Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Scula de taiat sticla

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Cu ce scula se poate taia sticla? Merge cu un disc de flex pt taiat faianta si gresie?

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Merge, dar nu e recomandat.
Depinde cum vrei sa o tai...

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Despre ce "sticla" e vorba?
Geamul se taie cu diamant, exista o scula speciala pentru asa ceva.[ https://s12emagst.akamaized.net/products/4969/4968030/images/res_e0a026e8a9ff40b0b244b6d732fd2e6f_450x450_11s3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Sticla simpla pentru niste geamuri. Vreau sa o tai drept

#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Sticla se taie cu diamant, dar vezi ca iti trebuie unul de calitate sa iasa treaba. Depinde ce treaba ai, posibil sa iesi mai bine la un atelier de taiat sticla. Vezi ca sticla veche are tendinta sa crape daca o tai. Iti mai trebuie si un echer.

Edited by SpeedDemon, 17 October 2018 - 09:55.


#6
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
da cu flexul.cu tupeu. si dupa aceea mergi la primul magazin si cumpara diamant pt taiat sticla cu 10 lei. asta evident dupa ce o faci țăndări cu flexul

#7
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Pai nu dau cu flexul daca ziceti ca se crapa. De acea am intrebat
Si sticla unde gasesc ?
La ateliere am vazut ca cer foarte multi bani

#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Cu scula din poza de mai sus. Dar sa ai grija cand o crapi, trebuie sa ai o masa dreapta. Cat de mult trebuie sa tai din margine? Caci daca ai de taiat doar 1-2 cm, e mai complicat.

Iaca ce frumos. Dar asta cred ca are si o scula buna, si mana formata.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CkmvvhtSQTc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Unde ai vazut ca cer foarte multi bani ca o fereastra normala e undeva pe la 15 lei parca pt sticla de 3 mm.
Daca nu ai sticla deja atelierul e de departe cea mai ok solutie.
Eu am pus 2 geamuri mici din sticla decorativa cu 8 lei anul trecut...

#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

 kalu4u, on 17 octombrie 2018 - 09:59, said:

Pai nu dau cu flexul daca ziceti ca se crapa. De acea am intrebat
Si sticla unde gasesc ?
La ateliere am vazut ca cer foarte multi bani
Ooo, deci n-ai sticla!? Posted Image

Am crezut ca ai acasa stive cu sticla.

Pai atunci pierzi vremea, du-te direct la sticlar cu dimensiunile si cumperi gata facuta. Daca o cumperi tu si incerci s-o tai, o mai si spargi si iesi la pret triplu, plus ca poate nici nu-ti iese cum trebuie.

Am incercat si eu sa tai dintr-o bucata de sticla, o fasie de vreun cm. Tătă am facut-o franjuri, las-o dreacu...

Edited by Phobos, 17 October 2018 - 10:04.


#11
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Nu e vb doar de bani,dar ce impresie fac eu ca barbat daca ma duc la alt barbat ca sa imi faca treaba

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

 kalu4u, on 17 octombrie 2018 - 10:02, said:

Nu e vb doar de bani,dar ce impresie fac eu ca barbat daca ma duc la alt barbat ca sa imi faca treaba

A, da, aici ai dreptate.

Pai atunci du-te si cumpara 10 foi de sticla, sa nu faci mai multe drumuri pana iti iese una taiata corect, sa poti sa arati ce barbat esti. Posted Image

Sau fii inteligent, fa si tu ca pescarii, zici la muiere ca ai fost la pescuit, si intri pe la magazinul de peste in drum spre casa.

Edited by Phobos, 17 October 2018 - 10:07.


#13
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Phobos, on 17 octombrie 2018 - 10:01, said:

Ooo, deci n-ai sticla!? Posted Image

Am crezut ca ai acasa stive cu sticla.

Pai atunci pierzi vremea, du-te direct la sticlar cu dimensiunile si cumperi gata facuta. Daca o cumperi tu si incerci s-o tai, o mai si spargi si iesi la pret triplu, plus ca poate nici nu-ti iese cum trebuie.
Lasa-l omule sa cumpere mai multa sa aiba de unde taia. Daca e prea mica, e mai scumpa...

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
pe gratis se începe de la o pungă cu nisip.restu-i treabă de bărbat

#15
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 kalu4u, on 17 octombrie 2018 - 10:02, said:

Nu e vb doar de bani,dar ce impresie fac eu ca barbat daca ma duc la alt barbat ca sa imi faca treaba
Roaga o femeie sa se duca in locul tau. Asa nu se prinde ala.

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

 Paz, on 17 octombrie 2018 - 10:08, said:

Roaga o femeie sa se duca in locul tau. Asa nu se prinde ala.
Stai, de sticlar ii era rusine!? Posted Image

Pai daca e asa, treaba e mai nasoala decat mi-am imaginat.

#17
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
1. 99% e troll
2. Sa vezi ce impresie de barbat macho cu singe rosu de taur o sa faci la urgente, cind te duci taiat ca porcu' :)

#18
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

 kalu4u, on 17 octombrie 2018 - 10:02, said:

Nu e vb doar de bani,dar ce impresie fac eu ca barbat daca ma duc la alt barbat ca sa imi faca treaba
Ai impresia ca o sa fii mai barbat daca ai taiat o bucata de sticla? Nu e de ajuns, un barbat adevarat isi produce singur sticla. Apropo aia artizanala arata si mult mai bine.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QXQMc0jsl2E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Serios vorbind ce zici e stupid, unu la mana, singurul loc de unde poti obtine tu ca persoana fizica sticla e tot de la cel mai apropiat geamgiu care ti-l vinde la suprafata si in loc sa cumperi taiata de el exact cat iti trebuie si care de regula de abia incape pe bancheta din spate a masinii tu vrei sa iti aduci acasa coli de cativa metri patrati ca asa se vinde sticla en-gross, sa iti faci o masa de cativa metri patrati sa ai pe ce pune sticla sa o tai. Mi se imbarliga creierul doar cat ma gandesc, oricum ai sa ai destule treburi barbatesti, ai de masurat, de potrivit sticla si batut tinte sau taiat bagheta la dimensiuni si dupa batut tinte, ai si de vopsit bagheta, stai linistit ca nu scapi usor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate