Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

retete cat mai simple

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View Postjimi91, on 19 octombrie 2018 - 12:23, said:



felicitari Posted Image....


asta e Posted Image....sper sa gasesc pe una care sa stie faca macar cartofi prajiti Posted Image

daca te consoleaza cu ceva, sa stii ca nici eu nu stiam sa fac de mancare atunci cand m-am casatorit. ma rog, o omleta, cartofi prajiti, oua ochiuri si prajituri stiam sa fac.
nevoia te invata. am intrebat-o pe mama, pe soacra, cum se fac felurile de mancare, mi-am scris retetele pas cu pas, prima mancare facuta cu mana mea a fost mancare de mazare cu carne de pui.

orice persoana - barbat sau femeie - poate invata sa gateasca, trebuie sa ai putina rabdare, imaginatie dar si gandire logica. pentru ca daca nu respecti anumite etape sau omiti anumite ingrediente, mancarea poate iesi un dezastru.

#20
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcorinadaniela, on 19 octombrie 2018 - 12:34, said:


daca te consoleaza cu ceva, sa stii ca nici eu nu stiam sa fac de mancare atunci cand m-am casatorit. ma rog, o omleta, cartofi prajiti, oua ochiuri si prajituri stiam sa fac.
nevoia te invata. am intrebat-o pe mama, pe soacra, cum se fac felurile de mancare, mi-am scris retetele pas cu pas, prima mancare facuta cu mana mea a fost mancare de mazare cu carne de pui.

orice persoana - barbat sau femeie - poate invata sa gateasca, trebuie sa ai putina rabdare, imaginatie dar si gandire logica. pentru ca daca nu respecti anumite etape sau omiti anumite ingrediente, mancarea poate iesi un dezastru.

la mine nimeni nu stia sa gateasca, mama e praf, bunica, stia cateva retete, dar cam atat, matusa facea prajituri bune, dar in rest, nu prea....am avut o gagica care habar n-avea gateasca...asa ca, neaparat o femeie care sa stie sa gateasca...  :)

Pentru mine, vorba aia, ca la mama acasa...nu prea merge:))...eu sper sa nu fie ca la mama acasa :))

#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
jimi, daca banii nu sunt o problema pentru tine, te poti gandi si la varianta sa-ti gasesti o partenera pe placul tau, chiar daca nu stie a gati, si sa platesti pe cineva sa-ti gateasca mancarurile preferate.
sau mergi impreuna cu partenera la cursuri de gatit, daca se organizeaza pe undeva. va si distrati, si invatati ceva util, impreuna. cine stie, poate prinzi "microbul" gatitului, cine stie ce master chef nedescoperit zace in tine si habar nu ai.

#22
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcorinadaniela, on 19 octombrie 2018 - 12:46, said:

jimi, daca banii nu sunt o problema pentru tine, te poti gandi si la varianta sa-ti gasesti o partenera pe placul tau, chiar daca nu stie a gati, si sa platesti pe cineva sa-ti gateasca mancarurile preferate.
sau mergi impreuna cu partenera la cursuri de gatit, daca se organizeaza pe undeva. va si distrati, si invatati ceva util, impreuna. cine stie, poate prinzi "microbul" gatitului, cine stie ce master chef nedescoperit zace in tine si habar nu ai.

stau singur, asa ca, sunt nevoit sa gatesc :)....cat de cat imi iese mancarea, la nivelul la care sunt, paste, oua, legume :)).....dar, mi-am promis ca vreau o fata care sa stie sa faca mancare....Acum sa nu intelegi gresit, nu sunt vreun nebun :))...dar, as prefera din tot sufletul sa gateasca foarte bine :)

Nu sunt singurul care trece prin asta :))....am o vecina, m-am intalnit cu ea, isi facea cumparaturile, nu stia ce sa mai gateasca, sotului nu-i placea   :))....

Si e nasol sa stai cu o fata, sa fii nevoit sa comanzi mancare zilnic, pentru ca ea nu stie sa gateasca :|..... Adica, fata incerca, dar daca nu-i iesea :|...asta e acum :|

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
personal am ajuns la concluzia ca nu exista nu pot, ci nu vreau.

si gandirea mea este urmatoarea : mey, daca tot am dat bani pe ingrediente si pierd timp sa fac mancare, nu-i pacat sa-mi bat joc si sa nu ma straduiesc sa iasa o mancare foarte buna ? chiar m-as oftica sa iasa mancarea naspa, iar sotul si fetita sa nu vrea sa manance din ea.
stii ce mult imi place si "creste pipota" in mine de mandrie, cand ai mei imi lauda mancarea si se ling pe degete, lasand farfuria curata ? asta e adevarata rasplata pentru tot efortul pe care il depun.
ok, cand faci mancare inseamna sa pierzi ceva timp, inseamna sa stai in miros/abur/fum, in picioare - in loc sa lenevesti sau sa faci altceva pe placul tau. inseamna sa aloci timp pentru pregatirea ingredientelor INAINTE de gatit si de facut curat DUPA ce gatesti, spalat vase, curatat aragaz/cuptor.
dar daca tot ma apuc de facut mancare, chiar daca uneori nu am chef sau nu stiu ce sa mai gatesc, sunt constiincioasa, duc treaba la bun sfarsit, sa nu-mi para rau de timpul pierdut, efortul depus si banii dati pe ingrediente. nu ma dau in vant sa fac mancare, dar nici nu-mi bat joc, pentru ca altcineva nu vine sa gateasca in locul meu si nici nu ma tine buzunarul sa mancam zilnic la restaurant sau sa mancam fast-food (care e si nesanatos pe deasupra).

#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
era o emisiune, cireasa de pe tort :))

am gasit acum clipul.....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YycYoCLlHg8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

de la minutul 2.00

:))))

#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007

View Postjimi91, on 19 octombrie 2018 - 12:56, said:

Si e nasol sa stai cu o fata, sa fii nevoit sa comanzi mancare zilnic, pentru ca ea nu stie sa gateasca Posted Image.

Probabil ca si ea ar zice ca e nasol sa fie nevoita sa comande mancare zilnic pentru ca el nu stie sa gateasca...

#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postcorinadaniela, on 19 octombrie 2018 - 11:34, said:

piure de cartofi cu branza ? n-am auzit de combinatia asta. cum pui branza, razuita / bucatele direct in piure sau alaturi de el, pe aceeasi farfurie ?

mancaruri simple, pentru mine, sunt :

orez/pilaf cu legume, sau cu carne / ciuperci
mancare de mazare sau fasole verde
tocanita de cartofi cu sau fara carne
iahnie de fasole, cu sau fara carne/afumatura
fasole batuta
ardei umpluti
macaroane cu branza
spaghete milaneze
noodles cu carne de pui si/sau legume, in stil asiatic
pui cu legume, sotate in tigaie - eu numesc felul acesta "frigarui la tigaie".
ciorba de loboda, ciorba de pui, ciorba de perisoare, ciorba de fasole, stiu sa fac si ciorba de burta (desi nu mananc), insa e mai laborioasa prepararea si dureaza mai mult pana e gata.
pui si/sau cartofi la cuptor, in punga magica
ciuperci umplute
tocanita de ciuperci
musaca

karax, zi care dintre felurile astea de mancare ti-ar placea, sa-ti scriu modul de preparare. ca e prea mult de scris pentru fiecare reteta in parte :-(((.
orez, mazare sau fasole, fasole batuta, macaroane cu branza, cartofi al cuptor, ciorba de pui, ciorba de  perisoare  cam astea

#27
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View Postcorinadaniela, on 19 octombrie 2018 - 12:34, said:

prima mancare facuta cu mana mea a fost mancare de mazare cu carne de pui.


Folosesti mazare la cutie care e fiarta deja sau mazare proaspata ?


View Postjimi91, on 19 octombrie 2018 - 12:39, said:


Pentru mine, vorba aia, ca la mama acasa...nu prea merge:))...eu sper sa nu fie ca la mama acasa Posted Image)

Ma bucur ca nu-s singura persoana din clubul asta, nici a mea nu le are cu gatitul.
Nu-mi dau seama cum am crescut cu mancarea facuta de mama , probabil eram moarta de foame si de aia o mancam :)

#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
fii atent :
in general, la mancarurile gatite, se incepe cu calirea unei cepe in putin ulei. ceapa se taie marunt si se caleste in ulei, la foc moderat, pana devine sticloasa, usor rumenita.
daca vrei sa faci un fel de mancare cu carne, dupa ce calesti ceapa, adaugi bucatile de carne si le tii cand pe o parte, cand pe alta, amestecand din cand in cand, pana carnea se albeste. in felul acesta, atunci cand treci la etapa de fierbere a carnii, nu se va mai forma atat de multa spuma, care de fapt este sangele inchegat. unii prefera sa rumeneasca si sa fiarba carnea separat de mancare, sa poata elimina aceasta spuma, eu procedez asa doar la ciorba/supa.
bun. ai pus carnea, s-a gatit partial, urmeaza sa adaugi apa si s-o lasi la fiert.
la orez regula de aur este urmatoarea : la o parte de orez, pui 2,5-3 parti de apa. in cazul in care orezul este cu carne, tii minte cata apa ai pus peste carne, sa fiarba. sa zicem ca ai pus o cana (250 sau 300 ml).
dupa ce carnea s-a fiert (incerci cu furculita din cand in cand), adaugi orezul, masurand cu aceeasi cana cu care ai pus apa. pentru doua persoane si sa-ti ajunga doua zile sa mananci din acel orez, poti sa pui doua cani de orez, stii ca ai pus deja o cana de apa la fiert carnea, mai completezi cu inca 4 cani de apa. in functie de tipul orezului este posibil sa mai fie nevoie sa pui inca o cana cu apa, unele sortimente absorb mai multa apa (cele cu bob mare sau rotund), altele nu - orezul cu bob lunguiet sau cel prefiert.
dai focul mic si lasi sa fiarba incetisor. poti adauga delikat, sau secretul gustului sau cub cu aroma de legume/gaina. tot acum este momentul sa pui si un pic de sare, gustul final il dai la sfarsit, pentru ca delikatul mai are si el sare.
daca vrei ca orezul sa ramana cu boabele intregi, nu amesteci prea mult in cratita, mai bine o rotesti stanga-dreapta, sau amesteci incetisor, cu o lingura de lemn.
cand orezul a abosrbit toata apa si boabele devin pufoase, e gata. incerci sa gusti sa vezi daca boabele sunt fierte. poti adauga dupa gust piper si patrunjel tocat marunt.
unii pun si morcov ras fin in orez, pentru culoare si gust mai dulce. daca iti place asa, e bine sa stii ca morcovul se pune inca de la inceput, dupa ce calesti un pic ceapa.

daca vrei mancare de mazare, de fasole verde, repeti pasii pana la fierberea carnii, apoi pui mazarea sau fasolea - eu le prefer pe cele congelate - lasi sa fiarba, mai adaugi apa daca ti se pare ca e prea putin sos/zeama. apoi adaugi pasta de tomate si mai lasi sa fiarba putin. la mazare eu leg putin sosul, pentru ca nu-mi place sa fie zeama lunga. pun intr-o cana o lingura de faina, dizolv cu putina apa si amestec pana se formeaza un lichid laptos, de consistenta laptelui batut, pe care il torn in fir subtire in mancare, amestecand tot timpul. in felul acesta sosul de ingroasa putin.
dupa ce mazarea/fasolea s-au fiert, pui sare, piper dupa gust, alte condimente/ierburi care iti plac (cimbru, marar).

fasolea batuta eu o prepar din fasole boabe fiarta, din conserva, gasesti unele foarte bune/gustoase la kaufland, marca proprie, fie fasole fiarta in sos simplu, fie in sos de tomate.
daca ai mixer, zdrobesti fasolea cu acel accesoriu pentru pasare. fasolea o scurgi de zeama din conserva, dar nu arunci zeama, e posibil sa ai nevoie sa adaugi in fasolea batuta daca iese prea tare/vascoasa. poate fi nevoie sa adaugi sare, dar gusti inainte. unii prefera sa puna si usturoi in fasolea batuta, in acest caz pui usturoi (1-2 catei) zdrobit cu presa de usturoi. daca n-ai presa, il toci marunt.
apoi tai 2-3 cepe mari, in fasii sau rondele, le calesti in ulei pana se rumenesc bine, apoi adaugi pasta de tomate, amesteci si stingi focul. fasolea batuta o pui intr-un castron/caserola, o nivelezi cu o lingura si deasupra pui amestecul de ceapa calita in sos de tomate.

la macaroane cu branza e simplu, fierbi macaroanele, le scurgi de zeama. branza o dai pe razatoarea mare, adaugi 1-2 oua, amesteci bine, pui macaroanele fierte intr-o tava, adaugi branza amestecata cu oua, omogenizezi si dai la cuptor, la foc mediu, pana se rumenesc un pic macaroanele pe deasupra. eu la aceasta reteta pun si zahar, e pe post de mancare-desert. si un pic de ulei sau unt, ca sa nu se lipeasca macaroanele foarte tare de tava, ca muncesc prea mult dupa aceea s-o curat.

cartofi la cuptor : ii tai in bucati de forma unui cub, de marimea care iti convine sau te pricepi. ii pui intr-un castron mare, adaugi ulei, sare, piper, condimente, amesteci bine apoi ii pui intr-o tava si ii pui la cuptor, maxim 40 min-1 ora, depinde cat de bine merge cuptorul tau. daca vrei sa fie cu carne, pui carnea printre cartofi. daca vrei sa fie mai rumeniti deasupra, lasi asa tava. daca vrei sa fie mai fragezi, mai moi, poti acoperi tava cu folie de aluminiu sau cu hartie de copt pe care mai intai o uzi si o storci de apa - da, am vazut trucul asta la o emisiune tv si e mai sanatos decat sa folosesti folie de aluminiu. poti sa dai cateva gaurele in folie/foaie, cu ajutorul unei scobitori, sa poata iesi aburul.
varianta mai gustoasa este punga magica de la knorr, pui amestecul de cartofi cu carne si condimente in punga, o legi la gura cu banderola pe care o gasesti in pachet, pui punga intr-o tava, dai cateva gaurele in punga cu o scobitoare, dar numai in partea de sus a pungii, sa nu curga zeama in tava. scrie si pe ambalaj cantitatile si modul de preparare, ai condimentele incluse in pachet, noua ne plac variantele de cartofi cu rozmarin si usturoi sau pui picant.

ciorba se face relativ simplu : pui la fiert carnea, in apa cat sa o acopere, si dupa ce incepe sa clocoteasca aduni si arunci spuma care se formeaza deasupra, cu ajutorul unei spumiere.
dupa ce carnea s-a fiert pe jumatate, adaugi ceapa tocata marunt (1 ceapa medie), morcov dat pe razatoare sau taiat rondele (1 morcov), telina taiata cubulete (cam cat iti intra intr-o ceasca de cafea), radacina de patrunjel taiata cubulete mici. separat pregatesti cartofi taiati cubulete, ii vei adauga dupa ce se fierb putin legumele puse mai inainte, deoarece morcovul si telina fierb mai greu decat cartoful. daca este necesar mai poti adauga apa.
dupa ce fierb si cartofii, pui sare dupa gust. daca iti place ciorba acrita cu bors, acesta se adauga spre final. daca iti place ciorba cu zdrente de ou, bati un ou ca pentru omleta si il lasi sa curga in fir subtire in ciorba care fierbe, la final, amestecand mereu. dupa ce stingi focul pui leustean si patrunjel tocate marunt, daca iti plac.
la ciorba de perisoare se schimba un pic ordinea operatiilor. se folosesc aceleasi legume ca la ciorba de pui, le pui intai pe ele la fiert.
perisoarele se prepara din carne tocata, ceapa tocata (1 ceapa mica sau medie), orez (o lingura, maxim 2, depinde si cata carne tocata ai pentru perisoare), patrunjel tocat marunt, 1 ou batut inainte. amesteci bine, pui un pic de sare. modelezi perisoarele si le pui pe o farfurie, sa nu se lipeasca una de alta. ca sa nu ti se lipeasca amestecul de carne de maini, pui apa intr-un castronel si iti uzi mainile din cand in cand.
dupa ce ceapa si legumele au dat in clocot, adaugi incet una cate una perisoarele. la inceput se vor scufunda in oala, cand incepe carnea sa se fiarba incep sa se ridice la suprafata ciorbei. ca sa afli daca legumele s-au fiert, iei cu lingura si incerci cu o furculita sau gusti. la fel si cu perisoarele, dupa ce au fiert 10-15 minute, scoti una pe o farfurie si o tai, sa vezi daca s-a fiert pana la mijloc, o poti si gusta, sa vezi daca s-au fiert carnea si orezul. la final adaugi bors daca iti place sa fie acrisoara la gust. pui sare daca mai este nevoie, amesteci, stingi focul, pui patrunjel si leustean tocate marunt (daca iti plac).

sper ca nu te-am zapacit.
ia-o usurel, incearca ce reteta ti se pare mai simpla, eventual cauta reteta si pe net, abia faci comparatie, afli cantitatile de ingrediente si timpul de preparare. unele retete au si precizarea gradului de dificultate. sa stii ca ajuta foarte mult sa te uiti la retete video, cumnata mea mereu se inspira de la retetele jamilei.
curaj si sa ne spui ce ai decis sa gatesti si mai ales cum ti-a iesit mancarea. pofta buna !

View PostNoua_pe_site, on 19 octombrie 2018 - 15:23, said:

Folosesti mazare la cutie care e fiarta deja sau mazare proaspata ?




Ma bucur ca nu-s singura persoana din clubul asta, nici a mea nu le are cu gatitul.
Nu-mi dau seama cum am crescut cu mancarea facuta de mama , probabil eram moarta de foame si de aia o mancam Posted Image


nici, nici. prefer mazarea congelata. mazare proaspata nu am folosit niciodata, desi sunt convinsa ca e mai gustoasa. dar e de munca la scos mazarea din pastai.

#29
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostNoua_pe_site, on 19 octombrie 2018 - 15:23, said:






Ma bucur ca nu-s singura persoana din clubul asta, nici a mea nu le are cu gatitul.
Nu-mi dau seama cum am crescut cu mancarea facuta de mama , probabil eram moarta de foame si de aia o mancam Posted Image


eu am avut o faza tare la banchet...eram la un hotel, cred ca eram 10 persoane la masa si toti spuneau, ca mancarea nu avea gust, ca mamele lor sunt dumnezeu pe pamant cand vine vorba de gatit....eu taceam din gura :|, mie imi placea mancarea,  stiam ce am acasa :))

#30
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
mersi corina pentru retete....o sa incerc..deocamdata astazi am facut un piure simplu cu carne. Piure cu morcov zdrobit printre si carne prajita separat...o sa luam si knorr din ala ca parca e mai misto cu legume in  piure ...

#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Mai bine nu folosesti knorr sau altele de genul. Eu am scris la modul general, pentru ca multi folosesc, din comoditate sau pentru ca s-au obisnuit cu gustul dat de aceste adaosuri. Insa eu am gasit si folosesc amestec de legume si/sau verdeturi deshidratate, pentru mancare. Cred ca erau marca Sanovita, nu contin sare, conservant, monoglutamat de sodiu sau alte chimicale.

#32
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Intreb atunci  aici pentru ca nu mai fac alt topic:
Ce anume sa iau de la profi, la doi pasi sau penny market (ca le am pe toate 3 in oras...sic! draganestiul nu e chiar asa mic) care sa fie ieftin ,natural si sanatos? In materie de unturi,  salamuri, branzeturi, pachetele din astea de condimente si legume gen knorr, ceva pentru dimineata pateu sau altceva...
Si mai ales , pentru ca am ceva  probleme la stomac de cand stateam la stoicanesti si eram 100% pe salam ieftin si prost ..in sensul ca sunt destul de balonat peste zi, in fiecare zi... ce mancare sa iau? Am gasit niste biscuiti digestivi la profi...am uitat numele lor ...poieni sau asa ceva... sunt buni?

#33
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Ieftin, natural si sanatos nu exista, cel putin nu in comertul actual. Incearca sa cumperi produse din piata, de la tarani, produse in gospodarie. Balonarea poate fi de la ce mananci acum sau poate ai intoleranta la ceva - lactoza, gluten. Sau poate fi de la zahar, daca mananci multe dulciuri sau produse ce contin zahar ascuns.

#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006

View Postkarax, on 19 octombrie 2018 - 17:34, said:

mersi corina pentru retete....o sa incerc..deocamdata astazi am facut un piure simplu cu carne. Piure cu morcov zdrobit printre si carne prajita separat...o sa luam si knorr din ala ca parca e mai misto cu legume in  piure ...
Dacă vrei piure bun, fierbi un kg de cartofi curățati și tăiat BUCĂȚI MARI. Cam 2/2cm, chiar 3/3.
Pui neaparat sare in apa, poți pune mai multă , oricum cartofii își iau cât au nevoie. După ce fierb ii scurgi de apa și cât sunt fierbinți, ii zdrobesti cu un zdrobitor (NICIODATĂ IN BLENDER) pui 80g de unt 80% grăsime și ii amesteci bine. Folosești apa in care au fiert, pana când ii conferi textura dorita. Dacă ai prin zona, poți folosi o lingura de ulei de trufe. Na....ăla e piure.

#35
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postrichelieu, on 19 octombrie 2018 - 20:10, said:

Dacă vrei piure bun, fierbi un kg de cartofi curățati și tăiat BUCĂȚI MARI. Cam 2/2cm, chiar 3/3.

Interesant, eu m-am obisnuit sa tai cat mai mic cartofii, am observat ca se fierb mai repede :)!

#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006
Da, însă iese tot amidonul din ei și îl pierzi in apa.
Iar piureul îți iese mai apos

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate