Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Reteta coniac

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Nu tin minte palinca de pere ungureasca. Eu nu am baut niciodata rachiu din comertul oficial, doar distilat acasa la om, sau chiar de taica miu.
Tuica de pere de care iti vb a facut o un prieten acum 2 ani ca a avut recolta, anul trecut mere, corcoduse, struguri, tutti frutti si "cupaje" (daca pot folosi acest termen) de rachiuri. Anul asta insa a rupt cu prunele.

Barack Palinka, la doar 38 de grade, nu ar trebui sa poarte numele asta
Eu numesc rachiu/tuica o bautura la minim 35°, iar palinca ce sare de 55. Asta ce o am acum de la prietenul meu are 40 de grade.

#38
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View Postpetit_christian, on 19 octombrie 2018 - 17:07, said:

Putin offtopic, tuica buna se poate face din orice fruct, daca stii ce faci. A
Offtopic rău de tot. Țuica e doar din prune. Palinca poate fi din orice fructe inclusiv prune.

#39
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostAranzazu, on 19 octombrie 2018 - 22:37, said:

Nu este oroare doar pentru cei care nu stiu ca ungurii au ca specialitate de tuica si din pere sau din caise/piersici pe langa prune

Koszonom szepem pt. explicatia "lunguiata" Posted Image insa cred ca ai "derapat" putin pe langa reference: ma refeream *strict* la beutura cu gust de piersici(sau caise?) importata din Ungaria si comercializata in Romania inceputului de post-'89. Nu la concept in sine, nici la da fructul cutare sau nu fructul cutarica.
De ce oroare? Pt. ca era facuta cu esenta de fruct si era o otrava... Capisci?

Edited by Piscopescu, 21 October 2018 - 20:11.


#40
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eeeee, asta se intampla inca si in prezent.eu am vazut mai ieri oameni in toata firea, ajunsi la varsta senectutii, chipurile educati, cu stare etc etc, luand alcool, diluand cu apa si adaugand esenta de zmeura sa faca zmeurata
Asta era pe vremuri "dulcic", se punea un pic de suc peste matraafox, dar era rezervata drojdierilor. Poate m,am dedat si eu la dinastea, da aveam o scuza ca eram copil cretin, pe atunci nu erau bani, erau alte vremuri

Edited by argentum, 21 October 2018 - 20:48.


#41
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
Calitatea esentiala la toate bauturile astea alcoolice cunoscute (de la tequilla la cognac, nu vodca) e invechirea uneori cu zecile de ani in butoaie de lemn ars, afumat, folosit la vin etc.
Ori ce se face la noi in casa rar trece prin procesul asta.
Deci nu ai cum sa ai "cognac" facut in casa.

#42
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Asa este, stiu ce inseamna ,,cognac", dar stiu si ca Alexandrion, Metaxa &company sunt coniac cum sunt eu suedez!
Cel putin, eu folosesc 4 ingrediente naturale!

#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Pai nici nu sunt vândute ca fiind cognac

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate