Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Pentru prima dată în istorie, românii sunt mai bogați decât ungurii

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
204 replies to this topic

#1
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,424
  • Înscris: 29.04.2008
Românii au devenit, pentru prima dată în istorie, mai bogați decât toți vecinii cu care au granițe, inclusiv ungurii, potrivit unui raport al băncii Credit Suisse, consultat de Business Review.

În 2018, în medie, un adult din România are o avere estimată, în medie, la 42.282 de dolari. În comparație, un maghiar are n medie o avere de 41.118 de dolari, 30.224 un bulgar, 19.582 un sârb, 5.204 un ucrainean și 3.837 de dolari un cetățean moldovean, se arată în raportul „Averea globală 2018” al băncii elvețiene Credit Suisse.


1. Atentie, numerele de mai sus sunt medii. Ce concluzii putem trage de aici e destul de limpede.
2. Sa nu uitam ca noi romanii suntem in mare parte proprietari de apartamente.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,485
  • Înscris: 30.10.2003
Politicienii tin media sus. Ce ne-am face fara ei? Posted Image

#3
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieşteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Hai să fim serioşi le ia Soros caviar la toţi :D

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bine a zis un coleg de-al nostru de pe forum: "Ion castiga lunar 600 lei, primarul lui Ion castiga 8000 lei. Media raportata a fost de 4300 lei. Concluzia raportului: avem niste cetateni care castiga excelent, nu exista saracie". Saracul Ion...

Cred ca media raportata pt romani vs unguri este asemanatoare cu cea din exemplu de mai sus.

Edited by MembruAnonim, 19 October 2018 - 12:53.


#5
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu cunosc nici un ungur care sa se fi stabilit in Romania .Insa sunt mii de romani care au cumparat case imediat dupa granita .Si n-as compara Ungaria cu Romania, la majoritatea capitolelor .
Militar daca le -om fi superiori oarecum, in rest sunt mai avansati decat noi cam in orice domeniu .Din pacate, si cu toata mahnirea o spun .
Si inainte de 89 in Ungaria se traia mai bine .De fapt la noi se traia cel mai rau din tot blocul rasaritean .

#6
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,528
  • Înscris: 30.01.2008

View Postiladi, on 19 octombrie 2018 - 12:40, said:

Românii au devenit, pentru prima dată în istorie, mai bogați decât toți vecinii cu care au granițe, inclusiv ungurii, potrivit unui raport al băncii Credit Suisse, consultat de Business Review.

În 2018, în medie, un adult din România are o avere estimată, în medie, la 42.282 de dolari. În comparație, un maghiar are n medie o avere de 41.118 de dolari, 30.224 un bulgar, 19.582 un sârb, 5.204 un ucrainean și 3.837 de dolari un cetățean moldovean, se arată în raportul „Averea globală 2018” al băncii elvețiene Credit Suisse.


1. Atentie, numerele de mai sus sunt medii. Ce concluzii putem trage de aici e destul de limpede.
2. Sa nu uitam ca noi romanii suntem in mare parte proprietari de apartamente.

Diferenta va creste oricum in favoarea Romaniei  in urmatorii ani !
Eu estimasem acum 3 ani ca in 10 ani ii depasim . Se pare ca va fi mult mai putin .

#7
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,535
  • Înscris: 13.06.2004
Mda... statistici de Epoca de Aur.

#8
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Daca se aduna averea unuia care eventual are o casa din chirpici cu a celui care are ditamai palatul evident ca da o medie mare. Dar intrebarea este cu ce il incalzeste acest lucru pe cel sarac?

Edited by Gaby_M, 19 October 2018 - 12:52.


#9
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,424
  • Înscris: 29.04.2008
Pentru o (mai) reala comparatie as fi interesat si de gradul de indatorare a populatiei.

#10
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,528
  • Înscris: 30.01.2008

View PostGingisHan2015, on 19 octombrie 2018 - 12:48, said:

Nu cunosc nici un ungur care sa se fi stabilit in Romania .
Sunt circa 1 milion . Si nu vor deloc sa se mute in ungaria unde curge mierea pe strazi Posted Image))

Edited by Daco_Get, 19 October 2018 - 12:52.


#11
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDaco_Get, on 19 octombrie 2018 - 12:51, said:



Diferenta va creste oricum in favoarea Romaniei  in urmatorii ani !
Eu estimasem acum 3 ani ca in 10 ani ii depasim . Se pare ca va fi mult mai putin .
Cu alte cuvinte, am infrant.

#12
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Mda.
Cati unguri aui emigrat din Ungaria?

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Cred si eu ca i-am depasit cand astia si-au umflat artificial salariile asa de mult incat un simplu maturator de strada angajat la primarie castiga mai mult decat un inginer angajat la privat.

Edited by Hider141, 19 October 2018 - 12:59.


#14
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Lasa-i p-aia Gelu .Stiu la ce te referi .Dar din pacate si cu durere adevarul e ca INCA,  dupa Nadlac intri intr-o alta lume .Cu draci si nervi o spun .Se cacaie astia 10 ani sa constate daca e nevoie de Iasi- TG Mures, si inca nu au aflat .
Se agita sa faca acum Brasov Bucuresti, sa nu cada capitalistii in depresie cand merg la sky .Iar restul tarii e tratat cu kurul .
Nu uita ce ati tras cu jandarmii la intrarea in Bucuresti,  cand cu Marsul pentru Autostrada ! Posted Image

Edited by GingisHan2015, 19 October 2018 - 12:57.


#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,817
  • Înscris: 13.07.2011
Pai asta este si datorita faptului ca majoritatea romanilor au proprietati. In vest povestea este invers, ca peste 50 % din populatie stau in chirie si chiar si asa suntem saraci de rupem. Pe langa asta sunt curios cati milionari, mafioti, politicieni, etc. ridica aceasta medie in sus.

In Ungaria inca se castiga dublu cat in Romania la salariu mediu.

Edited by business11, 19 October 2018 - 13:00.


#16
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,528
  • Înscris: 30.01.2008

View PostGhita_Bizonu, on 19 octombrie 2018 - 12:55, said:

Mda.
Cati unguri aui emigrat din Ungaria?
O multime . De aceea ungaria are influenta politica fiindca are o diaspora bine structurata mai ales in SUA .

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMembruAnonim, on 19 octombrie 2018 - 12:46, said:

Bine a zis un coleg de-al nostru de pe forum: "Ion castiga lunar 600 lei, primarul lui Ion castiga 8000 lei. Media raportata a fost de 4300 lei. Concluzia raportului: avem niste cetateni care castiga excelent, nu exista saracie". Saracul Ion...

Cred ca media raportata pt romani vs unguri este asemanatoare cu cea din exemplu de mai sus.
colegul ala nu a prea dat pe la scoala, nu asa se calculeaza!

#18
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,424
  • Înscris: 29.04.2008

View PostHider141, on 19 octombrie 2018 - 12:55, said:

Cred si eu ca i-am depasit cand astia si-au umflat artificial salariile asa de mult incat un simplu maturator de strada angajat la primarie castiga mai mult decat un inginer angajat la privat.
Sau sa nu uitam de un anume "avocat", care recent a beneficiat de o crestere a salariului pana la echivalentul a 7000 de Euro, desi nici macar nu-si face treaba.


Nu stiu daca statistica se refera la leafa. Sau cum o ia in considerare. E posbil, insa, ca statistica sa se refere la bunuri de larg consum, bunuri de folosinta indelungata, imobiliare.

Si cum la noi e o adevarata febra de cumparaturi si de credite imobiliare, plus faptul ca mai tot romanul e propitar, zic e posibil sa fie reala statistica aia. Traiasca creditul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate