Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cum aparam fotografii de agresiunile stradale?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#1
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Am observat ca pasionatii de fotografie sunt agresati pe strada de diversi deranjati .Ba ca de ce faci pozi,ba ca de ce te uiti la ei.
De aceea ,propun o miscare sociala care sa duca la arestarea celor care agreseaza fotografii .

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003
Sa nu mai arate ca hipsterii si va fi oki Posted Image
Varianta 2, sa pozeze cu telefonul.

Edited by andreic, 17 October 2018 - 11:29.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Hai ca le-am rezolvat pe toate, iar acum ne trebuie o miscare #metoo pentru fotografii stradali?

Really?
Nu cred ca se ia nimeni de tine, daca nu te pui de-a latul pe mijlocul strazii/trotuarului, in asteptarea acelui cadru perfect!

La o adica montezi si un ditamai trepiedul, pe care mai bine il sari, decat sa il ocolesti.

Fotografii (mai ales aia cu ditamai jucaria si 3 obiective care se balangane) nu sunt specie pe cale de disparitie.

Acum o saptamana, era un specimen care si-o cauta pe trotuarul de la Metrou -> Promeada mall.
Era puhoi de multinationalisti cu casti in urechi, ghiozdan in spate si telefon in mana, iar el statea in mijloc, pozand ceva pe sus.
Desigur, era foarte agasat ca lumea nu ii lasa cadrul liber.

WTF?

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Nu zic ca e cea mai buna si cea mai eficienta metoda, dar e o posibilitate si asta:

https://forum.softpe...de-arme-letale/

Posted Image

Edited by Bursul, 17 October 2018 - 11:33.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

pasionatii de fotografie
să facă poze inițial acasă, la ei în studio, unde vor ei.

Cu toate legile lor, eu unul m-aș simți deranjat dacă m-ar poza unul pe stradă fără acceptul meu.

#6
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004

View Postpro-civilizatie, on 17 octombrie 2018 - 11:25, said:

Am observat ca pasionatii de fotografie sunt agresati pe strada de diversi deranjati .Ba ca de ce faci pozi,ba ca de ce te uiti la ei.
De aceea ,propun o miscare sociala care sa duca la arestarea celor care agreseaza fotografii .
La ce ne trebuie pasionati de fotografie? Doar incurca circulatia.
Sa fie dusi toti la gradina zoologica sa pozeze pisicute si girafe sau la gradina botanica sa pozeze flori. Si se rezolva problema.

#7
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View Postwaterman, on 17 octombrie 2018 - 11:34, said:

să facă poze inițial acasă, la ei în studio, unde vor ei.

Cu toate legile lor, eu unul m-aș simți deranjat dacă m-ar poza unul pe stradă fără acceptul meu.
pai e problema ta mentala ca te simti deranjat. e dreptul lui la libera informare sa fotografieze absolut orice .

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dreptul lui la informare nu trebuie să-mi încalce dreptul meu de-a fi lăsat în pace.

Un fotograf și-un om adevărat vine și cere voie să te fotografieze.
Dar aici nu vorbm de toți puștii care și-au luat un DSLR și au pagină de facebook cu Dănuț's Photography, nu ?

#9
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Se face o mica/mare confuzie pe aici.
Exista dreptul de a face fotografii in locurile publice cand nu este interzis sau pe baza de plata.
Fotografiile care contin persoane, mai putin cele publice, nu pot fi folosite fara acordul lor.
Copiii nu pot fi fotografiafi fara acordul parintilor(tutore, etc.).

Edited by i0nut_tt, 17 October 2018 - 11:42.


#10
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
cand ai 50 kg, arati ca justin bieber si le faci poze e normal sa se ia de tine.
dar daca ai 120 Kg si arati ca schwarzenegger in tinerete iti garantez ca nu se mai ia nimeni de tine, indiferent cum le faci poze.

asa ca daca fizicul nu te ajuta, macar evita sa le infigi aparatul foto in mecla.
pun pariu ca daca fotografiai cladiri/peisaje nu se lua nimeni de tine.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAdm, on 17 octombrie 2018 - 11:29, said:

Hai ca le-am rezolvat pe toate, iar acum ne trebuie o miscare #metoo pentru fotografii stradali?

De fapt lumea "s-a zurlit" de tot... Testam acu ceva timp un obiectiv nou fotografiind intr-un parc turla unei biserici. Cel putin 3-4 mamici scandalizate au venit cu gura mare ca le pozez odraslele....le-am aratat pozele sa se convinga cu nu ma intereseaza puradeii....Dar gestul ramane.....

PS: Ironia faptului este ca poti sa fotografiezi de la 500m ce doresti....

LE: Am fotografiat in Anglia tot ce am considerat ca imi place.....nu interesa pe nimeni.....erau sute de persoane care faceau la fel...mai mult s-a oprit unul cu masina ca pozam o persoana de peste drum...si nu a dorit sa imi strice poza...Incredibil NU ?

Edited by bumpocbum, 17 October 2018 - 11:48.


#12
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PBU2GHqO9HY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postbumpocbum, on 17 octombrie 2018 - 11:44, said:

De fapt lumea "s-a zurlit" de tot... Testam acu ceva timp un obiectiv nou fotografiind intr-un parc turla unei biserici. Cel putin 3-4 mamici scandalizate au venit cu gura mare ca le pozez odraslele....le-am aratat pozele sa se convinga cu nu ma intereseaza puradeii....Dar gestul ramane.....
Asa este, traim intr-o lume din ce in ce mai bolnava, pe vremuri puteam sa pozez copii oriunde, in parc, la plaja, la piscina, lumea se bucura daca vedea ca copilul lor este fotografiat sau filmat de cineva, insemna ca este important, acum au devenit paranoici si sar pe tine cu acuzatii.

#14
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Acum sa fim seriosi nu exista dreptul "la fotografiat".
Pasionatii de fotografie trebuie sa faca fotografiile a.i. sa nu deranjeze pe nimeni, sa nu indrepte aparatul pe orizonatala catre oricine.

Daca cineva realizeaza o fotografie stradala si in ea 1/4 este reprezentat de strada/cladiri/etc. si 3/4 sunt reprezentate de catre persoana mea, imi rezerv dreptul sa ma "impiedic" de piciorul trepiedului sau, initial, sa ii zic respectivului sa stearga respectiva fotografie.

Daca eram o persoana publica aveau tot dreptul.

Edited by i0nut_tt, 17 October 2018 - 12:13.


#15
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View Postwaterman, on 17 octombrie 2018 - 11:39, said:

Dreptul lui la informare nu trebuie să-mi încalce dreptul meu de-a fi lăsat în pace.

Un fotograf și-un om adevărat vine și cere voie să te fotografieze.
pai esti lasat in pace .un fotograf nu te agreseaza .atata timp cat nu te agreseaza fizic ,e dreptul lui sa faca ce vrea.
un om adevarat nu se sperie ca cineva ii face poze. am observat ca astia cu tendinte de infractor se agita cand cineva le face poze .

#16
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View PostPopaXXX, on 17 octombrie 2018 - 11:53, said:


Asa este, traim intr-o lume din ce in ce mai bolnava, pe vremuri puteam sa pozez copii oriunde, in parc, la plaja, la piscina, lumea se bucura daca vedea ca copilul lor este fotografiat sau filmat de cineva, insemna ca este important, acum au devenit paranoici si sar pe tine cu acuzatii.

Nu a devenit lumea bolnava, fotografiile se pot face doar cu acordul parintilor.

Plus ca s-au inmultit(mai bine spus mediatizat) cazurile de pedofili.
Cand un adult ii face poze fetitei tale de 2-3 ani in costum de baie este normal sa fii precaut.

Edited by i0nut_tt, 17 October 2018 - 11:56.


#17
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004
Deci:
- ne sare tandara cand unii fotografiaza in spatiul public
- ne sare tandara ca doi barbati sau doua femei se tina de mana-n public.
- ne sare tandara ca pe un formular de la Palatul Copiilor  scrie "parinte1" si "parinte2"
- ne sare tandara ca la facultate a venit o fata cu basma pe cap

Nu ne sare tandara ca stai 2 ore in trafic ca sa strabati Bucurestiul.
Nu ne sare tandara ca anti-coruptia e pusa cu rotile in sus de un clan mafiot aflat la putere.
Nu ne sare tandara ca nu avem autostrazi sa ne lege de EU la 28 de ani de la revolutie.

Romanii si prioritatile lor.

#18
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View Posti0nut_tt, on 17 octombrie 2018 - 11:53, said:

Acum sa fim seriosi nu exista dreptul "la fotografiat".
Pasionatii de fotografie trebuie sa faca fotografiile a.i. sa nu deranjeze pe nimeni, sa nu indrepte aparatul pe orizonatala catre oricine.

Daca cineva realizeaza o fotografie stradala si in ea 1/4 este reprezentat de strada/cladiri/etc. si 3/4 sunt reprezentate de catre persoana mea, imi rezerv dreptul sa ma "impiedic" de piciorul trepiedului sau, initial, sa ii zic respectivului sa stearga respectiv fotografie.

Daca eram o persoana publica aveau tot dreptul.
sa interzici unui fotograf sa iti faca poza este o infractiune . in fond el nu te-a atacat fizic in nici un fel.
pe principiul asta pot interzice si eu accesul oamenilor urati sau batrani pe domeniul public pe motiv ca e dreptul meu sa vad doar oameni tineri si frumosi pe strada.
sau ma deranjeaza un anumit stil de imbracaminte si e dreptul meu sa interzic respectivilor sa il poarte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate