Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Reteta Soplica

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
Anul trecut am fost in Polonia de unde am cumparat o sticla de Soplica.
Stiam ca e o bautura traditionala la ei, dar nu am fost foarte atent cand am cumparat.
Zilele trecute am dat peste ea si am gustat-o! Am descoperit ca de fapt este un fel de liquor de alune, foarte gustoasa!
Am cautat retete pe net, dar nu m-au multumit!Cum aveam acasa niste alune (de anul trecut) le-am spart si le-am pus intr-o sticla cu tuica! Sa vedem ce iese Posted Image
Asa ca: caut o reteta de liquor de alune/Soplica facuta in casa!
Multumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pe google ai încercat ?

https://www.google.c.....0.Ag6A3F5XO68

Edited by waterman, 18 October 2018 - 08:46.


#3
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
da, dar as vrea sa gasesc ceva home made, nu cu siropuri!
Ofer la schimb reteta da Coniac home made! (glumesc, o sa o postez, poate cineva e interesat)

#4
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Indiferent ce alte ingrediente folosesti, nu pune tuica! Va rezulta altceva decat ai baut. Foloseste vodka buna sau alcool neutru, diluat la 40%vol.

Coniac este doar distilatul din vin, invechit mai multi ani.

Edited by SineNomine, 18 October 2018 - 09:07.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Tuica nu se preteaza pentru asemenea gen de bauturi.In acest caz trebuie folosit doar alcoolul pur,fara alte arome,gen votca dar mult mai indicat este alcoolul dublu rafinat.Chiar si unele sortimente de votca au anumite arome.

#6
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Dupa cum au mai spus si alti inaintea mea, nu-i bine cu tuica. Uni fac visinata si pun tuica, insa in opinia mea, foarte rar poti nimeri o tuica care sa se preteze la asa ceva.
Intr-un an am facut si eu visinata si cum nu aveam destul alcool, am bagat si niste votca (ca am auzit ca alti fac cu votca), insa la mine nu a reusit experimentul deoarece nu a fost buna votca si am stricat toata visinata. Avea gust de votca ieftina.
Imediat dupa revolutie obisnuiam sa fac lichior cu prieteni. Cumparam de la Plafar 2-3 sticle de sirob de banane sau de menta si le amestecam cu alcool.

Cred ca in cazul tau, cea mai buna metoda ar fi sa pui alunele la macerat ca sa obti "siropul", dupa care sa-l amesteci cu acool diluat. Nu se stie insa ce cantitati sint necesare. Nici nu stiu cum ai putea obtine sirop din alune. Daca era din fructe, era mai simplu ca le fierbeai cu zahar ca sa faci sirop.

#7
c_v_m_p

c_v_m_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.08.2018
am alune...am tuica/rachiu de tescovina, (am si de fructe dar ala are un gust aparte)...mi ai dat o idee...eu cred ca oi sa incerc reteta asta gasita pe net...

1/2 kg miez de alune de pădure
1 kg zahar
2 pliculeţe zahăr vani­lat
1 l alcool dublu rafinat de 80% sau 2 I vodcă fină de 40%
1,5 l apă plată sau de izvor (dacă foloseşti vodcă) sau 2,5 l dacă foloseşti alcool dublu rafinat
Mod de preparare:
Alunele prăjite potrivit le macini ca pentru prăjitu­ră (nu exagerat de fin). Zahărul caramelizat uşor îl amesteci cu alunele măcinate şi stingi ames­tecul cu 1/2 l apă. Fierbi compoziţia aproximativ 30 de minute de la primul clocot, apoi iei vasul de pe foc.
Adaugi zahărul vanilat şi laşi să se răcească, amestecând din când în când. Dacă începe să se îngroaşe prea tare, mai adaugi un pahar cu apă. Când a ajuns la tempe­ratura camerei, adaugi şi alcoolul sau vodca şi apoi torni compoziţia într-o damigeană de 5 l, pe care o închizi.
Laşi aşa 3-4 zile, după care adaugi restul de apă şi închizi din nou. Laşi damigeana 2 luni într-o încăpere ferită de lumină puternică, iar după trecerea celor 2 luni strecori şi torni li­chiorul în sticle pe care le închizi ermetic.

#8
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
As vrea sa aduc o completare: la diverse bauturi(gen visinata) nu este indicat alcoolul dublu rafinat de 96grade, ci de 70grade!
la fel la diverse tincturi!
Reducerea alcoolului se face asa: 1l alcool de 96grade+370ml apa distilata = 1370ml alcool 70grade!

Cred ca pana la urma, la ce vreau eu ar trebui sa pun la macerat alunele cu alool 70grade si ulterior sa adaug ceva mai slab!

#9
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Proportia de diluare este corecta.
Dar de ce nu este bun cel de 96% si este bun cel de 70%?

#10
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
Nu stiu de ce la ,,plante''  dar la ,,carne" la 70grade precipita proteinele!

#11
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Eu fac toate lichiorurile cu alcool de 95.6%. Le las la macerat si dupa 6 saptamani diluez cu apa distilata. Dupa alte 6 saptamani sunt tocmai bune de baut.
Bine... cu cat le lasi mai mult cu atat sunt mai bune, dar pofta e mare! :)

#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postrichi_e, on 18 octombrie 2018 - 19:04, said:

Nu stiu de ce la ,,plante''  dar la ,,carne" la 70grade precipita proteinele!
Vezi ca alea sunt grade Celsius ;)

#13
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eu ca sa fac economie la bani, iau 100ml de alcool de 96 si adaug peste cam un litru jumate sau cam asa, si iese la tarie mai slab, cam la 6 grade. In schimb, ca sa compensez, pun damigeana la macerat cat mai aproape de perete, in coltul camerei

Acum ma gandesc si la ce spune richelieu, si poate daca as incalzi un pic apa, as putea sa economisesc si mai mult si sa nu mai adauga alcool de 96


#14
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007

View Postrichelieu, on 18 octombrie 2018 - 20:43, said:

Vezi ca alea sunt grade Celsius Posted Image
nu, e vorba de gradele alcoolului!(probabil e valabil si la cele celsius)
de aceea nu se foloseste alcoolul la dezinfectat plagi: prin precipitarea proteinelor se formeaza practic o crusta sub care germenii raman nevatamati!

Edited by richi_e, 19 October 2018 - 07:42.


#15
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Na...uite ca am mai învățat ceva :)
Și la gătire, dacă încălzești carnea peste 70grade, o faci talpa. Tot din cauza ca proteina se precipita (se sparge membrana celulara.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate