Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

overdraft + prima casa = ok?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
intentionez sa iau pe viitor un credit prima casa sau imobiliar .
Ma afecteaza cu ceva faptul ca am overdraft pe contul curent . Marimea overdraftului este de 4 salarii nete.
Nu prea il folosesc .....dar l-am folosit de cateva ori ...mi se pare util ....si sigur il voi mai folosi.


Mi se va limita gradul de indatorare ? (oricum limitat de BNR pe viitor la 40%)


Ce optiuni am ?  inchid overdraftul > iau creditul prima casa>  dupa care redeschid overdraftul ?

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
te-ai gandit vreodata la o carte de credit? Asa nu mai ai nevoie de overdraft si platesti facturile luna viitoare.

#3
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
Daca ai suma completa pe overdraft, atunci nu conteaza. Acesta apare ca un credit doar daca ai bani scosi de pe el si neacoperiti. In caz contrar, se pune la gradul de indatorare la fel ca un credit normal. In principal, daca nu depasesti 40% in total, ar trebui sa fii ok. Acum cel mai bine vezi pe parcurs, deoarece si bancile au niste algoritmi de calcul al scoring-ului diferiti de la banca la banca.

#4
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 belena6, on 19 octombrie 2018 - 13:36, said:

Daca ai suma completa pe overdraft, atunci nu conteaza. Acesta apare ca un credit doar daca ai bani scosi de pe el si neacoperiti.

exact asta voiam sa stiu

 business11, on 19 octombrie 2018 - 13:36, said:

te-ai gandit vreodata la o carte de credit? Asa nu mai ai nevoie de overdraft si platesti facturile luna viitoare.

nu cred ca exista carduri de credit gratuite in Romania . Am unul gratuit in alta tara si am un fel de card de credit la o banca in RO . Un fel de card de credit ......pt.  ca limita de creditare este suma pe care o ai in acel moment in contul curent ....e un hibrid intre card de debit si card de credit.

La overdraft imi place ca platesc cat folosesc . Nimic mai mult .

#5
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 28.05.2008
Atentie : in calculul gradului de indatorare intra toate facilitatile de credit in derulare (credit, overdraft, card credit etc.); in cazul facilitatilor de tip overdraft/card de credit se ia in considerare limita acordata, indiferent daca a fost folosita sau nu. Totodata, a se avea in vedere si cazul in care aveti calitatea de codebitor.
La modul general, nu exista carduri de credit "gratuite" (avand total comisioane 0), dar puteti obtine asa ceva prin negociere directa cu banca; mai mult, cardurile care permit obtinerea de cash-back va pot aduce sume suplimentare.

Edited by sdrc, 19 October 2018 - 14:09.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 quantico2708, on 19 octombrie 2018 - 13:29, said:

Ce optiuni am ?  inchid overdraftul > iau creditul prima casa>  dupa care redeschid overdraftul ?

se ia in calculul expunerii, din cate stiu, dar numai daca e angajat din el... daca nu ai intrat in el.. nu stiu daca afecteaza cu ceva.
Daca ai probleme, da, poti sa-l inchizi dupa care faci interogarea in biroul de credit

#7
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011

 rosix, on 19 octombrie 2018 - 14:01, said:


se ia in calculul expunerii, din cate stiu, dar numai daca e angajat din el... daca nu ai intrat in el.. nu stiu daca afecteaza cu ceva.
Daca ai probleme, da, poti sa-l inchizi dupa care faci interogarea in biroul de credit
nu stii bine. sora mea acum umbla dupa acte sa isi faca credit imobiliar. are card raiffeisen de cumapraturi cu limita 10.000 lei. au zis sa mearga la banca sa ceara coborarea sumei la 1000 lei pana ii acop acord creditul pt ca ea figureaza cu datorie de 10,000 lei.chiar daca nu sunt cheltuiti.  ... because fuck logic

#8
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 sdrc, on 19 octombrie 2018 - 14:01, said:

Atentie : in calculul gradului de indatorare intra toate facilitatile de credit in derulare (credit, overdraft, card credit etc.); in cazul facilitatilor de tip overdraft/card de credit se ia in considerare limita acordata, indiferent daca a fost folosita sau nu.

pai colegii de forum nu sunt de acord cu asta ....

#9
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 28.05.2008

 rosix, on 19 octombrie 2018 - 14:01, said:


se ia in calculul expunerii, din cate stiu, dar numai daca e angajat din el... daca nu ai intrat in el.. nu stiu daca afecteaza cu ceva.
Daca ai probleme, da, poti sa-l inchizi dupa care faci interogarea in biroul de credit

A se vedea raspunsul meu de mai sus - intreaga limita de credit/overdraft este luata in considerare, nu conteaza daca a fost utilizata sau nu. E foarte simplu : daca la t0 (cand se face interogarea CRC) nu e utilizat nimic, ce ar putea impiedica clientul sa utilizeze din acea limita la t1, dupa contractarea noului credit ?

 quantico2708, on 19 octombrie 2018 - 14:15, said:


pai colegii de forum nu sunt de acord cu asta ....

Nu-mi permit niciodata sa dau sfaturi/recomandari sau sa-mi exprim opinia in necunostinta de cauza.

#10
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Daca ai un overdraft/card de credit, la calculul indatorarii se ia un procent din asta (cred ca 2.5%). deci 250 lei pe luna pt 10000 lei.  La cardurile de credit s-ar putea sa fie mai mare procentul.

Ca sa vezi cat poate sa fie rata calculezi 40% din salarul net, din care scazi 2.5% (sau cat o fi procentul asta) din toate expunerile pe overdraft/card de credit, indiferent daca sunt folosite sau nu.

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Da, afectează. Și e logic - dacă nu-l iau în considerare primești credit maxim posibil, ajungi la 40% îndatorare. Overdraftul rămîne disponibil și peste trei luni îl folosești. Ce grad de îndatorare ar rezulta? Peste 40%.

#12
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Te duci la banca sa-ti iei credit PC >  intrebi daca te incadrezi si cu overdraftul (dureaza 5 min):
- daca da, foarte bine
- daca nu, te duci la banca unde ai OD-ul, il inchizi si ceri fisa de lichidare prin care specifica daca mai ai datorii > duci hartia la banca unde iei creditul PC

OD-ul intra in calculul gradului de indatorare chiar daca nu este folosit (n-ai tras bani).

#13
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

 zile_san, on 19 octombrie 2018 - 14:15, said:


nu stii bine. sora mea acum umbla dupa acte sa isi faca credit imobiliar. are card raiffeisen de cumapraturi cu limita 10.000 lei. au zis sa mearga la banca sa ceara coborarea sumei la 1000 lei pana ii acop acord creditul pt ca ea figureaza cu datorie de 10,000 lei.chiar daca nu sunt cheltuiti.  ... because fuck logic

Ba e chiar logic, ce dacă nu i a cheltuit, nu i poate cheltui oricând ?
Sa i pună la avans și se îndatorează mai puțin.

#14
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
Cel mai bine este sa mearga la banca si sa intrebe. Daca ingreuneaza atat de mult overdraftul, acesta se inchide rapid printr-o cerere, mai ales ca are suma intacta. Asta se poate face rapid inainte sa trimita dosarul in analiza.

#15
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
repet ce au spus si altii, doar sa intaresc ideea. da in principiu, overdraftul influenteaza negativ suma maxima ce o poti obtine la un alt credit.
indiferent ca este sau nu folosit.
si e cat se poate de logic.

#16
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
Desi e nefolosit se presupune ca poate fii folosit oricand din moment ce e disponibil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate