Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Pot primi recomandate externe într-o căsuță poștală?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
somedude

somedude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 03.04.2012
Prin "recomandate externe" se înțelege pachete de pe Aliexpress.

Dacă aveți experiență cu așa ceva, puteți povesti cum decurge procesul? Mai primești vreo înștiințare acasă? Am sunat la poștă pe parcursul zilei de azi, însă nu răspunde nimeni. Nu glumesc.

#2
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Comanzi, platesti cu cardul, iti vine dupa aproximativ o luna la posta de cartier, posta vamala sau chiar in cutia postala daca ai noroc.
Bineinteles ca primesti instiintare (aviz) acasa in momentul in care ti-a sosit coletul.

Edited by alexa32, 18 October 2018 - 21:19.


#3
somedude

somedude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 03.04.2012
Nu asta am întrebat.

Pot primi recomandate externe într-o CĂSUȚĂ POȘTALĂ?

Adică un CP. Nu mă refer la căsuța mea poștală din fața casei ffs

Edited by somedude, 18 October 2018 - 21:27.


#4
iosfoamea

iosfoamea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 22.01.2007
Lista serviciilor poştale accesibile la închrierea unei căsuţe poştale:
Poşta de scrisori: corespondenţă, imprimate, Infadres, corespondenţă răspuns, saci "M" (cu excepţia actelor de procedură)
Sac "M" - denumire prescurtată (Même = acelaşi în lb. franceza) care desemnează sacul special cu conţinut: ziare, scrieri periodice, cărţi şi documente imprimate asemănătoare, care se transmit pe adresa aceluiaşi destinatar de la acelaşi expeditor.
Colete
Express: Prioripost
Curier electronic: E-Post
Transfer de bani: mandate poştale, mandate electronice
Presa cotidiană sau periodică

In denumirea "corespondenta" intra si trimiterile externe, deci poti sa primesti la casuta postala recomandate externe.
Nu cred ca o sa primesti instiintare acasa, trebuie sa te deplasezi cel putin odata pe saptamana sa iti verifici casuta postala sa vezi ce anume ai primit.
E bine de stiut si:
Pentru a beneficia de închirierea unei căsuţe poştale trebuie sa completaţi o CERERE DE ABONAT CĂSUŢĂ POŞTALĂ - PESOANE FIZICE , prin care veti opta pentru categoriile de servicii poştale necesare dumneavoastră.
Această cerere va fi aprobată de către dirigintele subunitatii poştale în functie de disponibilitatea acestor căsuţe poştale, conform numarului de căsuţe poştale alocate.
Înainte de a completa cererea este indicat să verificaţi la subunitatea poştală din proximitate dacă există alocat un numar de casuţe poştale.
tarif casuţă poştală nominală - 14,50 lei
tarif casuţă poştală nenominală - 29,00 lei
Garanţie pe toată durata abonamentului - 13,35 lei

#5
somedude

somedude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 03.04.2012
Mersi de informații. O să mă duc mâine să întreb.

#6
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Poti, da. Daca pachetul e de valoare mica si dimensiuni mici, il gasesti in cutia postala. Experienta personala, primit un pachetel cu un cablu comandat de pe aliexpress.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,329
  • Înscris: 01.12.2001
Cum se face vamuirea? Trebuie sa fi de fata cand desface vamesul pachetul si sa platesti ttva si vama. Trebuie sa prezinti dovada de plata.
In CP poti face import fara taxe daca ar fi posibilce vrei tu. Faci zilnic sute de comenzi. Mergi zilnic cu duba sa le iei doar.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 somedude, on 18 octombrie 2018 - 20:23, said:

Prin "recomandate externe" se Ăźnțelege pachete de pe Aliexpress.


Poti dar vamuirea tot se face, se schimba doar destinatarul, adica nu-ti mai trimite aviz acasa, ti-l pune in cutia postala de la Oficiul postal.

Vamuirea se face pe persoana fizica.

#9
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Am avut si eu casuta postala inchiriata. Coletele din UE ajungeau direct in ea, nu erau mari incapeau direct acolo, nu stiu cum e cu pachetele din tari din afara UE, pe astea le-am comandat pe adresa de acasa si primeam bilet ce ma redirectiona la vama, unde imi deschidea pachetul si vamuia in functie de valoare. Odata am primit un colet mic din China, pe care scria valoarea pe el de $10 si a venit direct fara sa mai treaca prin vama.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Deci.. nu se poate scapa de vama cu casute postale.. luati-va gandul.. Toate coletele China ajung la Posta Vamala din Giulesti si isi asteapta randul la vamuire.
Puteti primi in casuta postala, de la chineji, numai niste mostre care au marcat clar pe plic "samples", fara valoare si care nu intra in procesul de vamuire.  Restul coletelor ANAFu va mananca.

#11
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Faci o confuzie, posta vamala e si in alta parta in Bucuresti. Si nu toate coletele trec prin vama, de la BSI (biroul de schimb international) se pot duce la oficiu vamal sau la posta de cartier, dupa noroc (sau volumul pachetului, suma trecuta pe el etc.).
Dar ai raspuns corect la dilema initiatorului, nu scapi de vama cu o casuta postala, ajunge la casuta postala ce oricum ajungea fara vama la posta de cartier. Daca ajunge in vama...in casuta postala vei gasi un biletel sa te duci la vama. Casuta aia postala e asa, pentru discretie, sa nu stie expeditorul cui ii trimite.

#12
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

Quote

Pot primi recomandate externe într-o căsuță poștală?
La o recomandată trebuie să semnezi de primire; aşa că va fi nevoie să stai în CP ca să dai cu subsemnatul!

#13
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Daca ai o recomandata si nu te gaseste acasa ca sa semnezi, iti lasa un aviz sa te przinti la oficiul postal. In cazul in care se foloseste o casuta postala, se pune un aviz in cutie si esti invitat sa te duci alaturi la un oficiant care-ti va preda recomandata contra semnatura si act de identitate. Mie asa mi se pare normal, dar nu garantez ca se si intampla. Cred ca ar fi bine sa intri pe site-ul Postei Romane si sa pui acolo intrebarea aceasta. Eu de cate ori am intrebat ceva, mi s-a raspuns. Cred ca vor raspunde si acum, poate sa dureze 1-2 zile. Posibil sa fie si un numar de telefon pentru contact. Vezi ...

Edited by n_priceputu, 19 October 2018 - 12:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate