Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

"Primul om pe Lunã" - meritã filmul?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,525
  • Înscris: 03.10.2013

View Posttehnics, on 19 octombrie 2018 - 13:43, said:

Ai vazut filmuletele oficiale din timpul aselenizarii ? Daca da, atunci explica-mi si mie: desi Luna nu are atmosfera, de ce steagul flutura ?

Rusii au recunoscut ca pana acum nu exista echipament atat de sofisticat care sa protejeze fiinta vie dupa ce treci de centura de radiatii Van Allen.

steagul ala nu flutura, e facut sa fie teapan ca si cum ar flutura

#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View Postcollina1976, on 19 octombrie 2018 - 14:59, said:

steagul ala nu flutura, e facut sa fie teapan ca si cum ar flutura
Mai uita-te odata....dar cu atentie
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mlZS68ibyCc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tehnics, 19 October 2018 - 15:33.


#21
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
OFF Topic:

View Posttehnics, on 19 octombrie 2018 - 13:43, said:

Ai vazut filmuletele oficiale din timpul aselenizarii ? Daca da, atunci explica-mi si mie: desi Luna nu are atmosfera, de ce steagul flutura ?

Rusii au recunoscut ca pana acum nu exista echipament atat de sofisticat care sa protejeze fiinta vie dupa ce treci de centura de radiatii Van Allen.
Desi pe Luna nu e atmorsfera, exista gravitatie; plus de asta, chiar si in vid obiectele se misca !
Asadar steagu' ala nu flutura batut de vantul de pe Terra ci se misca din cauza ca e miscat brusc de astronaut/cosmonaut in rarefiata atmosfera a Lunii.
===================================================

ON Topic:
Am vazut si eu filmul ! este bun, Ryan Gosling joaca bine.
Am spus si o mai spun, Ryan Gosling e un actor bun ! sper sa castige si el Oscarul.
Mi-a placut de interpretarea actritei Claire Foy; nu stiu cum a reusit sa intrepreteze asa bine :no: dar femeia a jucat excelent.

Singurul minus al filmului este ca are lungimi inutile si *taceri lungi ca in filmele romanesti, pline de inteles.
Daca treci cu vederea aspectul asta e un film bun.


*motivul e sa intelegem ca Neil Armstrong a fost un om introvertit.

#22
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Am fost la film. A avut şi nişte faze cam plictisitoare, parcă sare prea repede de la una la alta uneori, coloana sonoră aiurea, dar m-a impresionat!
Îl recomand.
Am mai văzut un film vechi pe tema asta (l-am văzut la televizor).
Revenind la filmul de azi, mă gândeam în timpul filmului că dintre ţările comuniste doar România şi fosta Iugoslavie au transmis live evenimentul... când au dat faza cu reacţia oamenilor după aselenizare au zis şi de Români! (ceea ce mi s-a părut tare).

Edited by djl, 22 October 2018 - 18:07.


#23
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
"As portrayed by Ryan Gosling and imagined by screenwriter Josh Singer, Armstrong is a paragon of nontoxic masculinity, a type as rare as good manners among today’s usual screen buffoons and betas (not to mention the harassers back in the studio offices). He’s the opposite of the mansplaining, manspreading, entitled white guy of feminist (and often Hollywood) imagination. “He had no ego,” Chris Kraft, head of Houston flight operations, once said of the real-life Armstrong. No ego, maybe, but macho nonetheless. Armstrong is fearless and self-confident; he is John Wayne with a joystick and archaic computing power. Gosling, whose unassuming, sad-eyed watchfulness has inspired a “Feminist Ryan Gosling” meme, including a Tumblr blog and a novelty book, evokes the loving, ordinary family man—though one with superhuman willpower and nerves of steel."



https://www.city-jou...vie-masculinity

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate