Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Cam ce venit ar trebui pentru un trai decent?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#163
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
In Bucuresti fara 800-1000 euro lunar nu prea merge. Si sa nu credeti ca huzuresti cu suma asta...nu...dar iti permite sa traiesti decent fara grija facturilor, ratelor, etc. Desigur omul fiind o fiinta adaptabila reusese si cu jumate din suma aia dar atunci vb.de supravietuire nu trai decent.

#164
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Pai de aia e plin bucurestiul de smenari. Ca daca nu esti IT-ist trebuie sa te descurci cumva, mai faci o combinatie.

Edited by Dormi_Hete, 21 October 2018 - 14:29.


#165
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Unii se descurca și cu salariul minim, dar stau în București, acu nu mai ajung nicio 1000 de euro în București, pentru unii. Cei drept preturile au crescut și salariile au scăzut fata de acu 10 ani, paradoxal, atunci câștigam mai mulți bani, de nu era criza în geologie, după criza toți au micșorat salariile și mai nou, ca nou angajat salariu minim și dacă ai experienta un pic este el.

#166
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017

View PostNeaceasca85, on 18 octombrie 2018 - 09:23, said:

Eu as zice ce venituri pot fi obtinute prin munca de acasa sau munca deloc. Posted Image
Nu te cred decât daca ai spune că ai luat in ianauarie 2017 ripple de 400 lei si i-ai vandut in decembrie acelasi an cu 80 000 ron

View PostDisstrack, on 17 octombrie 2018 - 21:59, said:

Acel user era deja instarit inainte de era crypto. Citez:
De fapt nu ai citit ce trebuia acolo.
Uite

Quote

Eu am cumparat btc numai intre 1.3-4k anul trecut, si apoi am facut trading la greu pe bull market, am calarit taurul pana sus, am scos x15-x20,

Quote

Ceva similar am facut eu din ianuarie si pana acum. Mi-am dat demisia, apoi toata primavara si vara am tinut-o in travel pe bani din crypto, m-am dus prin tara la munte, la mare, in delta, la cateva festivaluri si acum in septembrie am apucat sa ies 9 zile in grecia cu velierul pe insule Posted Image  La anul daca o tin tot asa, vreau sa dau cateva ture prin UE, si peste 2-3 ani sa ajung prin Asia, America de Sud Posted Image
Dacă până atunci bu fusese nici la mare sau munte in ţară înseamnă că nu avea bani, deci nu era instărit. A asteptat banii din crypto ca să meargă la predeal şi năvodari

Quote

Asa ca eu consider ca trebuie de avut minim 100.000 pusi deoparte, insa de preferat de la 250.000 in sus. Daca vei reusi sa scoti 350K euro din electroneum atunci cand va atinge 1$, vei avea asigurata o pensie de 500 de euro pe luna timp de 50 de ani !

Quote

Ideea ta cu pensia nu-i rea, fix in directia aia ma indrept si eu (pensionar la 30 de ani

dar se pare că lăfăiala a cam costat aşa că intenţionrază să

Quote

Eu urmeaza sa ma angajez curand, si in jur de ~40-50% din salariu o sa-i bag in crypto in fiecare luna, apoi o sa-i tradeuiesc pana la urmatorul bull run.
probabil în IT unde te faci că lucrezi ca să poţi face trading non stop. Că altfel după 8-10 ore de muncă pe bune numai trading  mai poţi face

Edited by cipri2bau, 21 October 2018 - 18:59.


#167
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postaris86, on 21 octombrie 2018 - 14:43, said:

Unii se descurca și cu salariul minim, dar stau în București, acu nu mai ajung nicio 1000 de euro în București, pentru unii.
Se poate "trai"si cu 1500 lei pe luna daca stai doar in casa si mananci doar conserve, e logic.Dar nu stiu daca ala il poti numi "trai"....

#168
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

View Postcipri2bau, on 21 octombrie 2018 - 18:46, said:

Dacă până atunci bu fusese nici la mare sau munte in ţară înseamnă că nu avea bani, deci nu era instărit. A asteptat banii din crypto ca să meargă la predeal şi năvodari
Am avut ceva bani si am fost (prin vama si pe trasee serioase, nu predeal+navodari totusi Posted Image)), dar cu banii din salariu (~2000lei), nu din crypto, deci ma limitam la weekend-uri din cand in cand. E altceva cand ai bani si ai si timp ca sa-i folosesti.

View Postcipri2bau, on 21 octombrie 2018 - 18:46, said:

probabil în IT unde te faci că lucrezi ca să poţi face trading non stop. Că altfel după 8-10 ore de muncă pe bune numai trading  mai poţi face
Graphic design, deci tot pe acolo Posted Image

Traiul decent e relativ si depinde de multi factori. Altfel traiesti decent la 20-25 de ani si altfel la 35+ si altfel traiesti decent cand nu esti fumator sau cand nu ai masina. Eu de cand m-am mutat cu chirie m-am descurcat acceptabil cu ~3000lei in conditiile in care eu plateam tot, mancare, iesiri, utilitati, haine, etc. Cand stateam cu parintii si nu plateam chirie si mancare cu 1500-2000lei ma descurcam ok. Curand o sa ma mut in propria mea garsoniera, si o sa incerc sa ma limitez la ~1500lei pe luna, dar am renuntat deja la cumparaturi excesive si voi incepe sa mai gatesc si acasa. Pentru un trai cu adevarat decent as adauga 500lei peste, deci cu ~2000lei in Bucuresti, in garsoniera proprie din centru as trai decent fara probleme. Doar ca la mine decent inseamna ca merg pe jos cand am ocazia (imi si place), merg cu uber/ taxify de maxim 7-8 ori pe luna, nu fumez si nu beau (sa zicem ca 100-150lei se duc pe alte vicii), ca transport in comun folosesc doar metroul cu abonament, nu am rate de platit, nu am masina, catel/purcel, haine de "firma" nu imi iau, prefer sa iau din decathlon sau de pe okazii, olx, sh, in restaurante nu prea mananc, si hobby-urile mele sunt relativ ieftine, drumetii pe munte + pescuit sportiv.

Edited by rola_ocb, 22 October 2018 - 12:01.


#169
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Decent e un lucru super relativ. Depinde ce consideri decent la locuinta, electrocasnice si electronice, vacante si hobby-uri.

Eu as putea economisi ceva bani zilnic daca as gati mancare acasa pentru la munca, dar prefer sa ma relaxez seara dupa munca; altfel zis eu de fapt cumpar timp prin cumpararea mancarii deja gatita din diverse restaurante/cantine de langa unde lucrez. In weekend chiar imi place sa gatesc pentru ca am mai mult timp la dispozitie.

Eu zic ca traiul decent incepe cam de la 4000 lei/membru de familie.

#170
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

Quote

altfel zis eu de fapt cumpar timp prin cumpararea mancarii deja gatita din diverse restaurante/cantine de langa unde lucrez.
Cu parere de rau, ma tem ca primesti bonus de la cantinele/restaurantele alea un dosar medical in alb...renunta la cumparat gunoaiele alea reciclate, depozitate te miri prin ce cotloane, de proveninenta dubioasa, daca nu gateste sotia, atunci o omleta cu branza si rosii, un cartof prajit cu o friptura la gratar, etc nu necesita diploma de bucatar.

#171
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Cu 3000 de lei de persoana poti sa traiesti bine intr-un oras gen Sibiu, Brasov pentru Cluj, Bucuresti mai pui 1000 de lei, deci 4000, asta fara copii. Daca mai ai si copii atunci vorbim de un 4000/5000 de adult.

Edited by Papillon_, 22 October 2018 - 16:38.


#172
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

View PostH6D-100c, on 22 octombrie 2018 - 14:25, said:

Cu parere de rau, ma tem ca primesti bonus de la cantinele/restaurantele alea un dosar medical in alb...renunta la cumparat gunoaiele alea reciclate, depozitate te miri prin ce cotloane, de proveninenta dubioasa, daca nu gateste sotia, atunci o omleta cu branza si rosii, un cartof prajit cu o friptura la gratar, etc nu necesita diploma de bucatar.

De parca acasa e musai sa fie diferit, mai ales daca vorbim de economii, deci mancare ieftina.

#173
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011

View PostMagicwisewolf, on 17 octombrie 2018 - 21:30, said:

Eu consider ca suma de 10.000 de lei lunar pentru 2 adulti si 2 copii (ma raportez la familia mea de acum) este o suma ok pt un trai decent cand NU ai rate la locuinta si la masina si daca nu vrei vacante de 4-5 ori pe an in tari exotice. Unii o sa zica ca e mult, altii ca e putin. Eu zic ca asta e suma de care as avea eu nevoie pentru a ma simti linistit. Obligatoriu, din acesti bani, cam 20-30% ar trebui sa fie economisiti lunar pentru mai tarziu, pentru diverse achizitii sau raparatii in locuinta, pt zile negre sau alte cheltuieli care pot aparea la un moment dat (facultate copii, nunta copii, mai un dentist, sau alte posibile probleme de sanatate ce pot aparea).
Eu zic ca te descurci si cu o rata la locuinta in banii aia, dar sunt de acord ca 10.000 net ar trebui sa fie venitul de familie in Romania.

Edited by Papillon_, 22 October 2018 - 16:44.


#174
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostPapillon_, on 22 octombrie 2018 - 16:33, said:

Cu 3000 de lei de persoana poti sa traiesti bine intr-un oras gen Sibiu, Brasov pentru Cluj, Bucuresti mai pui 1000 de lei, deci 4000, asta fara copii. Daca mai ai si copii atunci vorbim de un 4000/5000 de adult.

Brașovul a devenit aglomerat și foarte scump, fiind vizitat de multi turiști aproape permanent. Nu cred ca e mai ieftin sa trăiești în Brașov decât în București, chiar dimpotrivă.:)

#175
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
A aparut un studiu care poate da un raspuns la subiectul topicului: "Valoarea coșului de consum pentru un trai decent este de 6.762 lei pe lună pentru o familie de doi adulți și doi copii, în mediul urban, luând în calcul că unul dintre copii are 12-14 ani, iar celălalt 8-10 ani. Pentru o familie de doi adulți și un copil este de 5.551 lei, pentru una de doi adulți fără copii de 4.146 lei, iar pentru o persoană adultă de 2.552 lei/lună.
Trai minim decent înseamnă, în concepția celor care au realizat studiul, toate nevoile biologice și sociale generale care sunt acoperite la un moment dat."
https://economie.hot...cent-studiu.htm

Edited by l_dan, 31 October 2018 - 15:00.


#176
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postaris86, on 21 octombrie 2018 - 14:43, said:

Unii se descurca și cu salariul minim, dar stau în București,
Poate daca stau cu parintii. Sau la gramada, in chirie - dar dupa o varsta, sa zicem 30 de ani, nu prea e acceptabil. Daca esti singur(a) si ai de platit chirie/intretinere pentru o garsoniera sa zicem(chiar si printre cele mai ieftine), n-ai ce face cu banii aia. Si in cuplu cu doua salarii minime, e dificila situatia, ca mancare, haine si alte alea sunt 2x.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate