Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Nu mai pot dormi

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 denny34, on 18 octombrie 2018 - 13:17, said:

Este aproape un an de cand sufar de insomnie cronica.Sunt disperat si nu stiu ce sa fac.Totul a inceput dupa ce am lucrat pe timp de noapte 8 luni si mai apoi , in paralel,ture de noapte si de zii pentru inca 2 luni.Mi-am dereglat somnul dupa perioada asta si nu reuseam sa dorm mai mult decat 3,5 ore pe noapte,iar uneori deloc.Am asteptat cam vreo 3 luni in speranta ca voi reusi sa imi reglez corpul sa doarma din nou ca la inceput, dar in zadar, chiar daca mi-am schimbat serviciul si lucram doar de zii.Apoi, am mers la un psihiatru care mi-a dat un tratament cu Trittico 1 luna .Totul a fost bine cat am luat acest tratament si chiar dupa ce l-am lasat am putut dormi bine fara el inca o luna. Dupa aceea problema a reaparut din nou , 3 nopti nu am mai reusit sa dorm deloc si am fost din nou la psihiatru care mi-a zis sa iau din nou tratamentul timp de 6 luni.De data aceasta nu mai reuseam sa dorm bine nici cu el si ma trezeam uneori noaptea cu palpitatii la inima si mai apoi resimteam din plin efectele secundare: presiune la vezica si probleme la urinare , dureri de cap, ameteli etc. Acum 5 saptamani am decis sa le las ca nu mai rezistam cu toate efectele alea adverse.Prima saptamana nu am inchis un ochi si am intrat in sevraj. A fost incredibil de greu , credeam ca o sa delirez. Starea de sevraj a trecut dupa 1 saptamana , la fel si acele efectele adverse pe care le resimteam pe perioada tratamentului.Problema cea mai mare este ca nu mai reusesc sa dorm deloc(cam.10 ore pe saptamana) si nu stiu cat imi mai rezista corpul  fara somn .Uneori simt ca o iau razna, imi apar cearcane si riduri pe fata de la atata nesomn si nu stiu ce sa fac mai departe.Nimic naturist nu ma ajuta si pastile de dormit chiar nu vreau sa mai iau la ce efecte secundare au.A mai avut cineva probleme asemanatoare? Ce ma sfatuiti sa fac mai departe?
Bei bauturi gen COLA?  cafele? energizant? am vazut ca si altii au vorbit de acelasi lucru prin comentarii  si ocolesti subiectul! De ce?

Edited by stlk, 18 October 2018 - 14:40.


#38
mademoiselle_D

mademoiselle_D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.08.2014
Incearca melatonina.Sunt niste pastilute inofensive.  Cred ca se gasesc si in Romania.
Eu mi-am facut mereu treaba cu ele.
La plafar sa gasesc si alte pastile pe baza de plante. Un exemplu ar fi Bien Dormir.
Nici unele nu dau dependenta si nici nu am simtit vreun efect advers. Chiar ma ajuta sa dorm linistita.

Edited by mademoiselle_D, 18 October 2018 - 14:48.


#39
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Eu la camera de garda de la Obregia am mers, le-am zis ca sunt la a treia zi fara somn, le-am descris tot...mi-au dat tratament....in seara aia am dormit. Apoi 6 luni am luat Zoloft pentru anxietate + Rivotril pentru somn+o saptamana niste pastile pentru ca se inflamasera nervii si bubuia capul. Ambele creeaza dependenta, dar te readuc la normalitate si crede-ma, e mai usor sa te lasi de alea decat sa scapi de insomnie. E vorba de un dezechilibru chimic, oricat de pozitiv ai fi in gandire, e chimie, n-ai ce sa-i faci.

 mademoiselle_D, on 18 octombrie 2018 - 14:41, said:

Incearca melatonina.Sunt niste pastilute inofensive.  Cred ca se gasesc si in Romania.
Eu mi-am facut mereu treaba cu ele.
La plafar sa gasesc si alte pastile pe baza de plante. Un exemplu ar fi Bien Dormir.
Nici unele nu dau dependenta si nici nu am simtit vreun efect advers. Chiar ma ajuta sa dorm linistita.

Am luat eu melatonina si diverse de prin piata...degeaba. Daca treaba e serioasa doar psihiatrul te rezolva. Uneori nici ala. Nasol e cand ajungi la cronicizare ca stai toata viata rotind pastilele. Eu am avut noroc si m-am dus rapid la medic.

#40
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
denny34, imi cer scuze, nu am citit cu atentie toate mesajele scrise ca raspuns la intrebarea ta dar as avea o intrebare (retorica, raspunsul pastreazal pentru tine):
ai o viata sexuala normala?

#41
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

 stlk, on 18 octombrie 2018 - 14:39, said:


Bei bauturi gen COLA?  cafele? energizant? am vazut ca si altii au vorbit de acelasi lucru prin comentarii  si ocolesti subiectul! De ce?

Nu, doar am uitat sa raspund

#42
mademoiselle_D

mademoiselle_D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.08.2014

 george_alexandru, on 18 octombrie 2018 - 14:56, said:

Eu la camera de garda de la Obregia am mers, le-am zis ca sunt la a treia zi fara somn, le-am descris tot...mi-au dat tratament....in seara aia am dormit. Apoi 6 luni am luat Zoloft pentru anxietate + Rivotril pentru somn+o saptamana niste pastile pentru ca se inflamasera nervii si bubuia capul. Ambele creeaza dependenta, dar te readuc la normalitate si crede-ma, e mai usor sa te lasi de alea decat sa scapi de insomnie. E vorba de un dezechilibru chimic, oricat de pozitiv ai fi in gandire, e chimie, n-ai ce sa-i faci.



Am luat eu melatonina si diverse de prin piata...degeaba. Daca treaba e serioasa doar psihiatrul te rezolva. Uneori nici ala. Nasol e cand ajungi la cronicizare ca stai toata viata rotind pastilele. Eu am avut noroc si m-am dus rapid la medic.

Am avut si eu un episod aseamanator acum ceva timp.
Pastilele care m-au ajutat in faza initiala au fost Xanax. Adormeam in primele 5 minute dupa ce le inghiteam. Dar efectele adverse m-au facut sa intrerup tratamentul dupa cateva zile. Dormeam foarte mult si in putinul timp in care eram treaza abia reuseam sa leg o propozitie. Nu imi gaseam cuvintele si eram foarte ametita.
Am ales sa raman cu melatonina de 5 mg. Plus ca se gasesc la liber in supermarket. Nu iti trebuie reteta. Cel putin in US.
Conteaza mult si concentratia. Eu am incercat vreo 4 flacoane diferite (atat brand cat si concentratie) pana am gasit ce ma ajuta.

#43
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Cu Rivotril adormi usor, te relaxeaza si nu ai efecte a doua zi. Dar corpul se adapteaza la el, de aceea nu e bun pe termen lung. El la baza este un medicament pentru epilepsie, doar ca poate fi folosit si in insomnie. Necesita reteta.

Eu am ceas Fitbit Ionic si monitorizez somnul, dupa Rivotril deep sleep creste destul de mult iar REM sleep se reduce puternic. Deci nu e chiar un somn sanatos. Dar e bun la nevoie.

#44
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 denny34, on 18 octombrie 2018 - 15:10, said:

Nu, doar am uitat sa raspund
Pai, nici acum nu ai raspuns! Posted Image Bei sau nu,  asa ceva?

Edited by stlk, 18 October 2018 - 15:32.


#45
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 mademoiselle_D, on 18 octombrie 2018 - 14:41, said:

Incearca melatonina.Sunt niste pastilute inofensive.  Cred ca se gasesc si in Romania.
Eu mi-am facut mereu treaba cu ele.
La plafar sa gasesc si alte pastile pe baza de plante. Un exemplu ar fi Bien Dormir.
Nici unele nu dau dependenta si nici nu am simtit vreun efect advers. Chiar ma ajuta sa dorm linistita.

 george_alexandru, on 18 octombrie 2018 - 14:56, said:

Eu la camera de garda de la Obregia am mers, le-am zis ca sunt la a treia zi fara somn, le-am descris tot...mi-au dat tratament....in seara aia am dormit. Apoi 6 luni am luat Zoloft pentru anxietate + Rivotril pentru somn+o saptamana niste pastile pentru ca se inflamasera nervii si bubuia capul. Ambele creeaza dependenta, dar te readuc la normalitate si crede-ma, e mai usor sa te lasi de alea decat sa scapi de insomnie. E vorba de un dezechilibru chimic, oricat de pozitiv ai fi in gandire, e chimie, n-ai ce sa-i faci.



Am luat eu melatonina si diverse de prin piata...degeaba. Daca treaba e serioasa doar psihiatrul te rezolva. Uneori nici ala. Nasol e cand ajungi la cronicizare ca stai toata viata rotind pastilele. Eu am avut noroc si m-am dus rapid la medic.

 mademoiselle_D, on 18 octombrie 2018 - 15:13, said:

Am avut si eu un episod aseamanator acum ceva timp.
Pastilele care m-au ajutat in faza initiala au fost Xanax. Adormeam in primele 5 minute dupa ce le inghiteam. Dar efectele adverse m-au facut sa intrerup tratamentul dupa cateva zile. Dormeam foarte mult si in putinul timp in care eram treaza abia reuseam sa leg o propozitie. Nu imi gaseam cuvintele si eram foarte ametita.
Am ales sa raman cu melatonina de 5 mg. Plus ca se gasesc la liber in supermarket. Nu iti trebuie reteta. Cel putin in US.
Conteaza mult si concentratia. Eu am incercat vreo 4 flacoane diferite (atat brand cat si concentratie) pana am gasit ce ma ajuta.
Melatonina este hormonul natural secretat de corp pentru a regula starea de somn si starea de veghe.

Sunt si eu pentru melatonina, dar 5 mg e doza in care se da in SUA, in Europa e maximum 1,9 mg (sau daca nu gasesti decat 5 mg, atunci o jumatate de comprimat)

Xanax-ul e un anxiolitic, nu e nici somnifer nici anti-depresiv, doar ca unii reactioneaza foarte puternic la el in felul descris de Mademoiselle (adica somnolenta).

Edited by EMotanuIO, 18 October 2018 - 15:39.


#46
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Si eu am avut o perioada de vreo 3 ani cand am avut probleme cu somnul, dormeam maxim 4 ore pe noapte. E posibil si din cauza Pepsi-ului sa fi fost, tinand cont ca la vremea aia consumam minim 2.5L/zi.
Nu am luat nici un tratament nimic, acum nu mai am nici o problema, dar beau cam o sticla de 2.5 L in 3-4 zile.

#47
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

 stlk, on 18 octombrie 2018 - 15:32, said:


Pai, nici acum nu ai raspuns! Posted Image Bei sau nu,  asa ceva?

Nu beau nici cafea si nici cola sau alte chestii de genul.

#48
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

 mirel3003, on 18 octombrie 2018 - 15:48, said:

Si eu am avut o perioada de vreo 3 ani cand am avut probleme cu somnul, dormeam maxim 4 ore pe noapte. E posibil si din cauza Pepsi-ului sa fi fost, tinand cont ca la vremea aia consumam minim 2.5L/zi.
Nu am luat nici un tratament nimic, acum nu mai am nici o problema, dar beau cam o sticla de 2.5 L in 3-4 zile.

 EMotanuIO, on 18 octombrie 2018 - 15:38, said:






Melatonina este hormonul natural secretat de corp pentru a regula starea de somn si starea de veghe.

Sunt si eu pentru melatonina, dar 5 mg e doza in care se da in SUA, in Europa e maximum 1,9 mg (sau daca nu gasesti decat 5 mg, atunci o jumatate de comprimat)

Xanax-ul e un anxiolitic, nu e nici somnifer nici anti-depresiv, doar ca unii reactioneaza foarte puternic la el in felul descris de Mademoiselle (adica somnolenta).

 mademoiselle_D, on 18 octombrie 2018 - 15:13, said:



Am avut si eu un episod aseamanator acum ceva timp.
Pastilele care m-au ajutat in faza initiala au fost Xanax. Adormeam in primele 5 minute dupa ce le inghiteam. Dar efectele adverse m-au facut sa intrerup tratamentul dupa cateva zile. Dormeam foarte mult si in putinul timp in care eram treaza abia reuseam sa leg o propozitie. Nu imi gaseam cuvintele si eram foarte ametita.
Am ales sa raman cu melatonina de 5 mg. Plus ca se gasesc la liber in supermarket. Nu iti trebuie reteta. Cel putin in US.
Conteaza mult si concentratia. Eu am incercat vreo 4 flacoane diferite (atat brand cat si concentratie) pana am gasit ce ma ajuta.

 george_alexandru, on 18 octombrie 2018 - 14:56, said:

Eu la camera de garda de la Obregia am mers, le-am zis ca sunt la a treia zi fara somn, le-am descris tot...mi-au dat tratament....in seara aia am dormit. Apoi 6 luni am luat Zoloft pentru anxietate + Rivotril pentru somn+o saptamana niste pastile pentru ca se inflamasera nervii si bubuia capul. Ambele creeaza dependenta, dar te readuc la normalitate si crede-ma, e mai usor sa te lasi de alea decat sa scapi de insomnie. E vorba de un dezechilibru chimic, oricat de pozitiv ai fi in gandire, e chimie, n-ai ce sa-i faci.



Am luat eu melatonina si diverse de prin piata...degeaba. Daca treaba e serioasa doar psihiatrul te rezolva. Uneori nici ala. Nasol e cand ajungi la cronicizare ca stai toata viata rotind pastilele. Eu am avut noroc si m-am dus rapid la medic.

 mademoiselle_D, on 18 octombrie 2018 - 14:41, said:

Incearca melatonina.Sunt niste pastilute inofensive.  Cred ca se gasesc si in Romania.
Eu mi-am facut mereu treaba cu ele.
La plafar sa gasesc si alte pastile pe baza de plante. Un exemplu ar fi Bien Dormir.
Nici unele nu dau dependenta si nici nu am simtit vreun efect advers. Chiar ma ajuta sa dorm linistita.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/elJ-C6ot20c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

As putea rezolva ceva cu acest Dormax?

#49
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 denny34, on 18 octombrie 2018 - 16:28, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/elJ-C6ot20c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

As putea rezolva ceva cu acest Dormax?
Dormax is a food supplement of Melatonin and vegetable extracts (Passiflora, Valerian and Escolzia)

Da.

#50
mademoiselle_D

mademoiselle_D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.08.2014
Nu strica sa incerci. Si vad ca e tot pe baza de plante. Banuiesc ca poti gasi alternative daca vizitezi un plafar.
Daca nimeresti la unul cu renume, doamnele de acolo au si pregatire in domeniul farmaceutic, asa ca stiu ce sa iti recomande.
Plus ca varianta asta asta iti rezolva si teama de efecte adverse si dependente.

#51
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nici eu nu prea dorm, dar am observat ca daca beau palinca sau tuica buna.. adorm de numa..

#52
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,662
  • Înscris: 23.10.2006
2 psiholoage simultan si o sa dormi ca un prunc... daca nu reusesti, cauti 3Posted Image

#53
Love_on_the_brain

Love_on_the_brain

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 970
  • Înscris: 13.10.2018
Cel mai bun lucru pe care l-ai putea face pt tine este sa mergi la urgenta, chiar esti un caz pt urgenta, daca continui tot asa, fie mori, fie o iei razna.  Lasa intrebarile pe forum si du-te la spital , creierul tau ar putea fi afectat iremediabil. Sa ne spui dupa ce ai facut.

#54
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 mirel3003, on 18 octombrie 2018 - 15:48, said:

Si eu am avut o perioada de vreo 3 ani cand am avut probleme cu somnul, dormeam maxim 4 ore pe noapte. E posibil si din cauza Pepsi-ului sa fi fost, tinand cont ca la vremea aia consumam minim 2.5L/zi.
Nu am luat nici un tratament nimic, acum nu mai am nici o problema, dar beau cam o sticla de 2.5 L in 3-4 zile.
Cum stai cu ficatul?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate