Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

CITROËN CACTUS C4 Feel 1,2 Puretech 110 CP Aut6 2018

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
277 replies to this topic

#181
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ce cauciucuri are? Nici mx5ul cu tracțiune spate și 250cp la greutate de 1t nu rupe aderenta in orice treaptã. :)

Pentru consum, la orice mașinã, trebuie accelerat cat mai gradual și mers la turații mici. Consum un pic mai mare poate sa fie din multe cauze, inclusiv daca e cutie de viteze cu convertizor, care are pierderi mai mari in general.

PS: Și eu am trecut deja de o sãptãmânã pe rotile de vara

#182
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

View Postfigo1988, on 20 martie 2019 - 08:04, said:

Ce cauciucuri are? Nici mx5ul cu tracțiune spate și 250cp la greutate de 1t nu rupe aderenta in orice treaptă. :)

Pentru consum, la orice mașină, trebuie accelerat cat mai gradual și mers la turații mici. Consum un pic mai mare poate sa fie din multe cauze, inclusiv daca e cutie de viteze cu convertizor, care are pierderi mai mari in general.

PS: Și eu am trecut deja de o săptămână pe rotile de vara
Aho aho, scuze, nu rupe aderenta decât la plecatul de pe loc cu pedala in podea....nu are de unde sa o rupă in treptele superioare. Oricum, gumele Goodyear sunt mai slabe la aderenta decât Michelin CrossClimate .

#183
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007
Salutare.
Scurt update la jurnal.
Km peste 3600 km....încă nici nu cred ca s-a făcut un minim de rodaj....
Consumul mediu de la start a ajuns la 9%...ceea ce foarte bine.
Funcționează foarte bine , fără nici o problema. Pana acum se arată a fi o mașinuța de oraș foarte ok, punctul forte confortul și cel slab : consumul. Aici ar fi interesantă și părerea altor posesori ai modelului dar și cei cu alte motoare mici in 3 cilindri....VAG, H Kia, Opel etc....sper sa fie din cei care declara in București câte 5-6% ca ma duc sa ma culc....

#184
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
io zic că nu poate scădea prea mult consumul..., nu poți dori și putere (că 110cp E putere!) și economie :)
așa că dacă confortul îți priește, înseamnă că ai tras lozul câștigător!

PS: cei cu 5/6 în oraș, pe benzină = mincinoși!

#185
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu neaparat, eu am un consum de 5-6 litri urban, benzina 130 CP.  Asta per 50 km.

#186
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostRemicade, on 09 aprilie 2019 - 14:22, said:

Nu neaparat, eu am un consum de 5-6 litri urban, benzina 130 CP.  
Minti de ingheata apele :

View PostRemicade, on 18 iunie 2018 - 10:56, said:

.
In oras consuma momentan 10 litri, deci departe muuuuult de cei 6.8 pe care ii da producatorul.

Edited by Baxon, 09 April 2019 - 15:03.


#187
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Mda, mai citeste inca o data ca omu a fost sincer. Repede sariti la beregata.

#188
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View PostRemicade, on 09 aprilie 2019 - 14:22, said:

....de 5-6 litri urban...  Asta per 50 km.
Imi place ca a stat sa dea search dupa postul meu, daca esti asa de agresiv si in trafic ca pe forum....

#189
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 22.03.2007
E acelasi motor pe care il pun si pe Opel GrandLand?

Am condus C4 Cactus 1.4 Hdi in Italia, foarte reusita tinuta de drum dar si interiorul chic!

#190
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postpetman, on 09 aprilie 2019 - 15:11, said:

Mda, mai citeste inca o data ca omu a fost sincer. Repede sariti la beregata.
Ai per 50 km , scrisa dupa punct inseamna media % consumata in 50 km nu ?

#191
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017
Da, acelasi motor. E din grupul PSA

Motorul de pe crossland, nu cel de la Renault.

#192
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Da Baxon ai dreptate ca intotdeauna.

#193
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007
Adevarul e ca deși nu vreau sa fac un Versus aici....îmi e imposibil sa nu compar cactusul cu Yarisul. Din păcate pentru Toyota , confortul la interior e net superior la cactus. Cel mai grav aspect mi se pare nivelul de confort al scaunelor fata. Deși ambele mașini sunt in versiunea medie, cactusul are fotolii in toată regula cu reglaj lombar și cotiera in comparație cu ...acea covata de pe Yaris. Aici consider ca mi-am luat o teapa de zile mari....dar asta e.

#194
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai e greu sa " scapi " de ea la buy back si sa iei inca un casctus ? Cred ca doamna o sa fie incantata sa aiba si dansa un Citroen Posted Image

#195
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Toyota are printre cele mai mișto scaune dintre marcile non-premium. Acum dacã și posesorul sare de kintal...nu poți sa ceri la clasa mica dotãri și reglaje pe care nimeni altul dintre concurenți nu le are. C4 este clasa compacta, dacã compari cu concurenta în clasa aia îți dã cu virgula pentru orice Pejos.  Mai ales pt lowcostul asta de Cactus proiectat sa concureze cu Duster.

Edited by edi10000, 10 April 2019 - 18:25.


#196
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

View Postedi10000, on 10 aprilie 2019 - 18:25, said:

Toyota are printre cele mai mișto scaune dintre marcile non-premium. Acum dacă și posesorul sare de kintal...nu poți sa ceri la clasa mica dotări și reglaje pe care nimeni altul dintre concurenți nu le are. C4 este clasa compacta, dacă compari cu concurenta în clasa aia îți dă cu virgula pentru orice Pejos.  Mai ales pt lowcostul asta de Cactus proiectat sa concureze cu Duster.
Hi hi. Ce-i drept,  subsemnatul sare de kintal....aici așa e . Despre scauneindraznesc  sa afirm ca nu e chiar așa. Tocmai ca am probat și 208 și Citroen c3 care sun acolo cu Yarisul și ....nu se compara, sunt mult peste yaris. Nu zic de ch r ul tău ca l-am condus și eu și are o poziție buna , reglaje suficiente însă tot e un scaunash de japonezoti...adică pentru mititei...dar asta e valabil și la Mazda unde șezutul scaunului îmi ajunge puțin mai mult din jumătatea coapsei...restul in aer.
   Dar chiar as fi curios dacă vrei sa faci o vizita la un dealer PSA sa iti pui fundul in scaunele lor....hai sa fim obiectivi, eu unul am și Toyota și Citroen și altele și vorbesc pe baza experienței proprii...oricât de subiectiva ar fi ea.
   Dacă bagi Yarisul la C3 ....hai sa zicem ca fata de C4 e o clasa mai jos, ok, dar atunci de ce îmi iau 3000 euro in plus și nu am nici scaune încălzite, nici reglaj lombar, nici cotiera....??! Just asking ???

#197
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Yarisul nu se compara la comfort nici cu C3, cu Cactus nici nu are rost sa aduci in discutie. De fapt cred ca Yaris este cea mai slaba masina din clasa mica din punct de vedere al confortului. Eu cand am testat diverse masini din clasa mica, Yaris a fost singura masina in care pur si simplu nu am putut sa ma urc in spate(in spatele scaunului soferului dupa ce acesta  fost reglat pentru mine) iar scaunele din fata mi s-au parut foarte mici. Acum , eu sunt ceva mai corpolent(1,86m/110kg), poate cuiva mai mic sa i sa para  mai confortabil dar asta nu inseamna ca este mai confortabil ca alte masini.
Yaris castiga foarte multi clienti datorita sistemului hibrid.

#198
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pt oras , drumuri scurte , cat am probat Yaris-ul hibrid mi s-a parut o masina incomoda, fara absolut nimic deosebit la scaune ( 1,86/90kg) desi in Citroenul Saxo stateam super si la ala nici nu se regla volanul in adancime .
In Yaris nu am reusit sa-mi gasesc o pozitie la volan cat decat comoda , oricat m-am fatzait si am reglat toate si eu imi gasesc foarte repede pozitia la volan in orice masina in care intru pentru prima data .
Probabil ca cei mai pitici si mai slabuti stau bine , nu contest Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate