Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

exista asa ceva?

  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postandreic, on 17 octombrie 2018 - 21:27, said:

Orice sonda fractureaza hidraulic, nu va mai lasati pacaliti de propaganda anti. Nu e apa freatica la adancimea de exploatare, problema apei freatice e la orice sonda in primele sute de metri adancime si se produce atunci cand cimentarea nu s-a facuut corect.
Fractuararea hidraulica este foarte toxica:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P7LAVb2xsvg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Uti2niW2BRA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diegodanny, 17 October 2018 - 21:42.


#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostBebePanda, on 17 octombrie 2018 - 21:19, said:


Cum transformi un gaz in circulatie a electronilor printr-un conductor?



Jetul de pishu se pune?
tu chiar n-ai auzit de notiunea de turbina sau generator?

#21
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Chiar am proiectat cateva...

#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu se vede....

#23
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostBebePanda, on 18 octombrie 2018 - 07:49, said:

Chiar am proiectat cateva...

View Postkarax, on 18 octombrie 2018 - 08:04, said:

nu se vede....
Posted Image
Asa se intampla cand vrei sa faci pe plac la........

View Postkarax, on 17 octombrie 2018 - 17:43, said:

alea sunt in pungi.....eu nu vorbesc de  pungi ci de gaze impregnate in roci
De fapt tu vorbesti prosti deoarece nu ai notiunile elementare dar vrei sa revolutionezi stiinta; la ce spu tu "impregnare" sunt gaze acumulate in urma procesului de migrare numite non-stiintific "pungi" care este un termen nu tocmai potrivit deoarece nu exista caverne, in intelesul strict al cuvantului, cu acumulari de hidrocarburi; o caverna de asta are de fapt cativa cm :) ; la ce faci tu referire sunt gaze inca existente in roca mama care nu au fost expulzate si impicit migrate; asta si face fracturarea "scutura copacul" ca sa elibereze acele gaze :)

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdiegodanny, on 17 octombrie 2018 - 21:38, said:

Fractuararea hidraulica este foarte toxica:
Nu-mi pune mie propaganda aia de doi bani anti fracking ca ma jignesti Posted Image
Orice e toxic cand e vorba de exploatare petrol stiu... atat ca se poate contine si trata chimic pentru a minimixa efectele. Cunosc procesele tehnologice ca ma pasiona si m-am informat, de aceea sugeram ca fracturarea este folosita la orice sonda! Diferenta este ca la cele conventionale se face vertical in capul putului, in zona unde se vor monta valvele si pistonul de pompare (sistemul pumpjack). La gazul de sist coloana de fracturare este orizontala nu verticala... asta e diferenta hi hi hi... in rest propaganda de doi bani.
Normal ca e presiune mare, asta e si ideea, sunt niste pompe destepte cu putere mare. Normal ca se foloseste nisip ha ha, de fapt e asa zisul noroi de sonda cu care se sapa orice dar la sist se adauga niste chimicale speciale pentru tratarea zonei de penetrare a sistului (dupa saparea putului evident ha) pentru a preveni blocarea.

Chestia cu contaminarea apei este simpla neglijenta a inginerilor si operatorilor si nimic mai mult... apa nu e la 3000m adancime unde e exploatarea ci mult mai sus, sonda trebuie cimentata, se pun tuburi cu diametre diferite dupa care se face injectie de ciment intre ele ma rog e mult de explicat... asta in zona cu apa. Acest pas cand rateaza si continui forajul la final va cauza scapare de presiune si penetrare in apa freatica de adancime (100-600m etc... depinde de loc). O sonda bine facuta nu face asa ceva. Operatorul stie daca pierde pentru ca va observa presiune mai scazuta decat e normal...
Exploatarea de sist e mai eco pentru ca e nevoie de o singura sonda verticala dupa care pot fi mai multe coloane orizontale conectate la aceeasi sonda deci nu penetrezi apa freatica decat intr-un singur loc.

Edited by andreic, 18 October 2018 - 10:31.


#25
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostOctavian_SK, on 18 octombrie 2018 - 09:18, said:

Posted Image
Asa se intampla cand vrei sa faci pe plac la........


De fapt tu vorbesti prosti deoarece nu ai notiunile elementare dar vrei sa revolutionezi stiinta; la ce spu tu "impregnare" sunt gaze acumulate in urma procesului de migrare numite non-stiintific "pungi" care este un termen nu tocmai potrivit deoarece nu exista caverne, in intelesul strict al cuvantului, cu acumulari de hidrocarburi; o caverna de asta are de fapt cativa cm Posted Image ; la ce faci tu referire sunt gaze inca existente in roca mama care nu au fost expulzate si impicit migrate; asta si face fracturarea "scutura copacul" ca sa elibereze acele gaze Posted Image
Numai ca gazele rezultate se ard de obicei , la consumatorul final. Eu nu la asta ma refer. Ma refer la eliberarea oricarui gaz care numai prin propria presiune creata datorita urcarii sa invarta o turbina...

Ceea ce inseamna ca ai putea folosi orice fel de gaz impregnat in roci pentru ca nu se folosesc pentru ardere

Si asta  inseamna ca s-ar putea folosi chiar gaze impregnate in roci de suprafata .....ceea ce duce la scaderea costurilor...

#26
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postandreic, on 18 octombrie 2018 - 10:30, said:

Nu-mi pune mie propaganda aia de doi bani anti fracking ca ma jignesti Posted Image
Orice e toxic cand e vorba de exploatare petrol stiu... atat ca se poate contine si trata chimic pentru a minimixa efectele. Cunosc procesele tehnologice ca ma pasiona si m-am informat, de aceea sugeram ca fracturarea este folosita la orice sonda! Diferenta este ca la cele conventionale se face vertical in capul putului, in zona unde se vor monta valvele si pistonul de pompare (sistemul pumpjack). La gazul de sist coloana de fracturare este orizontala nu verticala... asta e diferenta hi hi hi... in rest propaganda de doi bani.
Normal ca e presiune mare, asta e si ideea, sunt niste pompe destepte cu putere mare. Normal ca se foloseste nisip ha ha, de fapt e asa zisul noroi de sonda cu care se sapa orice dar la sist se adauga niste chimicale speciale pentru tratarea zonei de penetrare a sistului (dupa saparea putului evident ha) pentru a preveni blocarea.

Chestia cu contaminarea apei este simpla neglijenta a inginerilor si operatorilor si nimic mai mult... apa nu e la 3000m adancime unde e exploatarea ci mult mai sus, sonda trebuie cimentata, se pun tuburi cu diametre diferite dupa care se face injectie de ciment intre ele ma rog e mult de explicat... asta in zona cu apa. Acest pas cand rateaza si continui forajul la final va cauza scapare de presiune si penetrare in apa freatica de adancime (100-600m etc... depinde de loc). O sonda bine facuta nu face asa ceva. Operatorul stie daca pierde pentru ca va observa presiune mai scazuta decat e normal...
Exploatarea de sist e mai eco pentru ca e nevoie de o singura sonda verticala dupa care pot fi mai multe coloane orizontale conectate la aceeasi sonda deci nu penetrezi apa freatica decat intr-un singur loc.
Nu conteaza ca apa este mai sus, chimicalele se infiltreaza pana ajunge la suprafata afectand panza freatica, raurile, lacurile si pamantul.
Fracturarea hidraulica este toxica.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dEB_Wwe-uBM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PpwJsrmkhPU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diegodanny, 18 October 2018 - 16:01.


#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdiegodanny, on 18 octombrie 2018 - 16:01, said:

Nu conteaza ca apa este mai sus, chimicalele se infiltreaza pana ajunge la suprafata afectand panza freatica, raurile, lacurile si pamantul.
Fracturarea hidraulica este toxica.
Daca e sist deasupra cum sa se infiltreze, nu stii ca este impermebabil ? :) Ti-am spus se poate doar daca sonda nu e bine cimentata... in rest mai lasa propaganda asta cum ziceam... de doi bani :)

#28
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postkarax, on 17 octombrie 2018 - 17:25, said:

o alta metoda de productie a energiei electrice...
Daca prostia ar straluci multi de pe forumul asta ar putea inlocui o centrala nucleara Posted Image

View Postandreic, on 18 octombrie 2018 - 19:19, said:

Daca e sist deasupra cum sa se infiltreze, nu stii ca este impermebabil ? Posted Image
si daca ai o falie sau un sistem de falii neetanse? Posted Image

#29
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Eu am alta intrebare: karax, pentru pensia aia trebuie sa te duci la control periodic sau doar pe aia fara un picior ii cheama anual sa vada daca nu i-a crescut piciorul la loc?

#30
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postandreic, on 18 octombrie 2018 - 19:19, said:

Daca e sist deasupra cum sa se infiltreze, nu stii ca este impermebabil ? Posted Image Ti-am spus se poate doar daca sonda nu e bine cimentata... in rest mai lasa propaganda asta cum ziceam... de doi bani Posted Image
Infiltratie tot exista si daca se cimenteaza bine, cimentul ala nu rezista chiar asa mult si la un momentdat tot ies substantele toxice si odata ce au iesit efectul este catastrofal.
Tu crezi ca alora le pasa de natura ? banul sa iasa.

Edited by diegodanny, 19 October 2018 - 19:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate