Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

V-ati lasa copilul sa stranga bani prin magazine dar nu prin cersit ?

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
130 replies to this topic

Poll: Bag pack day (61 member(s) have cast votes)

V-ati lasa copilul sa stranga bani prin magazine dar nu prin cersit ?

  1. Da (33 votes [54.10%])

    Percentage of vote: 54.10%

  2. Nu (28 votes [45.90%])

    Percentage of vote: 45.90%

Vote Guests cannot vote

#1
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Prin supermarket-urile britanice am vazut des campanii de colectare bani(back pack day) in care copiii stau la iesirea de la casa de marcat si ajuta clientii sa isi puna produsele cumparate in pungi, primind in schimb niste bani.

V-ati lasa copiii sa faca asa ceva sau ati considera ca e o activitate umilitoare de cersit bani la care copilul vostru nu arece cauta ?

Edited by argonaut, 18 October 2018 - 08:20.


#2
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Eu nu am vãzut copii strângând bani, adulți da.

Poate confunzi UK cu Uniunea Sovieticã.

#3
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 cris_ncs, on 18 octombrie 2018 - 07:55, said:

Eu nu am vãzut copii strângând bani, adulți da.

Poate confunzi UK cu Uniunea Sovieticã.

Sunt destui copii care fac asta.
Uite baiatul colegului meu de birou merge sambata sa faca asta, si are doar vreo 8 ani, strang bani pentru clubul lor de fotbal.

Romanul cred eu ca ar considera injositoare o asemenea activitate pentru copilul lui. Mai ales sa invete copilul de mic cu spiritul generozitatii si al umilintei chiar

Edited by geostorm, 18 October 2018 - 07:59.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pe tine te-au lasat ai tai? De-ti vin asemenea idei?

Edited by myshyk, 18 October 2018 - 07:59.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

 geostorm, on 18 octombrie 2018 - 07:52, said:

V-ati lasa copiii sa faca asa ceva sau ati considera ca e o activitate umilitoare de cersit bani la care copilul vostru nu arece cauta ?
Nici o munca nu e umilitoare, foamea da...

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
categoric nu l-aș lăsa m-aș băga eu în fața lui.
cum să lași pe cineva necunoscut să-și pună mâinile pe mîncarea care o duci acasă?tu ai lăsa pe cineva străin să-și pună mâna pe cumpărăturile tale?

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Se umeste activitate de voluntariat, adica o chestie care la noi nu exista.
Copii la noi sunt inregimentati timp de 20 de ani, iar orice activitate ce iese din acest regim e vazuta cu ochi rai.

De ce nu esti la scoala? Pierzi vremea, puslama!

Copiii trebuie invatati sa isi dezvolte latura sociala, empatica si economica.
Ei trebuie pusi la munca, atat pentru a intelege ce greu se fac banii (chestie de neitneles la romanii adulti, chiar) si mai ales sa inteleaga ca prina ctiunile lor pot sa ii ajute pe cei nevoiasi, fara a insemna neaparat un efort financiar din partea lor.

P.S. Sa nu le vina idei astora de la CpF :)

#8
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 myshyk, on 18 octombrie 2018 - 07:58, said:

Pe tine te-au lasat ai tai? De-ti vin asemenea idei?

La,noi inRo nu se facasa campanii, iar romanul cred eu ca ar spune: "Sa stea copilul meu sa cerseasca bani prin magazine ? "

#9
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
cred ca intrebarea nu e exact ceea ce se doreste prin acest sondaj. dar, nu e o rusine sa muncesti, fie si sa ajuti oamenii la casa

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Așa ?

Attached File  14034187819lqnygmb_akash_angels_in_hell_01.jpg   475.83K   91 downloadsAttached File  maxresdefault.jpg   98.29K   88 downloadsAttached File  user-1822203-2015-10-27-11-27-58.jpg   95.71K   85 downloadsAttached File  OB-UI399_ilabor_G_20120828095407.jpg   85.64K   88 downloadsAttached File  Child-Labor-in-Vietnam.jpg   59.74K   82 downloadsAttached File  Child-Labor.jpg   77.72K   78 downloads

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Confunzi exploatarea copiilor cu o activitate potrivita pentru varsta lor dpdv fizic si intelectual.

#12
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013
Atata timp cat nu intinde mana sa cerseasca ci depune o activitate care este apreciata si remunerata, nu se pune problema de cersit.

La mine in zona exista o familie compusa din bunica, nepot si nepoata, atat. Va dati seama ca banii proveniti din alocatii si pensie sunt insuficienti.

Copiii, amandoi pe la 8-9 ani, umbla cu un rucsac in spate prin parc si pe la terase, se opresc la fiecare banca sau masa si intreaba politicos daca doresti napolitane.
Le cumpara din Bulgaria si le revand aici cu un adaos de circa 40-50%.
Pustiul, mai dezghetat, de cand eu si amicii i-am cumparat din marfa, vine la masa sau la banca, da mana cu noi, zambeste tot, ne intreaba de sanatate dupa care ne intreaba daca-i dorim marfa.
Fac asta amandoi, in ciuda faptului ca ar putea sa stea pe la usile supermarketurilor si sa ceara de pomana sau sa ceara sa-i dai caruciorul pentru moneda aia de 50 de bani.

In alta ordine de idei, voluntariatul asta pentru strangere de fonduri in scopuri oneste ar trebui incurajat atat de parinti cat si de educatori sau de organizatiile gen scout.
Face mai mult pentru copil in educatia lui decat un semestru intreg de educatie civica.

Edited by argonaut, 18 October 2018 - 08:17.


#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
L-aș lăsa să facă orice de genul ăsta. Mă întreb însă câți dintre copiii din familiile fără probleme financiare ar vrea să facă așa ceva.

Edited by althea, 18 October 2018 - 08:16.


#14
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Nu m-ar deranja, copilul invata din asta ca muncind poate castiga niste bani si invata si valoarea lor.

#15
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Da, de ce sa nu-l las? Daca nu da in cap la careva sau cerseste, orice activitate e buna, mai ales daca il mai responsabilizeaza.
Depinde cum e educat. Ca unul tinut numai in puf de parinti, iar parintii sunt prea cu fumuri, sigur nu o sa mearga la asa ceva.

Edited by bai3tzash, 18 October 2018 - 08:17.


#16
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 andreic, on 18 octombrie 2018 - 07:59, said:

Nici o munca nu e umilitoare, foamea da...

exact invers sta treaba; nu ma simt umilit daca mi-e foame in schimb daca sunt nevoit sa fac sluj pe la A3 de exemplu as considera umilitor

 EMPP, on 18 octombrie 2018 - 08:00, said:

cum să lași pe cineva necunoscut să-și pună mâinile pe mîncarea care o duci acasă?tu ai lăsa pe cineva străin să-și pună mâna pe cumpărăturile tale?

Bineinteles ca da. mancarea nu e "vrac" e in pungi sigilate. In Middle East e o practica la iesirea de la casa sa gasesti filipinezi, bangladeshi care sa iti puna toate cumparaturile in pungi, pungile in carucior iar daca vrei iti duce caruciorul la masina; numai in Europa iti pui singur ca prostul cumparaturile in carut neavand alternativa

#17
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
putin offtopic : am auzit ca si in statele unite camera de comert incurajeaza copiii sa vanda limonada la stand ... tine de educatia financiara . Ca o fi adevarat sau nu , e o idee foarte buna. In felul asta o sa cunoasca valoarea banului.
Deci , ca ar vinde limonada la stand sau ca ar ajuta persoanele in schimbul unei sume de bani, eu sunt de acord. Nu e nimic rusinos ... e mai rusinos sa stai la 25-30 de ani cu parintii , si sa mai vi si cu o fata acasa

PS : cersitul e cand ceri bani ampulea ... cand dai ceva(sau prestezi vreun serviciu) in schimbul acelor bani, nu e deloc cersit.

Edited by Andreysc7, 18 October 2018 - 08:20.


#18
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Octavian_SK, on 18 octombrie 2018 - 08:18, said:

in schimb daca sunt nevoit sa fac sluj pe la A3 de exemplu as considera umilitor

Aia nu-s de condamnat,practica cea mai veche meserie din lume.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate