Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Teodora1001

Teodora1001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.10.2018
Stie cineva daca ma pot transfera de la facultatea de medicina la facultatea de chimie?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
In regulamentul de studii ai astfel de precizari, il gasesti afisat la facultate (sau pe site).
In teorie se poate, ai nevoie de acordul celor doi decani, sa dai niste diferente daca-i cazul, si un motiv bun. In practica, e mult mai greu sa se alinieze toate aceste planete.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Te doare capul rau de tot, bag seama...

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007
Nu stiu daca se poate, e total ilogic, materiile de admitere fiind altele.
Dar in Romania, poate o fi posibil...

@initiator: esti sigura ca asta vrei? Cu chimia ai sanse mici sa lucrezi in domeniu, mai degraba profesoara, pe salariu de mizerie.
Cu medicina, dupa rezidentiat pleci afara si duci o viata lejera si indestulata...

#5
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Nu văd de ce s-ar putea așa ceva. Sunt universități distincte, deci materiile studiate cu totul altele, profesori diferiți.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt două posibilităţi:
- fie iniţiatoarea şi-a descoperit pasiunea şi vrea s-o urmeze, caz în care îi va place ce va face indiferent de salariu;
- fie iniţiatoarea are un plan cu o bătaie foarte lungă, de a deveni chimistă la o companie farmaceutică.
În ambele cazuri nu trebuie descurajată. Doar că, efortul va fi foarte mare. Cu excepţia materiilor care se pot echivala, va da examen la toate celelalte. Depinde şi de anul de studiu în care se va face transferul.

Eu am trecut prin aşa ceva. Sătul de Politehnică, unde după doi ani de studii încă o frecam la rece cu matematica în loc să trec la materii de specialitate, am dat cu piciorul ingineriei de nu s-a văzut şi m-am transferat la un colegiu de transport urban. Ştiţi câte examene am dat? 11. Da, unsprezece. Cei de la colegiu, având numai trei ani de studiu şi nu cinci, începeau cu materiile de specialitate din anul doi. A trebuit să dau examene la toate acele materii, ca să fiu în final admis tot în anul doi. Efortul a fost uriaş, a fost vorba de materii pe care nu le învăţasem, de care nici nu auzisem şi la care nu existau alte cursuri în afară de cele ale studenţilor. Ba mai mult, nici profesori nu existau, la curs predau specialişti din domeniul feroviar, rutier şi de la RATB, în prezent STB.

Dar am făcut ce mi-a plăcut şi n-am simţit mare efort nici măcar la terminarea anului trei (ultimul), când am avut examen şi proiect la toate materiile.
Se întâmpla în 1995, când nu exista Internet, nici telefonie mobilă, ci numai isteţimea de a face rost de persoane cu cunoştinţe de specialitate. Jumătate din proiectul de diplomă l-am făcut cu ingineri din RATB (acum STB), oameni foarte bine pregătiţi tehnic. Toţi sunt pensionari acum, din păcate unii au devenit îngeri.

Edited by PSC, 17 October 2018 - 09:52.


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTeodora1001, on 17 octombrie 2018 - 09:09, said:

Stie cineva daca ma pot transfera de la facultatea de medicina la facultatea de chimie?
din ce an in ce an?
acum e sistemul de credite transferabile, practic anumite materii sunt la fel pe la diverse facultati.

dar trebuie vazut pe tabela de materii si credite ce cu se se potrivesc.

p.s. a trebuit sa citesc si recitesc de 3 ori ca sa inteleg ca nu mai vrei la medicina...
p.p.s. sfatul meu e sa nu dai medicina pe chimie.

View PostPSC, on 17 octombrie 2018 - 09:50, said:

..... după doi ani de studii încă o frecam la rece ....., am dat cu piciorul ingineriei de nu s-a văzut şi .... Cei de la colegiu, ....., începeau cu materiile de specialitate din anul doi. ... Efortul a fost uriaş,.....
esentialul, pentru ca ti-ai iesit din ritm, in cei 2 ani lejeri de la poli.

si la constructii tot asa in primii 2 ani (pe sistemul vechi de 5ani) mate, fizica, ceva chimie.... la comun pentru toate specialitatiile facultatii, la inceput de an 3 se putea face trasferul la orice specialitate, singura conditiei era sa nu fie restante.

Edited by arg, 17 October 2018 - 10:03.


#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Esti sigura ca vrei sa faci schimbarea asta? Eu am facut 1 an la Facultatea de Chimie din cadrul Universitatii din Bucuresti si iti pot spune ca medicina e usoara... :)

#9
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013

View PostAdm, on 17 octombrie 2018 - 09:17, said:

Te doare capul rau de tot, bag seama...

Ar fi de ras dar asta-i rezultatul sistemului complet idiot pe care ni-l ofera statul ca sa ne educam copii!

Stie cineva daca ma pot transfera de la facultatea de medicina la facultatea de chimie?

Daca am fost la o facultate cateva luni si am renuntat pana in prima sesiune, ma pot inscriere la vara in acelasi an la o alta facultate pe un loc la buget?

Salut ! Stie cineva daca rezidentiatul pentru medicina de familie se face in spital sau la cabinetul unui medic de familie/circa?

Salut ! As dori un sfat pentru alegerea unei facultati mai de viitor. Imi place chimia si ma gandeam la facultatea de chimie dar nu stiu exact ce meserie as putea practica dupa terminarea ei si ce venituri mi ar aduce. De altfel ce facultati din tara sunt mai bune pe acest domeniu?

Edited by argonaut, 17 October 2018 - 10:31.


#10
Teodora1001

Teodora1001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.10.2018
Am dat la medicina pentru ca asa au vrut ai mei. Am intrat la buget cu 9.98. Si da, vreau sa renunt pentru ca nu fac asta din pasiune. Cand ajungi la fata locului realizezi ca avantajul financiar e umbrit de multe altele. Chimia este o pasiune si m-a atras dintotdeauna. Vreau sa iau in considerare acum toate aspectele. Pana la urma ceea ce alegi sa faci in viata, in special cariera de medic iti ocupa o mare parte din existenta,o parte pe care nu vreau sa o umplu cu ceva ce nu ma implineste.

#11
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013
Departe de mine ideea de a te jigni. Ce-am scris eu acolo se refera la sistemul asta idiot care, in loc sa te scoata orientat spre ceva, te lasa sa dubitezi ne-stiind incotro s-o apuci. Scoala trebuia sa-ti contureze pasiunile si competentele inainte de a da bac-ul.

Nu am habar despre meseria de chimist, invatamant cred ca e exclus in vremurile astea. Poate ceva chimie alimentara, tot ce-i legat de papica cea de toate zilele e avantajos.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTeodora1001, on 17 octombrie 2018 - 15:43, said:

Am dat la medicina pentru ca asa au vrut ai mei.
Cea mai mare greşeală pe care o poate face un om în viaţă!
Am scris bold-at ca să ţii minte până la final.
Dacă vei avea copii, să nu repeţi cu ei această greşeală.
Tot din proprie experienţă ţi-o spun şi pe asta. A trebuit să urmez sfatul mamei (tata murise între timp) şi să dau la facultate, în loc să-mi văd de drumul în muzică. Începusem bine, intrasem în trupa K1 în 1996 (Proiect K1, pe atunci), care mai aveau încă două proiecte în spate, Double D şi Ro-Mania. Dar am întrerupt parcursul fiindcă aşa a vrut mama: să am diplomă.
Acum, foştii mei colegi muzicali produc prin Germania, iar eu o frec în România pe un salariu cât să nu mor de foame. Dar ei n-au diplomă, eu am.

Edited by PSC, 18 October 2018 - 10:37.


#13
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Multi termina Chimia ca sa intre la Medicina in State nu in Romania, unde-i mult mai complicat sa intri si de pastrat nivelul necesar sa nu te dea afara din scoala ca nu inveti destul.

Da' cine-ti plateste studiile?  Sau sint gratuite si nu-i necesar de luat imprumut bancar.

View PostTeodora1001, on 17 octombrie 2018 - 15:43, said:

cariera de medic iti ocupa o mare parte din existenta,o parte pe care nu vreau sa o umplu cu ceva ce nu ma implineste.

Nu vei fi implinit, iti spun de pe acum.  Vei avea timp, dar nu si bani in viitor.  Parintii stiau ce spun, sper ca n-ajungi sa cheltui pensia mamei luat cu forta!

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postargonaut, on 17 octombrie 2018 - 16:00, said:

Poate ceva chimie alimentara, tot ce-i legat de papica cea de toate zilele e avantajos.
Nu e despre păpică, dar tot despre poluarea cu chimicale; îi recomand iniţiatoarei să revadă filmul Erin Brockovich.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate