Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfat cariera

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View Postpuiu_pe_diezel, on 22 octombrie 2018 - 10:32, said:

Imi pare rau pt tine, insemna ca nu stii sa-ti ghidezi corabia pe mare si in timp de furtuna si in timp de liniste.
Eu intotdeauna am facut doar ceea ce mi-a placut, si acum fac doar ceea ce imi place.Acesta este unul din motivele pentru care ma simt implinit.
Eu imi fac jobul din pasiune  in primul rand si apoi pt bani.



Lasa barbile cu corabia ca eu v-am spus chestii clare:
1. Ce decizii constiente ati luat voi la 14 ani sau 18 ani cind ati inceput sa va indreptati spre o cariera? cind la visrta aia nu stii ce-i cu tine.
Apoi in facultate iarasi depinde unde te-a dus vintul, in functie de unde ai facut facultatea, ce profesori erau mai atractivi etc.
2. Ce bani ies din literatura franceza?

N-am zis ca trebuie sa-ti placa orice chestie care face bani, am zis ca sint multe chestii care plac unuia caruia ii place munca si gindirea, si unele din ele sint mai bine platite ca altele.

Quote

Cand faci ceea ce iti place , apoi vei face un lucru serios  si bine => rezulta automat si banii

Nu-mi spune, ai ajuns la 2000E si esti expert.

#38
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postvrajitoruldinoz, on 24 octombrie 2018 - 00:19, said:

1. Ce decizii constiente ati luat voi la 14 ani sau 18 ani cind ati inceput sa va indreptati spre o cariera?
Eu stiam la 14 ani ce doream sa fiu. Numai ca in timpul liceului, in zbaterea mea spre a ajunge unde doream de mic, m-am procopsit cu o alta pasiune si pe asta am dus-o mai departe. Nu e chiar asa de extraordinar si nici un caz singular. Acei copii care mergeau pe la cluburile in speta unde mai surubareau una-alta (de ex.) stiau ce vor.

#39
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Eu cind eram mic voiam sa ma fac inginer silvicultor. Mai incolo am vrut sa am fac inginer piscicultor. Prin ultimii ani de liceu mi-am dat dat seama ca de fapt alea nu erau ideile mele (de acum erau anii 90, ori astea erau meserii superbe in comunism ca aveai mincare si nu-ti oboseai ochii  - am ochelari de la 2 ani) si de fapt eu habar nu am ce vreau sa ma fac. Cel mai bun prieten al meu a dat la AC (impins de ta-su) as aca eu NU am dat la AC.
Asa mi-am ales eu meseria. B=De acoo au mai urmat niste lovituri ale sortii care m-au impins ca pe o bila de biliard in diferite directii.
Cind mam angajat eu faceam design.
Dar aveam figuri. Nu vroiam sa fac design de aia si ailalata. Aveam si eu statdarde. Intre timp am aflat ca, exact cum spunea Figo, daca vrei sa faci o treaba buna, ceva la maximul posibil, cutting edge, state of the art, onovator, pot sa o faci in orice.
Ma uitam la seful meu si mi se parea oribil ce face. Nu as fi vrut sa fac aia in ruptul capului. Era mult mai interesat ce faceam eu.
Intre timp am ajuns si eu acolo, chiar peste. Mi se pare foarte interesant nivelul asta. O multime de alte chestii de invatat. Sint multe lucruri foarte interesante. Au ceva in comun dar sint multe meserii pe care le-as putea face sau macar incerca cu bucurie.

Pot sa dau multe exemple asemanatoare dintre prietenii mei, oameni care au succes - la nivel international -  in meseria lor. Se poate si sa stii de la inceput, dar sint cazuri putine.
Astia cu corabiile lor sint niste caraghiosi fara onestitate. Sau pur si simplu nu au fost expusi la destule lucruri.

Edited by vrajitoruldinoz, 24 October 2018 - 08:56.


#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postvrajitoruldinoz, on 24 octombrie 2018 - 08:53, said:

Se poate si sa stii de la inceput, dar sint cazuri putine.
Despre asta-i vorba. Normal ca sunt o minoritate dar e de preferat sa intri in ea cat mai devreme. Sigur ca poti avea succes si altfel, exemple sunt destule. Dar face parte din "pofta va veni mancand", poate da, poate nu. Asa cand stii ce vrei, studiezi literatura de specialitate (nu sa intelegi detalii fine ci principii si actiuni), mergi pe la acele locuri unde se practica, prin zonele lor de discutii etc. si te informezi, cand iti place ideea si treaba asta cu aflatul detaliilor devine o curiozitate.

Edited by neagu_laurentiu, 24 October 2018 - 10:42.


#41
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 24 octombrie 2018 - 00:19, said:

1. Ce decizii constiente ati luat voi la 14 ani sau 18 ani cind ati inceput sa va indreptati spre o cariera? cind la visrta aia nu stii ce-i cu tine.
La 14 ani faceam informatica, fara calculator.Scriam programele pe hartie cu creionul si apoi ma duceam in laboratorul scolii unde le scriam pe calculator.
In timp ce profele foloseau calculatoarele in timpul liber pt chat/mirc/solitaire eu il foloseam pt programare. Scriam programul de pe hartie si unde greseam pe hartie imi
corectam cu rosu. De abia la 18 ani au reusit parintii mei sa-mi cumpere un pc in rate.
La faculate deja din anul 2 lucram si ca asistent si faceam programare + bani decenti pt un student boboc la vremea respectiva.Aplicam practic ceea ce invatam la cursuri
si mai faceam in plus si un ban al meu.Faceam software pt cercetare experimentala  in colaborare cu alte echipe ale altor universitati in tara.
Majoritatea profesorilor cu care am facut materii in anii urmatori , deja ii stiam inainte si lucrasem cu ei pe contracte de cercetare experimentala.
Cand am iesit din facultate stiam cel putin 3 limbaje de programare si aveam 4 ani experienta reala in software de productie
Restul este istorie.

Dramoleta asta cu "sunt o frunza de pom plimbata de vanturile vietii"  nu tine.Daca esti autodidact si serios cu tine insuti o sa vezi ca incep sa vina banii la tine si nu tu la ei.

Quote

Nu-mi spune, ai ajuns la 2000E si esti expert.
Dar poate sunt peste Posted Image

Edited by puiu_pe_diezel, 24 October 2018 - 10:58.


#42
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Multora le place fotbalul sau chitara la 14 ani dar nu ajung fotbalisti si muzicieni. Mie imi placeau pisicile cind eram mic, acum nu mi-as lua un animal in casa sa ma tai cu lama.
Tie poate iti place programarea dar nu ai de unde sa stii daca nu ti-ar fi placut SI sa faci aparate pentru secventierea genomului uman. Un hobby la 14 ani de fapt nu spune chiar asa multe despre tot ce iti place in viata.

Si tine cont ca voi 2 sinteti cazuri rare. Majoritatea oamenilor (inclusiv eu) au nevoie sa "se gaseasca" si de multe ori ii gaseste meseria pe ei. Toata smcherie e sa ai o minte deschisa si sa te uiti cu atentie la mai multe chestii nu sa-l iei pe "aia nu imi lace sa fac" in brate.


Quote

Dramoleta asta cu "sunt o frunza de pom plimbata de vanturile vietii"  nu tine.Daca esti autodidact si serios cu tine insuti o sa vezi ca incep sa vina banii la tine si nu tu la ei.

Si tot n-ai reusit sa-mi spui ce bani faci daca pasiunea ta e istoria sau literatura mongoleza. Repeti ca vin banii daca esti autodidact, si singura ta dovada e ca vin banii daca esti autodidact si pasionat IN PROGRAMARE Posted Image. Daca pasiunea ta era filozofia, unde ajungeai?
Si chiar si asa pasiunea asta in programaare putea sa te duca la profesor de informatica la calarasi sau asistent univresitar la petrosani sau la o pozitie director la google. Acelasi om, cu acelasi creier pe partea profesionala.


Hai sa o luam altfel, e un exemplu pe care l-am mai dat aici. Cind eram eu elev am avut citiva colegi care erau mereu la olimpiadele de matematica, ajungeau prin rotatie la nationala etc. Valori aproximativ egale.

Una a ajuns profesoara la tara.
Unul e profesor de liceu (director la un moment dat).
Unul e profesor universitar intr-un oras universitar cu traditie din Romania.
Unul e profesor universitar la o universtate prin SUA.
Unul lucreaza pe Wall Street.

Toti au facut ce le-a placut si au pus pasiune dar au ajuns la rezultate foarte diferite (o diferenta cam de 100 la 1 intre cistigurile maxime si minime). Nu ma avint sa spun care e mai fericit, dar la bani e evident.
Am exemple similare cu doctori, care au ajuns in locuri foarte diferite si la bani foarte diferiti.

Edited by vrajitoruldinoz, 24 October 2018 - 20:00.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Poti adauga inca unul pe lista de de cazuri rare. In '90 la 8 ani am zis ca voi face liceul de informatica si ca voi alege o cariera / meserie in domeniu. Sa zicem ca nu e chiar informatica / IT dar are legatura, meseria pe care am facut-o ani de zile a fost in telecomunicatii / networking. Si acum tot in telecom sunt doar ca nu mai fac networking ci o alta pasiune de a mea.

PS: 6 ani mai tarziu, 7 de fapt din diverse motive, am intrat la liceul de matematica informatica. Nu a fost cine stie ce liceu de prestigiu, dar la bac am fost primul pe liceu la Informatica. Pacat ca nu s-a facut mate si fizica cum trebuia in liceu ca urmatorul pas pe care il faceam si era stabilit tot la varsta de 8 ani era facultatea tot in domeniu. Cel mai probabil Automatica si Calculatoare. Deci se poate sa iti stabilesti prioritatile de la o varsta destul de mica si sa te tii de ceea ce  iti doresti, sa iti indeplinesti dorinta.

Ah si partea de retelistica era si ea tot o pasiune pentru mine. Nu stiu cat de rare sunt astfel de cazuri ca sa ma pronunt . In scoala, la liceu cel tarziu, ar fi fost bine sa se introduca o ora in care o persoana avizata sa discute cu elevii si in functie de aptitudinile afisate de acestia sa le ofere niste sfaturi legate de ce cale sa aleaga in viata.

#44
Alex99_1

Alex99_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.01.2012
Chestia asta cu cazuri rare si mai putin rare e doar o incercare de a gasi o logica sau de a sti ce se va intampla pe viitor. Eu nu cred ca exista astfel de cazuri. Lucrul de care sunt sigur e ca totul depinde de tine,de ce te atrage pe parcursul timpului sa faci. Sigur poti sa te incapatanezi si sa zici,nu asta e pentru mine,dar pe masura ce trece timpu simti ca nu e si te indrepti spre altceva. Mintea se schimba,apar alte pasiuni, inclinatii spre diferite domenii, jobu-uri. Nu cred ca exista un pattern pentru asa ceva. Cum nici eu nu ma pot hotara,daca sa fiu programtor sau in continuare pe researche(imi place ambele) si posibil sa fie prea devreme ca sa-mi dau seama care ma atrage mai mult. Time will tell.

View Postvrajitoruldinoz, on 24 octombrie 2018 - 19:42, said:

Una a ajuns profesoara la tara.
Unul e profesor de liceu (director la un moment dat).
Unul e profesor universitar intr-un oras universitar cu traditie din Romania.
Unul e profesor universitar la o universtate prin SUA.
Unul lucreaza pe Wall Street.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate