Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Wok

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#1
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
No, salutari!

In ultima vreme mi s-a pus pata pe gatit chestii stir fry in wok, asa ca mi-am comandat si io ca tot omu' un wok de fonta cu diametru de vreo 37 cm. Dupa ce l-am ars frumos ("frumos" vorba vine, mi-o umplut bucataria de fum) m-am apucat de niste chestii simple. Avand in vedere faptu' ca am fost la prima experienta cu asa ceva rezultatele au fost acceptabile. Nu aveam formata mana pentru a amsteca si intoarce rapid preparatele, asa ca zburau legumele din wok ca paiele dupa combina. Exclus flip-flac-uri prin aer, ii foarte greu animalu'!

Bun, chestia incercata: vita cu legume si ciuperci.
Am pus wok-u' pe foc si l-am lasat cateva minute sa se incalzeasca. Am pus putin ulei. Cand suprafata uleiului a inceput sa "tremure" am pus 3 catei mari de usturoi si o bucatica de ghimbir (taiate foarte marunt). Dupa vreo 20 de secunde am pus carnea de vita, am intins-o uniform pe suprafata wok-ului si am amestecat constant si viguros. Dupa ce s-a prajit cam pe jumatate am pus ceapa, ardeii si morcovii. Amestecat. Noroc cu faianta de pe perete altfel puneam pe lista si "zugravit". Ultimele au fost ciupercile (taiate in bucati mari si stoarse in strecuratoare). Sare. Amestecat. Am luat totul cu o paleta mare (din aia pentru jumari) si ... gata. Sos de soia mi-am pus doar in farfurie, ai mei kinderi nu-s prieteni cu asa ceva. Am servit cu taietei din orez (vreo 3mm grosime). Carnea de vita a iesit cam tare, chiar daca a fost marinata in ulei, sos de soia si amidon de porumb. In rest, excelenta chestia.

Povestea ii mai lunga, da' pe scurt niste sfaturi pentru aia care-s incepatori ca mine. De la profesionisti astept sfaturi.
- Wok-u' trebuie ars. Asta daca nu-i din teflon.
- Pregateste toate ingredientele inainte, la fel si ustensilele. Nu-i ca si cum trag wok-u' la o parte ca sa caut o cratita sau sa mai stiu io ce.
- Chestia cu care invarti in el trebuie sa fie solida (metal sau plastic tare). Jucariile de platic moale pentru teflon m-au facut sa-mi aduc aminte de cativa sfinti din calendar.
- Wok-u' frige, sfaraie si scoate fum. Am o hota care-mi trage capacu' de pe oala, da' tot se simtea miros de fum, asta in parte deoarece wok-u' iasa in afara hotei.

No, bun. Astept cu nerabdare sfaturi. Mi-am comandat sos de stridii, ulei de susan si altele, cred ca-s omniprezente astea in retetele vazute.

Attached Files



#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Am Wok dă" fer", dar nu ma indur sa ma apuc de zugravit :roflmao:
Nu este de gatit cu el la apartament.

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Sfat: fa poze mai bune ;)
Eu mai folosesc seminte de susan alb si ceva taietei (orez, fasole, tapioca).
Plus diverse alte condimente, nu neaparat asiatice, pentru aroma....
Am un Tefal, se manevreaza foarte usor.
Probabil carnea a iesit tare pentru ca ai lasat-o prea mult. Sau asa o fi fost bucata, tare.

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 loock, on 18 octombrie 2018 - 15:11, said:

Cel mai bine te faci pe tine te - GMO, dedicat pt hrana bazata pe carcinoame crude.
Le musti lejer din jur, si nici nu mai pierzi vremea cu gatit, aerisist, scos mirosul din casa.

?

 trollerul_de_serviciu, on 18 octombrie 2018 - 15:18, said:

Sfat: fa poze mai bune Posted Image

13 Mega Pixeli degeaba. Nu ma descurc de nici o culoare. La urmatoaru' experiment (zilele viitoare) o sa incerc sa fac poze mai ok.

Edited by edy_wheazel, 18 October 2018 - 15:46.


#5
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

 loock, on 18 octombrie 2018 - 15:11, said:

Cel mai bine te faci pe tine te - GMO, dedicat pt hrana bazata pe carcinoame crude.
Le musti lejer din jur, si nici nu mai pierzi vremea cu gatit, aerisist, scos mirosul din casa.
CE?!

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
eu am exact acelasi lucru cum ai si tu cu baza dreapta pentru aragaz electric, greu rau de tot si rezultatele nu mi se pare foarte bune. Este din fonta si este produs doar in tarile vestice, in Asia nu se gateste cu asa ceva. Avantajul este ca salveaza temperatura bine de tot si este impartita in tot wok-ul. Dezavantajul este ca mancarea trebuie preparata rapid altfel vei avea probleme cu carnea tare (ca si in cazul tau).

Cand este mai cald afara gatesc la gratar care are si un ochi exterior pentru tigai, wok si asa mai departe. Si un coleg chinez mi-a spus sa imi cumpar un Wok din otel de carbon sau ceva de genul asta. Este extrem de subtire si extrem de usor. Diferenta este imensa si preparatele ies altfel.

Chiar daca iti pui sosul de soia separat, incearca atunci cand gatesti doar pentru tine sa pui sosul de soia in timp ce gatesti, gustul este diferit.

Ai mai jos o poza cu un Wok din otel de carbon.

Attached File  wok.jpg   85.58K   21 downloads

#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 business11, on 18 octombrie 2018 - 15:36, said:

eu am exact acelasi lucru cum ai si tu cu baza dreapta pentru aragaz electric, greu rau de tot si rezultatele nu mi se pare foarte bune. Este din fonta si este produs doar in tarile vestice, in Asia nu se gateste cu asa ceva. Avantajul este ca salveaza temperatura bine de tot si este impartita in tot wok-ul. Dezavantajul este ca mancarea trebuie preparata rapid altfel vei avea probleme cu carnea tare (ca si in cazul tau).

Da, am observat ca pe youtube folosesc wok-uri din otel. Am optat pentru fonta deoarece alea din otel nu aveau dimensiunea corespunzatoare. Fundul (partea ce vine pe aragaz) e plat, interiorul de gatit e rotund. Am la aragaz si un adaptor pentru wok, da' nu l-am folosit. Am un ochi de aragaz dublu (practic intr-un ochi mare mai este unu' mai mic), imi incalzaste wok-u' destul de repede, insa inertia termica de care ziceai este intr-adevar o problema.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

 edy_wheazel, on 18 octombrie 2018 - 15:45, said:

Da, am observat ca pe youtube folosesc wok-uri din otel. Am optat pentru fonta deoarece alea din otel nu aveau dimensiunea corespunzatoare. Fundul (partea ce vine pe aragaz) e plat, interiorul de gatit e rotund. Am la aragaz si un adaptor pentru wok, da' nu l-am folosit. Am un ochi de aragaz dublu (practic intr-un ochi mare mai este unu' mai mic), imi incalzaste wok-u' destul de repede, insa inertia termica de care ziceai este intr-adevar o problema.

Da exact asa si la mine. Cel pe fonta nu il mai folosesc deoarece mi se pare prea greu si nu pot lucra cu el asa cum mi-as dori, plus ca inertia termica devine o problema. Si cum ti-am spus este o inventie vestica si nu are mai nimic cu wok-ul traditional asiatic.

Daca ai vreodata posibilitatea, sa iti cumperi unul de otel carbonat si o sa vezi diferenta.

#9
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013
Wok-ul, ca sa fie util, are nevoie si de arzator corespunzator.

Eu am un semi-wok de la Tefal, destul de usor si cu maner. Merge dar nu-i acelasi lucru. Oricum, in el imi place sa gatesc, mai ales ca poti gati selectiv daca ridici componentele pe margini si lasi ce trebuie patruns, pe fund.

Un sfat in legatura cu usturoiul. Nu se baga tocat, se baga cateii intregi si se tin pana se rumenesc si cedeaza aroma uleiului, dupa care se scot. Usturoiul ars e amar. Tocat, risti sa-l arzi.

Edited by argonaut, 18 October 2018 - 16:00.


#10
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 argonaut, on 18 octombrie 2018 - 16:00, said:

Wok-ul, ca sa fie util, are nevoie si de arzator corespunzator.

Ochiu' ala dublu' de la aragaz ii mai mult decat suficient. :D O sa incerc sa-i fac o poza cand ii in functiune, imi incalzeste repede fonta.

Quote

Un sfat in legatura cu usturoiul. Nu se baga tocat, se baga cateii intregi si se tin pana se rumenesc si cedeaza aroma uleiului, dupa care se scot. Usturoiul ars e amar. Tocat, risti sa-l arzi.

Da, am experimentat usturoiu' amar cand incarcam sa-l calesc cu ceapa, in tigaie. :D L-am lasat in ulei pana a inceput sa se rumeneasca putin, dupa ce am pus carnea peste el l-am amestecat continu, am reusit sa nu-l ard, probabil si zeama din carne (ulterior si din legume) a ajutat la asta.

#11
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Wokul de fonta omoara chiar ideea care sta la baza acestui vas de gatit --- usurinta in manevrare. Plus ca fonta se incinge si distribuie caldura altfel decat un wok teflonat sau unul din otel. Fonta e buna la gatit de cursa lunga, nu pentru sotat.

De ce nu puneti usturoiul spre sfarsit, ca sa nu se mai arda? are nevoie de foarte putin timp pentru a-si lasa aroma.

Edited by Bibulus, 18 October 2018 - 16:11.


#12
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 edy_wheazel, on 18 octombrie 2018 - 15:02, said:

Carnea de vita a iesit cam tare, chiar daca a fost marinata in ulei, sos de soia si amidon de porumb. In rest, excelenta chestia.

Carnea de vita era grasa? Ca daca e vorba doar de carne macra sosul de soia fiind acid nu face decat sa o intareasca. Explica richelieu pe un alt topic ca astfel de carnuri foarte slabe trebuie marinate fara sa se foloseaca marinade acide (vin, sos de soia, otet).

 Bibulus, on 18 octombrie 2018 - 16:11, said:

De ce nu puneti usturoiul spre sfarsit, ca sa nu se mai arda? are nevoie de foarte putin timp pentru a-si lasa aroma.

Ideea usturoiului e de a se impregna aroma in uleiul in care pui ulterior celelalte ingrediente. Nu trebuie sa aiba un gust pregnant de usturoi asa cum se intampla daca il pui la final ci sa dea o aroma mai fina.

#13
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 Bibulus, on 18 octombrie 2018 - 16:11, said:

Wokul de fonta omoara chiar ideea care sta la baza acestui vas de gatit --- usurinta in manevrare. Plus ca fonta se incinge si distribuie caldura altfel decat un wok teflonat sau unul din otel. Fonta e buna la gatit de cursa lunga, nu pentru sotat.

Mi-ati naruit visele cu tepșia mea de fonta! :D

Quote

De ce nu puneti usturoiul spre sfarsit, ca sa nu se mai arda? are nevoie de foarte putin timp pentru a-si lasa aroma.

Am vazut o chestie, a pus unu' usturoiu' si ghimbiru' ca sa formeze o "baza" pentru gustu' general. Asa am incercat si io, dupa ce s-a rumenit l-am inabusit cu carnea.

 giuliani, on 18 octombrie 2018 - 16:14, said:


Carnea de vita era grasa? Ca daca e vorba doar de carne macra sosul de soia fiind acid nu face decat sa o intareasca. Explica richelieu pe un alt topic ca astfel de carnuri foarte slabe trebuie marinate fara sa se foloseaca marinade acide (vin, sos de soia, otet).

Carnea nu era grasa deloc. Hm, excelent sfat.

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
faza cu wok-ul este ca toate ingredientele sa fie subtiri taiate pentru ca prepararea trebuie sa se efectueze foarte rapid. Usturoiul si ghimbirul se pune la inceput pentru maxim 10 secunde cat sa isi lase aromele in ulei. Eu uneori gatesc cu pasta de curry (rosie, galbena sau verde), imi place aroma foarte mult si o adaug odata cu usturoiul si ghimbirul. Dupa care carnea foarte scurt si legumele la fel. Pe final adaug si sosul de soia pentru gust si arome si asta e. In general carnea imi iese foarte moale si legumele mai crocante ca asa imi place.

#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 business11, on 18 octombrie 2018 - 16:36, said:

In general carnea imi iese foarte moale si legumele mai crocante ca asa imi place.

Cam asta ii ce urmaresc si eu. Cel putin cu legumele am nimerit-o :D

#16
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,111
  • Înscris: 03.07.2008

 edy_wheazel, on 18 octombrie 2018 - 15:02, said:

...
Posted Image

Lasa restul detaliilor, pe ce strada zicei ca locuiesti in Baia Mare?!?
Posted Image

[ https://ubisafe.org/images/drool-clipart-saliva.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
taie carnea subtire rau de tot si nu o "prajesti" mai mult de 30 de secunde pana sa prinda culoare, dupa care adauga legumele si invarti toate impreuna.

Conteaza foarte mult si bucata de vita, calitatea, varsta si asa mai departe. Incearca cu pui acolo o sa iti iasa 99%.

#18
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 business11, on 18 octombrie 2018 - 16:48, said:

Incearca cu pui acolo o sa iti iasa 99%.

Asta-i planu' pentru episodu' 2. :D
Io mai am un fetish, asa. Faceam maruntaie de pui cu multa ceapa (precum ficatu') la tigaie normala. Abia astept sa incerc si la wok.

 Imperathor, on 18 octombrie 2018 - 16:47, said:

Lasa restul detaliilor, pe ce strada zicei ca locuiesti in Baia Mare?!?

:)))
Te poti lua dupa fum cand o sa folosesc wok-u' data viitoare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate