Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Profesor vs programator.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Mai mereu aud: "Daca era bun/a nu era profesor/profesoara, ci lucra ca programator."
Ca elev nu vad vreo deosebire intre un profesor ce preda programare si un programator care scrie cod pe la nu stiu ce firma. Amandoi au facultate, poate si master, nu?
Din contra, pentru a preda iti trebuie si un anume "talent" sa-l numesc asa in a comunica cu ceilalti si a te face inteles catre un grup mare de persoane + nervi de otel ( ca asa e cand predai, mai ales la liceu ).
De ce aleg totusi unele persoane sa devina profesori, pe langa faptul ca au o pasiune pentru asta si le plac copiii.
P.S: Sper ca n-am gresit locatia pentru intrebare. In caz contrar imi cer scuze.Posted Image

Edited by g0dafk, 18 October 2018 - 19:04.


#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
those who can't do, teach...
Ca profesor rezolvi acceleasi probleme si predai acceleasi chestii in fiecare an la fiecare clasa, ca programator iti bati mereu capul cu noile cerinte ale clientilor, proiectului tau etc.
Ceva gen diferenta intre un profesor de matematica si un matematician.

Edited by SpeedDemon, 18 October 2018 - 19:10.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 g0dafk, on 18 octombrie 2018 - 18:55, said:

P.S: Sper ca n-am gresit locatia pentru intrebare. In caz contrar imi cer scuze.Posted Image
nu stiu daca ai gresit locatia, dar pari sa fi gresit intrebarea. singurul semn de intrebare din postul tau este asta:

 g0dafk, on 18 octombrie 2018 - 18:55, said:

Amandoi au facultate, poate si master, nu?
esti sigur ca asta doreai sa intrebi?

#4
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Poate fi si o chestie de varsta si / sau temperament: daca nu-ti place sa faci management cand ai ajuns la o anumita varsta poti sa alegi sa predai.

Am avut experienta unora care incercau sa le faca pe amandoua, dar nu prea le iesea partea cu predatul (ma rog, fiind in mediul universitar se bazau pe asistenti si / sau studenti la master)

#5
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 g0dafk, on 18 octombrie 2018 - 18:55, said:

Mai mereu aud: "Daca era bun/a nu era profesor/profesoara, ci lucra ca programator."
Ca elev nu vad vreo deosebire intre un profesor ce preda programare si un programator care scrie cod pe la nu stiu ce firma. Amandoi au facultate, poate si master, nu?
Din contra, pentru a preda iti trebuie si un anume "talent" sa-l numesc asa in a comunica cu ceilalti si a te face inteles catre un grup mare de persoane + nervi de otel ( ca asa e cand predai, mai ales la liceu ).
De ce aleg totusi unele persoane sa devina profesori, pe langa faptul ca au o pasiune pentru asta si le plac copiii.
P.S: Sper ca n-am gresit locatia pentru intrebare. In caz contrar imi cer scuze.Posted Image

Salariile.
Salariile.
Pana nu de mult erau super jalnice (600-900 de lei)(acum nu mai stiu)
Consecutiv, in breasla au ramas, incet-incet, doar personale necompetitive, blazate, sau sre pensie etc etc
Nu cred ca vrei sa lucrezi printre asa ceva, sa ai colegi asa ceva, sa rada elevii de tine etc etc

Nici acum nu cred ca e mult altfel.

Nota: Nu am expoerienta first hand. Dar am lucrat intr-o breasla cu facultate, tot asa, cu renume (odata) si ce am vazut nu mi-a placut.

Nu in ultimul rand, ce se face (facea?) in liceu nu prea are legatura cu industria, e destul de teoretizat si rigid. Pentru unii e util (viitorii teoreticieni, lucratori in mediu academic etc - foaret putini), pentru majoritatea destul de inutil. Nu zic ca nu formeaza mintea, dar asta e doar o parte a problemei. Nu e atat de simplu - daca profesorii aveau minte "atat de formata" de ce nu au invatat limbaje /tehnologii noi adaptandu-se industriei?

Edited by aaaa4567, 18 October 2018 - 19:20.


#6
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
E vorba de profesori de liceu sau academicieni?

In generala si liceu se preda (prea) multa algoritmica, folosind tehnici si limbaje din secolul trecut. Asta ii face pe multi elevi sa urasca informatica mai ceva ca matematica. Adauga la asta ca multi profesori de informatica au ajuns la catedra pentru ca nu s-au putut angaja in industrie, unde salariile sunt mult mai mari.

La universitate multi profi sunt implicati in industrie sau proiecte pe fonduri, unii nici nu dau pe la cursuri/seminarii si le lasa pe mana doctoranzilor/asistentilor. Salariile si veniturile adiacente sunt asemanatoare cu cele din industrie(sau mai mari), insa nu te astepta la meritocratie.

Doua carti in limba engleza, C++ Primer si Algorithms fac cat toata informatica predata in generala, liceu si facultate pentru 90% din studentii din Romania, si le poti studia in mai putin de un an, dupa care intrii efectiv in paine cu mini proiecte proprii...sau te angajezi in industrie. N-am intalnit profesor din Romania care sa recomande aceste carti studentilor...nu, mai bine recomanda cartile scris de ei in limbaj de lemn, cu greseli de compilare si plagiate din autori vestici.

#7
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 g0dafk, on 18 octombrie 2018 - 18:55, said:

Mai mereu aud: "Daca era bun/a nu era profesor/profesoara, ci lucra ca programator."
Ca elev nu vad vreo deosebire intre un profesor ce preda programare si un programator care scrie cod pe la nu stiu ce firma.
Da, pentru ca salariile sunt semnificativ mai mari in industrie.

Ca elev? Pai ca elev de unde sa stii ce fac programatorii reali care scriu cod "la nu stiu ce firma"? Pai vezi? Nici nu ai cum sa vezi deosebirea.

 g0dafk, on 18 octombrie 2018 - 18:55, said:

Amandoi au facultate, poate si master, nu?
Un lucru care conteaza prea putin in industrie. Conteaza in primul rand ce poti demonstra ca stii sa faci. Restul sunt detalii.

Treaba e simpla de fapt:
- programatorii de la firme se folosesc de cunostinte reale si relevante pentru a produce soft

- profesorii predau teorie mai mult sau mai putin relevanta

 g0dafk, on 18 octombrie 2018 - 18:55, said:

Din contra, pentru a preda iti trebuie si un anume "talent" sa-l numesc asa in a comunica cu ceilalti si a te face inteles catre un grup mare de persoane + nervi de otel ( ca asa e cand predai, mai ales la liceu ).
Da, e o abilitate oarecum distincta, pe care ar trebui sa o aiba cei care sunt profesori. Spun ar trebui, fiindca sunt destui profesori varza - rezultatul salariilor mici si a lipsei de concurenta face ca invatamantul sa angajeze pe cine sa gaseste cu niste cerinte minime(chiar si anti-talente).

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 g0dafk, on 18 octombrie 2018 - 18:55, said:

Amandoi au facultate, poate si master, nu?
Ma uit la unii colegi de i-am avut si care au ajuns in invatamant. Pai erau bata, scriau cod prin incercari, numai de-ar da Cel De Sus sa iasa ceva! Si da, au aceeasi diploma cu mine pentru ca sistemul e tampit si ofera diplome foarte usor.

 g0dafk, on 18 octombrie 2018 - 18:55, said:

au o pasiune pentru asta si le plac copiii
Astia sunt exceptii de-i numeri pe degetele de la o mana. Restul n-au avut incotro.

Edited by neagu_laurentiu, 18 October 2018 - 21:02.


#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Lol !
    Un profesor care preda programare a invatat pe deasupra niste teorie, niste algoritmi.
    Un profesor nu te invata progamare ci doar bazele programarii.
    Urmeaza ani intregi de studiu individual. Un programator adoarme cautand o solutie la o problema  la ora 1 in noapte si o gaseste a doua zi dimineata cand se spala pe dinti.
    Programarea nu e ca medicina unde trebuie sa urmezi niste protocoale si daca pacientul a decedat e problema lui.
    In programare daca nu esti capabil sa rezolvi o problema se gaseste oricand altcineva sa o rezolve.

#10
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 cspot, on 18 octombrie 2018 - 21:19, said:

    Un profesor care preda programare a invatat pe deasupra niste teorie, niste algoritmi.
"pe deasupra" ce sau cui?

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Programarea ca material didactic are ca scop sa te invete cum sa gandesti.
Programarea ca profesie este cu totul altceva, datorita factorilor economici si a relatiilor din echipa (soft skills).
i can explain it to you i can't understand it for you

Edited by MarianG, 19 October 2018 - 10:43.


#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
profesorul dezvoltă elevii
programatorul dezvoltă producția
(fiecare cu a mă-sii)(cu cratimă sau fără)

Edited by gushpi, 19 October 2018 - 12:10.


#13
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

 neagu_laurentiu, on 18 octombrie 2018 - 20:59, said:

Ma uit la unii colegi de i-am avut si care au ajuns in invatamant. Pai erau bata, scriau cod prin incercari,
Cum adica cod prin incercari ?

#14
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013
pai eu am vazut multi indivizi care nu-s in stare sa-si ia o licenta si se angajeaza la php-uri, si dupa mananca rahat ca e prea multa teorie, ca plm. si am vazut si multi buni care se fac profi pt ca le place.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 puiu_pe_diezel, on 20 octombrie 2018 - 01:32, said:

Cum adica cod prin incercari ?
Inserau o instructiune, o functie dar fara sa inteleaga prea bine ce faceau respectivele si asteptau sa vada ce apare la rulare. Apoi iar de la capat. Bâjbâiau cu lumanarea in mana. Si dupa eforturi indelungi si frecat colegii, o scoteau la un capat. Desigur, la final pareau a fi stiutori dar daca-i deraiai un pic de pe sine, vedeai potopul pe chipul lor.

Edited by neagu_laurentiu, 20 October 2018 - 03:05.


#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 neagu_laurentiu, on 20 octombrie 2018 - 03:03, said:

fara sa inteleaga prea bine ce faceau respectivele
Ai fost gentil. Sunt unii care habar nu au ce fac diverse functii pe care le tot copiaza de pe stackoverflow & co - poa' mere, maica. Iar daca nu mere, e prost ala de a scris functia pe care au lipit-o "genialii" programatori. Si mai sunt si "suparati" p'aia care incearca sa gandeasca o logica oarecare sau sa le explice ce-i dezastruos in gandirea asta.

Asta e. "Scoala de IT: in 3 luni de zile esti programator!"

#17
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 IonutYo, on 20 octombrie 2018 - 02:45, said:

pai eu am vazut multi indivizi care nu-s in stare sa-si ia o licenta si se angajeaza la php-uri, si dupa mananca rahat ca e prea multa teorie, ca plm. si am vazut si multi buni care se fac profi pt ca le place.
Nu mananca rahat, chiar e prea multa teorie complet inutila in facultati. SI prea multi diletanti muci in programare care au impresia falsa ca teoria aia inutila ar constitui vreun fel de "baze". Nu, bazele sunt altele si se fac prea putin in facultate. Si nu, nu ai sa vezi prea multi sa stea pe jumate sau un sfert de salariu fata de cat ar lua in alta parte, fiindca "le place" in invatamant - alea-s fantasme.

 MarianG, on 19 octombrie 2018 - 10:42, said:

Programarea ca material didactic are ca scop sa te invete cum sa gandesti.
Programarea ca profesie este cu totul altceva,
N-are cum sa fie cu totul altceva, caci profesorii ar trebui sa predea ceea ce se profeseaza. Nu exista sa-ti predea chestii total pe langa ceea ce se face in profesie iar respectiva chestie chipurile sa te invete "cum sa gandesti" in profesie - e complet ilogic. Singura chestie suplimentara fata de un programator din industrie pe care ar trebui sa o aiba un profesor este talentul de a explica pe intelesul cat mai multora. Atat.

Edited by MarianG, 20 October 2018 - 08:29.


#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
@MrReason, mai pune o frana, caci deja frustrarile expuse depasesc diverse...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate