Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Prize metalice

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
As dori sa stiu daca exista prize cu carcasa metalica care se pot prinde cu dibluri din metal ca sa nu se clatine. Miezul sa fie din ceramica ca sa nu atinga firele carcasa.

Prizele din plastic tot trebuie desfacute la cateva luni pentru ca femeile nu stiu sa bage stecherul usor si trag de ele si apoi dupa un timp se clatina

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Prizele din plastic se prind in perete tot cu metal. Si-atunci care e problema? "Ancoreaza-le " corect in perete si nu mai ies. Dar daca le doar tot carpacesti,.....
LE Si ca raspuns la intrebare, da exista si prize mertalice . Incearca la cele trifazice, industriale.

Edited by myshyk, 17 October 2018 - 12:06.


#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postkalu4u, on 17 octombrie 2018 - 11:51, said:

.....care se pot prinde cu dibluri din metal ca sa nu se clatine.....
cu asa ceva vrei sa prinzi prizele?
[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/1500x1500/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/6/0/6000199_3_.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

p.s. poti pune o poza cu priza actuala si doza in care este fixata?

Edited by arg, 17 October 2018 - 12:18.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Parca esti tata, el are dambla cu pastila ceramica.
Tot neamu injura cand trebuie sa bagi/scoti ceva in priza, dar el e mandru nevoie mare, ca sunt de la rusi si nu iau foc cand bagi in priza combinatul.

1. O astfel de priza ar fi fi periculoasa.
2. Tu ai nevoie de super-glue.

#5
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostAdm, on 17 octombrie 2018 - 12:31, said:

Parca esti tata, el are dambla cu pastila ceramica.
Tot neamu injura cand trebuie sa bagi/scoti ceva in priza, dar el e mandru nevoie mare, ca sunt de la rusi si nu iau foc cand bagi in priza combinatul.

1. O astfel de priza ar fi fi periculoasa.
2. Tu ai nevoie de super-glue.
M-ai facut sa rad :))

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cele cu ceramica sunt mai proaste decat cele din plastic, cum le fortezi un pic se sparg.
la toate prizele problemele sunt la cemele metalice care fac contactul electric si mai presis faptul ca nu au arcuri care sa tina constactul ferm.

View Postgenius, on 17 octombrie 2018 - 12:36, said:

M-ai facut sa rad Posted Image)
si are dreptate.

p.s. eu am luat modulare comtec, ieftine si bunicele... unde face cate una probleme pui in locul ei un gewiss original (ca e la fel)

Edited by arg, 17 October 2018 - 12:39.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAdm, on 17 octombrie 2018 - 12:31, said:

Parca esti tata, el are dambla cu pastila ceramica.
Tot neamu injura cand trebuie sa bagi/scoti ceva in priza

tipul "pastilei" nu influenteaza usurinta de utilizare. stecherul nu intra in contact direct cu "pastila", ca sa poti spune ca ar intra mai greu sau mai usor in functie de tipul acesteia.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
ce gasesti acum ceramic e extrem de prost.

#9
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAdm, on 17 octombrie 2018 - 12:31, said:

Parca esti tata, el are dambla cu pastila ceramica.
Tot neamu injura cand trebuie sa bagi/scoti ceva in priza, dar el e mandru nevoie mare, ca sunt de la rusi si nu iau foc cand bagi in priza combinatul.
Alea erau prize adevarate si de calitate dovada fiind ca si dupa zeci de ani de functionare sunt ok,poate la estetica sufereau.
Actualele asa zise prize cu ceramica sunt niste porcarii.

Edited by anaki, 18 October 2018 - 08:21.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
te referi la cele rotunde, negre si cu arcuri la contacte?

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postarg, on 17 octombrie 2018 - 16:55, said:

te referi la cele rotunde, negre si cu arcuri la contacte?
cred ca e suficient sa spui "cu arcuri la contacte" :). acolo gasesti de fapt motivul pentru care acele prize sunt atat de bune, nu la pastila ceramica.

#12
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
pune o tripla acolo si o sa invete sa tina cu mana de ea sa scoata stecherul

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
asa arata inautru comtec-ul copie gewiss
IMG_20180527_215327.jpg
IMG_20180527_215252.jpg

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postkalu4u, on 17 octombrie 2018 - 11:51, said:

........

Prizele din plastic tot trebuie desfacute la cateva luni pentru ca femeile nu stiu sa bage stecherul usor si trag de ele si apoi dupa un timp se clatina
De priza cu extractor ai auzit ? ia cauta !

#15
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Alea rotunde negre cu contact de protectie erau romanesti si aveau alta problema, in timp, la folosire intensa, se slabea nitul care tinea clema cu arc pe lamela cu surub si se carbonizau la curent mare. Dar de rezistat rezista si azi (am scris bine la timpul prezent). Rusii faceau fara contact de protectie si mai noi de anii '60 nu am vazut.

Ca posibila solutie pentru initiator. Se cauta un model de priza fara ornament, de preferat o marca cunoscuta pentru ca are plasticul mai bun, se demonteaza clemele de prindere si se dau gauri in doza (sau langa, depinde de dimensiunea prizei) pentru dibluri (evitand conductorii). Se folosesc holtzsuruburi lungi care se monteaza in gaurile de la cleme. Data viitoare ori sparge priza ori rupe cablul ori stecherul ori invata sa tina de priza.

Daca gasiti cu carcasa de metal trebuie obligatoriu si aceasta legata la impamantare.
Nu este mai usor sa evitati stecherele cu cablul la 90 grade? Inlocuiti stecherele cu unele la care cablul iese drept.

Verificati doza daca este de plastic sau de metal. Daca este de plastic varianta cu diblurile este o idee buna dar daca este de metal atunci clemele de prindere le modificati cu varful inclinat ca o gheara si in doza de metal faceti o denivelare (cu surubelnita in acel loc unde se aseaza varful acelei cleme.

Cautati/realizati o rama care sa "imbrace" (se aseaza peste capacul prizei) priza respectiva si aceea sa fie prinsa in dibluri. Asa forta se distribuie in acea rama care este fixata cu dibluri.

Acestea sunt cateva idei mai mult sau mai putin realizabile. Recomand ca la instalatia electrica sa lucreze un electrician.

Solutia recomandata cu extractor pentru stecher e buna daca persoana tine minte ca trebuie sa-l foloseasca.

#16
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Alea de care vorbesc eu sunt rusesti si au si contact de protectie.

View Postkalu4u, on 17 octombrie 2018 - 11:51, said:

As dori sa stiu daca exista prize cu carcasa metalica care se pot prinde cu dibluri din metal ca sa nu se clatine. Miezul sa fie din ceramica ca sa nu atinga firele carcasa.

Prizele din plastic tot trebuie desfacute la cateva luni pentru ca femeile nu stiu sa bage stecherul usor si trag de ele si apoi dupa un timp se clatina
Cumpara prize Legrand sau Siemens si nu o sa ai nici o problema de genul ala,apropo nu sunt din plastic ordinar ci dintr-un compozit special.

#17
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
La Legrand confirm si eu, un aparat de sudura cu transformator de 160A nu a avut probleme cu un cablu 3X2,5 si o priza pe fir.
Mai adaug un nume "Panasonic" e laudata priza de un coleg ca fiind foarte buna si pare solida la prima vedere plus ca are un sistem de prindere destul de robust.
PS: acelea romanesti erau pacatoase daca le inlocuiai sub tensiune, aveau garda metalica si spatiul prea mic de manevra pentru surubelnita.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate