Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Abordare naturista hipertensiune arteriala

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Am 36 ani , sunt din Bucuresti, am 1.75 si 93 kg . Am o hipertensiune GRAD 1 ( maxim 14 cu 10 )  in afara de 30 min ocazional cu bicicleta in parc nu prea fac sport .
As dori sa consult un medic cardiolog care sa aiba si competente si in abordarea naturista a acestei probleme ( prin suplimente alimentare , sfaturi de nutritie , donare de sange..etc )
Am o trimitere de la medicul de familie , decontata CNAS , imi puteti recomanda un medic in Bucuresti care o accepta ?

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,784
  • Înscris: 13.07.2011
La 14 cu 10 inca nu ai hipertensiune ci doar este ridicata. Si eu am 134-144 cu 70-90. Si de prin iunie primesc niste medicamente pentru tensiune, nu stiu numele dar pot reveni cu informatii cand ajung acasa. Acum nu trec de 130 cu 75. Dr a zis sa tin tot asa pana la sfarsitul anului si sa vedem dupaia cum este. Dar tin sa si mentionez ca am renuntat la sare multa, carne multa si produse grase.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De ce te-ai juca cu inima și cu tensiunea ? Când sunt atâtea medicamente verificate și paraverificate ?

#4
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Pe lângă ajustarea dietei, extract din frunze de măslin, quercetină, magneziu, omega 3 și poate altele.
Ce branduri alegi și ce suplimente mai adaugi pe lângă astea, e altă istorie.

#5
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Primul lucru cu care trebuie sa incepi este incerci sa dai jos cele citeva kilograme pe care le ai in plus.
Spun sa incerci pentru ca stiu ca nu este usor, trebuie multa vointa.

#6
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- O jumătate de oră de bicicletă pe zi și cît mai puțină sare (contează mult asta).

#7
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
https://dashdiet.org...e_dash_diet.asp

#8
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Ceai de hibiscus. Mie cel putin imi si place, il beau de placere dar are efect si la tensiune.
Nu ma incanta idea de a lua medicamente...

#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in primul rand trebuie sa ajungi la 75 de kile. asta o faci cam in 2-3 ani de zile cu scaderea carbohidratilor si cresterea grasimilor.
in al doilea rand, tensiunea este un simptom. ea nu creste asa, de proasta. este necesara undeva, de obicei la cap.
asa ca, lasa tensiunea in pace. ca daca o scazi fortat, e posibil sa te alegi cu dementa.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrich1974, on 17 octombrie 2018 - 19:10, said:

in al doilea rand, tensiunea este un simptom. ea nu creste asa, de proasta. este necesara undeva, de obicei la cap.
Mai degeaba un vas infundat si inima trebuie sa pompeze mai tare sa ajunga cantitatea de sange necesara. Doar ca in ritmul asta si ea se "consuma" inainte de vreme.

Edited by neagu_laurentiu, 17 October 2018 - 19:22.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postflowrent, on 17 octombrie 2018 - 14:25, said:

Am 36 ani , sunt din Bucuresti, am 1.75 si 93 kg . Am o hipertensiune GRAD 1 ( maxim 14 cu 10 )  in afara de 30 min ocazional cu bicicleta in parc nu prea fac sport .
As dori sa consult un medic cardiolog care sa aiba si competente si in abordarea naturista a acestei probleme ( prin suplimente alimentare , sfaturi de nutritie , donare de sange..etc )
Am o trimitere de la medicul de familie , decontata CNAS , imi puteti recomanda un medic in Bucuresti care o accepta ?
Si daca nu primesti o recomadare, renunti sa te tratezi?

#12
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postsorin61, on 17 octombrie 2018 - 16:41, said:

Ceai de hibiscus. Mie cel putin imi si place, il beau de placere dar are efect si la tensiune.
De unde ei tu ceai de hibiscus in Ro ca eu nu am gasit? si eu beau tot de placere

#13
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Multumesc pentru reactii . Stiu ca problema e complexa si caut o solutie pe termen lung , in mod sigur include si parte de nutritie. In primul rand sa gasesc un medic bun apoi vad eu unde rezolv cu nutritia . Ideal ar fi sa fie la acelasi centru medical ambele .
Am mai consultat cardiolog si am intrebat de Omega 3 . Raspunsul : " Omega 3 si terapiile naturiste nu si-au dovedit clinic eficienta . Luati Prestarium "

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 17.01.2012
ai declarat înălțimea și greutatea..., dar nu ai specificat natura job-ului!
hipertensiunea apare și pe fond nervos, dacă stresul de la munci depășește ceea ce poți duce tu...

medicii te vor face sclavul lor - IMEDIAT - ce le-ai trecut pragul!
niciunul nu-ți va recomanda să faci OBLIGATORIU sport (nu mișcare, ci SPORT: pedalat, înot, tenis de masă, orice vrei tu, dar cât mai des!), ci îți va scrie o listă de medicamente

io fusei în situația ta și la un cabinet de medic nutriționist mi s-au recomandat: medicamente, dietă cu 0% grăsimi (de parcă mai aveam puțin și muream...) și obligatoriu să revin peste o lună!!!
NIMIC de sport, mișcare
am fugit mâncând pământul, mi-am schimbat puțin modul de trai și deja au trecut ani de atunci, tensiunea stă cam tot pe acolo 14/15 - dar studiile au arătat că odată căpătată, rămâne prietena ta pe veci :(

acum NU ai nevoie de medicamente, ci de schimbarea modului de petrecere a timpului liber
eventual o schimbare în dietă (sunt zeci de diete de care să te apuci, dar nu ca nebunul, pt că nu ai să mori mâine...)

#15
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004

View PostOctavian_SK, on 17 octombrie 2018 - 19:50, said:

De unde ei tu ceai de hibiscus in Ro ca eu nu am gasit? si eu beau tot de placere
De la magazinele naturiste. Nu am cautat, am gasit la primul la care am fost (Cora Alexandriei).

#16
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postsorin61, on 18 octombrie 2018 - 09:50, said:

De la magazinele naturiste. Nu am cautat, am gasit la primul la care am fost (Cora Alexandriei).
Multumesc frumos. Am gasit si eu intre timp, am facut comanda si urmeaza sa le ridic zilele astea. Chiar imi era dor de hibiscus Posted Image...btw este floarea nationala a Malaysiei Posted Image

Edited by Octavian_SK, 18 October 2018 - 10:11.


#17
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View PostOctavian_SK, on 17 octombrie 2018 - 19:50, said:

  De unde ei tu ceai de hibiscus in Ro ca eu nu am gasit? si eu beau tot de placere  

Eu prima oara in viata mea am auzit de ceai de hibiscus si vazut uscat intr-un magazin alimentar profilat pe specialitati mexicane si latino-americane din State.
Am cumparat dar nu l-am gustat.  N-am stiut ca are legatura cu tensiunea.  
Eu n-am probleme de genu si nici colesterol, dar o sa incerc sa-l si beau acum in lunile de iarna, tot de placere, dimineata, ca seara parc-as bea altceva Posted Image

#18
adibrl

adibrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 01.09.2014
Mă mir cum nimeni nu a zis nimic de păducel

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate