Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

retete cat mai simple

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pentru ca eu locuiesc numai cu tata, mama a murit acum 10 ani , avem nevoie de retete simple. Sunt poate si altii in starea asta , sau poate sunt asa grabiti ca nu au avut timp sa invete retete si sa se documenteze, iar pe internet cele mai "simple" retete au de obicei n ingrediente si n etape de preparare , asa ca m-am gandit sa fac un topic unde cine se  pricepe posteaza  retete simple , cat mai simple cu putinte, gen piure de cartofi cu branza , orez cu lapte sau mancare de mazare cu nitel sos si atat. Inclusiv cu timpii de  tinut la foc si mod de preparare.

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Paine cu margarina, cremwursti cu mustar etc...

De exemplu azi mi s-a pus pata pe o repriza de de slanina prajita+ omleta.

Edited by dan1980_25, 19 October 2018 - 10:31.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Jamie Oliver este adeptul retetelor relativ simple.
Incepi de acolo!

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,817
  • Înscris: 13.07.2011
https://www.retetecalamama.ro/ de aici am invatat sa fac cei mai buni mici
https://www.adihadean.ro/ - il urmaresc de pe vremea cand nu era cunoscut
https://pofta-buna.com/ - cel mai mare si vizitat blog culinar din Romania
http://culoriledinfarfurie.ro/

Despre simplitate nu pot spune ca au retete simple in permanenta. Dar vei gasi si unele bune si simple.

Pentru retete clasice de mancare de mazare si stiu eu ce mai doresti cauti direct reteta in Goagal.

Edited by business11, 19 October 2018 - 10:35.


#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
http://www.barbatlacratita.ro/

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Care ai sters postul meu?

#7
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
https://www.bucatarmaniac.ro/

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostdreaQ, on 19 octombrie 2018 - 11:14, said:

Care ai sters postul meu?

Invidiosii,cu siguranta.

#9
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Da search pe google "one pot recipes"

Majoritatea iti zic ce ingrediente sa arunci in oala si apoi lasi totul pe foc.

Surprinzator de bune unele.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
piure de cartofi cu branza ? n-am auzit de combinatia asta. cum pui branza, razuita / bucatele direct in piure sau alaturi de el, pe aceeasi farfurie ?

mancaruri simple, pentru mine, sunt :

orez/pilaf cu legume, sau cu carne / ciuperci
mancare de mazare sau fasole verde
tocanita de cartofi cu sau fara carne
iahnie de fasole, cu sau fara carne/afumatura
fasole batuta
ardei umpluti
macaroane cu branza
spaghete milaneze
noodles cu carne de pui si/sau legume, in stil asiatic
pui cu legume, sotate in tigaie - eu numesc felul acesta "frigarui la tigaie".
ciorba de loboda, ciorba de pui, ciorba de perisoare, ciorba de fasole, stiu sa fac si ciorba de burta (desi nu mananc), insa e mai laborioasa prepararea si dureaza mai mult pana e gata.
pui si/sau cartofi la cuptor, in punga magica
ciuperci umplute
tocanita de ciuperci
musaca

karax, zi care dintre felurile astea de mancare ti-ar placea, sa-ti scriu modul de preparare. ca e prea mult de scris pentru fiecare reteta in parte :-(((.

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
jamilacuisine :)


am facut odata o lasagna dupa reteta ei....bine, varianta reinterpretata :))....daca vrei reteta simpla, nu cred ca exista ceva mai usor ca pastele.....le pui in apa fiarta conform instructiunlor si daca vrei, faci si un sos de casa ;)....Sau legume facute la abur (oala minune) bune si usor de preparat :)....

Daca vrei ceva mai complicat treci pe cartofi prajiti cu cateva copane de pui prajite , un ou, branza rasa deasupra, putin ketchup si gata :)...dar la felul asta mancare nu poti sa dai la altii....de ce? e nasol sa cureti cartofii :))

View Postcorinadaniela, on 19 octombrie 2018 - 11:34, said:




retete simple....asta intelegi tu prin retete simple ?


Daca nu esti maritata da-mi un PM, caut o femeie care sa stie sa gateasca :)))

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ai putea sa faci asa: iti faci timp intr-o zi si prepari o cantitate mai mare de sos de baza. Calești ceapa, ardei, pui bulion, apa, sare, boabe de piper, o foaie de dafin si lasi la fiert vreo 30 de minute la foc mic. Dupa ce se raceste, porționezi si pui in congelator. Cand vrei sa gătești ceva, scoti sosul din congelator, il lasi sa se topească si pui in cratita ce vrei tu: mazare, fasole verde, cartofi prajiti, ciuperci, spanac si orez, fasole uscate fiarta in prealabil, poti pune si orez si-ti iese un pilaf sârbesc. Calești putin carnea si o fierbi in sosul asta, adaugi cativa catei de usturoi si-ti iese un fel de tocănița. Sau pui tot felul de legume ( vinete, morcovi, ardei, bame, fasole verde, mazare) in sos, pui cratita in cuptor o ora, poate mai mult si ai ghiveci.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
jimi, sorry, sunt foarte maritata :-). de vreo 26 de ani.

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
La mine merge totul simplu, fierb legume cu carne, la sfarsit rosii pasate, gata mancarea. Daca las mai multa apa in toata chestia asta gata supa.
Sau fierb ceva carne apoi o scurg si o pun nitel la copt in tigaia de teflon, dupa care bag legumele separat, ardei, ceapa, rosii, ciuperci, etc.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostFreddy12, on 19 octombrie 2018 - 11:58, said:

Ai putea sa faci asa: iti faci timp intr-o zi si prepari o cantitate mai mare de sos de baza. Calești ceapa, ardei, pui bulion, apa, sare, boabe de piper, o foaie de dafin si lasi la fiert vreo 30 de minute la foc mic. Dupa ce se raceste, porționezi si pui in congelator. Cand vrei sa gătești ceva, scoti sosul din congelator, il lasi sa se topească si pui in cratita ce vrei tu: mazare, fasole verde, cartofi prajiti, ciuperci, spanac si orez, fasole uscate fiarta in prealabil, poti pune si orez si-ti iese un pilaf sârbesc. Calești putin carnea si o fierbi in sosul asta, adaugi cativa catei de usturoi si-ti iese un fel de tocănița. Sau pui tot felul de legume ( vinete, morcovi, ardei, bame, fasole verde, mazare) in sos, pui cratita in cuptor o ora, poate mai mult si ai ghiveci.

View Postspooky51, on 19 octombrie 2018 - 12:15, said:

La mine merge totul simplu, fierb legume cu carne, la sfarsit rosii pasate, gata mancarea. Daca las mai multa apa in toata chestia asta gata supa.
Sau fierb ceva carne apoi o scurg si o pun nitel la copt in tigaia de teflon, dupa care bag legumele separat, ardei, ceapa, rosii, ciuperci, etc.

Va recomand sa nu uitati de boiaua de ardei,dulce sau/si picanta.Necesita doar un pic de atentie,sa nu se arda.

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcorinadaniela, on 19 octombrie 2018 - 12:02, said:

jimi, sorry, sunt foarte maritata :-). de vreo 26 de ani.


felicitari :)....


asta e :(....sper sa gasesc pe una care sa stie faca macar cartofi prajiti :(

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postkarax, on 19 octombrie 2018 - 10:23, said:

Pentru ca eu locuiesc numai cu tata, mama a murit acum 10 ani , avem nevoie de retete simple. Sunt poate si altii in starea asta , sau poate sunt asa grabiti ca nu au avut timp sa invete retete si sa se documenteze, iar pe internet cele mai "simple" retete au de obicei n ingrediente si n etape de preparare , asa ca m-am gandit sa fac un topic unde cine se  pricepe posteaza  retete simple , cat mai simple cu putinte, gen piure de cartofi cu branza , orez cu lapte sau mancare de mazare cu nitel sos si atat. Inclusiv cu timpii de  tinut la foc si mod de preparare.

Fara suparare,da' timp de 10 cum v-ati descurcat?
Astept sa postezi retetele alea complexe cu care v-ati delectat culinar pana acum.

View Postjimi91, on 19 octombrie 2018 - 12:23, said:



felicitari Posted Image....


asta e Posted Image....sper sa gasesc pe una care sa stie faca macar cartofi prajiti Posted Image

Chiar daca are 20+ ani de casnicie-n spate?

View Postjimi91, on 19 octombrie 2018 - 11:47, said:

Daca nu esti maritata da-mi un PM, caut o femeie care sa stie sa gateasca Posted Image))

Tu doresti sotie sau bucatareasa?

#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postadisz, on 19 octombrie 2018 - 12:25, said:

Fara suparare,da' timp de 10 cum v-ati descurcat?
Astept sa postezi retetele alea complexe cu care v-ati delectat culinar pana acum.



Chiar daca are 20+ ani de casnicie-n spate?

lasa, ca frumusetea trece.....de mancat nu o sa ma las niciodata Posted Image).... daca gateste bine, o iau....Posted Image In plus, femeia are experienta, daca e mai in varsta...lucru deloc rau ;)

Edited by jimi91, 19 October 2018 - 12:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate