Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce storcator de fructe cu presare la rece recomandati?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Voi folosi in special mere. Sucul obtinut vreau sa fie cat mai limpede (sa nu bata spre smoothie).

Si inca ceva. E vreo problema daca fac 2-3 litri deodata, pentru a pune in frigider?

Bugetul e de maxim 800 de lei. Magazinul de preferinta sa fie unul serios, gen Emag, Altex, Evomag etc.

#2
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Am luat pentru un prieten acest model cu vreo 700 lei si este foarte multumit: https://www.pcgarage...tion-hr1880-01/

Am mai auzit lucruri foarte bune despre acesta: https://www.emag.ro/...d/pd/DF56WMBBM/

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Eu am modelul acesta: https://www.emag.ro/...9/pd/DKBP5JBBM/

Idea cu limpede poti sa setezi cum doresti tu, daca sa intre mai multa "pulpa/coaja" sau daca sa fie limpede. Eu prefer mai ales la mar, sa las mai cu coaja, pentru ca vitaminele si cele mai importante lucruri sunt direct sub coaja marului. Referitor la 3 L de bagat la frigider nu este nici o problema. Iti recomand depozitarea intr-o sticla inchisa care sa nu permita trecerea de lumina deoarece sucul de mere se inchide la culoare foarte repede si trebuie baut in 2-3 zile.

Eu fac cate 10-20 litri de suc de mere combinat cu 5 litri de pere (in toamna). Pasteurizez sucul la 75 de grade si dupaia il depozitez in sticle de 2 L inchise la culoare care nu permite trecerea de lumina. Ma tine cam toata iarna, odata pe saptamana deschid o sticla si o beau in 2-3 zile.

P.S. - vezi ca exista cu melc si centrifugal. Eu am centrifugal pentru ca doar asa scoti un suc cat de cat clar. Cel cu melc iese mai spre smoothie asa.

Edited by business11, 18 October 2018 - 12:02.


#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Oursson JM7002

https://www.emag.ro/...d/pd/DF56WMBBM/

Sau varianta ieftina (si buna, cred, dupa reviewurile care le are)

https://www.emag.ro/...BBM/#Rosu/Negru

Edited by laffin, 18 October 2018 - 11:52.


#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Puferiu_, on 18 octombrie 2018 - 11:28, said:

Voi folosi in special mere. Sucul obtinut vreau sa fie cat mai limpede (sa nu bata spre smoothie).
Sucul de la storcătorul cu melc nu iese limpede, ci gros, cu pulpă. Îl poți strecura apoi. Vrei limpede, iei centrifugal, dacă nu te deranjează bazaconiile ce susțin că turația mare ar afecta calitatea sucului. ;)

#6
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Chiar vrei sa ai o alta piesa de mobilier in bucatarie ? Eu am asa ceva si nu stiu daca l-am folosit de 3 ori in 5 ani, nici macar nu e indicat sa consumi suc de fructe => e  un preparat mai nociv decat zaharul alb neprocesat din perspectiva metabolizarii ( fructoza e asimilata mai repede de organism decat sucroza). Asadar, e o cale sigura catre obezitate si diabet, nu va mai luati dupa toti parlitii care va mint ca shake-urile si sucurile naturale sunt "sanatoase".
Sanatoasa e doar alimentatia fireasca care implica mestecare si digerare indelungata, inclusiv KFC & MCdonald's sunt mai ok decat acea torocala facuta la blender & storcator.

Edited by doxan, 18 October 2018 - 12:21.


#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

 doxan, on 18 octombrie 2018 - 12:09, said:

Chiar vrei sa ai o alta piesa de mobilier in bucatarie ? Eu am asa ceva si nu stiu daca l-am folosit de 3 ori in 5 ani, nici macar nu eindicat sa consumi suc de fructe, un un preparat mai nociv decat zaharul alb neprocesat din perspectiva metabolizarii ( fructoza e asimilata mai repede de organism decat sucroza). Asadar, e o cale sigura catre obezitate si diabet, nu va mai luati dupa toti parlitii care va mint ca shake-urile si sucurile naturale sunt "sanatoase".
Sanatoasa e doar alimentatia fireasca care implica mestecare, si KFC su MCdonalds sunt mai ok decat acea torocala facuta la blender & storcator.

Vezi, stiam eu de ce arunc sucul si mananc pulpa. Fraierii credeau ca nu am citit instructiunile de folosire..

#8
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Biovita.
https://www.biovita....-fructe-cu-melc

Edited by Testosteron, 18 October 2018 - 12:29.


#9
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017

Quote

Asadar, e o cale sigura catre obezitate si diabet, nu va mai luati dupa toti parlitii care va mint ca shake-urile si sucurile naturale sunt "sanatoase".
Puteti dezvolta ideea?
Sa presupunem ca din 500 grame de fructe, recuperam 300 grame suc. Daca mananc de-a lungul zilei 500 grame de fructe, fac diabet? De obezitate nu discutam !

#10
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005

 Puferiu_, on 18 octombrie 2018 - 11:28, said:

Si inca ceva. E vreo problema daca fac 2-3 litri deodata, pentru a pune in frigider?

Are, la procesarea mecanica se pierd destule vitamine, nutrienti, etc. Sucu trebuie baut fresh, asta daca mai vrei sa aiba si ceva proprietati nutritive pentru tine, altfel mai bine bei apa.

#11
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
Intru in ceata totala.

Quote

Are, la procesarea mecanica se pierd destule vitamine, nutrienti, etc. Sucu trebuie baut fresh, asta daca mai vrei sa aiba si ceva proprietati nutritive pentru tine, altfel mai bine bei apa.
Partea bolduita cum se explica? Partea italica o apreciez.
Discutam si intr-un caz si in celalalt de o procesare mecanica, mai exact de o centrifugare(pe diferite rotatii, dar centrifugare) Temperaturile din timpul procesului, nu ajung macar la 40 de grade( doar daca folosesc....mere fierte si atunci vreau compot). Ce distruge vitaminele? Cum se pierd nutrientii? Colegul se referea daca poate tine de-a lungul zilei din sucul facut. O chestie de genul fac dimineata doi litri si il iau la munca unde il tin in frigider. Spunem ca oxideaza. Pai ii punem si un sfert de lamaie si nu mai oxideaza. Ba sta chiar bine mersi. Deci cum se pierd vitaminele si nutrientii?
Si sa nu par ca vorbesc din...fundul gradinii:
Print screen-urile sunt cu ce folosesc acasa si in urmatoarele ce folosesc la munca. Beau zilnic suc de sfecla rosie, morcovi si mere. Citind ce se posteaza aici, mai ca imi vine sa ma las de baut sucuri proaspete. Initiator, Orice storcator cumperi trebuie sa aiba motorul cat mai puternic. Peste 750 w(sunt si la 1050w). Diferenta intre presarea la rece si centrifugatul clasic este viteza de rotire. La presarea la rece(folosesc la facut uleiuri) viteza este mica, frictiunea mare, creste temperatura pe melc. La centrifugare, daca e motorul mic si ai fructele "uscate" si taiate inadecvat, creste temperatura motorului Posted Image Cumpara fara ezitare!
[attachment=2144788:c1.JPG][attachment=2144789:c2.JPG][attachment=2144790:IMG_20181018_150257.jpg][attachment=2144791:IMG_20181018_150331.jpg][attachment=2144792:IMG_20181018_150345.jpg]

Edited by Arlekhinn, 18 October 2018 - 13:40.


#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

 doxan, on 18 octombrie 2018 - 12:09, said:

Chiar vrei sa ai o alta piesa de mobilier in bucatarie ? Eu am asa ceva si nu stiu daca l-am folosit de 3 ori in 5 ani, nici macar nu e indicat sa consumi suc de fructe => e  un preparat mai nociv decat zaharul alb neprocesat din perspectiva metabolizarii ( fructoza e asimilata mai repede de organism decat sucroza). Asadar, e o cale sigura catre obezitate si diabet, nu va mai luati dupa toti parlitii care va mint ca shake-urile si sucurile naturale sunt "sanatoase".
Sanatoasa e doar alimentatia fireasca care implica mestecare si digerare indelungata, inclusiv KFC & MCdonald's sunt mai ok decat acea torocala facuta la blender & storcator.
Aaah... mananca fast-food atunci, sigur vei fi mai sanatos...Posted Image

In ce priveste topicul, daca vrei cel mai sanatos iei 4-5 mere, le faci la blender smoothie si rezista cateva ore.
Daca vrei suc clar iei storcator centrifugal, MULT mai ieftin decat cel melc.

Edited by sirgoofy, 18 October 2018 - 14:18.


#13
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
M-ati bagat si mai rau in ceata. Sa o luam usor, va rog, ca sunt mai ametit de felul meu.

In primul rand le multumesc celor care au recomandat produse folosite de ei insisi. Apoi, revenim la ce ma framanta pe mine: suc de mere limpede, 2-3-4 litri deodata, de pus la frigider. Storcator cu melc vs. centrifugal.

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

 Puferiu_, on 18 octombrie 2018 - 16:20, said:

M-ati bagat si mai rau in ceata. Sa o luam usor, va rog, ca sunt mai ametit de felul meu.

In primul rand le multumesc celor care au recomandat produse folosite de ei insisi. Apoi, revenim la ce ma framanta pe mine: suc de mere limpede, 2-3-4 litri deodata, de pus la frigider. Storcator cu melc vs. centrifugal.

limpede = centrifugal. Cu melc o sa iti iasa smoothie.
Si cu centrifugal o sa fie mult mai rapid.

#15
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Eu am un Oursson JM7002 pe care am dat cam 700lei. Pe langa faptul ca la storsul merelor, resturile sunt destul de "umede", adica insuficient stoarse, mai am si problema spalatului dupa utilizare! Prea multe componente de spalat, ba mai mult sita trebuie curatata cu periuta din dotare! Asa ca, am trecut la un blender Electrolux.
Storcatorul il mai folosesc din an in paste la prepararea sucului din catina/lamaie/ghimbir + miere, suc consumat cate putin timp de 4-5 zile.

#16
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Și eu am Oursson (670 lei acum un an). Dacã merele sunt mai fãinoase, iese piure care nu e bun nici amestecat cu apã. Dacã merele sunt zemoase, iese un suc ok, dar nu-ți mai vine sã faci suc din ele, deci nicicum nu-i bine :) Cam șomeazã sã fiu sincer. :)

Edited by sandel1, 18 October 2018 - 22:08.


#17
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Am pus ochii pe un Bosch MES4000 recomandat de business11. Trebuie sa ii multumesc si barosanului Arlekhinn. Ambii mi-au largit orizontul.

#18
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ma rog, alegerea iti apartine, dar parca vroiai cu presare la rece?
In fine, fiecare baga in el ce doreste.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate