Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Recomandare subwoofer

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 18.08.2005
As dori o recomandare pt un subwoofer preferabil activ incinta inchisa usor de amplasat langa perete, care sa completeze sistemul nad 315 + bronze 2 pt muzica si filme. Banuiesc ca nu e problema daca il leg intr-o mufa Y la amplificator ?!
Camera este o sufragerie de bloc de 20mp.
As prefera sh buget 500-1300 lei.Nu cred ca gasesc ceva decent nou la banii astia.

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,394
  • Înscris: 30.08.2017
BK Gemini 2...il am de cativa ani, se aude excelent pe muzica. La filme cred ca ar fi mers mai multa putere, isi atinge destul de usor maximul.

http://www.bkelec.co...fers/Gemini.htm

#3
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Cauta oferte sh pe olx si audioweb.ro.

Vezi si pe avstore pentru oferte de subwoofere noi: https://www.avstore....?sort=price_asc

#4
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
https://www.audioweb...mission-ms-300/

#5
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,237
  • Înscris: 19.08.2005
Daca vrei SH
http://power-zone.ro...use/_Subwoofer/

#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cum faci cu, crossoverul pe sateliti?

#7
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 18.08.2005
Eu?

#8
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Pai cine?

#9
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 18.08.2005
Pai nu stiu, am si intrebat in topic, am citit ca merge legat la una din boxe dar trebuie sa aiba filtru incorporat sub-ul?

Sau se leaga la una din iesirile din placa de sunet, adica din 2 rca uri care ies, unul din ele sa fie comun cu subul?

Edited by cccrys, 17 October 2018 - 20:21.


#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Sub-ul are crossover dar cum faci taierea jos la sateliti?
Ce spui tu acolo(care oricum e gresit) n-are nici cea mai mica legatura cu intrebarea. Un subwoofer nu doar se conecteaza acolo si gata....

Edited by edigee, 17 October 2018 - 21:08.


#11
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 18.08.2005
Pai nu vreau sa fac nicio taiere.Boxele vor canta normal completate de sub.

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Pai nu asa se face. Ai auzit de management de bas? Implementat pe toate receiverel A/V si pe unele stereo chiar.
Daca ai la un moment dat aceleasi frecvente(joase) ce ias atat din sub cat si din boxe se va auzi fix ca la nunta.
Integrarea unui sub intr-un sistem ,chiar stereo ,nu e deloc asa simpla precum pare.

Edited by edigee, 17 October 2018 - 22:22.


#13
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Dar nici chiar rocket science nu este. Sunt destule subwoofere care au high level input si de acolo pleci mai departe catre boxe. Plus ca sunt ceva amplificatoare ce au iesire separata de sub, cum ziceai, daca nu e nici una nici alta, iei un crossover care iti "desparte" semnalul, daca nu sunt mari pretentii le gasesti prin magazinele de electronice.

#14
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Eu l-am integrat pe al meu cu un minidsp, pe asta l-am luat: https://www.minidsp....box/minidsp-2x4

Am incercat si fara, si iesea o mare varza sa se auda aceleasi frecvente joase si din boxe, si din sateliti. ca si cum ar vorbi 2 oameni simultan unul peste celalalt gen.

#15
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Foarte bine ai facut.Sper sa inteleaga si inițiatorul chestiunea asta.
Ar trebui si producatorii sa inteleaga necesitatea integrarii managementului de bass si intrarilor digitale pe toate puterile.

#16
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 18.08.2005
Intrucat ma uit la filme seara/noaptea mi-am dat seama ca un sub e overkill si nu ma pot bucura de ce poate oferi un asemenea sistem decat daca l-as da la volum destul de ridicat .In plus as trezi toti vecinii de la bloc.

Am folosit niste casti Sennheiser Momentum in ear si am avut o experinta foarte placuta astfel incat mi-am dat seama ca eu am nevoie mai degraba de niste casti.

M-am oprit la Sony mdr 1A, Sennheiser Momentum on/over ear sau 559. Cred ca ceva cu bas mai mult s-ar preta mai bine la filme.

#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Căști nu este egal cu boxe.
Sunt experiențe audio total diferite.
Sunetul se si simte nu doar se aude.
Apoi casti care sa emuleze experienta multicanal nu prea exista.
Sunetul tridimensional provine din direcțiile si diferentele de faza din care provin undele sonore.



#18
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 18.08.2005
De acord cu tine, insa in cazul meu si al multora care stau la bloc e greu sa transformi o sufragerie de bloc intr- un cinema.Ca sa ai o experienta cat de cat trebuie un volum mai ridicat, boxe insirate in toata camera dar spatiul nu ti permite.

Cu niste casti decente esti mai intrat in atmosfera ca sa zic asa decat daca ai asculta la un volum mediocru si sa dai mai incet cand e o scena cu actiune.

Edited by cccrys, 20 October 2018 - 20:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate