Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

permis RO - cetatean non-EU , valabilitate in EU

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
daca un cetatean non-EU - rezident in RO , obține permisul de conducere in RO si dupa un anumit timp se mută într-o altă tara EU , trebui doar sa preschimbe permisul romanesc sau este nevoit sa obtina in acel stat un nou permis ?

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Trebuie doar sa schimbe permisul de conducere, atat timp cat este pe teritoriul UE.

#3
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
In alta tara UE nici macar nu trebuie sa preschimbe permisul.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Posteireman, on 18 octombrie 2018 - 10:59, said:

In alta tara UE nici macar nu trebuie sa preschimbe permisul.

asta asa este, in schimb clasa C si D daca o are trebuie schimbata in 5 ani dupa mutare. Daca are doar A/B atunci nu este obligat sa il schimbe.

#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
eu din cate stiu , chiar si romanii care s-au mutat in alta tara trebuie sa il schimbe. Taica-miu a primit avertisment sa il schimbe daca locuieste in Franta. Si l-a schimbat. In germania din cate am auzit ar fi la fel. Nu de alta, dar nu iti pot lua puncte daca incalci regulile. Daca esti in tranzit sau stai 1-2 luni e ok , dar daca stai acolo permanent trebuie sa il schimbi
Ma gandesc ca depinde si de tara

PS : la fel e si cu numerele de inmatriculare. Unchiu-miu locuieste in germania si a primit 2 avetismente sa isi schimbe numerele de la masina (din ro in de) . L-au prins si a 3-a oara (in decursul unui an si ceva) si i-au dat amenda + a trebuit sa plateasca din urma impozitul la masina, incepand din data cand a fost semnat contractul de munca

Edited by Andreysc7, 18 October 2018 - 11:39.


#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Inmatricularea are alta idee pe fundal, in primul rand taxele si asigurarea. Aici trebuiesc efectuate in tara unde ai locuinta. Multi romani si prin Viena stau cu numere romanesti si austriecii ii fileaza si dupa 3 luni ii opreste politia fiscala si le dau amenda.

Cu permisul nu este obligatoriu, cam in toate tarile UE primesti puncte chiar si ca strain. Pe langa asta amenda iti vine acasa in general acolo unde ai locuinta indiferent de permis.

#7
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postbusiness11, on 18 octombrie 2018 - 11:51, said:

Inmatricularea are alta idee pe fundal, in primul rand taxele si asigurarea. Aici trebuiesc efectuate in tara unde ai locuinta. Multi romani si prin Viena stau cu numere romanesti si austriecii ii fileaza si dupa 3 luni ii opreste politia fiscala si le dau amenda.

Cu permisul nu este obligatoriu, cam in toate tarile UE primesti puncte chiar si ca strain. Pe langa asta amenda iti vine acasa in general acolo unde ai locuinta indiferent de permis.


Exact la fel si in DE.

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
hopaaa,deci se poate sa fie fugariti cei cu cotetele de uk,irl si bg,dar nu se vrea

#9
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Posteireman, on 18 octombrie 2018 - 10:59, said:

In alta tara UE nici macar nu trebuie sa preschimbe permisul.
Nu cumva este vorba doar de cetatenii romani?
Asta nu-i cetatean roman.
Are doar un permis obtinut in Romania.

View Posteireman, on 18 octombrie 2018 - 10:59, said:

In alta tara UE nici macar nu trebuie sa preschimbe permisul.
??????????
Acordurile UE, sunt oare valabile pentru cetatenii statelor membre? ( DECAT????)
Sau pentru oricare alte persoane care au trecut prin respectivele tari???

Edited by OPEDI, 18 October 2018 - 12:16.


#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Orice permis de conducere are valabilitate in orice tara. Eu daca ma duc acum in Japonia pot sa conduc linistit cu permisul romanesc, Nu conteaza ca e UE sau nu.
Daca iti schimbi domiciliul trebuie sa iti schimbi si permisul ca si buletinul, dar asta e valabil si pe teritoriul Romaniei si oricum alta discutie.

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostFriskey, on 18 octombrie 2018 - 12:16, said:

Orice permis de conducere are valabilitate in orice tara. Eu daca ma duc acum in Japonia pot sa conduc linistit cu permisul romanesc, Nu conteaza ca e UE sau nu.
Daca iti schimbi domiciliul trebuie sa iti schimbi si permisul ca si buletinul, dar asta e valabil si pe teritoriul Romaniei si oricum alta discutie.

vezi ca vorbesti prostii. In afara UE nu ai voie sa conduci cum te doare pe tine la scuala. In Europa ok, dar in Japonia nu, la fel si in Australia, America, etc. Aici ai nevoie de un permis international (care sa corespunda tratatului de la Geneva) care costa.

Doar daca ai carnet din Germania, Elevetia, Franta, Belgia, Monaco sau Taiwan trebuie sa iti traduci carnetul in limba tarii respective si poti conduce oriunde in lume.

Edited by business11, 18 October 2018 - 12:27.


#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Vrajeala! Si cu asta am terminat.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbusiness11, on 18 octombrie 2018 - 12:27, said:

In afara UE nu ai voie sa conduci cum te doare pe tine la scuala. In Europa ok, dar in Japonia nu, la fel si in Australia, America, etc. Aici ai nevoie de un permis international (care sa corespunda tratatului de la Geneva) care costa.

Doar daca ai carnet din Germania, Elevetia, Franta, Belgia, Monaco sau Taiwan trebuie sa iti traduci carnetul in limba tarii respective si poti conduce oriunde in lume.
De unde le scoti? Sunt o gramada de turisti romani care inchiriaza si conduc masini in SUA, Canada, Japonia etc etc, cu permisul romanesc.

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostKarhu, on 18 octombrie 2018 - 12:32, said:

De unde le scoti? Sunt o gramada de turisti romani care inchiriaza si conduc masini in SUA, Canada, Japonia etc etc, cu permisul romanesc.

vreau si eu dovezi in legatura cu Japonia. In Japonia nu conduci fara carnet international (iti spun din experienta proprie, nu accepta carnetul tau tradus, doar pe cel international). In USA, Canada, Australia conduci cu carnetul tau + traducerea pe engleza.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbusiness11, on 18 octombrie 2018 - 12:53, said:

In USA, Canada, Australia conduci cu carnetul tau + traducerea pe engleza.
Am condus in SUA si Canada fara nicio traducere.

#16
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011

View PostFriskey, on 18 octombrie 2018 - 12:16, said:

Orice permis de conducere are valabilitate in orice tara. Eu daca ma duc acum in Japonia pot sa conduc linistit cu permisul romanesc, Nu conteaza ca e UE sau nu.
Daca iti schimbi domiciliul trebuie sa iti schimbi si permisul ca si buletinul, dar asta e valabil si pe teritoriul Romaniei si oricum alta discutie.
Nu poti, ca m-am interesat odata. E nevoie de un carnet de anume timp, cu care doar cu cateva tarii din lume au intelegere. Cu alte cuvinte, ca si roman, trebuie sa dai iarasi examen acolo de auto.

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostKarhu, on 18 octombrie 2018 - 13:04, said:

Am condus in SUA si Canada fara nicio traducere.

si te-a oprit vreun politist sau ai intrebat vreun politist daca este ok?

#18
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
eu stiam ca permisul romanesc respecta deja formatul internetional

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate