Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

LG 42LE8500 oare cel mai prost televizor ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Aia nu e placa de care ai nevoie.

#20
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 b.iulian, on 18 octombrie 2018 - 22:36, said:

https://www.ebay.co.... Ă‚ 24 lire tot modulul, dar pentru cine stie, eu nu am cumparat niciodata de pe ebay
Eu cand spuneam de modul de schimbat, ma refeream la un modul nou (daca se gaseste, desigur). Nu are sens sa cumperi un alt modul care poate dezvolta aceeasi problema a doua zi dupa achizitie.

Unul nou ar trebui sa "reziste" macar cat ti-a rezistat asta pe care il ai deja. Sau, cum se mai intampla in anumite cazuri, module care au fost re-fabricate / rezolvate / "reparate" sau care provin dintr-o serie care nu are aceasta problema - nu de alta, dar la o cautare rapida se pare ca este o problema mai raspandita. Probabil colegul @mihaicozac are mai multe detalii.

Edited by dexterash, 18 October 2018 - 22:45.


#21
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
@mihaicozac asta am zis, eu nu stiu nici macar sa caut dar sa mai si cumpar. https://www.sjstv.co...in-board-detail . cred ca asta este dar nu are importanta.
dexterash ai perfecta dreptate daca este un modul din dezmembrare ma pot trezi cu aceeasi problema. cred ca ascult sfatul din prima postare.

Edited by b.iulian, 18 October 2018 - 23:01.


#22
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Problema apare de la supraîncălzire, radiatorul este prost proiectat în sensul că e din aluminiu prea subţire şi căldura nu se răspândeşte suficient în suprafaţa laterală ca să se disipe în aer. Au mai făcut şi alţii aceeaşi prostie, de ex. Panasonic. Ca urmare zona din apropierea procesorului este fierbinte iar marginile radiatorului reci. După înlocuirea procesorului eu adaug o plăcuţă de cupru între radiator şi cip în locul padului de silicon astfel căldura se împrăştie mai departe şi cipul stă mai rece, după măsurători undeva la 12C sub temperatura dinainte.

#23
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Voi tine cont, daca nu gasesc procesor sau pe cineva sa facem solutia asta, si asa nu am vazut Viena, si-mi doresc sa vin de Craciun la anul, asa ca iau televizorul si vin la tine Posted Image. Tks de solutie ! Mai am sa gasesc procesorul si omul si am rezolvat !

Edited by b.iulian, 18 October 2018 - 23:08.


#24
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
De aia e bine sa cumperi un televizor scump cu 5 ani garantie.
Ceea ce la Samsung si LG n-o sa existe niciodata...

#25
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Ma poate ajuta cineva cu informatia cum pot, de unde sau prin cine pot cumpara acest procesor  LGE3556. Poate cineva care cumpara piese regulat de dincolo, sa-mi comande si mie ca banuiesc ca nu este in Ro ? Multumesc Mihai pentru sfaturi, voi tine cont de ele la cine voi apela pentru schimbare in caz ca gasesc piesa.

#26
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014

 Hamutovski, on 19 octombrie 2018 - 05:13, said:

De aia e bine sa cumperi un televizor scump cu 5 ani garantie.
Ceea ce la Samsung si LG n-o sa existe niciodata...

Cati producatori mai ofera 5 ani garantie? Panasonic uneori, la unele modele (nu alea de consum, Vestel made) si Sony prin Sony center. In rest, extragarantie cumparata din Altex/Flanco/Emag/etc.

#27
dan21213

dan21213

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2010
Salut Iulian. Ai reusit sa repari tv ul? Am acelasi model si aceeasi problema...cred...

Edited by dan21213, 18 February 2019 - 14:30.


#28
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Dețin acest televizor din 2010 și de ceva mai bine de 2 ani mi-a rămas mic și încă merge la mama vreo 10 ore/zi. Asta apropos de ce mizerii se arunca pe aici de către unii gratuit cum ca sunt făcute sa tina 3-5 ani sau de diverși "ingineri" care ne explica cât de proaste sunt cobstruite.

Dacă mai pui la socoteala ca nu are pic de plastic pe el (ceea ce în ziua de azi numai plasticuri sinistre găsești care scârțâie și ai impresia sa se dezintegrează când le mai muti de colo-colo-vezi toată gama de vârf Qled 2018) mai are și 240 de zone independente de local diming și 120 Hz nativ ceea ce în zilele noastre nu prea mai pupi asa des decât de la vreo 1500 de euro în sus îți dă cu plus la raportul pret/calitate.

A fost un televizor vârf de gama excelent pe care nu o sa îl uit niciodată.

Edited by Gabone99, 23 February 2019 - 05:27.


#29
dan21213

dan21213

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2010

 Gabone99, on 23 februarie 2019 - 04:57, said:

Dețin acest televizor din 2010 și de ceva mai bine de 2 ani mi-a rămas mic și încă merge la mama vreo 10 ore/zi. Asta apropos de ce mizerii se arunca pe aici de către unii gratuit cum ca sunt făcute sa tina 3-5 ani sau de diverși "ingineri" care ne explica cât de proaste sunt cobstruite.

Dacă mai pui la socoteala ca nu are pic de plastic pe el (ceea ce în ziua de azi numai plasticuri sinistre găsești care scârțâie și ai impresia sa se dezintegrează când le mai muti de colo-colo-vezi toată gama de vârf Qled 2018) mai are și 240 de zone independente de local diming și 120 Hz nativ ceea ce în zilele noastre nu prea mai pupi asa des decât de la vreo 1500 de euro în sus îți dă cu plus la raportul pret/calitate.

A fost un televizor vârf de gama excelent pe care nu o sa îl uit niciodată.

Ai dreptate. De ce crezi ca vreau sa l repar. Ca sa am aceeasi imagine trebuie sa cumpar tv de 6000 lei. Ca cel cu care l am inlocuit (2400 lei) in afara webos ului mi se pare o gluma proastă...

#30
raducanmihai

raducanmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 26.01.2009
@Gabonne: ai un QLED 2018 care scârțâie sau vorbești din auzite? Și la partea cu mutatul de colo-colo...  pot spune este că, din fericire pentru noi toți, televizorul se folosește stând pe loc (și televizorul și privitorul) :)

#31
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Da am altfel nu vorbeam. Am migrat între mai multe modele inclusiv Q8dn și Q9fn. Toate scartaie când le scoți din cutie le bagi la loc le pui pe perete etc. În caz ca nu știai aceste modele nu mai au șuruburi deloc capacul din spate este plastic prins în clipsuri. La un exemplar Q8dn mi se mișca toată placa cu conexiuni când introducem o mufa și când am chemat service acasă mi-a spus ca e normal și mi-a arătat placa. Și acolo placa se fixează de sașiu prin cleme care au o toleranta la mișcare. Da da ai auzit bine. Sunt posesor al unui model 65Q9fn doar pentru calitatea imaginii dar la banii aia calitatea constructiei lasă de dorit.
Acum poate ne spui tu din ce perspectiva vorbești?

#32
raducanmihai

raducanmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 26.01.2009
Vorbesc din perspectiva unui posesor de 55Q8DN. Al meu nu scârțâie și nu am sesizat să se miște vreo mufă. Ce am sesizat însă (și am scris și într-un review care așteaptă aprobare pe Emag) este capacul din spate construit dintr-un plastic ordinar, care flexează la cea mai mică atingere. Deși sunt convins că toleranțele la construcție și asamblare sunt destul de mari, la ceea ce se vede și se "simte" la atingere (din față!) este satisfăcător pentru banii dați.

#33
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
E în regula. Poate versiuneile de 55 sunt mai închegate. Nu este chiar asa de rau dar se putea și mai bine pt banii aia.
Ideea de baza e ca LG Infinita 8500 zici ca e un bloc de monolith totul sta ca un întreg.

Edited by Gabone99, 16 March 2019 - 18:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate