Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Lalele

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Va rog frumos sa ma ajutati cu o problema (mai mult a lui maica-mea decat a mea): de 2 ani de zile nu mai ies lalelele la fel de multe cum ieseau mai demult. Toamna scoatem bulbii ca sa-i rearanjam insa sunt tot mai putini. De ex. am avut anul asta in jur de 50 lalele dar azi am scos bulbii si am gasit doar 2.
Maica-mea zice ca a pus acum 2 ani ceva pastile care cica trebuia sa le ajute si ca de atunci nu se mai fac...
Maica-mea a zis ca sa schimbam tot pamantul insa acest lucru e complicat de facut.. as dori o solutie usoara - gen ceva ingrasamant, solutie ?

Edited by ppp123, 18 October 2018 - 21:08.


#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu cred ca ati folosit seminte modificate genetic.

Edited by Paz, 18 October 2018 - 21:21.


#3
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 Paz, on 18 octombrie 2018 - 21:21, said:

Eu cred ca ati folosit seminte modificate genetic.
ce seminte ? am folosit aceeiasi bulbi de multi ani si nu am avut probleme pana acum cativa ani. ba mai mult toamna trecuta am cumparat bulbi si din magazinele din tara si si din ceva revista ce zic ca sunt din olanda si si aceeia au fost mancati....

cartite nu avem.

Edited by ppp123, 18 October 2018 - 21:24.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu trebuia sa-i scoti din pamant... Acum va trebui sa cauti si sa adaugi bulbi noi.. neaparat cu ceva gunoi de grajd la baza.

#5
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 rosix, on 18 octombrie 2018 - 21:37, said:

Nu trebuia sa-i scoti din pamant... Acum va trebui sa cauti si sa adaugi bulbi noi.. neaparat cu ceva gunoi de grajd la baza.
bun bun dar ce-i omoara ?
nu avem gunoi de grajd - pot folosi altceva ce se gaseste in comert ?

#6
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Lalele, narcise, zambile: le plantezi la o adâcime și cu timpul bulbii se duc mai jos; iar dacă îi tot rearanjați poate ați săpat alături de unde trebuie - doar 2 din 50?
Am plantat câțiva bulbi(50-60) de lalele, narcise și zambile(într-un rând și pus semne la capete) la distanță de ~10 cm și adâncime ~20 cm; după vreo 5 ani erau foarte dese și toamna(la sf. de octombrie) le-am scos și replantat imediat. Când le-am scos nu dădeam de ele; le-am găsit la 2 cazmale adâncime(~40 cm).

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mie mi-au mancat soarecii de camp 90 % din bulbi.

#8
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,460
  • Înscris: 15.06.2007

 jobist, on 18 octombrie 2018 - 21:49, said:

Lalele, narcise, zambile: le plantezi la o adâcime și cu timpul bulbii se duc mai jos; iar dacă Ă®i tot rearanjați poate ați săpat alături de unde trebuie - doar 2 din 50?
Am plantat câțiva bulbi(50-60) de lalele, narcise și zambile(Ă®ntr-un rând și pus semne la capete) la distanță de ~10 cm și adâncime ~20 cm; după vreo 5 ani erau foarte dese și toamna(la sf. de octombrie) le-am scos și replantat imediat. Când le-am scos nu dădeam de ele; le-am găsit la 2 cazmale adâncime(~40 cm).
ba da-le dracu de lalele.. au coborat in beci cu liftu? Si de la 40cm ce sa mai rasara vreodata? Dupa 10 ani ajung in China?  Eu plantez in fiecare an lalele, ce e sigur  e sigur. Ce iese de pe un an pe altul, e bonus.  Teoretic, ar trebui sa se si inmulteasca cumva. Dar nu ma intereseaza asa de tare incat sa ma apuc sa scormonesc dupa cepe, si sa le despic cu cazmaua, sa am ce arnca la gunoi.

Eu am plantat dupa instructiuni, si adancimea recomandata era de 10cm.  Am pus si in ghivece. Sa vad de acolo unde mai coboara?

#9
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Parcă poți să știi! Și dacă știi, poți să fii sigur? Iar dacă ești sigur, la ce-ți folosește?

PS: nici pemine nu mă interesează! Am zis că vreo 5 ani nu le-am băgat în seamă, dar erau prea dese! Să le las așa în bătaie de joc?

Edited by jobist, 18 October 2018 - 22:03.


#10
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
de sapata am sapat unde trebuie
faza e ca plantam acuma toamna si in primavara nu ies .. deci ceva le mananca
nu le putem planta primavara caci zapada aici se duce destul de tarziu ...

@pasilla: si cum ai rezolvat problema cu soarecii ?  noi nu cred ca avem soareci pe aici

@tfmercedez: plantezi lalelele primavara ?

#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,460
  • Înscris: 15.06.2007
Toamna se planteaza lalelele. Asa scrie pe ambalaj.

#12
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 tfmercedez, on 18 octombrie 2018 - 22:32, said:

Toamna se planteaza lalelele. Asa scrie pe ambalaj.
asa stiu si eu insa citisem mai devreme in ceva articol pe net ca se pot si primavara. Noi zilele acestea le vrem planta caci de sapt viitoare vine frigul (se anunta chiar si ninsori).

Edited by ppp123, 18 October 2018 - 22:34.


#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,460
  • Înscris: 15.06.2007
La lalele sa zic ca am avut bafta. Am plaNtat bujori sau nu stiu ce planta, chestia care se baga in oamant arata gen ghimbir.. nu a rasarit nimic, doar o buruiana despre care credeam ca e planta pusa de mine. A iesit o chestie mare, cu un fel de ciorchine de boabe ca niste afine.. la gunoi.

#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
La mine ies, dar nu mai fac flori. Au făcut flori primii 2 - 3 ani, după care canci, numai frunze.

#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu cumva aveti niste cartite pe acolo?

#16
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 Friskey, on 18 octombrie 2018 - 23:52, said:

Nu cumva aveti niste cartite pe acolo?
nu-s// s-ar vi vazut musuroaiele

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,460
  • Înscris: 15.06.2007

 Friskey, on 18 octombrie 2018 - 23:52, said:

Nu cumva aveti niste cartite pe acolo?
si cartitele astea sunt amatoare de ceapa?

#18
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Dacă nu sunt cartite ar putea fi coropisnite. În fine, eu nu le scot peste iarnă și la 2 - 3 ani trebuie să le răresc dar nu am soiuri cumpărate ci din acelea comune.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate