Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Frumusetea nu este subiectiva

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Nu toti prefera frumosul. Unii poate prefera pe cineva mai urat dar sa aiba ceva inauntru. Pana si uratii sunt de fapt frumosi prin felul lor de a fi. Si cei frumosi pot fi urati prin felul lor de a fi. Plus de asta, cand te-ai nascut nu te-a intrebat nimeni daca vrei sa te nasti urat sau frumos, deci nu are nicio treaba una cu alta. Asa ca nu are rost sa complicam mai lucrurile... fiecare este frumos, daca poti vedea asta, daca nu poti vedea, atunci nu poti vedea si gata. Era o vorba: Cine nu te place baga-l in p**** masi. Cand vom trece dincolo de ambalaj altfel vom vedea viata si ne vom da seama de fapt ceea ce suntem noi, nu doar niste ambalaje.

Edited by hwplanet, 17 October 2018 - 19:25.


#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

Vizualizare mesajwaterman, pe 17 octombrie 2018 - 14:40, a scris:

Așa le spun mamele celor urâți. De fapt frumusețea ori e ori nu e. Punct.
De fapt, ori vezi frumusete intr-un anume lucru ori nu vezi. Subiectiv e modul in care percepi/intelegi notiunea de frumusete. Si care e direct legat de nivelul de inteligenta, cultura, acuratete a simturilor.

#21
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Tu cu cine ai vrea sa iesi? Cu o grasanca sau cu un fotomodel?

Edited by YourFan, 17 October 2018 - 19:38.


#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cu o grasanca fotomodel.

#23
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

Vizualizare mesajJurasikMan, pe 17 octombrie 2018 - 19:40, a scris:

Cu o grasanca fotomodel.
Posted image

Edited by YourFan, 17 October 2018 - 19:41.


#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Cu o grasanca boccie fotomodel :roflmaofast:

#25
Love_on_the_brain

Love_on_the_brain

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 970
  • Înscris: 13.10.2018

Vizualizare mesajhwplanet, pe 17 octombrie 2018 - 19:23, a scris:

Nu toti prefera frumosul. Unii poate prefera pe cineva mai urat dar sa aiba ceva inauntru. Pana si uratii sunt de fapt frumosi prin felul lor de a fi. Si cei frumosi pot fi urati prin felul lor de a fi. Plus de asta, cand te-ai nascut nu te-a intrebat nimeni daca vrei sa te nasti urat sau frumos, deci nu are nicio treaba una cu alta. Asa ca nu are rost sa complicam mai lucrurile... fiecare este frumos, daca poti vedea asta, daca nu poti vedea, atunci nu poti vedea si gata. Era o vorba: Cine nu te place baga-l in p**** masi. Cand vom trece dincolo de ambalaj altfel vom vedea viata si ne vom da seama de fapt ceea ce suntem noi, nu doar niste ambalaje.
Te-as contrazice putin, exista oameni urati atat la chip, cat si la suflet, despre ei poti spune ca-s urati fara sa dai gres, sub ambalaj se afla ceva, dar ceea ce gasesti acolo iti displace profund.

#26
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Vizualizare mesajLove_on_the_brain, pe 17 octombrie 2018 - 21:41, a scris:

Te-as contrazice putin, exista oameni urati atat la chip, cat si la suflet, despre ei poti spune ca-s urati fara sa dai gres, sub ambalaj se afla ceva, dar ceea ce gasesti acolo iti displace profund.

Da. Exista oameni urati la chip si la suflet, urati la chip dar buni la suflet, frumosi la chip urati la suflet, frumosi la chip frumos-bun la suflet. Eu nu as prefera un fotomodel sau sa arata cine stie cum daca nu imi place comportamentul - felul de a fi... in fond nu te reprezinta chipul si ceea ce esti pana la urma. Posted image si frumusetea sta in ochii privitorului, cum a mai spus cineva, fiecare avem gusturi diferite. Si nu-mi place sa judec pe cineva ca e urat sau frumos, asa cum am spus nu alegi tu daca te nasti urat sau frumos din punct de vedere fizic, tine de destin/noroc.

Edited by hwplanet, 17 October 2018 - 23:40.


#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,106
  • Înscris: 17.01.2012

Vizualizare mesajsuperm, pe 17 octombrie 2018 - 14:51, a scris:

... Nici unu' de 10 ani nu alege ca cel de 60 de ani...

ioti mai sus adevărul despre frumusețe, despre relativitatea ei...
dacă la 20 ani ai grețuri că una-i prea slabă și alta-i prea scundă, la 50 de ani îți plac toate fetele de 20!!! Posted image Posted image Posted image

#28
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

Vizualizare mesajgushpi, pe 18 octombrie 2018 - 09:25, a scris:

la 50 de ani îți plac toate fetele de 20!!! Posted image Posted image Posted image
Ei nu chiar toate, dar majoritatea Posted image

#29
Love_on_the_brain

Love_on_the_brain

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 970
  • Înscris: 13.10.2018

Vizualizare mesajhwplanet, pe 17 octombrie 2018 - 23:23, a scris:



Da. Exista oameni urati la chip si la suflet, urati la chip dar buni la suflet, frumosi la chip urati la suflet, frumosi la chip frumos-bun la suflet. Eu nu as prefera un fotomodel sau sa arata cine stie cum daca nu imi place comportamentul - felul de a fi... in fond nu te reprezinta chipul si ceea ce esti pana la urma. Posted image si frumusetea sta in ochii privitorului, cum a mai spus cineva, fiecare avem gusturi diferite. Si nu-mi place sa judec pe cineva ca e urat sau frumos, asa cum am spus nu alegi tu daca te nasti urat sau frumos din punct de vedere fizic, tine de destin/noroc.
Inteleg ce spui, atunci cand te gĂąndești la frumusete, te gandesti la suma calităților unui om: fizice, intelectuale, morale. Dar asa cum spui tu, ca nu alegi sa te nasti urat,  poate ca nu alegi nici sa te nasti rau sau prost. ☺

Vizualizare mesajValmont43, pe 18 octombrie 2018 - 14:25, a scris:


Ei nu chiar toate, dar majoritatea Posted image
Pe-asta n-am inteles-o niciodata. Si nici nu cred ca o sa apuc ziua aia in care o sa o inteleg.

Edited by Love_on_the_brain, 18 October 2018 - 18:10.


#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
10 puberi cu hormonul sculat e putini, nene....sa tragi o concluzie.
De fapt s-a dovedit stiintific ca atractia are la baza 70% calitati fizice si 30% caracterul persoanei, felul de-a fi.

Altfel, majoritatea barbatilor au o linie de cod sa se imperecheze cu Regina Balului si nu cu premianta urata.

#31
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

Vizualizare mesajLove_on_the_brain, pe 18 octombrie 2018 - 18:09, a scris:

Pe-asta n-am inteles-o niciodata. Si nici nu cred ca o sa apuc ziua aia in care o sa o inteleg.
Ce anume nu intelegi?

#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Probabil se gindeste ca se pierde interesul, după +50, adica, uitatul nu mai are rost.

Ori ca nu este decent.

#33
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

Vizualizare mesajSpacen, pe 17 octombrie 2018 - 14:32, a scris:

De ce se spune ca frumusetea este subiectiva si ca ceea ce eu vad urat altcineva poate vedea frumos? Am testat cu un grup de prieteni format din 10 persoane tipuri de fete frumoase, in special aspectul facial si niciunu nu a ales fata care mie mi sa parut cea mai neplacuta din acest punct de vedere, toti au ales ceea ce am considerat inainte ca este frumos, deci de unde chestia asta? E ca si cum l-am pune pe Brad Pitt cu Maruta , eu unul nu cred in aceasta subiectivitate, esti frumos pentru cineva esti lafel si pentru ceilalti.
Frumusetea devine subiectiva in timp, pentru ca te adaptezi nu la ce iti doresti ci la ce iti poti permite.
Daca la 17 ani te uitai numai dupa gagici zvelte si suple, la 30 de ani te multumesti si cu una grasa si pitica, si-ti spui, *lasa, ba, ia uite ce fund are, ia uite ce picioare durdulii are, am pe ce pune mana*. E si asta o forma de adaptare la mediu.

Frumusetea inseamna sanatate si simetrie. Asimetriile sunt percepute ca fiind boli. De altfel, anumite asimetrii te pot impiedica sa mergi normal, sa alergi, sa iti mentii echilibrul. Picioarele prea scurte in raport cu trunchiul, asta e o asimetrie. Picioarele prea lungi in raport cu trunchiul - o alta asimetrie. De asemenea, bratele prea lungi sau prea scurte reprezinta tot o asimetrie in raport cu restul corpului. Fizionomia. Fruntea - prea lata in raport cu restul feței sau prea ingusta raportat la restul feței. Nasul - prea mare, prea mic, coroiat, cu nari prea largi. Raportarea se face, bineinteles, la restul feței. Ochii - prea departati sau prea apropiati. Prea inchisi datorita unor afectiuni cum ar fi ptoza palpebrala.
Gura. Prea mare, prea mica, cu buze prea groase sau prea subtiri, stramba, cu buza de jos lasata.
Gatul. Prea scurt, prea lung, prea gros, prea subtire in raport cu capul si cu trunchiul.
Dintii. Lipsa, prea galbeni, cariati, incalecati, strambi.
Părul. Prea rar, prea subtire.

Forma capului - exagerat de rotund, exagerat de mic, exagerat de mare etc.
Pielea - cu pete, acnee, riduri, negi, pistrui, culoare nefireasca.
Greutatea. Prea mare sau prea mica in raport cu inaltimea. Postura corpului, de asemenea, reprezinta un indicator de sanatate, deci de frumusete sau uratenie.

Uratii prezinta o combinatie din defectele descrise de mine mai sus. Frumosii tind catre simetrie toatala sau cel putin anumite parti ale corpului lor prezinta macar in aparenta o sanatate perfecta sau o simetrie perfecta. Marea majoritate a oamenilor se afla la mijloc, adica la distanta egala dintre frumosi si urati. De multe ori, pe nedrept uratii sunt asociati cu prostii, retardatii, nebunii. Adevarul e ca nu exista frumos cu sindrom down. Pur si simplu nu te poti naste frumos dar sa ai sindrom down.

Se stie ca sindromul down vine la pachet cu multe defecte fizice. Unii urati au defecte fizice din spectrul SD. Spuneam ceva despre postura corpului. Un om sanatos are o postura sanatoasa, deci frumoasa. Retardatii mintal au posturi, limbaje corporale dizarmonioase, dizgratioase. Totusi, exista oameni sanatosi care au miscari ale corpului dizarmonioase, ceea ce ii fac sa para retardati in ochii nestiutorilor. Iar nestiutorii se vor purta cu ei ca si cum ar fi retardati. Astfel apar ciudatii, retrasii, neadaptatii la mediu etc.

Attached Files

  • Attached File  da.jpg   17.96K   16 downloads
  • Attached File  d.jpg   254.34K   14 downloads


#34
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017
Totusi, cum explicati standardele de frumusete atat de diferite in functie de perioada istorica?

#35
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

Vizualizare mesajCristi_E, pe 20 octombrie 2018 - 09:01, a scris:

Daca la 17 ani te uitai numai dupa gagici zvelte si suple, la 30 de ani te multumesti si cu una grasa si pitica,
Nu trebuie sa-ti generalizezi pretentiile si gusturile, ca la altii nu se aplica.

Vizualizare mesajsubjective, pe 20 octombrie 2018 - 10:58, a scris:

Totusi, cum explicati standardele de frumusete atat de diferite in functie de perioada istorica?
Nu cred ca-s atat de diferite, doar ca: 1. pe vremuri goliciunea era mai tabu si implicit nu se discuta prea mult despre detaliile esteticii trupului(iar oamenii erau automat mult mai neglijenti)... 2. nu se stiau atatea despre nutritie & sport, si nici nu existau atatea metode de ingrijire si atatea cosmetice...

#36
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

Vizualizare mesajTruthHurts, pe 20 octombrie 2018 - 12:47, a scris:

Nu trebuie sa-ti generalizezi pretentiile si gusturile, ca la altii nu se aplica.
Nu mi le generalizez. Dar asa se intampla; iti ajustezi gusturile in functie de ceea ce iti permiti in realitate.

Vizualizare mesajsubjective, pe 20 octombrie 2018 - 10:58, a scris:

Totusi, cum explicati standardele de frumusete atat de diferite in functie de perioada istorica?
Cine spune ca erau diferite? Daca ar fi fost diferite am fi aratat ca aia din picturile alea cu grasane pline de celulita.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate