Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare subwoofer

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014

View PostBylly00, on 18 octombrie 2018 - 07:20, said:

Dar nici chiar rocket science nu este.
Dacă prin asta înțelegi integrarea după ureche și nu pe baza unor măsurători precise, atunci să știi că este. Soluționarea ecuațiilor diferențiale care descriu comportamentul acustic al unei camere dimpreună cu obiectele aflate în ea nu e foarte departe de așa ceva. Chiar dacă nu recurgi la o modelare acustică integrală, tot trebuie să determini care sunt principalele probleme, iar asta nu se poate face la ochi (adică arunci o privire împrejur și te-ai prins cum stă treaba), pentru că depinde de mulți factori.

#20
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postcccrys, on 20 octombrie 2018 - 20:08, said:

Cu niste casti decente esti mai intrat in atmosfera ca sa zic asa decat daca ai asculta la un volum mediocru si sa dai mai incet cand e o scena cu actiune.

La bloc nu prea ai solutie, tot la casti ajungi. Problema este ca ai nevoie de unele cu soundstage foarte mare si cu bass bun in acelasi timp, lucru greu de gasit in zone de pret decente.

Personal recomand HD 650 ajutate de un amplificator sanatos, care o sa coste cam cat ele sau ca alternativa AKG K712 PRO.

#21
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postrazor01, on 20 octombrie 2018 - 22:41, said:

Personal recomand HD 650 ajutate de un amplificator sanatos, care o sa coste cam cat ele sau ca alternativa AKG K712 PRO.
Sau dacă găseşti oferta potrivită pe eBay te poţi atinge de HiFiMan HE-400i, cu aproape acelaşi răspuns în frecvenţă ca la K712, doar că mediile-s mai plate şi capătul capătului sub-basului o idee mai redus, dar în schimb primeşti viteză şi detalii de planare magnetice.
https://www.rtings.c...ph#353/2031/327

Dar niciuna dintre astea două nu e campioană a basului şi o să cam vrei pentru filme. Mai degrabă Philips Fidelio X2 dacă ţii să fie deschise şi să sune natural pe înalte fără să facă economii de bas, altfel iei închise şi acolo ai o grămadă de opţiuni cu bas bun.

Edited by donjoe, 21 October 2018 - 01:38.


#22
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Re: opţiuni cu bas bun: cum a zis iniţiatorul, Sony MDR-1A, Sennheiser Momentum, sau de ce nu româneştile Meze 99 Classic, Neo sau Noir. :)

#23
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pentru filme ai o experienta mult mai buna cu casti deschise, chiar daca nu bubuie la fel de tare.

Am urmarit sute de ore de film/serial in timpul noptii, cu casti. Am la dispozitie si casti inchise, cu bass excelent, ce surclaseaza variantele de mai sus (Fostex th-x00). Tot cu casti deshise e mai bine.

Edited by razor01, 21 October 2018 - 10:10.


#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Sorry ,sfaturi foarte utile si pertinente dar totusi suntem pe un topic despre subwoofere.

#25
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Initiatorul a solicitat ulterior sfaturi despre achizitionarea unor casti pentru filme.

Sunt curios daca a renuntat la ideea de subwoofer sau daca l-a cumparat deja.

Oricum, indiferent cat de capabile sunt castile si ce soundstage au, filmele sunt, aproape fara exeptie, masterizate pentru sisteme de boxe. Este imposibil ca niste casti sa redea acea experienta de cinema. Pe de alta parte in jocuri este fix invers, niste casti bune iti ofera o experienta surround interesanta tocmai pentru ca inginerii de sunet au plecat de la ideea ca majoritatea consumatorilor vor utiliza casti.

Edited by razor01, 21 October 2018 - 15:08.


#26
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 18.08.2005
Am renuntat la ideea de subwoofer.Voi achizitiona niste casti in bugetul de 3-600 lei sh sau noi.Ramane sa si testez daca pot cateva modele.

#27
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View PostJean-Luc_Picard, on 20 octombrie 2018 - 21:28, said:

Dacă prin asta înțelegi integrarea după ureche și nu pe baza unor măsurători precise, atunci să știi că este. Soluționarea ecuațiilor diferențiale care descriu comportamentul acustic al unei camere dimpreună cu obiectele aflate în ea nu e foarte departe de așa ceva. Chiar dacă nu recurgi la o modelare acustică integrală, tot trebuie să determini care sunt principalele probleme, iar asta nu se poate face la ochi (adică arunci o privire împrejur și te-ai prins cum stă treaba), pentru că depinde de mulți factori.

Eu l-am chemat pe Jean-Luc_Picard la mine acasa sa imi calibreze bassul pentru ca pe axa pozitiei de ascultare auzeam basul mult redus si incorect, desi stiam ca boxele mele sunt capabile de macar de un bass medicocru care cobora in specificatii la 45 HZ (+- 3db), bass care l-m auzit in showroom cand le-am cumparat. In camera mea, cum ma ridicam in picioare sau faceam doi pasi la stanga sau la dreapta, bassul se auzea ok, numai in pozitie de ascultare era varza...(eu am si camera cubica, adica worst case scenario intr-o camera in care conteaza proportiile laturilor).

Ca urmare a sfaturior mi-am cumparat un subwoofer seprarat, un SVS PB-2000 care acum imi ofera basul necesar, chiar si la volume foarte mic.

Daca vei urmari filme in afara orelor de liniste (ora 22.00-8.00 si 14.00-17.00) e evident ca vei avea nevoie de casti. Dar poti si cu boxe cum fac eu, fara sa superi vecinii, de exemplu eu in loc de casti folosesc boxele si limitez frecventa basului sa nu coboare sub 70-75 Hz cu APO Equilizer, asta imi permite sa vad filme la orice ora din noapte, si prin natura mseseriei am multe nopti tarzii in care stau treaz si urmaresc filme. N-am avut probleme cu veciniii deloc. Urmrirea unul film pe un sistem minim 5.1 in loc de casti iti ofera o senzatie mult mai naturala si veridica fata de niste casti 2.0.

Attached Files


Edited by BG_183, 29 October 2018 - 17:16.


#28
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Sa-l folosesti cu placere! Ce sistem ai, stereo sau multicanal? Cu ce boxe?

#29
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Daca tot folosesti procesari egalizari de ce nu ai folosit Dirac: https://www.dirac.com/ pentru corectii acustice in camera, un DSP poate plimba virtual boxele pentru a avea sunetul, basul care il auzeai cand te pozitionai in alta parte.Mai mult poate corecta rezonantele si poate egaliza excesele si umple caderile.

#30
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View PostMr. Incredible, on 29 octombrie 2018 - 17:27, said:

Sa-l folosesti cu placere! Ce sistem ai, stereo sau multicanal? Cu ce boxe?

Merci. Eu am sistem 2.1, nu tin neaparat sa fie surround. Front-urile sunt niste Davis Acoustics Maya.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate