Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Animal Planet își schimbă „blana”. Cum arată noul logo al postului TV?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,824
  • Înscris: 07.07.2009

Animal Planet își schimbă „blana”. Cum arată noul logo al postului TV?


Postul de televiziune Animal Planet se îmbracă în haine noi, de la finalul lunii. Este vorba despre cea mai mare schimbare prin care trece canalul. Mutarea va fi vizibilă de la finalul lunii, anunță reprezentanții postului, mai exact din 28 octombrie.

Sigla și grafica se schimbă radical. Elefantul de pe siglă devine piesa principală și trece de la culoarea verde la albastru. Logo-ul va fi însoțit de numele Animal Planet, care va fi scris cu negru.

Attached File  AP.png   75.58K   10 downloads

În aceeași zi, postul va lansa premiera globală a seriei australiene Crikey! It's the Irwins, menționează sursa citată.

Producția urmărește aventurile familiei lui Steve Irwin, "vânătorul de crocodili". Acesta și-a pierdut viața în 2006, când a fost înțepat de o pisică de mare.

Susanna Dinnage, președintele global al Animal Planet, și-a pus amprenta pe noile schimbări ale postului, însă și pe noile producții care vor intra pe post.

"Noua serie de emisiuni, difuzate la nivel global, vor fi dedicate familiilor și îi va face pe membrii acestora să se gândească mai mult la problemele legate de mediu", spune Susanna Dinnage pentru Variety.

Ultimul rebranding a avut loc în 2009, iar în 2010 compania a lansat campania de marketing "Surprisingly Human", care a apărut o periaodă sub siglă.

Surse: https://www.paginade...e-rebranduieste
https://corporate.di...-on-october-28/
https://www.broadban...brand-identity/

Ce nu au postat cei de la paginademedia este faptul că schimbările se produc mai întâi în SUA/UK și abia la anul peste tot.

---------------------------------------------------------------

Sigla Animal Planet va fi schimbată, ca parte a unei noi identități de brand la nivel mondial. Noua siglă, care va reprezenta un elefant, va fi lansată în SUA și Marea Britanie pe 28 octombrie 2018, iar în restul țărilor și teritoriilor până la sfârșitul primului trimestru a anului 2019.

Noua siglă a fost realizată de compania de design grafic Chermayeff & Geismar & Haviv (CGH) din New York. Logo-ul a fost optimizat pentru utilizarea pe mai multe platforme. CGH a realizat și siglele utilizate în prezent de NBC, Showtime, PBS, NYU, Chase Bank și US Open.

"De peste 20 de ani, Animal Planet este un brand foarte apreciat în întreaga lume, iar acum este momentul potrivit să ajungă, prin intermediul fiecărui tip de platformă, la publicul care este pasionat de animale. Ajungem la toate generațiile prin intermediul programelor noastre și suntem aici pentru a vă distra și pentru a vă oferi bucuria apropierii oamenilor de animale și natură", a precizat Susanna Dinnage, președinte global al Animal Planet.

"Animal Planet ne-a solicitat să realizam o siglă care să reprezinte aceasta marcă la nivel global, ca o experiență care poate să fi asimilată la fel în diverse țări, regiuni și culturi. Am încercat să surprindem energia și bucuria acestui brand. Bazându-se pe brandul original al Animal Planet, noul elefant este distinctiv și pregătit să călătorească pe diverse platforme din lume", a precizat Sagi Haviv, partener la Chermayeff & Geismar & Haviv.

Televiziunea Animal Planet, unul dintre brandurile Discovery, este disponibilă în 360 de milioane de case, în peste 205 de țări și teritorii.

Sursa: HD Satelit https://goo.gl/eVN1kk

Edited by _-KALMAN-_, 17 October 2018 - 14:10.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,797
  • Înscris: 13.07.2011
ce rahat... pana acum mi se parea un logo excelent care ramanea memorat. Acum zici ca este facut de un copil.

#3
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,824
  • Înscris: 07.07.2009
Cam asta e trendul, cât mai simplu să fie. Mi-a plăcut sigla veche, dinainte de 2009. :D

#4
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.08.2018
Trendul e ca logourile să fie simple, elegante, care-ți rămân în minte fără a îți arde retina. Ăsta e doar simplu și urât.

#5
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Mie imi pare logo de canal de desene animate

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

View Post_-KALMAN-_, on 17 octombrie 2018 - 14:16, said:

Cam asta e trendul, cât mai simplu să fie. Mi-a plăcut sigla veche, dinainte de 2009. Posted Image
Io pe ăla din anii 2000 mi-l amintesc cel mai bine, pe ăla îl asociez cu postul dacă mă iei repede la întrebări.
Poate și fiindcă nu prea m-am mai uitat la canalul ăsta de vreo 15 ani Posted Image

Edited by abancor, 17 October 2018 - 14:45.


#7
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.08.2018
Mie mi-a rămas în minte cel actual, deși pe vremea când îl urmăream avea logo-ul vechi.

Attached File  Stream 2_20181017_155500.233.jpg   47.56K   115 downloads

Cam așa ar trebui să arate un logo modern, imo. Un font fain și un pic de transparență. Fără culori extravagante, fără elemente grafice sau alte briz-briz-uri și fără 3D-uri.

#8
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,824
  • Înscris: 07.07.2009
Pe imagine sigur o să fie transparentă. Elemente grafice colorate sunt pe mai multe canale, vezi de ex. NBC care niciodată nu va renunța la așa ceva.

#9
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.08.2018
Va fi transparentă, dar elefanul ăla e urât ca naiba, iar fontul nu e cel mai strălucit. Îl puteau folosi pe cel din fostul logo (Victor Regular).

Edited by AidenIrish, 17 October 2018 - 15:02.


#10
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,623
  • Înscris: 28.11.2001
Unu vede un elefant, altul un rechin pe un jet de apă. Fain. Fiecare vede ce vrea.

#11
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.08.2018
Eu nu văzusem rechinul. Posted Image Eh, hai că parcă nu mai e așa urât. Posted Image

#12
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Aceeasi marie cu alta palarie.

#13
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Nostalgie... best channels :)

Attached Files



#14
AndReW99

AndReW99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,405
  • Înscris: 15.07.2016
Mie personal îmi plac mai mult logo-urile actuale ale Discovery și Animal Planet decât cele din trecut. Cât despre logo-ul nou Animal Planet, nu-mi place :(

#15
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Si logo-urile care sunt actuale.

Poate sigla asta noua de la AP o sa arate bine pe post, vom vedea.

DTX pare un post mort.. nimic nou pe el.

Attached Files



#16
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.08.2018
Attached File  AP_Concept.png   2.29MB   96 downloads

Ar arăta decent în felul ăsta.

#17
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,824
  • Înscris: 07.07.2009
Mai mult ca sigur așa o să fie.

#18
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.08.2018
Îmi e să nu facă textul un gri-transparent și să arate în genul ăsta.

Attached File  AP_Concept2.png   2.29MB   70 downloads

Actually, nu știu de ce îmi fac griji, că-s abonat DIGI, nu UPC. Posted Image

Edited by AidenIrish, 17 October 2018 - 21:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate