Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Convertire cod ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
nazonuvelu

nazonuvelu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2018
Salut!

In primul rand scuze daca postez in categoria gresita. As avea nevoie de un ajutor pentru convertirea unui cod in text sau de un program pentru a deschide un fisier.

Este un fisier de tip BIG si arata cam asa dupa ce il deschid cu notepad  : https://imgur.com/a/I7fMjBa

Multumesc si o zi buna!

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
https://file.org/extension/big
https://fileinfo.com/extension/big

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu se poate face conversie asa... una doua.
Este un format de fisier proprietar, creat de EA Games.

De la ce joc este fisierul ?
C&C: Generals Zero Hour
https://www.moddb.co...inal-big-editor

Sau asa?
https://itstillworks...e-12041165.html

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
... de ce nu explici tu oare ce vrei sa faci si de ce? sunt foarte mari sansele sa nu poti folosi acel fisier.

#5
nazonuvelu

nazonuvelu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2018

View Postborn2lose, on 18 octombrie 2018 - 14:07, said:

... de ce nu explici tu oare ce vrei sa faci si de ce? sunt foarte mari sansele sa nu poti folosi acel fisier.

Este pentru FIFA 10, incerc sa gasesc ceva anume pentru care este un bug la Team Chemistry sau Team Experience si asta este doar in zona de Career mode sau Manager mode.
Chiar daca as reusit sa patrund in acele coduri, imi dedic timpul sa iau fiecare fisier in parte pana gasesc "buba" ... Am mai editat jocuri precum Lord of the rings (tot de la EA) ...
Chestia este ca in FIFA 09 acel bug nu este prezent si este la fel ca FIFA 10 doar ca difera la design si cateva optiuni de meniu ...
Team experience este pentru fiecare jucator care are valori de la 0 la 99 si el ramane blocat la 5 si asta impiedica sa creasca Team chemistry-ul

EDIT : Am ales FIFA 10 pentru ca asta a fost primul meu joc cumparat si imi place mai mult decat celelalte serii, e acea atractie... intelegeti :D

Edited by nazonuvelu, 18 October 2018 - 14:38.


#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Cum exact ai mai editat jocuri precum Lord of the rings ?

#7
nazonuvelu

nazonuvelu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2018

View Posttrollerul_de_serviciu, on 18 octombrie 2018 - 14:50, said:

Cum exact ai mai editat jocuri precum Lord of the rings ?

Am schimbat doar niste cifre care tineau de unitati, structuri, viteza, timpi... dar nu animatia lor si altele... ceea ce faceam eu editam doar in-game... pe partea cu FIFA bug-ul tine de "meniu" cred... nu stiu cum sa ma exprim mai exact.. la FIFA pot modifica sa fie meniul in limba romana (asta sa traduc orice cuvant in parte), sa modific jucatorii, sa influentez carierele, sa imi dea mai multi bani pe bilete, sa fie mai multe transferuri... Bug-ul pe care vreau eu sa-l gasesc nu se intampla in timpul meciului, se afla in zona de Team Management (asta numai in modul de cariera)

In zona asta apare : https://imgur.com/a/EBLkorM
Ramane blocat la 5, e trebuie sa ajunga pana la 99
Bug-ul asta a fost lansat odata cu jocul.. Fiind foarte multi ani de la lansare, pe la inceput a aparut un fix facut de un fan al jocului care acel fix il dadea doar in privat si nu public si nu am cum sa mai dau de el pentru ca nu mai este activ pe un anumit forum de FIFA... si am decis sa-mi iau inima in dinti si sa incerc sa rezolv asta chiar daca pierd timp pretios, mie imi da o satisfactie incercand sa rezolv probleme de tipul asta... (am fost game tester)

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
N-am intrebat ce ai schimbat.
Am intrebat CUM le-ai schimbat.

#9
nazonuvelu

nazonuvelu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2018
Am folosit finalBIG pentru editare, era un singur fisier care continea toate "setarile" pentru ce voiam eu sa schimb. Acel fisier mai avea niste sub-fisiere sa zic asa care aveau alta extensie si in loc de text aparea ca in prima poza care am pus-o

Pentru FIFA sunt tool-uri ca sa pot sa editez echipele, formatiile, in ce directie sa alerge pe teren cand sunt in posesia mingii (folosind doar cifre), recunosc ca poate vreau sa merg deep si nu pot deoarece n-am suficiente cunostinte in programare dar totusi vreau sa incerc pana gasesc logica

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ah, deci ai folosit un program deja facut, n-ai descoperit si n-ai editat tu direct... nimic.
Din ce-mi aduc eu aminte... se folosesc scule gen hex editor, ceva de analizta memoria.... nu mai stiu denumirile....

#11
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Adica cheat engine, dar nu stiu daca merge chiar la fifa.

Parca am incercat o data sa modific cu el banii acum muuuulti ani si nu am reusit nimic

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate