Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum recalculeaza enel?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Cum recalculeaza enel?

Salut! din pacate mi-a sucombat afisajul contorului electric... si am pt cei mai in tema niste intrebari...
1... nu mai afiseaza nu mai afiseaza, stiu ca ultimul index citit inainte sa moara se pastreaza... dar e posibil sa mai ingregistreze?

2. Cum recalculeaza praduitorii? Faptic am 2 consumuri medii... cel anual aflat prin dat in bobi (2,3 MWhan), probabil curpapiru ala al lor de la abonare... Nu stiu la ce foloseste


Si de cand pana cand recalculeaza? De la ultima citire a lor pana la remediere, sau de la data ultimei mele citiri, ce a fost in august, total onesta...
Din motive necunoscute cititoru de contoare le-a fugit si ultima regularizare e... pe 7 august 2017 si ultima mea citire total onesta e in iunie 2018 cu o medie lunara de 140kwh

Nu de alta, da sa mor de vreau sa le platesc regularizari pe ultimu an jumate... Care sigur sunt in avantajul lor...

Sigur... mai exista posibilitatea sa merg pe burta si sa sper sa nu vina telecititoru inca 1 an... si sa-ndulcesc consumu la gaze cu 2 radiatoare...

Edited by Monstruozitate, 19 October 2018 - 01:51.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Vine sigur la 3-6 luni. Calcularea se face conform consumului anterior cel mai des. Defectiunile trebuie raportate pentru a nu se interpreta rea credinta.

Edited by andreic, 19 October 2018 - 02:00.


#3
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.03.2014
Eu m-am trezit cu un angajat in curte, cu un contor in mana, zicand ca nu mai functioneaza contorul montat cu cca 2 ani in urma (cu autocitire), din cauza bateriei, a fost inlocuit si dupa o luna am primit un plic cu -150lei din diferente de  calcul.

#4
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
@Monstruozitate la intrebarea ta nu stiu cum sa-ti raspund dar poti sa citesti...

https://forum.softpe...2#entry23169311
https://forum.softpe...6#entry23641147

#5
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostAdrianradu, on 19 octombrie 2018 - 06:32, said:

@Monstruozitate la intrebarea ta nu stiu cum sa-ti raspund dar poti sa citesti...

https://forum.softpe...2#entry23169311
https://forum.softpe...6#entry23641147
...tocmai am aflat

Attached Files



#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMonstruozitate, on 19 octombrie 2018 - 01:48, said:

Cum recalculeaza enel?

Nu de alta, da sa mor de vreau sa le platesc regularizari pe ultimu an jumate... Care sigur sunt in avantajul lor...

Sigur... mai exista posibilitatea sa merg pe burta si sa sper sa nu vina telecititoru inca 1 an... si sa-ndulcesc consumu la gaze cu 2 radiatoare...

Iti recomand sa rezolvi cat mai rapid si sa nu te lasi in baza lor. Recalcularea se face dupa o formula care nu e in avantajul clientului ci in avantajul furnizorului si care ia in calcul cea mai mare medie de consum posibila inregistrata anterior (ultimii 3 ani) si cele mai multe zile de nefunctionare... puse din burta, ca nu se poate stabili cand s-a oprit efectiv contorul.
Am avut o astfel de problema si pana s-au miscat sa schimbe contorul (a durat cam 3 saptamani de la sesizare) a venit o factura destul de maricica.. pe care n-am contestat-o pentru ca era calculata corect dupa formula lor.

Nu te baza pe citirea de regularizare ca se face odata la 3-6 luni.. si se aduna consum in aceasta perioada in formula magica.. mai bine suna-i, sa-si miste curul contractorul sa schimbe contorul... cu cat ii suni mai repede cu atat poate se rezolva pana la Craciun.

Nu uita:   Cel mai mai nesimtit furnizor de utilitati e ENEL

Edited by rosix, 19 October 2018 - 08:36.


#7
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Se calculează media pe ultimele 3 luni din ultimii 3 ani.

Adică daca acum in octombrie se constata contorul defect, se calculează media iulie august septembrie 2015 2016 2017.

Asa se calculează.

#8
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,154
  • Înscris: 09.01.2008
ANRE a stabilit metoda de calcul in astfel de situatii. Am patit si eu acum 2 luni. Evident ca am iesit ciufulit de cca 100 lei in plus dar asa e regula de calcul si nu o poti combate decat in instanta cu dovezi certe. Greu spre imposibil as zice eu.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu va lasati bazati pe formula lor.. ca iese intotdeauna mai mult decat va asteptati voi sa iasa din calculul pe care il faceti singuri.

#10
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Deci data fiind situatia aparte a lipsei cititorului... si a iernii in care pot economisi cu 2-3 calorifere la gaz... macar daca platesc sa si consum nu?

S-a aprobat planul autocitire 1kwh pe luna pana inviaza cititorul, si cand aflu ca vine pe zona, dau index si o zi mai tarziiu cand vine... mancati-as acu sa strica!

View PostAdrianradu, on 19 octombrie 2018 - 07:33, said:

...tocmai am aflat
sa mor de inteleg... aluia i s-a stricat contorul, i s-a montat altul si i s-au recalculat ultimele 60 de zile in baza mediei pe urmatoarele ... 40 si ceva de zile... total injust, alta perioada a anului, alte conditii sociale... poate omu a fost plecat in perioada stricata in vacanta, sau poate a plecat in perioada recalcularii... parca mai logica e media pe ultimii 3 ani la punctul de consum...

Ce nu inteleg de unde scoate facturi de 1300 kwh si 800 lei... eu atat consum tot anu....

Si revin la problema mea total aparte... aia mi-or schimba contorul, dar cine il citeste? Duhul sfant... Ca de pe 7 august 2007 n-a mai trecut cetitor pe la mine prin cartier...

#11
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Contorul este "smart"? avea inainte semnul de telefon afisat in dreapta jos fara sa palpaie? rapid anunta ca e defect si restul calculelor este a doua problema. Ala trimite indexul odata la 15 minute asa ca ei stiu cand se opreste din transmisie. Poti motiva ca nu ai observat sau ca nu ai fost acasa dar ei verifica graficul indexelor trimise pe intervale sa vada daca exista consum. D`aia se fereste lumea de astea "smart". Singura necunoscuta este cate informatii au ei adunate de la acel contor.

Daca este contor digital "non-smart" recomandarea ese anuntarea cat mai repede a defectiunii pentru ca daca apare vre-un angajat cu regularizarea sau inopinant e mai greu de justificat ca s-a stricat cu o zi in urma.

PS: sau ala a observat ca e contorul e defect si s-a apucat de paranghelie. Comportament tipic romanesc :) . Recunosc ca nu ma pot lupta singur cu mastodontul chiar daca nici mie nu-mi convine situatia dar respect regulile mai ales ca ma stiu ghinionist (sau neversat in d`astea).
PS1: se pare ca, la informatiile pe care le am, rds a inceput dea atac la reduta enel pentru partea de distributie. Nu pot decat sa ma bucur, piata devine concurentiala si apar preturi mai scazute si fara monopol enel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate