Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Lalele

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
cand am sapat canale prin pamant nu am gasit.. nici coropisnite sau alte ganganii. Ceva a facut de au putrezit bulbii .. cumva au disparut. am sapat si mai adanc si nimic..

Am citit un truc acuma pe net:

Exista un mic, dar eficient secret, folosit din batrani: pe fundul gropii/lacasului/brazdei de plantare pentru lalele se pun 1-4 hamsii, sau orice peste mic (nu din conserva!), coada sau cap de peste. Potasiul eliberat in urma descompunerii va hrani bulbii si va face ca florile sa fie mai frumoase, mai viu colorate. Totodata, mirosul intepator va alunga daunatorii (coropisnitele, soarecii de camp, etc), implicit cartitele.


O sa-l incercam acesta ..

#20
xaxa

xaxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.03.2006
cu mai toti bulbii si eu patesc la fel. dupa 2-3 ani dispar. mi s-a spus si mie ca "se ingroapa" singuri, da n-am stat sa sap dupa ei.

#21
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
@xaxa: problema e ca si cei ce-i punem in toamna nu ies primavara ...

azi am pus cateva lalele si sub ele niste hamsii.
altele o sa le punem in pahare de plastic de unica folosinta cu fundul taiat - incercam si asa; le-am pune pe toate asa dar sunt peste 300 de bulbi...

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,510
  • Înscris: 15.06.2007

View PostTLGTLC, on 19 octombrie 2018 - 08:03, said:

Dacă nu sunt cartite ar putea fi coropisnite. În fine, eu nu le scot peste iarnă și la 2 - 3 ani trebuie să le răresc dar nu am soiuri cumpărate ci din acelea comune.
eu nu am avut lalele asa ca am cumoarat . Si cum sunt invatat cu lalelele clasice, am cautat sa cumoar soiurile cele mai banale , fara briz brizuri. Cele rosii, simple minse par cele mai frumoase.  Si cele galbene.

Important este sa fie multe.

#23
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

View Posttfmercedez, on 21 octombrie 2018 - 09:21, said:

eu nu am avut lalele asa ca am cumoarat . Si cum sunt invatat cu lalelele clasice, am cautat sa cumoar soiurile cele mai banale , fara briz brizuri. Cele rosii, simple minse par cele mai frumoase.  Si cele galbene.

Important este sa fie multe.
si noi avem tot soiuri simple - alea clasice, nemodificate

Edited by ppp123, 21 October 2018 - 09:32.


#24
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Ca si concluzie a topicului - am facut asa:
- am pus hamsii pe fundul gropii la mai mult din jumatate din bulbi (https://www.pestre.r...trebuie-sa-stii)
- circa 50 bulbi i-am pus in pahare de plastic de unica folosinta cu fundul taiat.

Edited by ppp123, 23 October 2018 - 19:26.


#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu am avut probleme cu lalelele "clasice". Cu tot cu "rontaitul" soarecilor, tot s-au inmultit.
Cand a fost vorba depre bulbi "mai speciali", aia au supravietuit cu greu. Se pare ca au niste handicapuri si le trebuie tratament special.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate