Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

permis RO - cetatean non-EU , valabilitate in EU

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,835
  • Înscris: 13.07.2011

 maistoru, on 18 octombrie 2018 - 13:37, said:

eu stiam ca permisul romanesc respecta deja formatul internetional

exista un standard european. Asta este si motivul prin care permisele din UE au dreptul in toata Europa, pentru ca au un standard anume.

Exista tari care nu permit decat carnete internationale, deoarece exista tratatul de la Geneva care precizeaza exact aceste lucruri. In Japonia spre exemplu nu te lasa fara permis international si nu poti inchiria masina daca nu ai permisul international. In America, Canada, Australia poti conduce cu carnetul romanesc dar trebuie sa ai si o traducere in cazul in care te opreste politia.

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 ceanu1980, on 18 octombrie 2018 - 12:11, said:

hopaaa,deci se poate sa fie fugariti cei cu cotetele de uk,irl si bg,dar nu se vrea

Este o oarecare diferenta intre ce vrea statul roman si ce se petrece acum in alte tari.
Romania,ca mai intotdeauna,vrea sa fie mai cu mot.Zvonurile in legatura cu aceste actiuni ziceau ca romanii vor sa interzica total circulatia masinilor cu numar de Bg.Or,acest lucru nu se poate.

#21
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 maistoru, on 18 octombrie 2018 - 13:37, said:

eu stiam ca permisul romanesc respecta deja formatul internetional
In Viena (nu Geneva cum spunea cine mai sus) pe data de 8 noiembrie in 1968 s-a facut o conventie internationala. La acea conventie s-au stabilit pentru prima data regulile de circulatie care sunt valabile si in ziua de azi in toate tarile din lume.
Romania a aderat la acea conventie in '71 (parca). Asa ca da, permisul romanesc e valabil international.
Ah, ca te duci in vagauni cum ar fi Coreea de Nord sau mai stiu eu ce ciudatenii de "tari" si nu ti se recunoaste permisul e alta treaba. Dar acolo poti sa primesti parnaie pe viata daca te prind cu o sticla de Coca Cola in mana. Si iti mai baga la parnaie si toate neamurile.

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,835
  • Înscris: 13.07.2011
In Viena s-a semnat un tratat european care regula legiile de circulatie si in articolul 41 carnetele de soferi. Acest tratat nu mai este valabil (cel putin nu mai are importanta) odata cu formarea Uniunii Europene, deoarece au aparut alte standarde pentru carnetele de circulatie.

In schimb in 12 August 1949 a existat conventia internationala de la Geneva si tratatul dintre tariile americane, africane, asiatice si australiene. Aici este cea ce ne intereseaza pe noi atunci cand vorbim de tari "in vagauni".

Edited by business11, 18 October 2018 - 15:49.


#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 business11, on 18 octombrie 2018 - 13:41, said:

In America, Canada....poti conduce cu carnetul romanesc dar trebuie sa ai si o traducere
Nu trebuie nimic, stai linistit.
Si chestia aia cu permis international si ne-international nu mai exista de ani si ani de zile, cred ca de peste 20. Acum toate sunt, in mod implicit, internationale.

 business11, on 18 octombrie 2018 - 13:06, said:

si te-a oprit vreun politist sau ai intrebat vreun politist daca este ok?
Pai nu-i clar ca nu puteam sa inchiriez, daca agentia auto vedea ca nu am permis valabil pe teritoriul SUA?
Nu m-a oprit nimeni, politia e putin vizibila acolo, doar intamplator am vazut vreo doua SUV-uri inscriptionate "Highway Patrol"...

#24
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Deci cetateanul non-EU care obtinuse permisul B in Romania ....nu mai trebuie sa dea examen din nou cand se muta in alta tara EU.
Cam asta ma interesa.

#25
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Prin urmare si asa deci., carte multa nu se cere. Dai examen intr-o tara oarecare si apoi mergi cu permisul in buzunar acolo unde nu aveai niciodata sanse sa te plimbi cu autoturismul.
Pentru permis valabil este suficient sa cunosti semnele de circulatie.
Mama lor de hoti, politicienii din romanistan.
Vor sa ai 12 clase pentru a avea dreptul sa dai examen pentru permis.

#26
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

 quantico2708, on 19 octombrie 2018 - 10:07, said:

Deci cetateanul non-EU care obtinuse permisul B in Romania ....nu mai trebuie sa dea examen din nou cand se muta in alta tara EU.
Cam asta ma interesa.
Corect. Nu numai ca nu trebuie sa dea examen, nici macar nu trebuie preschimbat. Un permis obtinut int-o tara EU este valabil in oricice alta tara EU, indiferent de cetatenie si rezidenta. Important este permisul sa fie obtinul intr-o tara EU si nu numai preschimbat. De ex: un chinez face scoala de soferi in Ro si obtine permis B. Egal unde se muta pe teritoriul EU, poate sa foloseasca permisul obtinut si eliberat in Ro. Altfel sta treaba, daca a obtinut permisul in China, iar in Ro l-a preschimbat cu unul romanesc.
https://europa.eu/yo...ty/index_ro.htm

International este mai complicat si nu prea exista o regula, poate sa difere de la caz la caz.
In USA este de cativa ani in toate statele permisul national recunoscut, nu este nevoie de traducere si altele. In unele state (California de ex) cel international NU este acceptat si recunoscut!
"The State of California does not recognize an International Driving Permit (IDP) as a valid driver license."
https://www.dmv.ca.g...o#international

In Japonia, permisul german, elvetian si inca cateva sunt recunoscute, este nevoie numai de o traducere speciala care se obtine numai in Japonia la JAF.
http://www.jaf.or.jp...lation/with.htm

#27
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 Passenger001, on 19 octombrie 2018 - 11:14, said:

Corect. Nu numai ca nu trebuie sa dea examen, nici macar nu trebuie preschimbat. Un permis obtinut int-o tara EU este valabil in oricice alta tara EU, indiferent de cetatenie si rezidenta. Important este permisul sa fie obtinul intr-o tara EU si nu numai preschimbat. De ex: un chinez face scoala de soferi in Ro si obtine permis B. Egal unde se muta pe teritoriul EU, poate sa foloseasca permisul obtinut si eliberat in Ro.


cool !  doar acest caz ma intereseaza

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate