Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nationalism in Trascarpatia (Rutenia Carpatică)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
79 replies to this topic

#1
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

Quote

Trascarpatia sau Rutenia Carpatică este regiunea în care se află nordul Maramureșului românesc, o regiune locuită de minorități importante de ucraineni, români și polonezi. Drepturile acestor minorități au fost respectate în perioadele în care Ucraina a fost condusă de regimuri pro-ruse, atente în special la drepturile rusofonilor, alte minorități obținând beneficii colaterale. După schimbarea de regim din 2014 și odata cu începerea războiului din Donbas, în care Rusia este considerată la Kiev, în mod oficial,  țară agresoare, a început o campanie împotriva limbii ruse și a cetățeniei ruse, campanie in care, de această dată, minoritățile sunt victime colaterale. În plus, războiul a alimentat tendințele naționaliste, de unde riscul crescut de conflicte în zonele populate de minorități. Pe acest fond, minoritățile din vestul Ucrainei se pot dovedi nu numai promotoare ale integrării in UE și NATO, prin tropismul lor occidental, cât piedici în acest demers al Kievului. În plus, presa ucraineană arată că serviciile secrete ruse acționează pentru a spori tensiunile interetnice în vestul țării. Castigarea luptei pe frontul informativ și susținerea din partea statelor vecine poate schimba datele acestei probleme, însă nu și geografia: Ujgorod, capitala Transcarpatiei se află la 1.500 de km de frontul din Donețk, la 800 de km. de Kiev și la doar 300 de km. de Budapesta.

În Transcarpatia locuiește o minoritate maghiară de 120.000 de oameni. În Berehevo există un consulat maghiar, iar aproape jumătate din populația de 26.000 de locuitori este formată din etnici maghiari. Guvernul de la Budapesta a mers până la numirea unui comisar pentru ”dezvoltarea economică a Transcarpatiei”, pe care l-a trimis in regiunea ucraineana. Interesant este că acest oficial, Istvan Grezsa, un medic ungur implicat în politică începând din 1998, a avut multe activități în România, în special privind minoritatea maghiară. După prelungiurea mandatului său, jurnaliștii așteptau dintr-un moment într-altul ca guvernul de la Kiev să-l expulzeze.
Nu a fost însa vizat comisarul ungur, ci consulul ungur de la Berehove. Totul a inceput la finalul lunii septembrie, prin publicarea pe internet a unor imagini cu cetățeni ucraineni de etnie maghiară care depun jurământul și primesc pașaportul Ungariei din mâna consulului, care, mai mult, le cere să păstreze secretul. Ucraina interzice dubla cetățenie, însă nu are o lege care sa prevadă sancțiuni împotriva dublei cetățenii. Informații despre politica Ungariei de a acorda cetățenia în Ucraina au curs și în anii precedenți. De data aceasta, guvernul a acționat și l-a expulzat, la inceputul lunii octombrie, pe consulul Ungariei la Berehove, acuzat pentru nerespectarea legilor din țara în care este acreditat.

Guvernul de la Kiev a reacționat astfel la ceea ce a perceput ca provocări și acțiuni subversive ale Ungariei conduse de premierul Viktor Orban, un lider apropiat de Vladimir Putin, dușmanul numarul unu al Ucrainei. Nu sunt puțini jurnaliștii ucraineni, ca de altfel și cei unguri critici la adresa lui Viktor Orban, care consideră că Budapesta își dorește o schimbare a frontierelor cu Ucraina. Niciun oficial nu îndrăznește să spună public așa ceva, însă autonomia teritoriala este adusa tot mai mult în discuție. Siteul Hungarian Spectrum arată ca Viktor Orban este convins că Ucraina nu-și va găsi niciodată loc în NATO și UE și, în cele din urmă, va trebui să își reglementeze diferendele cu Moscova cedând o parte din teritoriul estic, controlat acum de separatiști. Acesta ar fi un moment în care Ungaria ar putea revendica zona locuită de minoritatea maghiară din Ucraina, cu atât mai mult dacă mulți dintre acești locuitori ar deține deja cetățenia maghiara.

Episodul din Transcarpatria vine pe un fond deja tensionat de noua lege ucraineană a educației, adoptată în 2017, care reduce numărul de ore în limbile minorităților. Ungaria și România au protestat la acel moment la UE și Consiliul Europei, însă doar Ungaria a mers mai departe, împiedicând prin veto orice pas la Ucrainei către UE și NATO. Apoi, în Ucraina a fost declarată neconstituțională o lege a limbilor minorităților care ar fi fost favorabilă celor de alte etnii. În cele din urmă, în martie 2017, președintele ucrainean Petro Poroșenko a supus dezbaterii Radei Supreme o lege a cetățeniei care să prevadă retragerea cetățeniei ucrainene celor care dobândesc în mod voluntar cetățenia unui alt stat. Legea a fost respinsă însă in parlament, în mai anul acesta, pentru că ar fi tensionat relațiile cu statele vecine.

cum se vede ungurii se misca.

dar oare ce fac romanii?

#2
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Romanii sunt darnici si nu vor judetele pierdute.

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Ăsta cu schimbarea granițelor e cea mai tare goangă....
Nici bi'trepanații nu mai pun botu'.....
Cînd dracu' vă prindeți că în războiul economic am înfrînt și am pierdut tot?

#4
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Nu cred ca e bine sa ne apucam sa ridicam pretentii privitor la toate teritoriile pe care le-am avut candva. In definitiv nu reusesc ai nostri conducatori ilustri sa gestioneze Romania atata cat e, ce sa  mai faca si cu alte regiuni? Normal in afara de a fura tot ce mai e de furat pe acolo.

#5
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postenough1453, on 17 octombrie 2018 - 00:59, said:

cum se vede ungurii se misca.

dar oare ce fac romanii?
Da, Orban are chef de niste tancuri ucrainene la Budapesta. Si s-ar putea sa le vada de aproape daca "se misca" in continuare pe aceeasi melodie.

View Postarsmundis, on 17 octombrie 2018 - 06:40, said:

Nu cred ca e bine sa ne apucam sa ridicam pretentii privitor la toate teritoriile pe care le-am avut candva. In definitiv nu reusesc ai nostri conducatori ilustri sa gestioneze Romania atata cat e, ce sa  mai faca si cu alte regiuni? Normal in afara de a fura tot ce mai e de furat pe acolo.
Mai ales ca unele din teritoriile pierdute nu mai au majoritate romaneasca. Ce te faci cu o majoritate straina?

Eu imi fac probleme in cazul unei eventuale uniri cu Basarabia. Nu cred ca trebuie facuta pe sestake, la repezeala. Trebuie sa evitam sa distrugem ce au mai bun basarabenii (educatie, cultura etc.) Altfel involuam toti.

#6
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postenough1453, on 17 octombrie 2018 - 00:59, said:

cum se vede ungurii se misca.

dar oare ce fac romanii?
Li se misca si romanilor, in pantaloni.

#7
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostDihorul Razboinic, on 17 octombrie 2018 - 06:52, said:

Mai ales ca unele din teritoriile pierdute nu mai au majoritate romaneasca. Ce te faci cu o majoritate straina?
Eu imi fac probleme in cazul unei eventuale uniri cu Basarabia. Nu cred ca trebuie facuta pe sestake, la repezeala. Trebuie sa evitam sa distrugem ce au mai bun basarabenii (educatie, cultura etc.) Altfel involuam toti.
Corect. Exista impresia falsa ca unirea cu Basarabia sau realipirea vechilor provincii este solutia tuturor problemelor. Adevarul e ca indiferent daca avem sau nu Basarabia sau alte regiuni hotii nostri tot aici raman. Inainte de a ne uita cu lacomie in gradina vecinilor ar trebui sa ne facem curatenie in ograda noastra.

#8
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Faptul ca rusii au luat Crimeea iar ucrainienii au stat cu mainile in san, ar trebui sa ne dea curaj, se vede ca Ucraina nu este in stare sa duca un razboi, este o caricatura de tara, dezorganizata, cu moralul la pamant, daca ne-am lua inapoi teritoriile sunt slabe sanse ca ei sa opuna rezistenta mai ales ca avem in spate intreaga structura NATO.

#9
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostPopaXXX, on 17 octombrie 2018 - 07:19, said:

Faptul ca rusii au luat Crimeea iar ucrainienii au stat cu mainile in san, ar trebui sa ne dea curaj, se vede ca Ucraina nu este in stare sa duca un razboi, este o caricatura de tara, dezorganizata, cu moralul la pamant, daca ne-am lua inapoi teritoriile sunt slabe sanse ca ei sa opuna rezistenta mai ales ca avem in spate intreaga structura NATO.

Nu cred ca in tratatul NATO este acoperit si razboiul de agresiune.

#10
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostPopaXXX, on 17 octombrie 2018 - 07:19, said:

Faptul ca rusii au luat Crimeea iar ucrainienii au stat cu mainile in san, ar trebui sa ne dea curaj, se vede ca Ucraina nu este in stare sa duca un razboi, este o caricatura de tara, dezorganizata, cu moralul la pamant, daca ne-am lua inapoi teritoriile sunt slabe sanse ca ei sa opuna rezistenta mai ales ca avem in spate intreaga structura NATO.
Daaaaa in timp ce armata noastra mananca jar precum calul lui Fat-Frumos. Info: NATO nu sprijina razboaie de ocupare iar in momentul de fata, de vreme de Romania si Ucraina au semnat tratatul privitor la frontiere, asta ar fi. Ca am pierdut insula Serpilor in urma tratatului e altceva, am renuntat de buna voie. Si ce s-ar intampla daca Ungaria ar cere partea din Ardeal ce o aveau. La noi e indreptatita cererea da la ei nu?

#11
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postpinguinul666, on 17 octombrie 2018 - 07:50, said:

Nu cred ca in tratatul NATO este acoperit si razboiul de agresiune.
Pai si SUA?

View Postarsmundis, on 17 octombrie 2018 - 07:52, said:

Info: NATO nu sprijina razboaie de ocupare iar in momentul de fata, de vreme de Romania si Ucraina au semnat tratatul privitor la frontiere, asta ar fi.
Exact asa a semnat Ucraina tratate cu Rusia si America, ca nu o sa se intample nimic cu ea daca preda armele nucleare, si stim cu totii ce s-a intamplat. In general te poti sterge la fund cu tratatele astea.

Edited by PopaXXX, 17 October 2018 - 08:21.


#12
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostPopaXXX, on 17 octombrie 2018 - 08:20, said:

Pai si SUA?

Exact asa a semnat Ucraina tratate cu Rusia si America, ca nu o sa se intample nimic cu ea daca preda armele nucleare, si stim cu totii ce s-a intamplat. In general te poti sterge la fund cu tratatele astea.
SUA is finantatorii principali ai NATO, ei dau banii, ei fac ce vor. A semnat Ucraina tratatul cu SUA dupa care tot SUA a inceput sa-si bage nasul pentru a aduce Ucraina inspre UE/ a se citi pentru a inghesui Rusia. Tratatele sint folositoare cand esti puternic, daca esti slab nu poti sa te bizuiesti pe ele.

#13
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDihorul Razboinic, on 17 octombrie 2018 - 06:52, said:

Da, Orban are chef de niste tancuri ucrainene la Budapesta. Si s-ar putea sa le vada de aproape daca "se misca" in continuare pe aceeasi melodie.
Uiti ca Ungaria e membru NATO.

#14
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

View PostPopaXXX, on 17 octombrie 2018 - 07:19, said:

Faptul ca rusii au luat Crimeea iar ucrainienii au stat cu mainile in san, ar trebui sa ne dea curaj, se vede ca Ucraina nu este in stare sa duca un razboi, este o caricatura de tara, dezorganizata, cu moralul la pamant, daca ne-am lua inapoi teritoriile sunt slabe sanse ca ei sa opuna rezistenta mai ales ca avem in spate intreaga structura NATO.
Ca sa intram in NATO, in prealabil am semnat tratate cu toti vecinii de recunoastere a frontierelor. Am fi exclusi din NATO, si singuri fata in fata cu ucrainienii. Plus sanctiuni economice din partea UE.
Ca sa castigam ce? Zonele respective sunt cam la fel de sarace precum Teleormanul...

Edited by Wotan, 17 October 2018 - 10:10.


#15
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostWotan, on 17 octombrie 2018 - 10:09, said:

Ca sa intram in NATO, in prealabil am semnat tratate cu toti vecinii de recunoastere a frontierelor. Am fi exclusi din NATO, si singuri fata in fata cu ucrainienii. Plus sanctiuni economice din partea UE.
Pai ia stai putin, SUA face razboi in Irak, in Siria, in Afghanistan, si noi nu putem sa facem daca vrem cu un stat care nu e membru NATO si UE?
Sunt convins ca putem gasi o cale de a ocoli sanctiunile, adica si SUA nu a mai declarat razboi oficial din timpul celui de-al doilea razboi mondial si totusi au trimis trupe, au facut campanii militare s-au implicat in multe locuri. Am putea de pilda copia strategia Rusiei, trimitem trupe neoficiale, fara insemne, iar regiunile eliberate pot fi transformate in state marioneta care nu vor face parte oficial din Romania, dar vor fi practic conduse de la Bucuresti(cam cum e si Osetia, Transnistria)

Edited by PopaXXX, 17 October 2018 - 10:36.


#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View PostPopaXXX, on 17 octombrie 2018 - 10:35, said:

Pai ia stai putin, SUA face razboi in Irak, in Siria, in Afghanistan, si noi nu putem sa facem daca vrem cu un stat care nu e membru NATO si UE?
Sunt convins ca putem gasi o cale de a ocoli sanctiunile, adica si SUA nu a mai declarat razboi oficial din timpul celui de-al doilea razboi mondial si totusi au trimis trupe, au facut campanii militare s-au implicat in multe locuri. Am putea de pilda copia strategia Rusiei, trimitem trupe neoficiale, fara insemne, iar regiunile eliberate pot fi transformate in state marioneta care nu vor face parte oficial din Romania, dar vor fi practic conduse de la Bucuresti(cam cum e si Osetia, Transnistria)

Hahaha! Da, ca limba romana se va confunda cu aia rusa si ucraineana.

Rusii ar stii de planul nostru inca de cand ar fi doar in stadiul de planificare a planului.

Ai nostri cand ar incerca sa treaca granita, ar da nas in nas cu contrabandistii de tigari. Ne-ar intoarce aia cu picioare-n cur, pai ce contrabanda peste granita sa mai faci daca dispare granita!?  :D

Edited by Phobos, 17 October 2018 - 10:48.


#17
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View PostPopaXXX, on 17 octombrie 2018 - 10:35, said:

Am putea de pilda copia strategia Rusiei, trimitem trupe neoficiale, fara insemne, iar regiunile eliberate pot fi transformate in state marioneta care nu vor face parte oficial din Romania, dar vor fi practic conduse de la Bucuresti(cam cum e si Osetia, Transnistria)

Hm!  aaaaa, da' brava armata n-are macar idei proprii, neaparat trebuiesc imitati rusii cand e vorba de actiune?   Insa partea tare al strategiei este: -  De unde ai aduna cativa oameni pentru o misiune secreta ca asta?    Cercetasi sau Mercenari, cum le-ai numi si cine ar finanta operatiunea.

View PostDihorul Razboinic, on 17 octombrie 2018 - 06:52, said:

Orban are chef de niste tancuri ucrainene la Budapesta. Si s-ar putea sa le vada de aproape daca "se misca" in continuare pe aceeasi melodie.

Adica planificati cucerire mai mare decat a facut Columbus dar nu stiti exact ce se intampla in Ungaria, in ce relatie sint cu rusii si cum sint tratati aceste teritorii de ambele tari?

Da' e careva care a vazut tancuri sovietice in Romania in August 1968?  langa Tisa in drum spre Cehoslovacia?

#18
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostAranzazu, on 17 octombrie 2018 - 10:54, said:

Hm!  aaaaa, da' brava armata n-are macar idei proprii, neaparat trebuiesc imitati rusii cand e vorba de actiune?   Insa partea tare al strategiei este: -  De unde ai aduna cativa oameni pentru o misiune secreta ca asta? Cercetasi sau Mercenari, cum le-ai numi si cine ar finanta operatiunea.
Pai rusii de unde au adunat? Tot mercenari au tocmit, pe langa rusi au adus si ceceni, moldoveni si alte natii. Putem recruta si din populatia de acolo de prin Bucovina si Bugeac, sunt destui care pentru o ciosvarta or sa se dea cu Romania. Dupa ce trupele de mercenari vor ocupa institutiile, o sa se faca rapid un referendum prin care o sa se hotarasca independenta si formarea a doua noi tari, pe care Romania le va recunoaste imediat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate