastru", incarc telefonul si de 4 ori pe zi: cand nu am treaba cu telefonul il pun mereu la incarcat.

Edited by i0nut_tt, 20 October 2018 - 17:57.


#10
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Nu s8+ sau Note 8. Sunt prea mari.

#11
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Pai nu prea se "pupa" autonomie buna-telefon mic, nu este spatiu pentru asa ceva, mai ales ca este lupta asta pentru reducerea marginilor=tot telefonul(partea din fata) = display.

Pot sa scoata producatorii si procesor pe 3nm ecranul a fost si ramane cel mai mare consumator.
Despre telefoanele midrange indiferent de producator nu am o parere foarte buna: peste 3 ani un flagship actual va fi depasit de un midrange(la 1/2 din pretul unui flagship) la capitolul performanta(procesoarele telefoanelor midrange utilizeaza procese de fabricatie mai vechi, procesoarele consuma mai multa energie) , mai putin la camere(lipsa OIS, software prost pentru camera/-e, etc.), s.a.

Edited by i0nut_tt, 20 October 2018 - 18:18.


#12
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Daca vedeti un Note 8 perfect si inca in garantie sub 2000 de lei,sa ma anuntati si pe mine. :)

#13
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Posti0nut_tt, on 20 octombrie 2018 - 18:14, said:

Pai nu prea se "pupa" autonomie buna-telefon mic, nu este spatiu pentru asa ceva, mai ales ca este lupta asta pentru reducerea marginilor=tot telefonul(partea din fata) = display.

Pot sa scoata producatorii si procesor pe 3nm ecranul a fost si ramane cel mai mare consumator.
Despre telefoanele midrange indiferent de producator nu am o parere foarte buna: peste 3 ani un flagship actual va fi depasit de un midrange(la 1/2 din pretul unui flagship) la capitolul performanta(procesoarele telefoanelor midrange utilizeaza procese de fabricatie mai vechi, procesoarele consuma mai multa energie) , mai putin la camere(lipsa OIS, software prost pentru camera/-e, etc.), s.a.

Mai Ionuț, gsmarena nu prea e de acord cu tine :) a-urile trec de 100h la baterie, nici Note 9 nu poate asta.

#14
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Gsmarena zice multe prostii.
Ai citit macar metodologia de testare?

1. Pentru "talk time" nu se specifica ce fel de retea este folosita, poate un Note 8 are "chef" de Volte si un A8 are chef de 2G, avantaj A8.

2. Pentru "internet browsing" se foloseste un script automat care incarca o pagina la fiecare 10 secunde utilizand o conexiune Wifi pe standardul N.

Acum urmeaza partea interesanta: telefoanele au setata luminozitatea la 50%.
Problema este ca ecranul unui flagship este mai luminos deci 50% din "mai mult" este diferit de 50 din mai putin, si asta fara sa tinem cont de diferentele de rezolutie(+ GPU), marime ale ecranelor.

In practica utilizatorii isi seteaza luminozitatea la o valoare corespunzatoare(zi, noapte) identica(pana la un nivel,ziua in soare puternic doar in functie de cat poate ecranul).

3. In testul "Video playback", luminozitatea este setata la 50% => explicatie identica.

Concluzia: in utilizarea zilnica normala, testele sunt 0.

Edited by i0nut_tt, 20 October 2018 - 19:13.


#15
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
A8 isi ia, pana la urma. Mersi!

#16
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Ionut, din 2016 luminiozitatea este setata la 200 niti, asa ca testul e fair, atat la video cat si la webbrowsing. Citeste tot inainte de a posta ceva:)

#17
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Da, :), totusi rezolutiile si dimensiunile ecranelor nu sunt identice.

#18
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
Nu prea are sens ceea ce zici tu ionut. Testele de pe gsmarena arata cât tine bateria la fiecare telefon în parte... Iar fiecare tel in parte are alte specificații. Normal ca nu sunt identice rezoluțiile și dimensiunile.. Insa ei îți arată, aproximativ, cât tine fiecare tel în parte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate