Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

probleme "minore" busola

  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostSTARTREK1, on 19 octombrie 2018 - 20:27, said:

Indiferent daca erau in emisfera nordica sau sudica pt. navigatori busola indica tot nordu;

Felicitarile mele pentru acei oameni din anii 1000 care cunoasteau, cu sute de ani inainte, fapul ca pamantul este glob si ca busola inventata de ei
urma liniile campurilor magnetice, care cunoasteau ca exista o emisfera nordica si una sudica si care puteau obsrva Steaua Polara indiferent de latitudine !
Magie !

Edited by LORELYAN, 19 October 2018 - 20:51.


#38
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
https://en.wikipedia..._of_the_compass

#39
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Adică pe tine te încurcă faptul de se foloseau de un efect observat și ras verificat deși nu cunoșteau principiul care îl genera ?
Chestia cu Steaua Polară și latitudinea e cam de nivelul lui Stefan, mai forțează te puțin...

#40
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostLORELYAN, on 17 octombrie 2018 - 20:15, said:

Pe un pamant glob, in oricare loc de pe planeta, ce anume arata busola ?

Attachment ns1.png
Arata ce trebuie sa arate si te duce unde vrei sa ajungi, o chestie verificata si paraverificata si pt care nu trebuie SA CUNOSTI prea multe chestii, nu trebuie carte multa.
Pur si simplu functioneaza.

#41
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postlil debul, on 15 noiembrie 2018 - 13:54, said:

Arata ce trebuie sa arate si te duce unde vrei sa ajungi, o chestie verificata si paraverificata si pt care nu trebuie SA CUNOSTI prea multe chestii, nu trebuie carte multa.
Pur si simplu functioneaza.

Ce-ar mai fi sa depasim era corabiilor cu panze si intr-un zbor cu un Concorde sa ne aruncam ochii pe busola din 5 in 5 minute !
Cam pe unde ne-am trezi ?
Aaaa, s-a scos Concorde ?

Edited by LORELYAN, 15 November 2018 - 19:06.


#42
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostLORELYAN, on 15 noiembrie 2018 - 19:05, said:



Ce-ar mai fi sa depasim era corabiilor cu panze si intr-un zbor cu un Concorde sa ne aruncam ochii pe busola din 5 in 5 minute !
Cam pe unde ne-am trezi ?
Aaaa, s-a scos Concorde ?

Și eu mă întreb de ce au scos concorde.ul

#43
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Iar unul din cele mai cunoscute site-uri de intrebari din lume ofera raspunsul: https://aviation.sta...nger-in-service

Edited by dani.user, 15 November 2018 - 20:54.


#44
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

View PostLORELYAN, on 15 noiembrie 2018 - 19:05, said:

Ce-ar mai fi sa depasim era corabiilor cu panze si intr-un zbor cu un Concorde sa ne aruncam ochii pe busola din 5 in 5 minute !
Cam pe unde ne-am trezi ?
Aaaa, s-a scos Concorde ?

Nu are relevanta. Ce crezi ca va indica busola din 5 in 5 minute?

#45
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostLORELYAN, on 15 noiembrie 2018 - 19:05, said:

Ce-ar mai fi sa depasim era corabiilor cu panze si intr-un zbor cu un Concorde sa ne aruncam ochii pe busola din 5 in 5 minute !
Cam pe unde ne-am trezi ?
Aaaa, s-a scos Concorde ?
Ne-am trezi sositi mai repede la destinatie cu avionul Concorde in directia arătată de busola.

Motivele pt. care acest avion a fost retas din circulatie sunt:
- costurile prea mari de intretinere si reparatie la avion;
- consumul de combustibil de trei ori mai mare per pasager fata de avioanele subsonice
de asta biletele erau foarte scumpe
- din cauza recesiunii calatoriilor aeriene din cauza atacului 11 Septembrie din U.S.A.
asta le-a pus capac
===============================

Vizavi de

View PostLORELYAN, on 17 octombrie 2018 - 20:15, said:

ce anume arata busola ?
Busola arata Nordul caci acolo se gaseste concentratia mare de magnet datorat Campului Electromagnetic natural al Terrei ce impiedica radiatiile cosmice nocive (ca cele solare) sa ajunga pe Pamnat Posted Image

Cum au invatat oamenii sa determine Nordul ?
Pai, cica in urma cu 4.000 de ani un oier grec (Magnes) a fost cu turma de oi intr-o zona din Grecia de Nord numita Magnesia.
El a observat ca varful de metal al batului sau si cuiele din incaltaminte au devenit ferm lipite de o stanca mare, neagra, pe care el statea in picioare.
Asa ca a decis sa sape sa descopere motivul si a dat de magnetita, un material magnetic natural.
Dupa acest incident, magnetitul a fost inconjurat de superstitii si a fost considerat a poseda puteri magice.
Insa niste oameni (*chinezi) dornici sa afle mai multe despre acest metal au inceput sa experimenteze cu el descoperind ca atunci cand este in forma de ac pluteste pe apa si indica intotdeauna in directia Nord - Sud, creand astfel o busola primitiva.


*chinezii sunt primii oameni care foloseau busola rudimentara !
Cel mai primitiv compas cuprindea o aschie de magnet care era asezata cu atentie si plutea datorita tensiunii superficiale a apei.



sursa:
wikipedia (Magnet),
hobber.ro (Istoria magnetilor)

Edited by super8, 11 December 2018 - 15:05.


#46
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postsuper8, on 11 decembrie 2018 - 15:03, said:

.
Cum au invatat oamenii sa determine Nordul ?
Pai, cica in urma cu 4.000 de ani un oier grec (Magnes) a fost cu turma de oi intr-o zona din Grecia de Nord numita Magnesia.
El a observat ca varful de metal al batului sau si cuiele din incaltaminte au devenit ferm lipite de o stanca mare, neagra, pe care el statea in picioare.
Asa ca a decis sa sape sa descopere motivul ....descoperind ca atunci cand este in forma de ac pluteste pe apa si indica intotdeauna in directia Nord - Sud,...

Bun bancul asta cu oameni care stiau inca de acum mii de ani ca exista puncte cardinale, linii ale campurilor magnetice samd !


Referitor la Concorde, altceva in afara de ce se invata oficial mai exista ? sau inchidem toate cartile spre cunoastere !?

Edited by LORELYAN, 11 December 2018 - 21:30.


#47
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

View PostLORELYAN, on 11 decembrie 2018 - 21:29, said:

Referitor la Concorde,
Ia sa vad, ce stii tu de concorde? Cat consuma in WARP1?

#48
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostBebePanda, on 11 decembrie 2018 - 21:33, said:

Ia sa vad, ce stii tu de concorde? Cat consuma in WARP1?

Presupun ca vrei sa vezi ce stiu......aidoma astora de aud sunetul vantului de pe Marte !
Figura de stil alaturata unei posibile deformari a spatiului denota o anume stabilitate emotionala !

#49
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

View PostLORELYAN, on 11 decembrie 2018 - 21:29, said:



Bun bancul asta cu oameni care stiau inca de acum mii de ani ca exista puncte cardinale, linii ale campurilor magnetice samd !


Sigur că nu știau toate chestiile astea însă au putut observa că indică aceeași direcție și s au folosit de această proprietate fără a cunoaște explicația științifică.
Ce nelămurire ai tu în legătură cu asta ?

#50
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

View PostLORELYAN, on 11 decembrie 2018 - 21:49, said:


Nu am inteles nimic. Ce stii tu despre concorde?

#51
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 12.02.2007

View PostLORELYAN, on 11 decembrie 2018 - 21:29, said:


Referitor la Concorde, altceva in afara de ce se invata oficial mai exista ? sau inchidem toate cartile spre cunoastere !?

Pai spune-ne si noua. Eu cel putin stiam doar ca a existat candva un avion numit concorde dar mai departe nu mai stiu ce s-a intamplat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate