Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Rate fara dobanda

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
https://campanii.brd.ro/cardcredit/

stie cineva cum functioneaza?

Vrea sormea sa isi cumpere un telefon nou dar il vrea in rate, ca nu prea tine la bani ii cheltuie repede si nu are rabdare sa straga sa plateasca cu bani jos


Adica cum se face, primeste cardul si dupa ?

merge sa cumpere cu el telefonul.

Si dupa cum da bani inapoi ? ii pune pe cardul ala pe iban?

Dupa care se poate inchide cardul? au vreun cost ascuns?

#2
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
Da, cardul de credit cand acoperi suma luata poti sa-l inchizi sau sa-l pastrezi in caz de urgente. Sa stii doar ca aceste carduri de credit au dobanzi mai mari decat un credit de nevoi personale.

#3
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
In general cardurile de cumparaturi au un comision de administrare anual. La ING e 35 lei/an, nu stiu cum e la BRD. Ca sa iti faci cardul trebuie mers la banca, si iti atribuie o limita de credit (cat poti cheltui maxim cu acel card, in functie de venituri). De cumparat cumperi normal ca si cu orice alt card la magazin sau online apoi activezi planul de rate (daca e eligibil). Ratele se transfera lunar din contul curent in contul cardului de cumparaturi/credit. De obicei iti da banca un mesaj sau vezi in aplicatia de internet banking cat ai de platit, apoi faci transferul. Comision de inchidere nu stiu sa fie, dar difera de la o banca la alta, trebuie citit/intrebat la banca la care vrei sa deschizi cardul.

Daca ratele sunt achitate in intervalul stabilit, nu exista dobanzi sau alte comisioane "ascunse".
P.S. de obicei bancile nu dau carduri de cumparaturi decat daca esti angajat si cu o anumita vechime la ultimul loc de munca
P.S. sa nu scoti niciodata cash de pe genul asta de carduri, dobanzile sunt imense. Pentru cumparaturi e ok.

Edited by MusafirulCreativ, 19 October 2018 - 15:54.


#4
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 MusafirulCreativ, on 19 octombrie 2018 - 15:47, said:

In general cardurile de cumparaturi au un comision de administrare anual. La ING e 35 lei/an, nu stiu cum e la BRD. Ca sa iti faci cardul trebuie mers la banca, si iti atribuie o limita de credit (cat poti cheltui maxim cu acel card). De cumparat cumperi normal ca si cu orice alt card la magazin sau online apoi activezi planul de rate (daca e eligibil). Ratele se transfera lunar din contul curent in contul cardului de cumparaturi/credit. De obicei iti da banca un mesaj sau vezi in aplicatia de internet banking cat ai de platit. Comision de inchidere nu  stiu sa fie, dar difera de la o banca la alta, trebuie citit/intrebat la banca la care vrei sa deschizi cardul.

Daca ratele sunt achitate in intervalul stabilit, nu exista dobanzi sau alte comisioane "ascunse".

iti opreste automat din cardul de salatiu da?

Daca face card azi, dar de cumparat cumpara de vinea neagra sa zicem se poate nu?
Adica nu trebuie sa cumperi exact in ziua cand l-ai facut

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Daca derulezi in jos o sa vezi ca ai acolo o lista de intrebari frecvente. Ai verificat lista?

#6
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

 zzhunt, on 19 octombrie 2018 - 15:51, said:


iti opreste automat din cardul de salatiu da?

Daca face card azi, dar de cumparat cumpara de vinea neagra sa zicem se poate nu?
Adica nu trebuie sa cumperi exact in ziua cand l-ai facut
Nu se opreste automat, decat daca are banca optiunea aia si o activezi. By default plata trebuie facuta manual in fiecare luna.

De cumparat poti cumpara cand vrei tu (sau ea).

#7
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
si inca o intrebare, ratele cum se stabilesc?

Iti da banca cardul si tu te duci sa cumperi dupa 3 saptamai sa zicem

Ratele alea cum se stabilesc cate sunt

#8
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

 zzhunt, on 19 octombrie 2018 - 16:06, said:

si inca o intrebare, ratele cum se stabilesc?

Iti da banca cardul si tu te duci sa cumperi dupa 3 saptamai sa zicem

Ratele alea cum se stabilesc cate sunt
Pai vezi ca fiecare magazin are cate o promotie, care se poate schimba. Gen azi poti cumpara de la emag in 12 rate, de la altex in 24, iar saptamana viitoare in 24 de la emag si 6 de la altex. Verifici pe site la banca sau la magazin inainte de a plati. Oricum iti da banca mesaj dupa ce faci plata in care te intreaba daca activezi planul de rate (scrie acolo cate rate vor fi).

Edited by MusafirulCreativ, 19 October 2018 - 16:19.


#9
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

 zzhunt, on 19 octombrie 2018 - 15:41, said:

https://campanii.brd.ro/cardcredit/

stie cineva cum functioneaza?

Vrea sormea sa isi cumpere un telefon nou dar il vrea in rate, ca nu prea tine la bani ii cheltuie repede si nu are rabdare sa straga sa plateasca cu bani jos


Adica cum se face, primeste cardul si dupa ?

merge sa cumpere cu el telefonul.

Si dupa cum da bani inapoi ? ii pune pe cardul ala pe iban?

Dupa care se poate inchide cardul? au vreun cost ascuns?

Nimic nu e gratuit pe lumea asta

#10
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 AlexEn, on 19 octombrie 2018 - 15:54, said:

Daca derulezi in jos o sa vezi ca ai acolo o lista de intrebari frecvente. Ai verificat lista?

Evident

Că nu.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 zzhunt, on 19 octombrie 2018 - 16:06, said:

si inca o intrebare, ratele cum se stabilesc?

Iti da banca cardul si tu te duci sa cumperi dupa 3 saptamai sa zicem

Ratele alea cum se stabilesc cate sunt
tu primesti lunar un extras de cont in care spune cat ai de platit pentru luna anterioara
cand cumperi ceva cu cardul in rate, din luna urmatoare o sa apara pe extrasul lunar si cate o rata (egala cu valoarea bunului cumparat impartita la numarul de rate)

#12
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
fugi de BRD ca de dracu, e cea mai scumpa banca din Romania.
daca tot vrei sa iti faci card de credit sa platesti rate fara dobanda macar alege o banca mai mica sau una cu mai putine comisioane.

oricum la ratele fara dobanda eu le spun rate fara creier, ca majoritatea se inhama la chestii prea scumpe pe care nu si le permit, ca altfel le-ar cumpara cu banul jos.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 rex, on 19 octombrie 2018 - 17:39, said:

oricum la ratele fara dobanda eu le spun rate fara creier, ca majoritatea se inhama la chestii prea scumpe pe care nu si le permit, ca altfel le-ar cumpara cu banul jos.

Judeci gresit.
Faptul ca cumperi cu banul jos poate insemna si inconstienta,nu numai bogatie.
Exista o adevarata teorie in legatura cu banii,dar teorema de baza zice ca banii tre' sa stea la tine nu la ei.Or.daca alegi cumpararea unui produs in rate fara dobanda,tu ai si produsul si restul de bani in buzunar.
Ce rost ar avea sa dai odata o suma mare,daca ai posibilitatea sa o dai pic cu pic,fara costuri suplimentare?
Un om cerebral,constient,nu-si face probleme in a achiziona orice produs in functie de cat il tine plapuma,adica buzunarul.
Acest gen de cumparaturi este foarte benefic daca este facut cu cap.Este posibil ca produsul dorit sa nu mai existe pe piata in momentul cand ai toti banii adunati sau poate sa dispara,nefiind inlocuit de ceva mai calitativ.
Si ca sa inchei,eu conider fara creier exact pe cel care se arunca cu banii jos la o cheltuiala,indiferent de scopul acesteia.
Bineinteles,este vorba de o discutie in contradictoriu intre mine si tine.Pana la urma fiecare face dupa cat il duce capul si-i permite buzunarul.Dar creier au cu totii,insa destul de putini il si folosesc in mod benefic pentru ei.

Edited by adisz, 19 October 2018 - 18:18.


#14
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

 rex, on 19 octombrie 2018 - 17:39, said:

oricum la ratele fara dobanda eu le spun rate fara creier, ca majoritatea se inhama la chestii prea scumpe pe care nu si le permit, ca altfel le-ar cumpara cu banul jos.
Gresit. De ce sa imobilizezi pe loc o suma mare, cand poti lasa banii aia sa "produca", in timp ce tu platesti lunar o suma mica? E suficient sa lasi banii respectivi intr-un cont de economii si deja esti pe plus dupa un an, cu toate comisioanele incluse, doar folosind un card de cumparaturi. Ca sa nu mai vorbim de o eventuala urgenta, una e sa ai cașul la tine decat sa-l fi blocat in ceva aifon sau cine stie ce alte inutilitati.

Intr-adevar, pe unii ii determina sa-si cumpere chestii scumpe si inutile, dar asta tine de educatie si de controlul de sine, nu inseamna ca cardul e pentru idioti Posted Image

Edited by MusafirulCreativ, 22 October 2018 - 09:39.


#15
HooLiGaN-

HooLiGaN-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.04.2016
Am si eu o problema. Nu am putut achita la timp ratele. Si acum in ultima luna am de dat inapoi 1000 si ceva de lei. Se poate face o esalonare? La un card de credit ma refer. Multumesc.

#16
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View PostHooLiGaN-, on 28 octombrie 2018 - 15:06, said:

Am si eu o problema. Nu am putut achita la timp ratele. Si acum in ultima luna am de dat inapoi 1000 si ceva de lei. Se poate face o esalonare? La un card de credit ma refer. Multumesc.
1000 de lei doar in ultima luna?
Fa un alt tip de credit si plateste-l daca nu poti altfel. Dobanzile sunt enorme, stiu un caz unde 300 lei s-au facut in ani de zile 30.000 lei, persoana uitase de ei apoi au venit cu executarea silita.

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Exemplu viu de

View Postrex, on 19 octombrie 2018 - 17:39, said:

eu le spun rate fara creier

Edited by don_dannielo, 28 October 2018 - 15:24.


#18
HooLiGaN-

HooLiGaN-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.04.2016
Suma s-a adunat în ultimele 3 luni. Deci nu este vorba de dobânzi momentan.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate