Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Brac German tinut in lant...e ok?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Inainte ca iubitorii de animale sa imi sara in cap, sa stiti ca si eu imi iubesc cainii (mai am 2 pitbulli), si de asta voiam sa va intreb ce as putea face.
Mi-am luat un pui de brac german, acum are deja 6 luni, o sa ies cu el si pe teren, la vanat. Se intelege cu pitbulii mei, nu e nici o problema, formeaza o familie minunata, avand in vedere ca amandoua sunt cateluse, bracul fiind singurul mascul.
Dar cu ele nu am avut niciodata urmatoarea problema : bracul face orice sa iese din curte, si o data iesit, nu e greu de prins,vine imediat cand il chemi, doar ca sunt pericole. . Daca prinde poarta deschisa, fuge. Sare si gardul.
Problema e urmatoarea, a sarit gardul la vecinii mei, care au niste namile de ciobanesti, si daca nu interveneam repede mi-l mancau...Altadata a iesit in drum, unde sunt masini.
Acum multi dintre voi o sa spuneti sa fac gardul mai mare,si o sa o fac la un moment dat, dar in timp.
Ideea e ca eu in fiecare dupa masa sau seara, ies cu toti cainii la plimbare, cateva ore (in timp ce eu ies cu ATV-ul), pe un camp (al meu), unde pot fugi liberi, mai fug si dupa cate o pasare, bracul se mai scalda si printr-un lac micut de acolo. As putea sa il tin in "lant" (defapt e o lesa, puternica, dar usoara), departe de pericole, daca ies cu el 2-3 ore in fiecare zi fara sa il afecteze cumva? Mentionez ca e destul de lunga, deci el se poate msica liber, doar ca are limita pana la gard sau poarta.
Daca nu, ce as putea face sa il fac sa nu mai fie asa de curios incat sa iasa pe unde apuca?

#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
ai timp mult si de plimbat caini si sa le faci de mancare

Tine-l legat

#3
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
La 6 luni e târziu să-l înveţi în lanţ ! :)

#4
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

 Ploiesteanul2015, on 19 octombrie 2018 - 15:17, said:

La 6 luni e târziu să-l înveţi în lanţ ! Posted Image
E invatat deja cu lesa.

 zzhunt, on 19 octombrie 2018 - 15:16, said:

ai timp mult si de plimbat caini si sa le faci de mancare

Tine-l legat
Mancare nu le prea fac, le cumpar saci de boabe si le mai iau de la hala oase de vita,pe care doar le fierb.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,103
  • Înscris: 09.01.2007
Cum vanezi cu el ?

#6
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

 overseas, on 19 octombrie 2018 - 15:21, said:

Cum vanezi cu el ?
Nu l-am scos pe teren inca, dar vreau sa il folosesc drept caine de aret,sa imi aduca fazanul sau iepurele.

Edited by CaptainMe, 19 October 2018 - 15:24.


#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Plimbatul cainilor la liber impllica unele riscuri. Cainii pot fi socializati dar oamenii pot reactiona gresit si atunci iese nasol. Un brac poate nenoroci un om adult cam in 2 minute . Are o muscatura puternica si este rapid ca o masina de cusut industriala . Sfatul meu este sa uiti de plimbatul la liber ..dupa ATV. Oricand se poate intampla o nenorocire , chiar pe un camp pustiu . Deasemenea , este indicat sa-i faci un tarc din care sa nu poata evada . Nu il pune in lant. Fa-i un tarc mai generos . Bracul este un caine energic . Cand ti l-ai luat te-ai inhamat la o treaba grea. Cere miscare , este un caine care evadeaza si dintr-o cusca de beton . Responsabilitatea este a ta in intregime pentru orice se intampla. Si daca se duce la altii si aia ti-l omoara ...si daca il prinde pe altul si il omoara , tot tu esti responsabil. Si apropos ..lesa aia lunga tine doua zile pana se prinde ca o poate roade .

Edited by JurasikMan, 19 October 2018 - 15:27.


#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Eu in locul tau l-as tine in "lesa" aia lunga decat sa ii faci un padoc de 2/2. Daca pleaca de nebun nu va sfarsi bine, un vecin cu un brac german care se plimba toata ziua dar venea singur acasa a patit-o sa manance ceva otrava si a murit. Mie un pui cam ca al tau care pleca de nebun pe strada de il cunostea tot cartierul nu mi s-a mai intors la un moment dat. Cum deshideam poarta sa bag masina era dus si mai venea inapoi dupa o ora doua cand se plictisea de alergat copii pe strada.

#9
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Fă-i un padoc :)

#10
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

 JurasikMan, on 19 octombrie 2018 - 15:25, said:

Plimbatul cainilor la liber impllica unele riscuri. Cainii pot fi socializati dar oamenii pot reactiona gresit si atunci iese nasol. Un brac poate nenoroci un om adult cam in 2 minute . Are o muscatura puternica si este rapid ca o masina de cusut industriala . Sfatul meu este sa uiti de plimbatul la liber ..dupa ATV. Oricand se poate intampla o nenorocire , chiar pe un camp pustiu . Deasemenea , este indicat sa-i faci un tarc din care sa nu poata evada . Nu il pune in lant. Fa-i un tarc mai generos . Bracul este un caine energic . Cand ti l-ai luat te-ai inhamat la o treaba grea. Cere miscare , este un caine care evadeaza si dintr-o cusca de beton . Responsabilitatea este a ta in intregime pentru orice se intampla. Si daca se duce la altii si aia ti-l omoara ...si daca il prinde pe altul si il omoara , tot tu esti responsabil. Si apropos ..lesa aia lunga tine doua zile pana se prinde ca o poate roade .
Campul acela este proprietatea mea, oamenii nu au ce cauta acolo, si daca se duc acolo, se duc pe risc propriu. Daca nu merge cu lesa de aia, pun un lant.

#11
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca aveai doar un caine mergea un padoc, asa sa tii doi pitbuli liberi si bracul in padoc e groaznic. Asa de voie de nevoie la lesa aia mai vin si ceilalti caini, mai interactioneaza cat de cat. Sa pui 3 caini in padoc deja iti ocupa o gramada de loc, initiatorul e iubitor de animale nu producator de pui care sa tina cate 3-4 caini in curte la padoc.

#12
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 CaptainMe, on 19 octombrie 2018 - 15:30, said:

Campul acela este proprietatea mea, oamenii nu au ce cauta acolo, si daca se duc acolo, se duc pe risc propriu. Daca nu merge cu lesa de aia, pun un lant.
Si asta-i tot campul tau?

 CaptainMe, on 19 octombrie 2018 - 15:03, said:

sarit gardul la vecinii mei, care au niste namile de ciobanesti, si daca nu interveneam repede mi-l mancau...Altadata a iesit in drum, unde sunt masini.  

Daca in loc de namile ciobanesti nu aveau niciun caine, dar aveau un copil prin curte?

Campul ala e imprejmuit? Daca oamenii sunt pe drum sau pe alta camp care nu-i al tau, ce garantie exista ca nu poate cainele ajunge la oameni?

Edited by TruthHurts, 19 October 2018 - 15:51.


#13
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Leaga-l cu lant oe cablu daca intelegi ce vreau sa iti spun. Sa poata culisa lantul pe un cablu de otel lung.

#14
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

 TruthHurts, on 19 octombrie 2018 - 15:45, said:

Si asta-i tot campul tau?


Campul ala e imprejmuit? Daca oamenii sunt pe drum sau pe alta camp care nu-i al tau, ce garantie exista ca nu poate cainele ajunge la oameni?
Da, este imprejmuit.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
iei o tija de fier beton ceva mai groasa, bati doi tarusi in pamant unde vrei sa stea capetele tijei si o prinzi solid de tarusi iar pe tija pui un inel solid care sa poata culisa pe toata lungimea ei si de inel prinzi lantul. asa are cam cel mai mult spatiu la dispozitie. numai sa suporte, ca dupa ce s-a invatat liber....

#16
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 -Jinx-, on 19 octombrie 2018 - 15:49, said:

Leaga-l cu lant oe cablu daca intelegi ce vreau sa iti spun. Sa poata culisa lantul pe un cablu de otel lung.

 Fane, on 19 octombrie 2018 - 15:52, said:

iei o tija de fier beton ceva mai groasa, bati doi tarusi in pamant unde vrei sa stea capetele tijei si o prinzi solid de tarusi iar pe tija pui un inel solid care sa poata culisa pe toata lungimea ei si de inel prinzi lantul. asa are cam cel mai mult spatiu la dispozitie. numai sa suporte, ca dupa ce s-a invatat liber....

Pai care-i diferenta? :lol:

Edited by -Jinx-, 19 October 2018 - 16:14.


#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
Padoc, dar nu e frig sa-i tii afara?
De ce nu in casa?

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 -Jinx-, on 19 octombrie 2018 - 16:14, said:

Pai care-i diferenta? Posted Image
ai postat in timp ce scriam eu. n-am vazut postul tau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate