Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Brac German tinut in lant...e ok?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View PostTsunnnami, on 19 octombrie 2018 - 16:16, said:

Padoc, dar nu e frig sa-i tii afara?
De ce nu in casa?
Nu intelegi ideea, noaptea il pot tine in casa, l-am invatat sa nu isi faca nevoile, le face  doar afara .Asa tin si cele 2 catele. Doar ca ziua nu pot tine usile inchise peste tot, si n-am facut nici o treaba.

Edited by CaptainMe, 19 October 2018 - 16:37.


#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostCaptainMe, on 19 octombrie 2018 - 15:24, said:

Nu l-am scos pe teren inca, dar vreau sa il folosesc drept caine de aret,sa imi aduca fazanul sau iepurele.
S-ar putea să fie prea târziu.
Dintr-un "cuib", cam 75% din căini se sperie la auzul focului de armă.
Sper că înțelegi ce vreau să spun prin "cuib".

E ok să-l plimbi în lesă, dar nu să-l ți în lanț cum ai zis în titlu.
Să te bucuri de câinii tăi! Posted Image

#21
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Postericmario, on 19 octombrie 2018 - 17:59, said:

S-ar putea să fie prea târziu.
Dintr-un "cuib", cam 75% din căini se sperie la auzul focului de armă.
Sper că înțelegi ce vreau să spun prin "cuib".

E ok să-l plimbi în lesă, dar nu să-l ți în lanț cum ai zis în titlu.
Să te bucuri de câinii tăi! Posted Image
Probabil prin cuib, te referi la puii fatati de catea, 75% dintre ei nu sunt buni de vanatoare... Daca nu e bun pentru vanat, nu conteaza, o sa fie un companion patruped minunat, eu oricum nu trag, am prieteni care vaneaza si ma gandeam ca i-ar placea, ca ii sta in instinct. Probabil o sa il tin in "lesa" aia, si o sa fac cum mi-au zis niste colegi, pana cand pot sa inalt gardul, ca nu vreau sa-l pierd.
Multumesc mult de tot, ma gandeam ca daca pitbulii nu mi-au dat de furca (sunt extrem de cuminti catelusele, nu au treaba cu pisici,cu alti caini, le iau cu mine peste tot, cu copii nu le las, nu ca le-ar face ceva, dar copiii sunt mai rautaciosi cu cainii), ma gandeam ca bracul german o sa fie floare la ureche.  Dar asta parca e nebun, e bine ca nu am gaini, ca i-a luat unei vecine gaina din zbor =))))))) E energic rau, catelele mele incearca sa se joace cu el, dar raman cam "lesinate", gafaind, ca asta fuge nu gluma =)))))

#22
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Sa l dresezi sau sa l dai la dresat ca să nu te transformi in paznic de câine.
Sigur că e curios la 6 luni..., e copil, la ce te așteptai ?
Știe că nu e voie să sară gardul ? Aia e treaba ta sa l înveți !
Și vezi că e perioada când câinele incepe sa probeze dacă poate fi masculul alfa din haită, unde ești inclus și tu, chiar dacă îi dai de mâncare.
Nu tolera nimic de genul, nici măcar o singura dată. Vei corecta greu apoi.
Cel mai eficient, lanț pe sârmă, sa și poată risipi și energia.

L.E.

Te vaiti de ăla doar pt că e energic ? :)
Ia să crești un căpos cum e un caucazian.
Bracul e relativ docil.

Edited by irulan_corrino, 19 October 2018 - 18:22.


#23
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ce sa inveti tata, e caine de vanatoare care vrea sa umble sa exploreze instinctual. Poti sa il duci si la dresaj, cu desajul te asiguri ca vine in momentul in care l-ai chemat si ca nu pleaca de langa tine. Dar cand cainele sta singur o zi intreaga la un moment dat isi gaseste de lucru. Cainele de care am spus eu ca i-a murit vecinului era dresat si se baza omul pe el la vanatoare, aducea din apa din miriste, nu avea stres ca il pierde doar ca o fi gasit pe undeva otrava de sobolani si l-a pierdut.
Ti-a dat sfat bun colegul cu lesa pe cablu, in felul asta il poti lasa sa alerge o lungime de gard, o terasa ce ai tu acolo incat sa nu i se para ca e blocat.

#24
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Ce are voie și ce nu are voie.
Sigur că nu ai cum sa i schimbi caracterul.
Doar nu ți iei un golden retriever să l folosești pt paza curții..
Bine, poți, dar..., nu e nici  cel mai indicat și nici macar acceptabil.

#25
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostCaptainMe, on 19 octombrie 2018 - 18:09, said:

...ma gandeam ca bracul german o sa fie floare la ureche.  Dar asta parca e nebun, e bine ca nu am gaini, ca i-a luat unei vecine gaina din zbor =))))))) E energic rau, catelele mele incearca sa se joace cu el, dar raman cam "lesinate", gafaind, ca asta fuge nu gluma =)))))
Vezi? Așa cum 2 degete la fel la o mână, cu atât mai puțin sunt... alte exemple, bagă ce vrei aici.
E energic pentru că e încă puiuț, iar fetițele Pitt îl tolerează, dar va veni ziua când îl vor "composta".
Eu sper să nu se ajungă acolo, oricum trebuie să-i separi, dacă nu vrei metiși Pitt-Brac.

#26
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Postericmario, on 19 octombrie 2018 - 19:01, said:

Vezi? Așa cum 2 degete la fel la o mână, cu atât mai puțin sunt... alte exemple, bagă ce vrei aici.
E energic pentru că e încă puiuț, iar fetițele Pitt îl tolerează, dar va veni ziua când îl vor "composta".
Eu sper să nu se ajungă acolo, oricum trebuie să-i separi, dacă nu vrei metiși Pitt-Brac.
Catelusele sunt sterilizate, sunt crescute de mici cu alte pisici si alti caini, insa cu mai putini oameni, decat cu familia.

View Postirulan_corrino, on 19 octombrie 2018 - 18:47, said:

Ce are voie și ce nu are voie.
Sigur că nu ai cum sa i schimbi caracterul.
Doar nu ți iei un golden retriever să l folosești pt paza curții..
Bine, poți, dar..., nu e nici  cel mai indicat și nici macar acceptabil.
Dar nu l-am luat pentru paza, pentru paza am cei 2 pitbulli.

#27
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Bracul nu se tine in lant ! Daca il legi o poate lua razna cel mult un padoc, scopul bracului in viata este sa-si faca stapanii fericiti.

P.S. De unde esti? Poate ne incuscrim :) am o braca de 2 ani.

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostTruthHurts, on 19 octombrie 2018 - 15:45, said:


Si asta-i tot campul tau?


Daca in loc de namile ciobanesti nu aveau niciun caine, dar aveau un copil prin curte?

Campul ala e imprejmuit? Daca oamenii sunt pe drum sau pe alta camp care nu-i al tau, ce garantie exista ca nu poate cainele ajunge la oameni?
Bracul (si mai ales un pui de 6 luni) nu e un caine agresiv. Prepelicarii sunt mai putin periculoși decat bichonii. Dar le place sa alerge. Daca nu-si consuma energia pe câmp, si-o consuma in casa sau curte făcând tot felul de tâmpenii.

#29
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostCaptainMe, on 19 octombrie 2018 - 15:30, said:

Campul acela este proprietatea mea, oamenii nu au ce cauta acolo, si daca se duc acolo, se duc pe risc propriu. Daca nu merge cu lesa de aia, pun un lant.
E imprejmuit, pazit? Ca altfel uite ce s-a intamplat cu cazul Ionut? proprietarul a fost bun de plata

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postccdsah, on 20 octombrie 2018 - 20:44, said:


E imprejmuit, pazit? Ca altfel uite ce s-a intamplat cu cazul Ionut? proprietarul a fost bun de plata
Nu stii nimic despre psihologia cainilor si pui intrebari aiurea. Cazul Ionuț a fost din cauza ca bietul copil lasat nesupravegheat de o bunica iresponsabila a intrat intr-o curte păzită de acei caini. Cainii păzeau acea curte, considerând-o teritoriul lor. Ia sa intri tu la mine in curte sa vezi cum cainii mei te fac flenduri dar pe strada nu au treaba cu nimeni. Daca nu ameninți/agresezi un caine sau nu intri pe teritoriul lui, nu se intampla absolut nimic, cu atat mai mult cand vorbim de un pui de prepelicar. Iar pitbull-ii daca sunt pitbulli veritabili, nu au agresivitate la om ci la alti caini. Mie imi e teama pentru brac, e in mare pericol cand va deveni adult. Bine ca pitbullii sunt femele .
Revenind la subiect, cred ca un lanț pe sarma ii da o libertate de mișcare mai mare decat un tarc de cativa metri pătrați. Poate dupa ce trece de un an jumate-doi il castrezi si se va mai liniști.

#31
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostFreddy12, on 20 octombrie 2018 - 21:17, said:

Nu stii nimic despre psihologia cainilor si pui intrebari aiurea. Cazul Ionuț a fost din cauza ca bietul copil lasat nesupravegheat de o bunica iresponsabila a intrat intr-o curte păzită de acei caini. Cainii păzeau acea curte, considerând-o teritoriul lor. Ia sa intri tu la mine in curte sa vezi cum cainii mei te fac flenduri dar pe strada nu au treaba cu nimeni. Daca nu ameninți/agresezi un caine sau nu intri pe teritoriul lui, nu se intampla absolut nimic, cu atat mai mult cand vorbim de un pui de prepelicar. Iar pitbull-ii daca sunt pitbulli veritabili, nu au agresivitate la om ci la alti caini. Mie imi e teama pentru brac, e in mare pericol cand va deveni adult. Bine ca pitbullii sunt femele .
Revenind la subiect, cred ca un lanț pe sarma ii da o libertate de mișcare mai mare decat un tarc de cativa metri pătrați. Poate dupa ce trece de un an jumate-doi il castrezi si se va mai liniști.
Eu  vorbeam doar ca proprietarul terenului a fost gasit vinovat in cazul Ionut

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postccdsah, on 20 octombrie 2018 - 22:10, said:


Eu  vorbeam doar ca proprietarul terenului a fost gasit vinovat in cazul Ionut
Fiindca nu reparase gardul si a putut intra copilul. Dar aici e vorba de niste caini care se plimba pe un teren in care nu locuiesc asa ca nu il păzesc de intruși. Deci nu cred ca este vreun pericol pentru cineva. Nu asta e problema cu bracul ci faptul ca fuge si e in pericol sa fie lovit de masini sau sa manance ceva otrăvit ori sa-l lovească vreun isteric speriat de bombe.

#33
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015

View PostFreddy12, on 20 octombrie 2018 - 21:17, said:


Nu stii nimic despre psihologia cainilor si pui intrebari aiurea. Cazul Ionuț a fost din cauza ca bietul copil lasat nesupravegheat de o bunica iresponsabila a intrat intr-o curte păzită de acei caini. Cainii păzeau acea curte, considerând-o teritoriul lor. Ia sa intri tu la mine in curte sa vezi cum cainii mei te fac flenduri dar pe strada nu au treaba cu nimeni. Daca nu ameninți/agresezi un caine sau nu intri pe teritoriul lui, nu se intampla absolut nimic, cu atat mai mult cand vorbim de un pui de prepelicar. Iar pitbull-ii daca sunt pitbulli veritabili, nu au agresivitate la om ci la alti caini. Mie imi e teama pentru brac, e in mare pericol cand va deveni adult. Bine ca pitbullii sunt femele .
Revenind la subiect, cred ca un lanț pe sarma ii da o libertate de mișcare mai mare decat un tarc de cativa metri pătrați. Poate dupa ce trece de un an jumate-doi il castrezi si se va mai liniști.

Chiar si femele fiind il pot omora intr-o buna zi, pe neasteptate, daca sunt lasati de capul lor.

Eu am avut o pereche de amstaffi si daca gaseau ceva pe jos se luau la bataie iar daca nu interveneam eu nu ceda niciunul. Din cauza asta nu-i lasam niciodata liberi de capul lor. La un vecin doua femele de amstaff au omorat un ciobanesc german.  Nu se stie ce poate fi. Poate nu o sa-i faca nimic dar poate...

View PostFreddy12, on 20 octombrie 2018 - 23:30, said:


Fiindca nu reparase gardul si a putut intra copilul. Dar aici e vorba de niste caini care se plimba pe un teren in care nu locuiesc asa ca nu il păzesc de intruși. Deci nu cred ca este vreun pericol pentru cineva. Nu asta e problema cu bracul ci faptul ca fuge si e in pericol sa fie lovit de masini sau sa manance ceva otrăvit ori sa-l lovească vreun isteric speriat de bombe.

Nu cunos bracul deloc dar din perspectiva unui caine de ce crezi ca nu poate ataca fiind in camp neingradit? Iar dau exemple cu cainii mei. Atat fostul amstaff cat si actualul pit, daca ma duc undeva pe un teritoriu strain si ma instalez acolo pe vreo ora doua, incepeau sa miroase teritoriul pe o raza oarecare in jurul meu, se pisau pe acolo si considerau ca trebuie sa pazeasca acel loc. Daca se apropia cineva chiar se repezea la el.  Foarte ciudat imi parea amstafful care, spre deosebire de pit, nu era absolut deloc agresiv la oameni nici la noi in curte. Devenea foarte furios doar daca cineva ma agresa in rest cauta joaca. Insa nu stiu ce-i trecea prin cap ca daca ma instalam intr-o poiana in paddure, de exemplu, devenea foarte protector. Probabil se simtea in nesiguranta acolo, cine sa-l inteleaga.

Edited by vinciun, 22 October 2018 - 09:48.


#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
daca-i caine educat strigi la el si ingheata. in public nu-l scoti fara lesa si botnita, ca asa zice legea si el e totusi animal, e posibil la un moment dat instinctele sa prevaleze sau sa muste defensiv (cainele mult mai degraba se apuca sa muste cand i se pare esti un pericol decat cand ataca, cand face intai o parada si-ti da ceva timp sa reactionezi). dar pe un camp unde-i putin probabil sa apara oameni te poti baza pe faptul ca-i educat si il supraveghezi.

#35
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Botnita la Brac? Confunzi rasele si nici legea nu o cunosti.

#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
botnita la rasele considerate agresive?

bracul il stiu. are treaba mai mult cu exploratul decat cu pazitul teritoriului.

Edited by Fane, 22 October 2018 - 10:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate