Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achizitie Hyundai I30 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
rammsteinpaul

rammsteinpaul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2009
Va salut, as vrea sa imi iau o masina second si ma gandesc la un Hyundai I30 1.6 CRDI an 2013 cu transmisie manuala.  Are cineva modelul acesta, sunteti multumiti de ea? Va multumesc

#2
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Am mers vreo luna cu unul, a fost un fel de masina de inlocuire. Ce sa zic? Mi-a placut masina in general insa are un punct slab. Sau poate doar asta cu care am mers ca avea vreo 150.000 de km... E foarte zgomotoasa! Se aude motorul tare motorul in masina si parca un vajait permanent peste 100 km/h. Acum nu stiu ce sa zic ca avea si roti mai late si mai mari puse, poate erau si de la alea.
Altfel parea ok. Trage chiar bine, spatiul e ok, in scaun am stat bine. Am condus-o pe aia de 128 CP, era din 2014 dar e acelasi model...

#3
rammsteinpaul

rammsteinpaul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2009

 IpsilanteCucuruz, on 19 octombrie 2018 - 19:59, said:

Am mers vreo luna cu unul, a fost un fel de masina de inlocuire. Ce sa zic? Mi-a placut masina in general insa are un punct slab. Sau poate doar asta cu care am mers ca avea vreo 150.000 de km... E foarte zgomotoasa! Se aude motorul tare motorul in masina si parca un vajait permanent peste 100 km/h. Acum nu stiu ce sa zic ca avea si roti mai late si mai mari puse, poate erau si de la alea.
Altfel parea ok. Trage chiar bine, spatiul e ok, in scaun am stat bine. Am condus-o pe aia de 128 CP, era din 2014 dar e acelasi model...

Multumesc pentru raspuns. Am inchiriat si eu I30 insa cu motorul diesel de 1.4 si mi-a placut mult masina. Am nevoie de opinii de la proprietari sa stiu cum este cu intretinerea, daca are probleme de genul egr sau consum de ulei la VW

#4
Marioux

Marioux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.07.2016

 rammsteinpaul, on 19 octombrie 2018 - 20:35, said:


Multumesc pentru raspuns. Am inchiriat si eu I30 insa cu motorul diesel de 1.4 si mi-a placut mult masina. Am nevoie de opinii de la proprietari sa stiu cum este cu intretinerea, daca are probleme de genul egr sau consum de ulei la VW

Am eu 1.4 varianta clasica de 90cp/66 KW de 2 ani.Am luat-o SH de la 103 k si acum am 113.Nici o problema cu ea.Consum mediu 6.2 (4,7 la drum intins)(acelasi consum si din aplicatie (mi-am inregistrat toate consumurile de cand alimentez)
Nu mi-a consumat un gram de ulei.Singura chestie ciudata pe care n-am reusit si nu reusesc sa o inteleg e ca ulei-ul mi-a fost peste semnul maxim de pe joja cu destul de mult dupa ce l-am schimbat.Am scos sa intru in limite si de atunci se mentine.I-am pus ca la carte 5.3.Tura urmatoare ii pun numa vreo 4.8 si mai masor.
Foarte spatioasa pentru un hatch.
Aspect si design placut si la interior si la exterior.
Foarte silentioasa.La relanti (cand e incalzita) zici ca e bezinara.Cand i-am facut ITP-ul tipul de acolo a zis ca nu poate face la benzina ca nu-i merge aparatul lol.La viteze mari si mie mi s-a parut un pic galagioasa dar e de la cauciucuri.Pe la 3 mii se aude destul de tare motorasu.Si nu intr-un sens placut ci mai degraba deranjant.
Dimensiuni la cauciucuri (195/65/r15) (relativ ieftine)
Bine inchegata si destul de fiabila zic eu (adica dupa 113 k nu a picat nimic (mi-au confirmat 2 mecanici cand i-am schimbat placutele de frana,uleiul si filtrele ca nu trebuie schimbat nimic altceva.Totul e la locul lui).Bine, dupa mine, fiabilitatea se calculeaza dupa vre 150 K dar avand in vedere ca Hyundai/Kia ofera 5 ani fara limita de km la masinile noi cred ca spune multe.
Foarte confortabila (mi-au spus mai multe persoane cu care am mers)

Ca minus-uri :
N-am pilot automat.Mi-ar fi placut sa aiba in standard
Nici un model din cele fabricate intre 2011 si 2016(parca) cum e asta nu are infotainment system.Dar poti sa-i pui aftermarket daca vrei.
N-am clima.Dar e bun si AC.
Foarte joasa (atentie mare la borduri si la drumuri mai denivelate)
Vizibilitate obturata de stalpii din stanga si din drepta parbrizului.In curbe vezi pl si poti sa faci o belea daca nu iti misti capul sa vezi care mai trece aiurea strada.Problema asta exista la multe din masinile astea moderne din cauza design-ului.

Iti las aici si cateva costuri sa-ti faci o idee :

bujii  - Denso (60 lei bucata)
ulei  - i-am pus LM (220 lei)
filtru ulei  - 1 mil (man)
filtru aer - 60 lei (man)
cauciucuri noi vara+iarna - 1600 lei

Piesele dupa mine sunt relativ scumpe (cred ca e din cauza anului mai recent de fabricatie)

Alte piese mai scumpe inca n`am avut "placerea" sa le cumpar.
Daca te mai intereseaza ceva mai chatuim aici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate