Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

A7RIII vs Z7 vs EOS R

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Comparatie la DR facuta de Photonstophotos:

https://petapixel.co...-dynamic-range/


Din cele 3, Sony este cel mai bun.

Nikon este mai bun decat la Canon pana in ISO-200. Incepand cu ISO-200 este mai bun Canon.

Edited by katran, 19 October 2018 - 22:54.


#2
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Sunt curios oare cat la suta reprezinta meritul senzorilor si cat la suta meritul profileleor de culoare flat utilizate.

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Vrei sa zici ca poti simula/emula DR din soft, sau ca profilul de culoare de la sony e cel mai tare iar la canon de cacao?

Edited by crokodilu, 20 October 2018 - 08:15.


#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postkatran, on 19 octombrie 2018 - 22:53, said:

Comparatie la DR facuta de Photonstophotos:

https://petapixel.co...-dynamic-range/


Din cele 3, Sony este cel mai bun.

Nikon este mai bun decat la Canon pana in ISO-200. Incepand cu ISO-200 este mai bun Canon.
mă uit la graficele astea și mă întreb oare ce relevanță au în practică. Că mie mi se pare că diferențele sunt în plaja de eroare de măsură. În orice caz neglijabile.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View PostReal_NEO, on 19 octombrie 2018 - 23:45, said:

Sunt curios oare cat la suta reprezinta meritul senzorilor si cat la suta meritul profileleor de culoare flat utilizate.

Ar fi normal sa masoare asa ceva inainte de a aplica vreun profil de culoare.

#6
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postcrokodilu, on 20 octombrie 2018 - 08:09, said:

Vrei sa zici ca poti simula/emula DR din soft, sau ca profilul de culoare de la sony e cel mai tare iar la canon de cacao?
Nu, nu ma refer la o eumulare software. Ci la faptul ca un profil de culoare poate contine mai mult contrast decat alt profil de culoare, si automat influneteaza aparentul dynamic range de care senzorul pare capabil. Sony, Panasonic, ofera in camerele lor deja de mult timp profile de culoare foarte flat, menite pentru a extrage un DR cat mai mare din senzor, pe cand Nikon si in special Canon, sunt codasi la asa ceva. Plus ca profilele de culoare Canon sunt celebre pentru contrastul exagerat. Deci ca atare, cata vreme nu avem date concrete despre diferentele profilelor de culoare folosite in teste, cred ca aceste teste nu au cum reflecta corect realitatea, oricare ar fi ea. In cel mai bun caz primim informatii despre rezultatele obtinute din combinatia senzor+profil de culoare vs senzor+profil de culoare al altui brand. Insa senzor vs senzor direct, in nici intr-un caz.

Edited by Real_NEO, 20 October 2018 - 16:06.


#7
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postdani.user, on 20 octombrie 2018 - 11:02, said:

Ar fi normal sa masoare asa ceva inainte de a aplica vreun profil de culoare.
Noi le zicem gresit profile de culoare, ele de fapt sunt profile de imagine. Iar producatorii prin intermediul lor pot aplica tot felul de "smecherii" si de ajustari ale modului in care senzorul este interpretat. Deci nu este vorba numai despre contrast, nu-s atat de simple lucrurile.

Oricum, in cadrul testelor rezultatele sosesc mereu de la senzori + profile de culoare (software), niciodata de la senzori direct, fara a fi vreun software implicat. Ca atare nu se testeaza niciodata un senzor vs alt senzor la modul propriu, direct. Asa ca nu stim exact in ce consta plusul de DR al unui brand fata de al altui brand, poate fi intr-adevar vorba despre ceva legat de senzorul fizic, sau poate fi ceva la nivel de software, sau cel mai probabil o combinatie dintre acesti factori. Insa modul in care senzorul este interpretat de software joaca un rol, asta este o certitudine.

De asta nu-mi plac testele acestea, pentru ca nu spun corect, "ba, am testat pachetul intreg, iar acest pachet ofera un DR mai bun decat celalat pachet". Nu, ei gata vorbesc despre senzori, de parca cineva i-ar putea testa fara software. E vrajeala, mai agita si ei putin apele pentru niste trafic in plus pe site.

Edited by Real_NEO, 20 October 2018 - 17:40.


#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Sa inteleg ca canon si nikon folosesc intentionat profile care produc DR mai mic?

#9
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postcrokodilu, on 20 octombrie 2018 - 17:38, said:

Sa inteleg ca canon si nikon folosesc intentionat profile care produc DR mai mic?
Nu, insa poate ca unii au o tehnica software mai buna decat au altii, pur si simplu. La fel precum nu putem acuza Nikon ca intentionat nu ofera un colorit la fel de bun precum Canon. Sunt diferente intre producatori, si nu numai la nivel hardware. De asta mi se pare o prostie si mi s-a parut intotdeauna o prostie, a vorbi despre cum senzorii lui X sunt mai buni decat senzorii lui Y. Fiindca nu poti testa direct un senzor vs alt senzor, deoarece mereu intervine in ecuatie si latura software responsabila cu "dialogarea" cu senzorul, iar tu nu prea ai cum determina cat la suta este vina senzorului fizic si cat la suta vina software-ului ce interpreteaza senzorul. Poti spune corect numai atat: ca acest pachet (o camera), ofera un DR mai bun sau mai rau decat cel al acestui alt pachet (alta camera). Iar atunci cand cineva se refera numai la senzori, eu devin foarte rezervat.

Edited by Real_NEO, 20 October 2018 - 17:52.


#10
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu intereseaza pe mineni sa testeze senzorii ci outputul lor. Userii nu sunt developeri software ca sa isi calibreze singuri senzorii, sunt fotografi care vor sa vada ce obtin din camera X fata de camera Y.

Tehnica foto este mult mai importanta decat jumatate de stop de DR, dar nu mai importanta decat 2-3 stopuri de DR, deci daca ne cramponam in diferente de 0.2 stopuri, ne pierdem rau timpul.

Iata, din articol:

Despite the apparent differences in scores, however, this test also shows that all three cameras have very similar dynamic range performance that’s in line of what’s expected of top full-frame cameras — the numbers above are all better than or equal to pretty much all cameras on the market, so don’t read too deeply into them.

Edited by nicolaie, 20 October 2018 - 17:56.


#11
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Exact aceasta este si parerea mea, ca se face prea mare tam-tam cu senzorii si cu site-urile de teste si testulete. Conteaza rezultatul final, si anume fotografia practica, nu teoretica.

Se pot scoate fotografii mai bune dintr-o camera handicapata pe hartie, fata de o camera stralucitoare pe aceasi hartie, insa aflata in mana unui fotograf nepriceput.

Edited by Real_NEO, 20 October 2018 - 18:07.


#12
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
toata lumea lauda Sony, in special mirrorless, dar se uita un lucru: obiectivele Canon L nu au pereche. Eos R este ciuntit cu un scop anume, dar mi se pare o camera excelenta.

#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Am citit ca Leica si CZ nu au pereche.

#14
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
Leica este echivalentul iphone - constructie excelenta cu rezultate in utilizare slabe.

#15
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Bwahahaha!
Pe langa snobul fara Hasselblad, avem acum snobul cu (sau fara) "80d cu 50mm 1.8":

View Postobosit, on 01 ianuarie 2019 - 23:34, said:

un 80d cu 50mm 1.8 era ideal.


#16
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 16.02.2004
Cine ți-a spus ca Leica are rezultate slabe în utilizare? :) n-o fi, cum a pățit vulpea cu strugurii? :)

Edited by Dizlpower, 28 June 2019 - 16:01.


#17
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Hai sa il pun si aici, pentru posteritate:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4wRwy5y8_GY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Mai sunt și alte belele la Sony A7iii: A se verifica distanța dintre grip și montură. Fără să am degete butucănoase mie mi se cam înțepenesc degetele între grip și unele obiective, alea cu diametru exterior mai mare. Sau mă rog, se freacă într-un mod neplăcut.

La Canon EOS R și EOS distanța respectivă e generoasă. EOS R are și un adaptor EF cu inel de control iar la EOS în spațiul respectiv încape butonul DoF Preview, configurabil. Chestii extrem de utile.

N-am verificat acest aspect la A7Riii și nici la A7Riv, dar banuiesc că e aceeași problemă.

Edited by calexe, 06 August 2019 - 19:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate