Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Site SH.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Puteti sa-mi recomandati magazine online SH din Germania, Austria, Franta ?

In afara de ebay.

Ma intereseaza pentru super-tele Canon.

#2
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
https://en.shpock.com/

P
entru UK ar fi https://www.gumtree.com/ si https://en.shpock.com/

Edited by Tort, 20 October 2018 - 11:32.


#3
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Poti urmari si https://www.wexphotovideo.com ... dau 1 an garantie si sunt foarte profesionisti

#4
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Si pe amazon mai pun SH-uri.
Mai multe in US, mai putine in UE.
Daca urmaresti constant site-urile, poate gasesti ceva.

amazon.co.uk
amazon.de
amazon.fr

Edited by katran, 31 October 2018 - 09:50.


#5
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Am vorbit in Germania cu cineva. Piata sh pentru tele-uri este extrem de saraca, cate un anunt din cand in cand, foarte rare. Deocamdata am gasit un 500 f4, unul singur cu garantie 3 ani. Mai caut. Sa vad si in Olanda. Se gasesc foarte, foarte greu.

#6
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@schnupe:

de curiozitate, cu ce tragi acuma?

Edited by StefanSC, 31 October 2018 - 10:57.


#7
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Tamronul 150-600 versiunea1.

#8
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Hmmm... nu iti stiu bugetul, dar nu e posibil ca un pas lateral sa iti dea plusul de calitate pe care il cauti? (gen un E-M1.2 si 300mm f4, Nikon D500 + 500mm f5.6PF) (parca foloseai un 7D2 si din cate am citit/vazut, ambele camere de dinainte ar fi ceva mai bune decat Canonul ...)

De asemenea, poate un Sigma 500mm f4 Sports nou (e totusi la jumatate din pretul originalelor... si cica ar fi extrem de competent http://www.naturalar...igma_nikon.html)

Ca site de SH-uri foarte recomandat, eu am auzit de cei de la KEH, dar sunt in US, asa ca doar daca stii pe cineva/ai drum pe acolo sa ti le aduca.

#9
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Bugetul e asa cum e, daca nu conta nu ma mai agitam pe aici sa caut sh-uri.

Pentru mine plusul de calitate este 600 mm f4, cu sau fara TC. Fiecare priveste cum vrea zona asta de wildlife, eu de asta am nevoie. Si daca as fi pe Nikon, tot pentru 600 mm f4 m-as agita, diafragma aia deschisa si optica superba face tot. Mai multa calitate ca asta nu vad.  Deocamdata sunt relativ multumit de 7dmk2 , sigur, as fi vrut un ISO mare mai curat si un buffer mai incapator, dar e rezonabil aici. Este foarte rapid si are un AF extraordinar. Tampenia aia cu milioanele de puncte af nu ma intereseaza la wildlife.

Poate un DX sau 5d MK IV , dar ma enerveaza rafala mica la 5D, e buna rafala. Am nevoie de ISO mare curat, de AF rapid si de rafala( adica de DX :))  )

Am nevoie de marire, cu Tamron trag aproape integral cu 600mm pe crop care ar veni un 960 pe FF, si nici asa nu e suficient. Milimetri aia in plus sunt de neinlocuit.

M-am gandit si la Sigma 500 f4, chiar am cautat sh, preturile sunt deja comparabile cu Canon sh, prefer fara discutii Canon.

#10
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Si acum esti tot cu Tamronul ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate